Si të visheni në Dubai

 

L Emiratet e Bashkuara Arabe Ata janë një grup emiratesh dhe mes tyre është Dubai. Prej disa kohësh, është bërë super popullor për ndërtimet e tij që sfidojnë imagjinatën dhe për të pasur një nga aeroportet më të mëdhenj dhe fantastikë në botë, kështu që gjithashtu ka fituar shumë turizëm.

Por Dubai është një vend muslimanSa turistike dhe ndërkombëtare është bërë, aq ka mënyra të caktuara të veshjes që duhet respektuar. Sot do t'i takojmë, kështu që artikulli ka të bëjë me të si te vishem ne Dubai.

Dubai

Siç thashë, emirati, kryeqyteti i të cilit është qyteti me të njëjtin emër, janë në bregdetin e Gjirit të famshëm dhe të pasur PersikMe Një degë e detit depërton dhe përshkon qytetin. Kjo afërsi me detin i bëri banorët e këtyre tokave që t’i përkushtoheshin kultivimit dhe tregtimit të perlave. Për shkak të vendndodhjes së tij, madje shumë kohë para zbulimit të naftës, ishte një territor i dëshiruar kështu dinte të ishte në duart e Britanisë për 200 vjet.

Ishte në vitet 60 kur emirati zbuloi fushat e tij të pasura të naftës dhe një dekadë më vonë ai u bashkua me të tjerët për të formuar Emiratet e Bashkuara Arabe. Si është qeveria juaj aktuale? Është një monarki kushtetuese. Nuk ka shumë banorë dhe sot pjesa më e madhe e popullsisë së saj është e huaj, njerëz që jetojnë atje për biznes ose emigrantë që punojnë në fushën e ndërtimit dhe shërbimeve të tjera.

Dubai nuk ka aq naftë sa fqinjët e tij, kështu që po ose po po konsideron të diversifikojë aktivitetin e tij ekonomik, prandaj ka investuar shumë në promovimin e turizmit.

Si të visheni në Dubai

Ne kthehemi në fillim: është një emirat mysliman kështu ato që e kanë më të komplikuar janë gratë perëndimore mësuar të vesh rroba të rehatshme dhe të lehta në klimat më të nxehta.

Shtë gjithashtu e vërtetë se asnjë dy vende myslimane nuk janë të njëjta dhe se ndonjëherë në njërën apo tjetrën rregullat janë më të dobëta, veçanërisht për të huajt. Në parim, derisa të shihni se si është rregulli, këshillohet që të jeni të përgatitur për të mbuluar krahët dhe këmbët dhe kokën, në vende të caktuara. Kjo do të thotë, vishni mëngë të gjata, pantallona të gjata dhe një shami të gjerë gjithmonë në dorë.

Tani, qyteti i Dubait është një qytet modern dhe jo aq i mbyllur për sa i përket veshjeve, në fund të fundit ka shumë të huaj. Kështu, do të shihni të gjitha llojet e rrobave, nga pantallona të shkurtra në burka të plota. Pastaj, në hotele, restorante dhe qendra tregtare, vende ku është e mundur të takosh vendas dhe të huaj njësoj, është i përshtatshëm jini të respektueshëm dhe mbuloni kyçin e këmbës dhe shpatullat.

Nëse nuk keni ndërmend të ndiqni thënien e vjetër "Ku shkoni bëni atë që shihni" Këto janë vendet ku do të keni më së paku probleme. Sidomos nëse shkoni në një udhëtim jashtë Ramazanit. Nëse vendosni të dilni për darkë në një vend më elegant, atëherë duhet të vishni rroba në atë pikë të rrethanës.

Dhe plazhi? Atëherë rrobat e plazhit vishen vetëm në plazhMe Këtu nuk mund të bësh atë që bën zakonisht dikush në destinacionet e plazhit, atë të veshjes së rrobave të banjës gjatë gjithë ditës ose të qëndrosh me shapka gjatë gjithë ditës. Tani në plazh mund të vishni rroba banje me një copë, bikini... si në plazh ashtu edhe në pishina dhe në parqe uji. E qartë, pa nudizëm apo tanga.

