Qytetet e A Coruña

A Coruña

Në Galicia është komuna e La Coruña, gjithashtu një qytet. Porti i saj është historik dhe jeta në këtë zonë është mijëra vjeçare, kështu që këto shekuj histori kanë lënë një trashëgimi të pasur dhe interesante në kulturën dhe gastronominë e saj.

Sot ka shumë qytete të bukura përreth këtu që janë të hapura për turizmin, kështu që nëse ju pëlqen ideja për t'i vizituar ato, ne ju lëmë një listë të qytetet e La Coruña.

Betanzos

Betanzos

Shumë afër qytetit të Një Coruña, vetëm 24 kilometra, është qyteti simpatik i Betanzos. Ky qytet Është në brigjet e lumit Mandeo dhe është aq e bukur sa është Kompleksi Historiko-Artistik.

Këtu do të shihni shumë kisha, të muret e qytetit që datojnë nga shekulli i pesëmbëdhjetë, Pallati i Bendaña gjithashtu nga shekulli i XNUMX-të shtëpi gotike që janë të mrekullueshme, në Rúa da Cerca, në Manastiri i Nënave Agustiniane, shtëpi dhe pallate të stilit modernist dhe disa muze të denjë.

Betanzos

Do t'ju pëlqejë të ecni nëpër rrugët e saj. Qendra historike është në një kodër, në gadishullin që formohet nga rrjedha e poshtme e lumit Mandeo dhe lumit Mendo, të bashkuara duke i dhënë formë grykëderdhjes së Betanzos. Sot është bashkia me numrin më të madh të banorëve në rajon, rreth 13 mijë.

Betanzos

Në atë kohë, Betanzos ishte kryeqyteti i provincës me të njëjtin emër, një nga shtatë që më parë përbënin Mbretërinë e vjetër të Galicisë.

Së fundi, në varësi të kohës kur do të shkoni, do ose nuk do të jeni dëshmitarë të festave të tyre. Në gusht ka festime për nder të San Roque, në korrik të Panairi i lirë mesjetarTë mos harrojmë Javën e Shenjtë dhe as romanin Festivali i Tortilla.

mugardos

mugardos

mugardos është në bregun e Atlantikut, ndodhet pikërisht në pjesën jugperëndimore të rajonit Ferrol dhe ka histori shekullore. Nuk është shumë popullor, por nëse ju pëlqen të dilni nga rruga e njohur, mund të ndaleni këtu.

L romakët Ata kanë lënë gjurmë dhe mund ta shihni në Muzeu Kadoval, çfarë ka mbetur nga një vend nga kjo kohë, nga thuajse 2 mijë vjet histori. Është vërtet shumë e bukur. Ju gjithashtu mund të njihni Kalaja La Palma, një kala e vjetër, gjithashtu një Monument Historik, i cili ka pamje fantastike të bregut të detit.

mugardos

Dhe nëse shkoni në verë, gjithmonë mund ta shijoni Plazhet e Mugardos.

Muret

Muret

Ky qytet është Pasuria me interes kulturor dhe Kompleksi Monumental Historiko-Artistik, dhe ndodhet vetëm 70 kilometra nga Santiago de la Compostela, në skajin verior të grykëderdhjes Muros y Noya.

Vila Ajo u themelua nga mbreti Sancho IV i Kastiljes në shekullin e XNUMX-të.. U rrethua në shekullin e XNUMX-të, me një mur të lartë deri në shtatë metra, me shumë kulla edhe më të larta. Në fillim të shekullit të XNUMX-të, trupat e Napoleonit dogjën qytetin, por më vonë biznesmenë katalanas investuan në të, duke hapur fabrika kriposjeje dhe kantier detarësh.

