Sa qytete ka në Spanjë?

porti i bareve

A keni menduar ndonjëherë sa qytete ka në Spanjë. Duke marrë parasysh edhe ata me më pak banorë, konstatojmë se vendi ynë ka një total prej 18 938. Për shembull, vetëm në provincën e Burgos ka 1190 dhe në Leon 1035.

Nga ana tjetër, nuk duhet të ngatërroni qytetin me komunën. Kjo formon një ent epror të tipit administrativ dhe politik, në mënyrë të tillë që mund të ketë bashki të një qyteti të vetëm ose që përfshin disa. Nga rruga, në lidhje me këtë subjekt të fundit, ka një total prej 8131 komuna. Më pas, ne do t'ju ofrojmë disa fakte kurioze dhe interesante për qytetet e Spanjës.

Kuriozitetet e qyteteve spanjolle për shkak të vendndodhjes së tyre gjeografike

Mahon

Bashkia e Mahon

Ndoshta ju nuk e dini se qyteti më verior në Spanjë është porti i bareve, në komunën Coruña të Mañón, e cila gjithashtu strehon pikën më veriore tokësore të të gjithë Gadishullit Iberik. Siç e dini, bëhet fjalë për Kepi ​​Kunji i Bareve. Është një fshat i bukur peshkimi ku mund të shijoni një shije të hollë kaldeirada.

Nga ana e tij, qyteti më jugor në Spanjë është Restinga, në ishullin Kanarie të El Hierro. Në brigjet e saj ju keni një rezervë spektakolare detare ku do të kënaqeni si fëmijë nëse ju pëlqen zhytja në skuba. Ju gjithashtu mund të shihni një muze të vogël kushtuar shpërthimit vullkanik të vitit 2011 që ndodhi, pikërisht, në fund të detit.

Nëse e marrim hartën horizontalisht, qyteti më lindor në Spanjë është Mahon në ishullin Balearik të Menorca. Konkretisht, ajo pikë është në kalanë e La Mola, e cila mbron hyrjen në portin e saj. Në këtë rast, tashmë mund të flitet për një qytet të vogël, pasi ka gati tridhjetë mijë banorë. Në çdo rast, ju rekomandojmë të shihni manastirin dhe kishën e El Carmen ose ndërtesën e Bashkisë.

Së fundi, qyteti më perëndimor në Spanjë është Kufiri, gjithashtu në ishullin El Hierro dhe shumë afër La Restinga, të përmendur më sipër. Ajo është gjithashtu e rrethuar nga një mjedis natyror mbresëlënës me një park rural dhe dy rezervate natyrore, ai i Mencáfete dhe ai i Tibatajes. Por ju gjithashtu mund të vizitoni shenjtëroren e Nuestra Señora de los Reyes në La Frontera, e cila strehon imazhin e shenjtorit mbrojtës të ishullit.

Më shumë fakte kurioze për qytetet spanjolle

pradollano

Pradollano, qyteti më i lartë në Spanjë

Ju gjithashtu do të jeni të interesuar të dini se qyteti më i lartë në vendin tonë është pradollano, në komunën e Granadës të Monachil. Ndodhet jo më pak se 2078 metra mbi nivelin e detit. e ndjekin atë Valdelinares në komunën homonime të provincës Teruel, e cila është në 1695 metra, dhe herguijuela, në komunën Avila të San Juan de Gredos, e cila ndodhet në 1602 metra.

Megjithatë, ka të dhëna edhe më kurioze sesa të dish se sa qytete ka në Spanjë dhe cilat janë në ekstremet e saj. Për shembull, nëse ju pëlqen plazhi, nuk duhet ta vizitoni emërtoni atë, në Toledo. Arsyeja është, pikërisht, se është qyteti më i largët spanjoll nga bregu. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se është më qendrorja. Qendra gjeografike e Gadishullit Iberik është në kodra e los anxhelosit, e cila i përket komunës së Getafe, në Madrid.

Ka periudha të caktuara të vitit që mund të mos ju pëlqejnë as t'i vizitoni Molina de Aragon, në Guadalajara, as Kalamoka y grekët, në Teruel. a e dini pse? Ata kundërshtojnë titullin e qytetit më të ftohtë në Spanjë. Për t'ju dhënë një ide, në të parën u regjistruan temperatura prej -28 gradë Celsius.

