Qytetet më të populluara në botë

Sipas vlerësimeve të fundit të KB, gati 7.700 miliard njerëz jetojnë në planet. Nga këto, 450 milion njerëz jetojnë në vetëm rreth njëzet qytete: 16 në Azi (shumica në Pakistan, Indi, Kinë dhe Indonezi), 4 në Amerikën Latine (ku dallohen Buenos Aires dhe Sao Paulo), 3 qytete në Evropë (me Londra dhe Moska në krye), 3 në Afrikë (ku shquhet Kajro) dhe 2 në Amerikën e Veriut.

Ata njihen si mega-qytete dhe pritet që deri në vitin 2050, 66% e popullsisë së botës do të jetojë në to. Dëshironi të dini se cilat janë 10 qytetet më të populluara në botë? Ne do t'ju tregojmë!

Mexico City

Mexico City ka ndryshuar shumë vitet e fundit. Që nga vitet 1970, afërsisht 40 qytete janë aneksuar në zonën urbane të Mexico City. Me 22,2 milion njerëz që jetojnë këtu, kryeqyteti i vendit është një vend i gjallë me një jetë interesante kulturore, një qytet të bukur të vjetër dhe një gastronomi të pasur me të cilën do të zbuloni thelbin e vërtetë të Meksikës.

Qendra historike e Mexico City është një vend shumë i këndshëm për të bërë një shëtitje dhe për të filluar eksplorimin e kryeqytetit. Në Zócalo, sheshi më i madh në qytet, flamuri i madh kombëtar valëvitet dhe në të njëjtën hapësirë ​​është Katedralja Metropolitane, Pallati Kombëtar, Ndërtesa e Qeverisë dhe Kryetari i Bashkisë Museo del Templo. Palacio de Bellas Artes është një ndërtesë tjetër e bukur për tu shtuar në listë. Në rrethinë ka edhe dyqane dhe restorante të vegjël ku mund të provoni ushqime të shijshme meksikane.

Sao Paulo

Imazhi | Pixabay

Me 20.186.000 banorë, Sao Paulo, një nga qytetet më kozmopolitane në Brazil, ka një mënyrë jetese shumë urbane dhe shumë rrokaqiej. Parqe, rrugë, muze, teatro, monumente ... ka gjëra të pafundme për të bërë në këtë qytet.

Një vizitë në Sao Paulo duhet të fillojë në qendrën historike ku do të gjeni disa nga atraksionet kryesore turistike të tilla si Catedal da Sé, Manastiri Sao Bento, Patio do Colegio (kolegji i Jezuitëve që themeluan qytetin në 1554) , Pallati Altino Arantes, Tregu Komunal ose Calle 25 de Março.

Pastaj lini vend në rrugën tuaj për të vizituar Avenida Paulista, qendra financiare e qytetit, një rrugë e gjatë prej tre kilometrash në gjatësi që është shtëpia e dyqaneve, restoranteve, bareve dhe muzeve. Çdo fundjavë, bëhet për këmbësorë në mënyrë që qytetarët dhe turistët ta eksplorojnë atë në këmbë ose me biçikletë. Shumë artistë dhe muzikantë shfrytëzojnë rastin për të shfaqur të gjithë talentin e tyre dhe për ta bërë atë një nga rrugët më të gjalla në Brazil.

Në udhëtimin tuaj në Sao Paulo duhet të përfshini gjithashtu një vizitë në muzetë e qytetit dhe nëse mund të merrni pjesë në një shfaqje muzikore… Sao Paulo është kryeqyteti kulturor i Amerikës Latine kështu që oferta është e madhe.

NY

Qyteti i rrokaqiejve është destinacioni i ëndrrave për shumë udhëtarë. Me 20.464.000 banorë është qyteti i tetë më i populluar në botë. New York ofron një mjedis dhe stil jetese unik që e ka bërë atë të bëhet kryeqyteti më i rëndësishëm ekonomik dhe kulturor në botë.

Të ndjekësh një muzikal në Broadway, një lojë NBA, të kalosh urën Brooklyn, të bësh pazar në Avenue e Pestë, të kalosh një natë në Times Square ose të bësh një shëtitje nëpër Central Park janë disa nga gjërat që do të dëshirosh të bësh. Në New York.

Manhattan është rrethi më i famshëm në New York dhe më i vizituari. Isshtë aq e njohur sa shumë njerëz e gabojnë Nju Jorkun me Manhattan. Sidoqoftë, gjeografia e saj është e ndarë gjithashtu në katër rrethe të tjera: Brooklyn, Queens, Bronx dhe Staten Island.

Karaçi

Me 20.711.000 banorë, Karachi është kryeqyteti i provincës Sindh dhe qyteti më i populluar në Pakistan. Karaçi ishte dikur qyteti perëndimor port i Indisë Britanike dhe sot është qendra financiare, tregtare dhe portuale e Pakistanit.

Megjithëse nuk ka atraksione përkatëse turistike, gjatë një vizite në qytet mund të ndaleni nga Stadiumi Kombëtar ose Muzeu Detar i Pakistanit. Vlen gjithashtu të vizitohet Muzeu Kombëtar i Karaçi dhe disa monumente të tilla si xhamia e madhe Masjid-i-Tuba dhe mauzoleumi Quaid-i-Azam, i cili përmban mbetjet mortore të themeluesit të Pakistanit: Ali Jinnah.

