Sheri i Knights

Imazhi | Wikipedia

Jerez de los Caballeros është një nga qytetet e fundit Spanjolle në provincën e Badajoz para se të kalonte kufirin me Portugalinë. Ky qytet i vogël me rreth 10.000 banorë është plot histori, ndërtesa monumentale dhe peisazhe të vizatuara nga bukuria e kullotës Extremadura. Nuk është për t'u habitur që me kaq shumë atribute u shpall një Kompleks Artistik Monumental.

Ky qytet Badajoz me rrugë të pjerrëta, ndërtesa të zbardhura dhe një histori të gjatë të lidhur me praninë e templarëve dhe Urdhrit të Santiagos është një vend që nuk mund ta humbni nëse vizitoni provincën e Badajoz. Por çfarë të shohësh në Jerez de los Caballeros?

Kalaja e Jerez de los Caballeros

Imazhi | Mapio.net

Kalaja Jerez de los Caballeros qëndron në një kodër që dominon në fushën që formon lumin Ardilla, të vendosur në Sierra de Santa María.

Origjina e Jerez de los Caballeros dhe kështjella e saj ka qenë temë e debatit. Besohet se i përket shekullit të trembëdhjetë dhe nxirret si përfundim se mund të ketë qenë një shesh i rëndësishëm që u rikuperua nga Alfonso IX me ndihmën e Urdhrave të Tempullit dhe Santiago. Si mirënjohje, Alfonso IX e dhuroi atë në Urdhrin e Tempullit dhe ata u vendosën duke përmirësuar fortesën e vjetër myslimane për ta kthyer atë në një kështjellë Templar që mund të vizitohet sot.

Kalaja është tërhequr në njërin skaj të mbylljes me mure, pikërisht në zonën ku është më e vështirë të sulmosh. Në disa nga qoshet e saj ai ka kulla mbrojtëse, midis të cilave Torre del Homenaje shquhet në verilindje.

Për ndërtimin e kalasë, materiali i përdorur ishte guri dhe përkundër kalimit të kohës dhe rrethimeve që ka pësuar, ai ka mbetur në gjendje mjaft të mirë. Sidoqoftë, betejat u rivendosën.

Vizita në Kalanë Jerez de los Caballeros ia vlen të vizitohet, jo vetëm për historinë e saj të gjatë, por edhe për pamjet e bukura të qytetit nga kjo fortesë.

Imazhi | Wikipedia

Kisha e San Bartolomé

Sipas legjendës, origjina e saj daton që nga koha e Ripushtimit, kur mbretërit e León bastisën këto toka për t'i rrëmbyer nga Maurët. Sidoqoftë, data e saktë e ndërtimit të saj është e panjohur. Mbishkrimi që ekziston brenda tempullit merret zakonisht si referencë, ku tregohet se një nga kishëzat anësore ka përfunduar në 1508. Prandaj, mendohet se kisha e San Bartolomé është ndërtuar midis shekujve XNUMX dhe XNUMX.

Fasada anësore ngrihet në një platformë barok si tribunë dhe fasada ka forma Neoklasike. Kulla aktuale daton nga 1759 pasi ajo duhej të rindërtohej që kur kulla e mëparshme u shemb për shkak të tërmetit të Lisbonës katër vjet më parë. Stili i kullës së kishës së San Bartolomé është barok dhe është i ndërtuar me tulla të ekspozuara me aplikime prej argjile të pjekur dhe suva të mbuluara me qeramikë me xham.

Brenda, spikat altarpiça kryesore, e cila është vepër e José de la Barrera.

Shën Mëria e Mishërimit

Imazhi | Bashkia e qytetit Jerez de los Caballeros

Ky tempull është më i vjetri nga ata që ekzistojnë në Jerez de los Caballeros pasi ka prova që origjina e tij daton që nga kohërat e Visigothëve. Brenda ka një kolonë të përmbysur në të cilën mund të lexoni një mbishkrim që aludon në vitin 556 të themelimit të saj.

Santa María de la Encarnación ka kullën më diskrete në Jerez de los Caballeros por është pika më e shquar nga Kalaja e Templarëve dhe ju mund të bëni disa fotografi shumë interesante kur të jeni afër saj.

Muret mesjetare

Imazhi | Kështjellat e Spanjës

Muret e Jerez de los Caballeros u ndërtuan në shekullin e XNUMX-të në kohën e Knights Templar në paraqitjen e murit të mëparshëm musliman dhe duke përfituar nga kullat dhe muret origjinale. Nga maja e mureve mesjetare keni pamje të mrekullueshme të qytetit Badajoz dhe mund të shihni kullat e qytetit nga një distancë.

Pranë murit ka disa ndërtime të tilla si Torreón de los Templarios, një hapësirë ​​mbrojtëse në të cilën thuhet se disa kalorës kryengritës kryengritës u ekzekutuan me urdhër të Papës në mes të shekullit të katërmbëdhjetë.

San Miguel Arcangel

Imazhi | Turizmi Extremadura

Kisha e San Miguel Arcángel qëndron në qendër të zonës urbane. Ndërtimi i tij filloi në fund të shekullit të XNUMX-të dhe stili i tij është barok edhe pse elementë të stileve të ndryshme janë të përziera. Një fasadë e stilit gotik dhe qemerët e dy kishëzave të vendosura në këmbët e tempullit janë ruajtur që nga periudha e parë.

I mbuluar nga një kupolë, Altari i Lartë përbëhet nga një tempull barok tre-anësh, i zbukuruar me gdhendje të ungjilltarëve.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*