Nga ana tjetër, do t'ju interesojë gjithashtu të dini se cilat janë qytetet më të banuara dhe më të zbrazëta në Spanjë. Nëse e konsiderojmë rreptësisht nga numri i banorëve, e para është Madrid, me më shumë se tre milionë në qendrën e saj urbane. Më pak i njohur është më i ulëti për nga numri i banorëve. Në këtë rast, është Illan de Vacas, në provincën e Toledos, e cila ka vetëm tre.

Por, nëse flasim për popullsinë, ka një fakt që do të jetë edhe më i veçantë për ju. Qyteti me dendësinë më të madhe të popullsisë, pra me numrin më të madh të banorëve për kilometër katror është mislata, në Valencia. Me një sipërfaqe prej 2,6 kilometrash katrorë dhe 44 banorë, ajo ka një dendësi prej më shumë se njëzet e një mijë. Kjo do të thotë se kjo është më e lartë se, për shembull, Tokyo o Shanghai.

Illan de Vacas

Rruga në Illán de Vacas

Mund t'ju tregojmë për të dhëna edhe më unike për disa qytete në Spanjë. Për shembull, Salent de Gállego, në Huesca, është, sipas Federatës Spanjolle të Mikpritjes, ajo me numrin më të madh të lokaleve për banor. Shifra është 1,57 për njëqind fqinjë. Apo çfarë mendavia, në Navarra, njihet si "qyteti i shijeve" sepse ka njëmbëdhjetë emërtime origjine. Midis tyre, ai i Asparagus nga Navarra ose ai i Piquillo Pepper nga Lodosa. Ose, më në fund, çfarë Sierra Camarena, në Teruel, është qyteti me më shumë shatërvanë në Spanjë. Ka jo më pak se njëqind, të gjithë me emrat e tyre.

Situata gjeopolitike e disa qyteteve që ndodhen në një krahinë, por që i përkasin një tjetre është po aq kurioze. Rasti më i famshëm është ai i Enklava e Trevinos, e cila i përket Burgos, por është e rrethuar nga territori i Alava. Megjithatë, ka më shumë raste. Për shembull, ajo e Petilla nga Aragoni, e cila është nga Navarra, megjithëse është në provincën e Zaragozës. Si një anekdotë, do t'ju themi gjithashtu se është qyteti ku ai ka lindur Santiago Ramón dhe Cajal, çmimi i parë spanjoll Nobel në Mjekësi.

Akoma më serioz është rasti i Llivia, i cili është një qytet spanjoll i rrethuar nga territori francez. Jo më kot ndodhet në lartësitë e Pirenejve, rreth 1659 metra. Shkaku i kësaj anomalie duhet gjetur në Traktatin e Pirenejve të vitit 33. Ai përcaktonte se Spanja duhej t'i dorëzonte Francës XNUMX qytete në rajon. Por Llivia u kursye duke mbajtur kategorinë e qytetit, një nder i dhënë tashmë nga Carlos V.

Origjinalitete nga qytete të tjera në Spanjë

Setenil de las Bodegas

Setenil de las Bodegas me shkëmbin e tij të madh në majë të shtëpive

Në këtë titull duam të flasim për qytete që nuk mbajnë asnjë pozicion nderi nga banorët, nga vendndodhja gjeografike apo nga lloje të tjera të dhënash. Veçantia e saj qëndron në aspekte të tjera. Është rasti i Medina del Campo, qyteti me sheshin kryesor më të madh në Spanjë, pasi ka një sipërfaqe prej 14 metrash katrorë.

Do t'ju duket gjithashtu interesante për t'u vizituar Setenil de las Bodegas, në provincën e Kadizit dhe i njohur si "qyteti i Sizifit" për shkëmbin e madh që është mbi të dhe që duket se po mban. ose të Castellfollit de la Roca, në Girona, e cila shtrihet në skajin e një pllajë më shumë se pesëdhjetë metra të lartë.

I ndryshëm është karakteri i Roda de Isabena, e vendosur në rajonin e bukur Huesca të Ribagorza. Sepse mburret se është qyteti më i vogël me katedrale në vendin tonë. Nga rruga, ky, i shenjtëruar në San Vicente, është një xhevahir i romanes Lombard. Mund t'ju themi diçka të ngjashme genalguacil, e cila ka vetëm 391 banorë, por më shumë se dyqind skulptura zbukurojnë rrugët e saj. Për këtë arsye, në kuptimin figurativ, mund të themi se është qyteti me më shumë shije për art në Spanjë.

