Qytete të bukura në Lanzarote

Lanzarote

Lanzarote Është një nga ishujt e Ishujt Kanarie, në Spanjë, dhe kryeqyteti i tij është qyteti i Arrecife. Është ishulli i tretë më i populluar në arkipelag, dhe super i popullarizuar nga turistët nga e gjithë bota.

I gjithë ishulli është, për më tepër, Rezerva e Biosferës që nga vitet '90, bukuria dhe pasuria e peizazheve të saj janë të garantuara. Le të shohim sot se çfarë mund të vizitojmë qytetet e bukura të Lanzarote. Nuk ka rend, nuk ka të preferuar, vetëm destinacione të mrekullueshme dhe me siguri do të ketë disa të tjera që mund të shtoni.

kavanoz

Qendra Historike Tinajo

Shumë afër Parkut Natyror të Vullkaneve është qyteti i Tinajo, i pari ynë në listën e qytete të bukura në Lanzarote. I dedikuar kultivimit të rrushit, pemëve frutore dhe qepëve nuk lë mënjanë turizmin, kryesisht sportin dhe sërfin.

Disa vite më parë regjistrimi tregoi një popullsi prej rreth 6280 banorësh dhe ndër trashëgiminë më të vlefshme të tij janë objektet natyrore dhe ndërtimet njerëzore. Ndër të parët është Shpella e Ana Viciosa dhe Shpella e Natyralistëve, përveç Parku Natyror Los Volcanes e cila ka shtigje të shumta për të udhëtuar, duke njohur florën dhe faunën lokale gjatë rrugës.

Sa i përket historisë, ju mund ta njihni atë Vendi Paleontologjik i La Isleta de La Santa, dhe nëse jeni shumë fetar, mund të jeni të interesuar ta njihni atë hermitacionet e Zojës së Rregullit dhe të Virgjëreshës së Dhimbjeve, ose Kisha e San Rokut.

kavanoz

Vetmia e Los Dolores, në La Mancha Blanca, një qytet tjetër brenda komunës së Tinajo, i referohet kohës kur njerëzit këtu iu bindën vejushës së Agustín Herrera, Guvernatorit të Lanzarote, Ana Viciosa. Në atë kohë, rreth vitit 1730, filluan shpërthimet vullkanike dhe njerëzit, në mes të tmerrit, kërkuan ndihmën e virgjëreshës në Hermitatin e Zojës së Candelaria, e cila bashkoi tre fshatrat e prekur nga ajo që po ndodhte.

Tinajo, i cili u kërcënua, por ishte shpëtuar, kërkon që Virgjëresha e Dhimbjeve të emërohet mbrojtëse e shpërthimeve vullkanike dhe, në këtë mënyrë, Patrone e Tinajos dhe më vonë edhe e Lanzarote.

Yaiza

Yaiza

Kjo është në rregull në jug dhe perëndim të ishullit dhe jeton kryesisht nga turizmi dhe bujqësia. Kufizohet në veri me Tinajo dhe këtu jetojnë vetëm rreth 17 mijë njerëz. Në majën jugore të Yaiza, ajo që njihet si El Rubicón, një brez bregdetar, evropianët e parë u vendosën në fillim të shekullit të XNUMX-të, kështu që nga këtu filloi pushtimi i të gjithë ishujve.

Shpërthimet vullkanike kanë lënë gjithashtu gjurmët e tyre këtu dhe çfarë është sot Yaiza qëndron në zonat që ishin mbuluar me hi në shekullin e XNUMX-të, në ato shpërthime që bënë Tinajo të dridhej. Po këto shpërthime, gjithashtu shumë të bukura në mënyrën e tyre, krijuan Parku Kombëtar Timanfaya.

Ky park është pikërisht midis Tinajo dhe Yaiza dhe mbrohet nga qeveria, duke qenë më i vizituari nga të gjithë ishujt Kanarie. Ajo zë një sipërfaqe prej pak më shumë se 51 kilometra katrorë dhe është rreth 540 metra mbi nivelin e detit. Është padyshim me origjinë vullkanike, hera e fundit që ka pasur lavë dhe hi këtu në 1824.

timanfaya

Dhe nuk është se ka një ose dy vullkane këtu, jo, ka 25 vullkane. Ndër to të famshmit Breshkë Caldera ose Malet e Zjarrit. Brenda mund të vizitoni një kalderë të njohur si Monument Natyror Ishulli Halcones dhe Monumenti Natyror i Maleve të Zjarrit, konet më të përsosura që mund të shihni. Mund edhe ti ngas një deve dhe shëtitje me ose pa udhërrëfyes.

Por përtej mjedisit natyror, Si është qyteti i Yaiza? Es një nga qytetet më të ruajtura në ishull, shtëpitë dhe rrugët e saj janë të mirëmbajtura dhe aty-këtu ka gjithmonë bimë e lule. Është përballë bashkisë ku do të shihni famullinë e Nuestra Señora de los Remedios, shenjt mbrojtës i komunës, festa e së cilës është më 8 shtator (pak kohë më parë).

