Shenjtërorja e së Vërtetës në Pattaya

Shenjtërorja e së vërtetës

Shenjtërorja e së Vërtetës në Pattaya (Tajlandë) është një vend shumë turistik. Ajo ngrihet më shumë se njëqind metra mbi tokë, Shenjtorja Pattaya e së Vërtetës është një strukturë gjigande një-e-një-lloji që i bën homazhe pamjes antike të Tokës, njohurive antike dhe filozofisë Lindore. Sidoqoftë, nuk është si tempujt e tjerë në Tajlandë.

Dhe është se kjo vend i shenjtë mbresëlënës është ndërtuar tërësisht prej dru tik të gdhendur në mënyrë të hollësishme. Afrimi i mureve, pragjeve dhe shtyllave të tij është një përvojë e habitshme, duke zbuluar se sa delikatesisht dhe me mjeshtëri ishin gdhendur kokat e Budës, kafshëve të shenjta dhe qindra motiveve të ndryshme.

Origjina e Shenjtërores

Ndërtimi i Shenjtërores së së Vërtetës

Shenjtërorja e së Vërtetës lindi nga vullneti i Lek Viriyaphant, i njohur gjithashtu si "Khun Lek", një milioner i çuditshëm Tajlandez i cili donte që përmes kësaj ndërtese të pazakontë të transmetonte në botë trashëgiminë e pasur arkitekturore dhe kulturore të Tajlandës. Ndërtimi filloi në ndërtesë në 1981 por puna kërkimore dhe dokumentuese mbi arkitekturën tradicionale Tailandeze kishte filluar shumë vite më parë.

Ndërtesa u pagëzua si Shenjtërorja e së Vërtetës dhe, megjithëse nuk ka mbaruar, ajo tashmë është një nga atraksionet më të mira turistike në Pattaya. Artistët dhe gdhendësit vazhdojnë të punojnë atje çdo ditë. Vlerësohet se i gjithë projekti do të përfundojë deri në vitin 2025, megjithëse Khun Lek nuk do të jetë më në gjendje ta shohë atë sepse ai ndërroi jetë disa vjet më parë. Pavarësisht nga të gjitha këto, mbrojtësi Tailandez la udhëzime të sakta për të ekzekutuar me përpikmëri planin e tij origjinal, të cilin shpresojmë të respektohet.

Pra, Shenjtërorja e së Vërtetës është aktualisht një punë në zhvillim, e cila nuk e çliron atë nga rrethimi i turistëve, të cilët me kënaqësi paguajnë tarifën e hyrjes 500 baht (rreth 14 €, një çmim shumë i shtrenjtë për standardet Tailandeze) për të parë që gdhendësit punojnë nga afër.

Filozofia e Shenjtërores së së Vërtetës

Pamjet e Shenjtërores së së Vërtetës

Siç e shpjegojnë mirë ata që e njohin Shenjtëroren e së Vërtetës, që nga koha e Luftës së Ftohtë dhe deri më sot, bota ka qenë nën ndikimin e civilizimit perëndimor që theksohet nga materializmi dhe përkushtimi ndaj teknologjisë. Shumë zona natyrore janë degraduar dhe burrat po largohen nga vlerat dhe morali i tyre.

Njerëzit janë bërë egoistë dhe shkatërrojnë vetëm mjedisin e tyre dhe qeniet e gjalla në tokë, si dhe veten e tyre. Shenjtërorja e së Vërtetës u krijua nga mirësia e nxjerrë nga feja, filozofia dhe arti. Shenjtërorja paraqet shtatë krijues përmes skulpturave të gdhendura brenda, ato janë: Qielli, Toka, Babai, Nëna, Hëna, Dielli dhe Yjet.

Detajet e Shenjtërores së së Vërtetës

Në pjesën e sipërme mund të shihni katër kullat e shenjtërores që janë katër elemente që çojnë në botën ideale sipas filozofisë orientale që paraqitet në një skulpturë prej druri të një trupi qiellor (Deva) që mban shumë lule që përfaqëson krijimin e Feja. Një skulpturë prej druri e një trupi qiellor me një fëmijë, një udhëheqës dhe një person të moshuar mund të gjendet gjithashtu si shtylla e botës që përfaqëson jetën që u është dhënë qenieve njerëzore. Dhe një figurë që me një trup qiellor që mban një libër përfaqëson vazhdimin e filozofisë përgjithmonë. Dhe një figurë tjetër që mban një pëllumb simbolizon paqen.

Këto janë vetëm disa nga figurat e gdhendura në dru që përfaqësojnë filozofinë e kësaj Shenjtoreje të së Vërtetës, ku krenaria lihet në hyrje dhe ideja është që të hyjmë me mirësinë e zemrës për të qenë në gjendje të gjejmë vlerat reale të jetës, ku lumturia është një rrugë dhe ana e errët e zemrës duhet të varroset përgjithmonë midis qeniet njerëzore.

Sallat e Shenjtërores së së Vërtetës

Sallat e Shenjtërores së së Vërtetës

Lumturia e vërtetë gjendet në kënaqësinë e brendshme shpirtërore. Idealet tek njerëzit e bëjnë jetën më kuptimplote, dhe kjo është arsyeja pse ekziston një vendosmëri për një botë ideale, diçka e dëshiruar nga të gjithë burrat. Çdo besim, fe apo filozofi mund të çojë në mënyra të ndryshme. Por, për të reflektuar në pyetjet e mëdha të qiellit dhe tokës, duhet të jetojmë në paqe. Shenjtërorja përbëhet nga dhoma të ndryshme që ia vlen të vizitohen dhe më vonë të vizitohen.

  • Dhoma e parë: Origjina. Kjo dhomë simbolizon Universin dhe Tokën. Universi i krijuar nga orbitat e sistemeve diellore dhe Tokës, Planeti ynë është i përbërë nga katër elemente: toka, uji, era dhe zjarri. Përfaqësohen edhe disponimet me dashuri, mirësi, dhembshuri, simpati dhe pabesi.
  • Salla e dytë: Dielli, Hëna dhe Yjet. Shtë historia e tre krijuesve që japin formën e jetës. Falë Diellit bëhet dita dhe nata, Hëna shkakton ndryshim dhe yjet janë rrethanat e të gjithëve. Njerëzit e dallojnë veten nga krijesat e tjera falë njohurive, shkrimeve dhe moralit.
  • Dhoma e tretë: dashuria e pastër e prindërve. Jetoni së bashku, sipas zakoneve të shoqërisë në të gjithë familjen, shoqërinë, kombin dhe botën.
  • Dhoma e katërt: dashuria, mirësia, sakrifica dhe ndarja.

Elefantët e Shenjtërores së së Vërtetës

Përveç dhomave që mund të gjeni gjithashtu qendra e dhomës që përfaqëson dashurinë, mirësinë dhe sakrificën. Ajo përfaqëson mënyrën për t'i dhënë fund trishtimit, për të njohur rrugën e vuajtjeve dhe dhimbjeve për të kuptuar të vërtetën autentike.

Pa hezituar për asnjë sekondë, nëse udhëtoni ndonjëherë në këtë rajon të Tajlandës dhe dëshironi të zbuloni Shenjtëroren e së Vërtetës, të admironi bukurinë e saj dhe gjithashtu të jeni në gjendje të zbuloni pak më mirë veten tuaj të brendshme, atëherë mos hezitoni të hyni në faqen e saj të internetit dhe të blini biletat për t’i pasur ato në posedim para se të filloni udhëtimin tuaj. Me siguri sapo ta vizitoni nuk do ta harroni kurrë.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*