Qytetet më të vizituara në Spanjë

santillana del mar

Santillana del Mar, një nga qytetet më të vizituara në Spanjë

Ne ju kemi treguar tashmë se sa qytete ka në Spanjë dhe shumë kuriozitete të tjera rreth tyre. Por, para se të mbarojmë, duam ta bëjmë atë një nga më të vizituarit. Nuk do t'i tregojmë sipas numrit të turistëve që marrin sepse klasifikimi ndryshon në varësi të burimit. Prandaj, ne do të kufizohemi t'jua tregojmë ato.

Chinchon

Chinchon

Sheshi Kryesor Chinchón

Ky qytet i bukur që ndodhet më pak se dyzet kilometra larg Madridit, komunitetit autonom të të cilit i përket, është një perlë e vogël. Simboli i saj i madh është Plaza Kryetari i Bashkisë, një shembull i përsosur i arkitekturës popullore me arkadat dhe shtëpitë me ballkone prej druri. Pranë saj, emblema e madhe e qytetit është kështjella e numërimit të Chinchón, e ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të.

Për sa i përket trashëgimisë fetare, veçohet kisha e Zojës së Fjetjes, e cila u ndërtua në fillim të shekullit të XNUMX-të. Megjithatë, ai përfshin stile të ndryshme duke filluar nga gotiku në barok deri tek plateresku. Një kishe të vjetër i përket gjithashtu kulla e Sahatit, ndërsa manastiret e San Agustín, sot një bujtinë turistike, dhe e të varfërve Clares Janë mostra të arkitekturës baroke.

Trujillo

Trujillo

Kalaja Trujillo

Jo më pak i vizituar se ai i mëparshmi, qyteti Trujillo, në Cáceres, njihet si vendlindja e figurave si p.sh. Francisco Pizarro. Por edhe sepse qendra e qytetit është e deklaruar Pasuri me interes kulturor. Ndër monumentet e saj, kala, një kështjellë imponuese, ndërtimi i së cilës daton në shekullin e XNUMX-të. Ju gjithashtu duhet të vizitoni pallatet e saj të Rilindjes si ato të San Carlos dhe de la Conquista.

Por Trujillo gjithashtu ka një të bukur Plaza Kryetari i Bashkisë. Për sa i përket trashëgimisë së saj fetare, ju rekomandojmë të vizitoni kisha e Santa María la Mayor, një mrekulli e romaneskës së vonë. Dhe, pranë tij, tempuj të tjerë si ato të San Martin de Tours dhe San Francisco, si dhe disa manastirë. Midis tyre, ato të La Merced, San Antonio apo Santa Clara. Së fundi, ju duhet të shihni edhe vetmitë e San Lázaro dhe Santa Ana, kjo e fundit, në rrezik serioz të rrënimit.

Albarracin

Albarracin

Pamje e Albarracin

Ky qytet Teruel është një tjetër nga ata që pret më shumë vizitorë në Spanjë. Jo më kot qendra e saj historike, e kryesuar nga e bukura Plaza Kryetari i Bashkisë, renditet gjithashtu si Pasuri me interes kulturor. Ndër monumentet e saj më të shquara janë Alcazar, e cila daton në shekullin e XNUMX-të, dhe rrethimi i rrethuar me mure. Por gjithashtu kullat Andador dhe Doña Blanca, të së njëjtës periudhë.

Jo më pak spektakolare janë shtëpitë feudale të shpërndara nëpër qytet. Për shembull, ato të Dolz de Espejo, Brigadiera, Navarro de Arzuriaga ose Monterde dhe Altillón. Lidhur me trashëgiminë fetare të Albarracín, the Katedralja e Rilindjes së El Salvadorit; kisha e Santa María-s, e cila kombinon stilet romane dhe mudejar, dhe ajo e Santiago-s, e cila i përgjigjet gotikës së vonë.

Si përfundim, ne kemi folur me ju për sa qytete ka në Spanjë. Por ju kemi treguar edhe kuriozitete për to dhe mbi të gjitha që janë disa nga më të vizituarit. Për këtë të fundit mund të përmendnim edhe të tjera si p.sh Cangas de Onis Në Asturias, Peniskola në Castellon ose santillana del mar në Kantabria. Guxoni t'i takoni të gjithë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*