Kovi i Famarës

Kovi i Famarës

Kjo është një e bukur fshat peshkimi i vendosur në veri të Lanzarote, në Parkun Natyror Chinijo, i përqafuar nga dunat. Shtëpitë në këtë qytet janë të bardha dhe për një moment duket si një ishull grek, me shtëpitë aq të bardha sa të dhembin syrin, me zdrukthëtari blu, në kontrast me blunë po ashtu të fortë të Atlantikut. Përveç kësaj, këtu është plazhi më i gjatë në ishull kështu që nëse doni të ecni, bëni banja dielli, pushoni dhe hani peshk të mirë...

Enklava e peshkimit lindi në fund të shekullit të XNUMX-të, por edhe në fund të shekullit të XNUMX-të askush nuk jetonte këtu dhe ruheshin vetëm varkat e përdorura gjatë sezonit të peshkimit. Më vonë filluan të vinin familje nga qytete të tjera dhe në fund të shekullit tashmë ishte e mundur të flitej për një mini-popullsi të përhershme.

Kovi i Famarës

Me kalimin e kohës qyteti do të bëhej një destinacion rekreacioni dhe pushimi Pra, sot pronarët e shtëpive në një pjesë të madhe nuk janë banorë të qëndrueshëm, por njerëz që i kanë si vendbanim të dytë.

arrieta

arrieta

Ky destinacion tjetër në listë qytete të bukura në Lanzarote Është në veri të ishullit dhe ka një nga plazhet më të mira. Ka një prekje të natyrës dhe një trashëgimi të bukur arkitekturore, domethënë çiftëzimin perfekt.

edhe Ka lindur si një fshat peshkatarësh dhe besohet se emri i saj rrjedh nga francezi që ishte guvernator disa kohë më parë. Plazhi i njohur për të cilin njihet është Plazhi La Garita, 810 metra e gjatë dhe rreth 10 metra e gjerë, gjithmonë me erë, por me ujëra kristal e të qetë. Ajo ka gjithashtu një skelë, me një plazh rërë dhe shkëmbi 15 metra të gjatë, i njohur si Charcón.

brigjet e Arrieta

Përtej plazheve të tij mund të zbuloni Kisha e Zojës së Karmenit, Shtëpia Blu ose Casa Juanita, me ballin e saj blu në kontrast me pjesën tjetër të shtëpive që janë të bardha, që datojnë nga viti 1920. Ekziston edhe Parku tropikal i Guinate, me kafshë dhe zogj të pabesueshëm, dhe Shpella e Gjelbër ose Kopsht i kaktusit.

Kosta Teguise

Costa Teguise, në Lanzarote

Duke vazhduar me listën e qytete të bukura në LanzaroteNëse dëshironi plazhe, atëherë Costa Teguise është një destinacion i mrekullueshëm sepse Ka plazhe me rërë të bardhë dhe ju nuk shihni kaq shumë këtu përreth. Kjo vetëm katër kilometra në veri të Arrecife, kryeqyteti i Lanzarote, dhe vetëm 14 kilometra nga aeroporti.

Dikur, edhe pse ende në modë, ky qytet Njihej si Río Tinto, meqenëse është promovimi i parë turistik këtu. Kjo ndodhi kur kompania Explosivos Río Tinto bleu një fermë të madhe dhe e zhvilloi atë për turizëm, në vitet '70.

Kosta Teguise

Në Costa Teguise Ka dymbëdhjetë plazhe dhe të gjitha janë natyrore: Los Charcos, Las Cucarachas, Jablillo dhe Bastián Beach janë disa nga më të mirat. Ka plazhe, por padyshim edhe ka hotele, bare, restorante, kafene, diskoteka, shumë lloje dyqanesh dhe a turizmi që vjen nga e gjithë Evropa.

Gji

Pellg jeshil

Së fundi, megjithëse ndalimi këtu është një nënvlerësim, ekziston edhe kjo fshat i vogël peshkimi me pamje nga deti dhe i zbukuron brigjet e saj me anije me vela. Ka një nga plazhet më të bukura në të gjithë Spanjën, Charco Verde.

Pellg jeshil Është një lagunë e bukur, e bërë nga uji i detit., e cila i detyrohet ngjyrës së saj kontaktit me mineralet nga vullkanet e ishullit. Askush nuk mund të lahet këtu, por është një pamje e bukur për t'u parë.

Nëse do të duhej të vazhdonim me listën e qytete të bukura në Lanzarote Do të flisnim për Femés, Haría, Tías, Nazaret, Punta Mujeres, Mancha Blanca, San Bartolomé, Puerto del Carmen, Playa Blanca, Órzola…


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*