Manila

Filipinet janë një arkipelag i përbërë nga 7.107 ishuj që ia ka borxh emrin e tij mbretit spanjoll Felipe II. Spanjollët kaluan rreth 300 vjet atje, kështu që disi prekja hispanike është akoma e pranishme në vend.

Përzierja e kulturave dhe traditave e ka bërë Manilën, kryeqytetin, një qytet plot kontraste dhe mundësi. Me 20.767.000 banorë, Manila është qyteti i gjashtë më i populluar në planet dhe ka një të kaluar koloniale shumë të pranishme në muret e brendshme të qytetit, ku do të shihni dyqane artizanale dhe oborre të brendshme që ofrojnë një pushim nga ngutja dhe nxitimi i Manilës.

Ndryshe nga vendet e tjera të Azisë Juglindore, Filipinet nuk janë aq të mbushura me turistë, duke e bërë atë një alternativë ideale për t'u shijuar gjatë një largimi. Ky vend është sinonim i fushave të orizit të gjelbër, qyteteve frenetike, vullkaneve të pabesueshme dhe një populli gjithnjë të lumtur.

Shanghai

Shangai ndodhet në deltën e lumit Yangtze, një nga qytetet më të populluara në botë me 20.860.000 banorë, i cili është bërë një simbol i qytetit kozmopolit të përparimit teknologjik dhe ekonomik të Kinës.

Shangai ka një bukuri të lindur si rezultat i asaj përzierjeje midis asaj moderne dhe asaj tradicionale, pasi ka lagje ku janë përqendruar rrokaqiejt e lartë dhe të tjera që na transportojnë në Kinën tradicionale. Me më shumë se 600 vjet histori, në pjesën e vjetër të Shangait turistët do të gjejnë thelbin e Kinës më tradicionale ndërsa në Pudong, rrethi financiar i qytetit ka një pamje moderne dhe shumë futuriste.

Një tjetër nga zonat më ikonike të Shangait është Bund. Këtu mund të gjejmë disa ndërtesa përfaqësuese të epokës koloniale me stil evropian që ju ftojnë të bëni një shëtitje të gjatë përgjatë lumit Huangpu. Përveç kësaj, lundrimet në lumë janë shumë të kërkuara nga turistët dhe të shohësh këtë zonë gjatë natës është një shfaqje e ngjyrave dhe dritave.

Delhi

Delhi është kaos, zhurmë dhe turma. Për shumë, ky qytet me 22.242.000 banorë është porta hyrëse për në Indi dhe, për këtë arsye, kontakti i tyre i parë me vendin.

Ka fortesa mbresëlënëse, tregje të zënë ditën dhe natën, tempuj të mëdhenj si dhe tre zona që janë pjesë e listës së Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s: Varri i Humayun (një mostër e arkitekturës mongoliane që konsiderohet të jetë varri i parë i kopshtit dhe pararendësi Taj Mahal i Agra), Kompleksi Qutb (pjesa më e famshme e tij është Minareja Qutab, më e larta në botë me 72 metra e gjysmë e lartë) dhe Kompleksi Red Fort (ai që dikur ishte jashtë një pallati mongol).

Seul

Imazhi | Pixabay

Koreja e Jugut është e pashtershme dhe kryeqyteti i saj, Seul, mahnitës. Me 22.547.000 banorë, është qyteti i tretë më i populluar në botë, si dhe kryeqyteti ekonomik, historik, turistik dhe kulturor i të gjithë vendit. Lagjet tradicionale, rrokaqiejt marramendës, dyqanet K-pop dhe produktet kozmetike ... ka shumë për të parë këtu.

Një nga mënyrat më të mira për t'u zhytur në kulturën koreane dhe për të mësuar rreth historisë së saj është të vizitoni një nga pesë pallatet mbretërore të Dinastisë Joseon (Gyeongbokgung, Changdeokgung, Gyeonghuigung, Changgyeonggung dhe Deoksugung), të cilat tregojnë stilin e jetës së mbretërve koreanë. rreth shekujve XNUMX dhe XNUMX.

Tempujt Budistë Koreanë të rrethuar nga natyra janë të mrekullueshëm dhe gjithashtu ju lejojnë të njihni kulturën e Koresë së Jugut shumë mirë. Të tjera nga shumë atraksionet turistike të Seulit janë tregjet e tij tradicionale dhe gastronomia e saj tradicionale, e vlerësuar shumë ndërkombëtarisht.

Xhakartë

Ndoshta Xhakarta është një nga qytetet më pak të famshme midis udhëtarëve që zgjedhin Indonezinë për pushimet e tyre pasi preferojnë të eksplorojnë vende të tjera. Sidoqoftë, ky qytet me 26.063.000 banorë ka një qendër të bukur historike që ia vlen të vizitohet.

Kolonët Hollandezë u vendosën në Kota Tua, kështu që ndërtesat e stilit kolonial janë të shumta këtu. Një shembull i kësaj arkitekture është Muzeu Historik, i cili dikur ishte Bashkia e Qytetit.

Tokyo

Kryeqyteti i Japonisë është qyteti më i populluar në botë me 37.126.000 banorë. E mahnitshme! Tokio është një vend i gjallë, plot mundësi turistike pa marrë parasysh në cilën kohë të vitit. Gjithmonë ka diçka për të bërë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*