Shpëtoni nga nxehtësia e Lisbonës, në plazh!

Nxehtësia fillon në Evropë dhe qytetet më në jug janë të parët që gëzojnë diellin dhe nxehtësinë aq të dëshiruar pas dimrave të përgjakshëm. Por është e vërtetë që ndonjëherë temperatura mund të rritet në kufij shumë të tolerueshëm, kështu që pak ujë dhe era e detit bëhen objekt i dëshirës.

Lisbona është një qytet i nxehtëPa shkuar më tej, sot dielli po shkëlqen plotësisht dhe tashmë është 25ºC, por për fat të mirë rreth tij ka disa destinacione të rekomanduara për t'i shpëtuar termometrit të çmendur. Do të shkoni në Lisbonë? Pastaj shkruani emrat dhe karakteristikat e këtyre plazhe të bukura afër Lisbonës, kryeqyteti i Portugalisë, jo gjithmonë aq i njohur ose i reklamuar mirë.

Plazhet e Lisbonës

Ka shumë plazhe përreth qytetit dhe Ato janë shpërndarë në katër brigje me karakteristika të ndryshme.. Prandaj, në varësi të asaj që ju pëlqen, mund të shkoni te njëra ose tjetra. Ose disa!

Në këtë mënyrë ne do të flasim për plazhet e bregdetit Serra de De Sintra, bregdetit Costa da Caparica, bregut Estoril-Cascais dhe bregut Serra da Arrábida.

Plazhet e Serra da Arrábida

Kjo pjesë bregdetare shtrihet mbi anën jugore të gadishullit Setubal. Rreth këtyre plazheve ka pyje të gjelbërta dhe të dendura që mbështeten në kodra nganjëherë të pjerrëta që përbëjnë një park kombëtar që hapet në detin e ujërave midis jeshiles dhe blusë. Shumë mendojnë se këtu janë disa nga plazhet më të bukura në vend.

Sigurisht, nuk ka të bëjë me plazhet që janë më afër Lisbonës, kështu që nëse keni para ose po udhëtoni në një grup një ide e mirë është të marrësh me qira një makinë dhe mbërrini vetë për rreth një orë. Transporti publik është i dukshëm këtu nga pothuajse mungesa e tij kështu që mos e merrni parasysh shumë dhe nëse shkoni edhe në një fundjavë ose në mes të verës konsideroni se ka pak hapësira parkimi dhe shumë njerëz. Sigurisht, marrja me qira e një makine ju jep lirinë për të eksploruar të gjithë zonën, jo vetëm plazhet.

Ka shumë plazhe në gji dhe ujërat kristalorë do t'ju befasojnë. Ngjyrat duket se kanë një jetë të tyren dhe kur valët butësisht arrijnë në rërë kartolina është edhe më e bukur sepse rërat janë të bardha, bimë jeshile, me pak fjalë, gjithçka është e bukur. Ndonjë rekomandim? Plazhi Coelhos dhe Plazhi Galapinhos Ata janë veçanërisht simpatikë dhe kanë tendencë të jenë më pak të mbushur me njerëz sepse po ose po për të arritur tek të dy duhet të ecni rreth 20 minuta duke kaluar më të njohurin, Portinho da Arrábida.

Plazhet e Serra de Sintra

Këto plazhe Ata shikojnë nga Oqeani i egër Atlantik dhe zgjidhet posaçërisht nga surfers nga valët që formohen. Këtu pothuajse nuk ka zhvillim të turizmit sepse jemi brenda një parku kombëtar, Parkut Kombëtar Sintra-Cascais. Këtu përsëritet një nga plazhet e Arrábida, mungesa e transportit publik, kështu që ju duhet të merrni me qira një makinë për të arritur atje.

Pika qendrore është vendpushimi i Praia das Macas por Plazhi Guincho gjithashtu meriton të vizitohet.

Në fundjavë ose në verë, zonat e parkimit janë plot, kështu që shkoni herët. Makina nga Lisbona është rreth 40 minuta. Nëse njerëzit ju trembin, mund të ecni në anën jugore të plazhi adraga deri në Pedra de Alvidrar, një formacion fantastik shkëmbor i madh që futet ashpër në det.

Nga Sintra udhëtimi në këtë plazh është 12 kilometra dhe përveç surfimit perëndimet e diellit këtu janë fantastike.

Plazhet e Costa da Caparica

Kjo është një Vija bregdetare e gjatë 15 kilometra të mbushura me rërë të artë, të gjitha në anën perëndimore të gadishullit Setubal. Shtë një destinacion i shkëlqyeshëm turistik prandaj imagjinoni bare dhe restorante. Pjesa më turistike është veriu ekstrem, përreth qyteti bregdetar Costa da Caparica.

E mira e këtyre plazheve është se popullariteti i tyre do të thotë kjo shërbime të rregullta autobusësh nga dhe nga Lisbona. Këto plazhe janë pikërisht përtej lumit Tejo kështu që ato janë më të vizituarat kur njerëzit e Lisbonës duan t'i shpëtojnë nxehtësisë.

Gjithsesi ka shumë plazhe të bukura si Praia da Morena ose Praia da Mata. Në jug që të shkoni do të gjeni më pak njerëz dhe bare plazhi më të mira, më të qetë, më të relaksuar edhe në rrobat e banjës. Po, do t'i shihni njerëzit duke bërë toples ose nudizëm.

Plazhet janë vetëm 20 minuta nga Lisbona me makinë por mund të arrini atje duke kombinuar autobusin dhe trenin e vogël. Treni i vogël udhëton në plazhe në verë. Nëse ju pëlqen të flini vonë, mund të mbërrini pas mesdite dhe të ktheheni në qytet pasi të keni parë perëndimin e diellit dhe të shijoni një darkë të mirë.

Plazhet e bregdetit Estoril-Cascais

Këto plazhe janë të vendosura në perëndim të Lisbonës dhe ato janë të njohura, turistike dhe të njohura në të njëjtën kohë. Kjo është, në verë ose në fundjavë me mot të mirë ata mbushin njerëz. Mbërrini me tren dhe kjo mjet transporti është e përshtatshme sepse përdorimi i makinës mund të jetë i rëndë. Treni niset nga stacioni Cais do Sodré rreth çdo 20 minuta. Me tren duhet gjysmë ore dhe me makinë vetëm 15 minuta.

Plazhi më i popullarizuar dhe më i madh është Plazhi Carcavelos, por qyteti për të vizituar, për të ngrënë dhe për të blerë është Cascais. Sy, Ato nuk janë plazhe të egra por mjaft urbane dhe për këtë arsye me shumë vizitorë. Ata kanë Flamurin e Kaltër Për shkak se uji është me cilësi shumë më të keqe, nuk e di nëse kompenson numrin e njerëzve. Mundohuni të drejtoheni drejt Praia das Avencas ose Praia de Sao Pedro do Estoril ...

Para se të përfundojmë, le të shtojmë edhe disa plazhe: në jug, duke kaluar Costa de Caparica, janë ato Plazhet Meco. Këto janë plazhe që bëjnë një kulti i nudizmit dhe ato janë të njohura në këtë zonë që nga vitet 70.

Shkëmbinjtë fluturues, shumë rërë, banjë me baltë dhe madje edhe ujëvara atje, të gjitha në një banjë natyrore që mund të jetë mjaft përvojë. Meco është rreth 45 minuta nga Lisbona me makinë dhe nëse doni të shmangni trafikun në ditët më të nxehta mund të përdorni urën Vasco da Gama.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*