Shkëmbinjtë magjikë të Moher

L Shkëmbi i moher Ata janë një nga mrekullitë turistike të Irlandës dhe po, ata janë magjikë. Prerja e papritur e tokës në takimin e saj me detin dhe me qiellin është e pabesueshme. A i njihni ata personalisht? Jo Atëherë ato mund të bëhen një destinacion shumë i mirë, edhe në dimër nëse i ftohti dhe era nuk të trembin.

Irlandë Nuk është shumë larg, kështu që nëse ju pëlqen ideja këtu, ju lëmë informacione rreth shkëmbinjve dhe si ta bëni këtë vizitë turistike pa humbur më të mirën prej tyre. Të udhëtosh duke lexuar!

Shkëmbinjtë e Moherit

Ata janë në rajonin e njohur të Burrenit, në qarqet e qarkut, Republika e Irlandës. Ata janë formuar rreth 300 milion vjet më parë dhe janë kryesisht gurë gëlqerorë, megjithëse shkëmbinjtë më të vjetër nga të gjithë janë të vendosur në bazë.

Midis çarjeve në shkëmbinj jetojnë më shumë se 30 mijë zogj, diçka si 20 specie të ndryshme, dhe në këmbët e tyre, në det, ka delfinë, peshkaqenë dhe luanë deti. Ata udhëtojnë rreth 14 kilometra dhe në pikën më të lartë që arrijnë 214 metra e lartë, në Kullën O'Brien. Në skajin tjetër ato janë 120 metra të larta, në një pikë të njohur si Koka e Hagut.

Nga maja e Kullës O'Brien mund të shihni Ishujt Aran, vargjet malore të Dymbëdhjetë Pishave ose Gjirin Galway, dhe për madhështinë dhe pamjet e saj të bukura është se më shumë se një milion turistë i vizitojnë ato në vit. Bëhu një prej tyre!

Shkëmbinjtë janë pjesë e Gjeopark nga Burren dhe Cliffs of Moher dhe janë një pikë e rëndësishme në një nga rrugët turistike më të njohura dhe të bukura që Irlanda ka për të ofruar, Rruga e Egër e Atlantikut.

Vizitoni shkëmbinjtë e Moher

Shkëmbinjtë ishin gjithmonë shumë të vizituar nga njerëzit, por në vitet '90 qeveria filloi ta merrte atë më seriozisht dhe të organizonte vizita. Për këtë arsye, dhe me një koncept të turizmit natyror, pa struktura njerëzore që ndërhyjnë midis botës dhe përvojës sonë, një moderne Qendra e Vizitorëve brenda njërës anë të kodrës, përpara se të arrini të njëjtat shkëmbinj.

Punimet zgjatën 17 vjet dhe dyert u hapën në shkurt 2007. bestshtë më mirë të vizitoni këtë vend para se të dilni për të eksploruar shkëmbinjtë, sepse ai ka një shfaqje interesante e gjeologjisë së vendit, florës, faunës dhe historisë. Ekzistojnë ekrane të mëdha multimediale, pamje nga zona e bregut dhe video të shpellave që nuk do t'i vizitoni kurrë sepse janë nën ujë, në bazën e tyre.

Ardhja në këtë sit është e lehtë nga të gjitha qytetet përreth. Nga Galway, Kinvara, Limerick, Doolin, Ennistymon, Ennis ose Lisdoonvarna ju mund të merrni një autobus në linjën e shtetit Bus Éireann. Ka disa shërbime në ditë dhe nëse jo ka gjithmonë autobusë privatë. Shumë njerëz qëndrojnë në Doolin, për qasjen e tij të lehtë në shkëmbinjtë, është një makinë dhjetë minuta, por edhe për kulturën e saj antike irlandeze dhe peisazhet e paharrueshme.

Kur duhet të vizitoni shkëmbinjtë e Moher? Epo, ato janë një nga atraksionet më të mira në Irlandë, kështu që në stacionet më të këndshme ka shumë njerëz. Kjo është arsyeja pse unë thashë që nëse i ftohti ose era nuk ju tremb, ju madje mund të inkurajoni veten t'i vizitoni ato në dimër.

Udhëtimet nga Dublini ose Galway, dy qytete të mëdha, (Dublini është tre orë larg dhe Galway është 90 minuta larg), mbërrijnë midis orës 11 të mëngjesit dhe 4 të pasdites në mënyrë që periudha kohore të ndërlikohet dukshëm. Nëse shkoni vetë, është më mirë të shkoni herët në mëngjes ose natën vonë. Perëndimi i diellit është i shkëlqyeshëm!

Pak turistë udhëtojnë gjatë gjithë gjatësisë së shkëmbinjve dhe ata priren të qëndrojnë rreth qendrës, domethënë pranë Kullës O'Brien dhe afër pjesës së murit. Nëse nuk shkoni si pjesë e një turneu, keni më shumë kohë që të mund të ecni më shumë, gjë që është ideale sepse keni mbetur më vetëm. Përveç kësaj, mund të regjistroheni për të udhëtime me tragete nga baza e saj ose në Shtegu bregdetar 12 kilometra mbi shkëmbinjtë.

Shtegu Bregdetar fillon në Doolin dhe arrin në Hag's Head duke siguruar pamjen më të mirë: shkëmbinjtë, qiellin, ujëvarat, shkurret kudo, pa makinat. Mund ta bëni vetë ose të regjistroheni për një me një udhëzues. Në këtë drejtim ekziston një fermer lokal me emrin Pat Sweeney i cili organizon shëtitje çdo mëngjes në orën 10 të mëngjesit. Ato janë rritje tre-orëshe dhe shumë interesante.

Po ju kujtoj nuk ka ku të flejë në shkëmbinjtë vetë dhe se qyteti më i afërt është Doolin ku oferta e akomodimit është e larmishme edhe pse është e përqendruar më shumë se gjithçka në Bed & Breakfast. Padyshim, ka disa hotele luksoze me pamje të paharrueshme.

Nëse shkoni në dimër duhet të grumbulloheni, por realiteti është që pasi është bregdeti ju gjithmonë duhet të vishni një pallto sepse moti ndryshon shumë shpejt këtu. Dushet e rastit janë gjithashtu të zakonshme dhe të dukshme, vishni këpucë të rehatshme që nuk rrëshqasin. Nëse qëndroni pranë Qendrës së Vizitorëve mund të shijoni kafeterinë dhe banjot e saj, por nëse ecni vetë, përpiquni të keni me vete atë që ju nevojitet.

Ekziston një gardh prej druri që ndan zonën publike nga fermat private, por ju mund ta anashkaloni atë dhe të ndiqni rrugën, megjithëse ju paralajmëroj se rruga nuk është më e ruajtur aq mirë. Dhe së fundmi, a e dini se ka njerëz që martohen këtu? Epo, në Doolin, në një shtëpi të bukur dhe të lezetshme me pamje nga deti, por më pas çiftet ecin deri te shkëmbinjtë dhe bëjnë fotografi aq fantastike sa ato më lart.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*