Sao Luis, shumë më tepër se plazhet

Sao Luis

Titulli i Sao Luis, shumë më tepër se plazhet Do t'ju japë një ide se për çfarë do të flasim me ju në këtë artikull. Në fakt do të merremi me qytetin brazilian me atë emër që i përket dhe është kryeqyteti i shtetit të Maranhão. Sepse, siç e dini, ndodhet në një mjedis të privilegjuar.

Por gjithashtu ka një qendër historike spektakolare, vepra artizanale të pasura dhe të larmishme dhe festivale të njohura që i fundosin rrënjët në folklorin më primitiv të rajonit. Për shembull, thirrjet Crioula Drum y Bumba-Meu-Boi. Jo më kot qyteti klasifikohet si Trashëgimia Botërore nga UNESCO. Më pas, ne do t'ju tregojmë të gjitha këto në mënyrë që ju të shihni Sao Luis më shumë se plazhet.

Historia e Sao Luis

Pallati La Ravardière

Pallati i La Ravardière, zoti i të cilit themeloi qytetin

Ky qytet brazilian u themelua në vitin 1612 nga francezët Daniel de la Touche, zoti i La Ravardière, si kryeqyteti i Francë ekuinoktiale. Ky emër iu dha një grupi territoresh që zotëronin Galët në rajonin amerikan afër Ekuador. Po kështu, për nder të mbretit të tyre (Louis IX), ai e quajti Sao Luis.

Por vetëm tre vjet më vonë kaloi në duart e portugezëve dhe më pas holandezëve, të cilët e mbajtën atë vetëm për tre vjet të tjera. Tashmë në vitin 1860, qyteti përjetoi një kohë shkëlqimi falë eksportit të pambukut në Shtetet e Bashkuara, e cila atëherë ishte e plotë Luftë civile. Pastaj u bë qyteti i tretë i Brazilit, vetëm pas Rio de Janeiro dhe Salvador i Bahia.

Por pambuku ra në rënie në fund të atij shekulli dhe, që atëherë, Sao Luis ka kërkuar mënyra të tjera për të përparuar. Aktualisht ka një atraksion i madh turistik dhe ka pak më shumë se një milion banorë, përveç që është, siç ju thamë, kryeqyteti i shtetit të Maranhão.

Si një anekdotë kurioze, nuk mund të rezistojmë t'jua tregojmë ngjarja e milingonave, e cila është në gjysmë të rrugës mes realitetit dhe legjendës, por figuron në kujtimet e banorëve të saj. Në 1706 milingonat që banonin në qytet ishin procedohet dhe madje është sjellë në gjyq. Ata akuzoheshin se kishin vjedhur miellin që besimtarët ruanin në bodrumin e seminarit. Ata u proceduan edhe për dëmtim të trashëgimisë, pasi kishin hapur tunele në ndërtim.

Vendndodhja dhe mënyra për të arritur atje

Gjiri i Sao Marcos

Gjiri spektakolar i Sao Marcos

Që ta kuptoni më mirë deklaratën tonë për Sao Luis, shumë më tepër se plazhet, ne do t'ju tregojmë për vendndodhjen e tij, i rrethuar nga një mjedis natyror mahnitës. Ndodhet në ishullin me të njëjtin emër, i cili njihet gjerësisht si "Ishulli i dashurisë" dhe kjo është në mes gjiret e bukura të Sao Marcos dhe Sao José de RibamarAjo ndahet nga toka kontinentale nga e ashtuquajtura ngushtica e mushkonjave.

Përveç kësaj, ajo është e rrethuar nga ishuj të tjerë që përbëjnë një arkipelag të vogël. mes tyre, ato të Dy Motrave, Pombinhas, Guarapira ose Frika. Po kështu, një pjesë e mirë e zonës komunale të saj përfshihet brenda parqe natyrore si ato të Sitio del Rangedor dhe Bacanga ose të zonat e mbrojtura të tilla si ato të Itapiracó-s ose të Rajonit Maracaná.

Sa i përket mënyrës për të shkuar në Sao Luis, më i miri është avioni. Qyteti ka një aeroport ndërkombëtar ku mbërrijnë fluturime të brendshme dhe të huaja. Nga atje, ju keni autobusë për në qendër të qytetit dhe gjithashtu për të lëvizur rreth tij.

Nga ana tjetër, nuk është një qytet veçanërisht i rrezikshëm. Në fakt, ajo është gjetur ndër dhjetë më të sigurtat në Brazil. Megjithatë, ju rekomandojmë që të merrni masat e zakonshme. Për shembull, mos dilni natën në lagje të caktuara ose mos shkoni te të tjerët në grup për çdo rast.