Muret

Sot në Muros ju mund të ecni nëpër përkrenare historike, me shtëpitë e saj tradicionale dhe lagjet e peshkimit, mulli i vjetër i shek, e cila funksionoi me baticat dhe është ende sot një nga më të mëdhatë në vend, dhe Kisha e Famullisë Muros të stilit gotik, me kambanoren e shekullit të XNUMX-të.

cedeira

cedeira

Cedeira është në bregun verior të Rías Altas, në grykëderdhjen e lumit Condomiñas. Të Sierra de A Capelada ndan zonën në komuna të ndryshme, ndër to edhe Cedeira. Mbi këtë sierra janë Shkëmbinjtë e Vixía de Herbeira, më i larti në Evropën Perëndimore, me 615 metra të bukur. ekziston Kutia Herbeira Sentry, me këndvështrime të shkëlqyera.

Duket se këto troje kanë qenë të banuara për mijëra vjet, por nga kohërat mesjetare kemi ende qytet i vjetër, i çmuar, me disa mburoja fisnike të fisnikërisë galike që e dinin se zotëronin tokat dhe shtëpitë. Mund të shohim edhe muret e të vjetrës Kështjella e konceptimit, e cila në të mirën e saj kishte pesëmbëdhjetë armë dhe 30 burra, dhe Kisha e Virgjëreshës së Detit, në stilin gotik të vonë.

cedeira 2

Ka gjithashtu shumë plazhe, për shembull, Plazhi i Magdalenës Është një nga më të njohurit pasi është i vetmi plazh urban dhe është shumë i gjatë, 1400 metra i gjatë. Dhe në rrethinat mundeni gjithmonë njohin fenerët: fari Punta Candieira, i shekullit të 30-të, fari Robaleira, i shekullit të XNUMX-të dhe fari i Punta Sarridal, mbi XNUMX metra i lartë.

Mërzitje

Mërzitje

Noia ose Noya është gjithashtu një qytet i bukur i vendosur në jug të grykëderdhjes së lumit Tambre, megjithëse qendra e qytetit është në grykëderdhjen e lumit Traba. Komuna, 36 kilometra nga Santiago de Compostela, është e ndarë në një zonë bregdetare të ulët dhe një zonë tjetër më malore. Është në të parën ku ndodhen qendrat urbane, mes tyre edhe qyteti Noya.

Noia konsiderohet një nga qytetet më të bukura në La Coruña. Qendra historike daton në mesjetë dhe ka disa thesare si bulevardin, kishën ngjitur me bashkinë...

Mërzitje

Shëtitja do t'ju çojë nëpër rrugët e Calvario, Labarta, San Lázaro, Campo de Noya dhe Bergondo. Në zonën e sipërme të qytetit mund të shohim muret mesjetare dhe Pazo de los Churruchaos, si dhe mbetjet e Kalasë Tapal.

pontedeume

pontedeume

Ky vend dallohet nga pjesa tjetër. Ajo u themelua në shekullin e XNUMX-të dhe sot eshte super turistik. Kështu është Kompleksi historik dhe vend piktoresk. Kështu, vizitorët vizitojnë pikat e saj kryesore turistike: Kështjella Andrade të shekullit të trembëdhjetë, të Kisha e Shën Michael të Breamo, shekulli i XNUMX-të, Torreoni i Andrades, e vjetër mbaj, Shenjtërorja e virtyteve, e Fragas del Eume, Manastiri i San Agustín dhe Kisha e Santiagos.

pontedeume

Nëse ju pëlqejnë festivalet mesjetare, atëherë nuk mund të humbisni Feirón Mesjetare dos Andrade, në vetë qendrën historike. Kur ndodh? Fundjava e parë e korrikut. Në shtator ka Fiestas de las Peras, në korrik Fiestas del Carmen, në maj dhe shtator pelegrinazhet e San Miguel de Breamo...

Këto janë vetëm disa nga qytetet në A Coruña. Ka të tjerë po aq të bukur sa Corcubión, San Andrés de Teixido, A Ponte Maceira, Redes, Ortigueira, A Ponte Maceira, Muxía...


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*