Pylli i Vetëvrasjeve në Japoni

Pyll vetëvrasës

Me siguri e keni parë tashmë rimorkion për filmin me titull pikërisht 'Pylli i vetëvrasjeve'. Ishte duke e parë atë në Internet dhe kjo më bëri të kujtoj atë diçka për të cilën kisha lexuar Mali Fuji në Japoni ishte një vend ku njerëzit shkuan për të bërë vetëvrasje, dhe pikërisht ky film bazohet në ekzistencën e atij pylli të vetëvrasjeve.

Nëse vini nga një kulturë bestytni dhe me shumë legjenda dhe besime, do të kuptoni se këto tema ju tërheqin. Kështu që fillova të kërkoj më shumë informacion në lidhje me këtë pyll misterioz në të cilin njerëzit shkojnë të bëjnë vetëvrasje ose le të vdesë. Ajo është gjetur në qytetin e Aokigahara, dhe po, ajo ekziston dhe nga koha në kohë ata gjejnë trupa thellë në bimësi. Sigurisht që është një fillim i mirë për një film horror, por është real.

Ky pyll ka një histori që shkon shumë me shekuj. Tashmë në poezitë e një mijë vjet më parë ajo shfaqet si një pyll i mallkuar dhe është një vend që është i lidhur historikisht me demonët e mitologjisë japoneze. Një zonë plot mister dhe legjenda që shumë veta e zgjedhin si vendin e tyre të fundit. Por nuk ishte gjithmonë një vend pelegrinazhi për bombarduesit vetëvrasës.

Pyjet vetëvrasëse

Në shekullin e XNUMX-të, epidemitë dhe uritë ato bënë që shumë familje të varfra që nuk mund të ushqenin fëmijë dhe të moshuar të zgjidhnin këtë pyll të dendur si një hapësirë ​​për t'i lënë ata në fatin e tyre. Padyshim, ata nuk u larguan atje dhe vendi krijoi një reputacion si një pyll i magjepsur, në të cilin qëndruan fantazmat e të gjithë këtyre njerëzve të braktisur.

Tashmë në shekullin e njëzetë, ajo filloi të jetë një vend për vetëvrasje, veçanërisht pasi në 1993 Wataru Tsurumi botoi 'Manualin e Plotë të Vetëvrasjes', ku ai rekomandoi këtë pyll në shpatet e malit Fuji si një vend ideal për të kryer vetëvrasje. Shifrat flasin vetë, dhe që nga viti 1950 janë gjetur më shumë se 500 trupa. Rekordi u vendos në 2003, me 100 njerëz të gjetur të vdekur atë vit në pyll. Që nga ajo kohë, qyteti i Aokigahara ndaloi botimin e statistikave, kështu që vendi nuk ishte më i lidhur me shkallën e lartë të vetëvrasjeve, megjithëse këto vazhdojnë të ndodhin.

Pyll vetëvrasës

Shumë thonë se vendi është i përhumbur dhe si i tillë tërheq vetëvrasësit brenda. Por sigurisht që ato janë besime dhe legjenda të njohura. Në përgjithësi, mund të thuhet gjithashtu se mund të ketë arsye të tjera. Njëra prej tyre është se është një pyll shumë i dendur, i quajtur 'Deti i Pemëve', në të cilin mundeni gjeni qetësinë e plotë për të gjetur vdekjen nëse kjo është ajo që ju dëshironi, dhe shumë afër qytetit të Tokios, pasi që nuk dëgjohet zhurmë brenda për shkak të bimësisë së trashë. Një mundësi tjetër që konsiderohet është ekonomike, pasi që në Japoni, familja e personit që bën vetëvrasje duhet të mbajë shpenzimet që prodhon kjo. Kjo është, nëse ata vetëvriten duke u hedhur në shinat e trenit, ata do të duhet të paguajnë për vonesat, kompensimin, etj. Pylli bëhet një vend i lirë për të vdekur.

Pyll vetëvrasës

Çuditërisht, kjo është vendi me më shumë vetëvrasje në Japoni, dhe e dyta në botë, pas Urës së Portës së Artë në San Francisko. Dhe Japonia është gjithashtu vendi i tretë në botë me një shkallë shumë të lartë të vetëvrasjeve, pas Koresë së Jugut dhe Hungarisë. Ka shumë arsye pse mund të jetë kështu, qoftë kriza ekonomike, kultura në të cilën ankimi nuk është e mundur, apo izolimi i shtuar i të rinjve.

Pyll i vetëvrasjeve nga ajri

Për çfarëdo arsye, niveli i vetëvrasjeve në zonën pyjore ka mbetur i qëndrueshëm gjatë këtyre viteve kur janë dhënë statistikat. Më shumë se 300 punëtorë shkojnë në pyll çdo vit në kërkim të trupave të njerëzve që kanë vendosur të marrin jetën e tyre në këtë pyll. Në fakt, kjo praktikë është aq e njohur sa ka shenja në paralajmërim anglisht dhe japonez atyre që do të hyjnë në pyll me këtë destinacion. Le të mendojmë edhe një herë për jetën që ju dhurua juve, prindërve tuaj, vëllezërve dhe motrave tuaja dhe fëmijëve. Mos vuani vetëm, së pari, kontaktoni dikë ", janë disa nga frazat që mund të lexohen në këto postera të tmerrshme. Nëse nuk e dini historinë e pyllit, është diçka që do t'ju befasojë, edhe pse natyrisht një shëtitje nëpër këtë pyll nuk është diçka shumë e këndshme, veçanërisht duke pasur parasysh që ne mund të gjejmë mbetje njerëzore në rrugën tonë.

Nuk është një gjurmë zyrtare për shëtitje, dhe gjatë rrugës është gjithashtu e mundur të shohim zona të kufizuara, me shenja që tregojnë se nuk është e mundur të kalosh dhe zona të mbyllura. Nëse nuk jeni nga zona, është më mirë të vazhdoni, pasi është e mundur dhe e lehtë të humbasësh në një pyll të dendur. Edhe pse nëse vizitoj ndonjëherë malin Fuji, nuk kam ndërmend të vendos këmbën në një pyll kaq të lig. Dhe ju, a do të shkonit në pyllin e vetëvrasjeve?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*