Së fundi, Nuk është një qytet shumë i shtrenjtë, megjithëse, ndoshta pak më shumë se të tjerët në vend për shkak të natyrës turistike. Megjithatë, një dhomë normale hoteli mund t'ju kushtojë rreth gjashtëdhjetë ose shtatëdhjetë euro, ndërsa një vakt është rreth dhjetë reasë. Siç e dini, kjo është monedha e Brazilit dhe sot është e barabartë me 0,18 euro.

Pse Sao Luis, shumë më tepër se plazhet

Perëndimi i diellit në Sao Luis

Perëndimi i diellit në plazhin Ponta D'Areia

Nëse këtë artikull e kemi titulluar Sao Luis, shumë më tepër se plazhet, domosdoshmërisht duhet të flasim me ju për to. Mund t'i gjeni të të gjitha madhësive dhe pothuajse të gjitha janë me rërë të bardhë. Më të njohurit janë ato urbane që do të gjeni midis Avenida Litoranea dhe gadishullit Ponta D'Areia, ku ndodhen shumica e hoteleve. Midis tyre, ju keni atë të emrit të fundit; atë të Sao Marcos, e preferuar nga më të rinjtë dhe Calhau, e cila është një nga më të famshmet dhe idealet për aktivitete sportive.

Nga ana tjetër, rreth njëzet e pesë kilometra nga qyteti ju keni Plazhi Raposa, e cila është e përkryer për peshkim, tashmë rreth tridhjetë atë të Sao José de Ribamar. Ky qytet i fundit është i famshëm për festat e tij fetare. Por ne nuk ju kemi shpjeguar ende pse themi Sao Luis, shumë më tepër se plazhet. Le ta bejme.

Çfarë duhet të shihni në Sao Luis

Katedralja Sao Luis

Katedralja e Zojës së Fitores në Sao Luis

Kjo deklaratë nuk është e kotë. Siç kemi treguar, Sao Luis ka marrë katalogimin e Trashëgimia Botërore nga UNESCO. Faji i mirë për këtë është mbresëlënës përkrenare historike, por edhe zejet e tij dhe folklorin tradicional.

Sikur të mos mjaftonin të gjitha këto, qyteti njihet edhe si "Athina braziliane" për numrin e madh të poetëve që kanë lindur atje. Është rasti i Aluisio Azevedo, Graça Ananha, Coelho Neto ose Gonçalves Días. Dhe, për të përfunduar të gjitha, bëhet fjalë kryeqyteti i Reggae nga Brazili, madje ka një muze të dedikuar për këtë lloj muzike.

Qendra historike e Sao Luis

Teatri në Sao Luis

Teatri Arthur Azevedo i Sao Luis

Çdo vizitë në këtë qytet duhet të fillojë me qendrën e tij historike spektakolare. Ai përbëhet nga rreth tre mijë e pesëqind ndërtesa që kanë si vlera historike ashtu edhe artistike. Shumica dërrmuese u ndërtuan në shekullin e 17-të, kur u themelua qyteti.

Ndër më spektakolarët nga ato fetare është ai Katedralja e Zojës së Fitores. Është një ndërtim neoklasik, fasada e të cilit ka dy kulla të mëdha dhe një pediment qendror. Për më tepër, i bashkangjitur është pallati ipeshkvnor, e cila i përgjigjet të njëjtave karakteristika.

Ata janë gjithashtu pjesë e trashëgimisë fetare të Sao Luis kishat e Rosarios, Remedios dhe ExtierroDhe manastiret e Carmen dhe La Merced. Gjithashtu interesante është Muzeu i Artit të Shenjtë, ku mund të shihni pjesë barok, neoklasike dhe rokoko të shekujve 18, 19 dhe 20.

Sa për ndërtesat civile në qendrën historike, duhet të shihni shtëpi si ato të Minierave, Shatërvanëve, Gurëve dhe Hambarit, ngjitur me Teatri Arthur Azevedo y pallatet si La Ravardière dhe Luanët. Për këtë të fundit do t'ju flasim më vonë, bashkë me atraksionet që ju propozojmë më poshtë.

Casa do Maranhão

Casa do Maranhao

Casa do Maranhao, e cila strehon një muze folklorik

Është një muzeu popullor e cila, siç tregon emri i saj, i kushtohet trashëgimisë kulturore të shtetit të Maranhão. Do ta gjeni edhe në qendrën historike, konkretisht selia e saj është ndërtesa e vjetër doganore, e ndërtuar në vitin 1873.

