Semaforët do të kontrollojnë hyrjen në Sheshin e Shën Markut nga 2018

Venecia nga gondola

Sheshi i Shën Markut është, me siguri, simboli historik i Venecias. Çdo vit rreth 40 milion njerëz vizitojnë qytetin. Një rrjedhë intensive nga e cila shumë venedikas kanë frikë se do të ketë pasoja negative në monumentet më emblematike të qytetit. Prandaj, qeveria lokale vendosi muaj më parë për të kontrolluar hyrjen në këtë shesh të bukur në 2018 duke miratuar mënyra të ndryshme.

E para prej tyre duket se është instalimi i semaforëve që kontrollojnë hyrjen në sheshin San Marcos. Objektivi i Këshillit Bashkiak nuk është të mbyllë kalimin në sheshin ikonik, por të garantojë sigurinë e turistëve dhe banorëve të qytetit.

Cilat janë këto masa?

Masat e tjera do të ishin vendosja e një kohe për të hyrë në Plaza de San Marcos, për shembull nga ora 10 e mëngjesit. në orën 18 pasdite, bëni një rezervim paraprakisht për të hyrë në shesh ose për të mbyllur zonën në sezone të ngarkuara, siç janë fundjavat dhe muajt korrik dhe gusht.

Për momentin është planifikuar të fillohet me instalimin e semaforëve dhe të studiohet se si funksionon iniciativa. Kur sheshi të jetë plot me turistë, një dritë e kuqe do të ndizet dhe vizitorët e tjerë do të duhet të presin derisa drita të bëhet jeshile, gjë që do të tregojë se sheshi është zbrazur. Numërimi i njerëzve do të bëhet nga kamerat video të instaluara në shesh dhe një program kompjuterik do të tregojë në kohë reale se sa njerëz janë brenda.

Këshilli i Qytetit të Venecias synon të mbledhë të dhënat menjëherë dhe t'i shërbejë ato përmes internetit në mënyrë që turistët të mund të kontrollojnë numrin e njerëzve në shesh. Kjo masë nuk do të prekë banorët ose punëtorët në zonë pasi ata do të kenë kartën e tyre që do të lehtësojë lëvizjen.

Kjo rregullore e re do të plotësonte taksën turistike që po aplikohet për të vizituar Venecian dhe që ndryshon në varësi të sezonit, zonës në të cilën ndodhet hoteli dhe kategorisë së tij. Për shembull, në ishullin e Venecias, 1 euro për yll për natë tarifohet në sezonin e lartë.

Pse u mor ky vendim?

Drafti i rregulloreve të reja vjen pasi Unesco dha alarmin për përkeqësimin e Venecias, e cila ka mbajtur titullin e Trashëgimisë Botërore që nga viti 1987.

Nga njëra anë, Venecia po fundoset pak nga pak dhe fakti që miliona e miliona turistë kalojnë nëpër rrugët e saj çdo ditë, mbase është më shumë se një vend aq i vjetër sa mund të durojë kjo. Nga ana tjetër, banorët kanë protestuar prej kohësh kundër asaj që ata e konsiderojnë një pushtim të turistëve, sjellja e të cilëve ndonjëherë është e parespektueshme pasi ka nga ata që lahen në Canal Grande ose pista të qytetit duke dhënë një imazh të keq të tij.

Në fakt, korrikun e kaluar rreth 2.500 banorë demonstruan në qendrën historike të ngopur me atë që ata e konsiderojnë përçmim për qytetin e tyre. Në këtë mënyrë ata donin të tërhiqnin vëmendjen e UNESCO-s dhe Këshillit të Qytetit për të parandaluar Venecian që të bëhej një atraksion turistik në vend të një qyteti të banueshëm. Dhe është që çdo ditë Venecia ka më shumë turistë dhe më pak banorë. Si kuriozitet, në 2017 ka vetëm 55.000 banorë krahasuar me 137.150 në fillim të viteve 60.

Si është Plaza de San Marcos?

Sheshi i Shën Markut është zemra e Venecias dhe një nga sheshet më të dalluara në botë. Ndodhet në njërën anë të Kanalit të Madh dhe në të mund të shohim monumente të ndryshme dhe vende me interes të madh historik-kulturor si Pallati i Doge, Kulla e Ziles ose Bazilika, një nga tempujt më të fotografuar në botë.

Që nga origjina e tij, Sheshi San Marcos ka qenë një zonë shumë e rëndësishme dhe strategjike e qytetit. Jo vetëm nga pikëpamja politike (meqenëse u projektua dhe u ndërtua si një zgjatim i Pallatit të Doge) por edhe nga ana kulturore pasi që shumë aktivitete të tilla si tregje, procesione, shfaqje teatrale ose parada karnavalesh janë mbajtur atje.

Kjo është gjithashtu ajo ku qindra pëllumba enden lirshëm. Ata janë mësuar aq shumë me praninë njerëzore sa nuk do të ishte për t'u habitur nëse ju afrohen për t'ju kërkuar ndonjë ushqim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*