Por jashtë këtyre vendeve, domethënë, nëse shkoni për një shëtitje në rrethin më të vjetër të Dubait, nëse vizitoni tregjet tradicionale ose një xhami atëherë duhet te kesh kujdes. Dhe është se menjëherë nuk do të ndiheni në botën tuaj por jashtë saj. Njerëzit vendas dhe zakonet e tyre do t'ju rrethojnë shumë shpejt, kështu që ju duhet të jeni të respektueshëm. Nëse doni të shmangni shikimet ose komentet, të cilat me siguri nuk i kuptoni, por ato do të bëjnë të njëjtën gjë, më mirë jini të kujdesshëm.

Në rastin e shkuarjes duke vizituar një xhami, disa lejojnë vizita nga njerëz jomuslimanë, burrat dhe gratë duhet të shkojnë me këmbët dhe krahët e mbuluarMe Disa madje kanë rroba shtesë, në rast se nuk keni dalë nga hoteli të veshur ashtu.

Tani një tjetër destinacion popullor në Dubai është shkretetira. Ka shumë turne në shkretëtirë dhe është më mirë për ju të bëni disa sepse janë të mrekullueshëm. Në këtë rast, është gjithmonë e këshillueshme të vishni pantallona, ​​pantallona të shkurtra ose pantallona kapri (Gjithashtu ato që mund të shkëputni gjysmën e këmbës), dhe pjesën e sipërme muskulore, këmishën ose këmishën. Sigurisht, krem mbrojtës ndaj diellit dhe kapelë.

Gjatë ditës shkretëtira është shumë e nxehtë dhe veshja e veshjeve që ju mbulon shumë është opsioni më i mirë për të të mos pësojë djegieMe Mund të jetë ftohtë, varet nga koha e vitit, madje mund të jetë që të shkoni natën, prandaj këshillohet që të sillni këpucë të ngushta.

Nëse gratë nuk mund të tregojnë gjoks, krahë dhe kofshë, as burrat nuk mund të ecin me kraharor lakuriq, ose me pantallona të shkurtra shumë të shkurtra ose rroba banje që simulon një. Asnjë minifund, pantallona të shkurtra të shkurtra, bluza, transparente, asnjë aluzion për të brendshme. Dhe mbi të gjitha, mos u zemëroni nëse na tërheqin vëmendjen.

Cila është qëllimi i diskutimit të kodit të veshjes ose moralit të një kulture tjetër nga ajo e jona? Ne nuk do të ndryshojmë asgjë dhe po kalojmë, kështu që nëse gabimisht ofendojmë dikë dhe ai na tërheq vëmendjen, duhet të kërkojmë falje. Askush nuk dëshiron të përfshijë policinë, kështu që mjafton të kesh edhe qëndrimin e duhur.

Pra, duke përmbledhur pikat më themelore se si të visheni në Dubai: Në hapësirat më të njohura publike, gratë nuk duhet të mbulojnë kokën, po në xhami, ato duhet të mbulojnë shpatullat deri në gjunjë, pa minifund, bluzat duhet të kenë mëngë të shkurtra, po mund të vishni bikini, xhinse , edhe pse asgjë shumë zbulueseMe Po gjatë natës, por gjithmonë me një pallto në dorë për të mbuluar atë që ekspozojmë. Në zonat më tradicionale sa më të mbuluara të ecim, aq më mirë, e njëjta gjë nëse shkojmë në një ndërtesë shtetërore.

Dhe burrat? Ata e kanë më të lehtë, por prapë ia vlen të dini disa gjëra: ata mund të ecin me pantallona të shkurtra që nuk janë shumë të shkurtra, edhe pse nuk është e zakonshme, dhe po ata duhet të jenë dembelë, pa atmosferë çiklizmi, veshje sportive nëse bëni sport, nëse jo nuk është e saktë, nëse shkoni në xhami duhet të vishni pantallona të gjata ...

A ndodh diçka nëse nuk i respektoj disa nga këto? Mund të largoheni nga marrja e disa koment i ashper, duke kaluar nëpër një pamje e keqe derisa të duhet të merresh me polici dhe burgu.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*