Nëse e vizitoni, do të mësoni për fakte historike si themelimi i vetë Sao Luis dhe projekti për të krijuar Francën Ekuinoktiale të lartpërmendur. Por ju gjithashtu do të shihni të gjitha llojet e veprave artizanale, kostume dhe madje edhe zakone gastronomike të zonës. Megjithatë, ndoshta hapësira e saj më interesante është ajo kushtuar folklorit. Në këtë do të mësoni për manifestimet kryesore të rajonit. Për shembull, festimet e lartpërmendura të Bumba-Meu-Boi dhe Crioula Drum. Por gjithashtu caixeiras e festës së Frymës së Shenjtë o daullja e minierës.

Tregu Qendror i Sao Luis

Treg

Tregu në Sao Luis

Sigurisht, nëse doni të blini vepra artizanale Nga Sao Luis, ju duhet të vizitoni tregun qendror të qytetit. E gjeni edhe në qendrën historike, pranë të bukurës shatërvan Pedras. Ajo daton në mesin e shekullit të 1939-të, por ndërtesa aktuale daton në vitin XNUMX.

Ajo ka rreth katërqind e pesëdhjetë tezga që nuk i kushtohen vetëm zanateve të kashtës, lëkurës apo drurit. Ka edhe ushqime, barishte dhe bimë mjekësore. Dhe madje edhe vegla praktike si sende shtëpiake. Por, mbi të gjitha, nëse dëshironi ndjeni jetën e përditshme të qytetit, ju duhet të vizitoni këtë treg.

Kompania e Cirkut të Teatrit të Kukullave

Kukulla

Modele te ndryshme kukullash

Teatri i kukullave paraqet a traditë e madhe në Brazil, pasi ekzistenca e saj daton në shekullin e 18-të. Fillimisht, erdhi deri te Rio de Janeiro, por shpejt u përhap në pjesën tjetër të territorit të saj. Përveç kësaj, u krijuan modalitetet e veta.Për shembull, në shtetin e Pernambuco një formë kukulle e njohur si mamulengo.

Nga ana e saj, në Sao Luis ju keni Kompania e Cirkut të Teatrit të Kukullave, e cila ofron emisione me këto figura, ndërsa ju mëson historinë e tyre në qytet. Ajo ka selinë e saj në Rúa dos Catraeiros, pa numër.

Muzeu i Arteve Pamore

Muzeu i Arteve Pamore

Muzeu i Arteve Pamore Sao Luis

Ndodhet në një shtëpi të bukur të shekullit të 1989-të, e zbukuruar me pllaka tipike portugeze dhe ballkone prej hekuri të punuar. Është krijuar në vitin XNUMX për të strehuar manifestimet e arteve plastike bërë nga artistët kryesorë të Brazilit, si aktualë ashtu edhe më të vjetër.

Mes tyre janë figura të tilla si Társila do Amaral, Alfredo Volpi, Miguel Veiga, Ademir Martins ose Newton Sá. Po kështu, ka dhoma të dedikuara pikërisht për pllakat dekorative, enët e tavolinës dhe artit të xhamit. Por dy nga pikat e tij të forta janë Galeria Nagy Lajos dhe Biblioteka Assis Chateaubriant. Dhoma e parë është një homazh për artistin hungarez pas të cilit është emëruar dhe i cili krijoi një shkollë të rëndësishme në shtetin Maranhão. Nga ana e tij, i dyti ka më shumë se gjashtë mijë kopje librash nga të gjitha disiplinat.

Pallati i Luanëve

Pallati i Luanëve

Pallati i Luanëve, një nga simbolet e Sao Luis

Kjo ndërtesë e bukur e stilit klasik të shekullit të 17-të është selia e Qeveria e shtetit Maranhão. Do ta gjeni edhe në qytetin e vjetër, konkretisht në majë të kepës ku lindi qyteti. Emrin ia ka borxh figurave të luanëve që e ruajnë.

Ato janë të vendosura përballë fasadës, e cila bie në sy kombinojnë tiparet e lartpërmendura klasike me tipare të tjera tipike të arkitekturës koloniale. Ai shquhet gjithashtu për dimensionet e tij të mëdha dhe gjendjen e tij madhështore të ruajtjes, megjithëse është restauruar disa herë.

Si përfundim, siç e keni parë, deklarata Sao Luis, shumë më tepër se plazhet eshte e vertete. Kryeqyteti i shtetit të Maranhão Ajo ka të mrekullueshme, por gjithashtu ju ofron një qendër historike dhe një traditë kulturore dhe folklorike që e ka lejuar atë të marrë njohjen si Trashëgimia Botërore. Ejani dhe zbuloni këtë qytet të bukur Brasil, ju nuk do të pendoheni.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*