Si të vishemi në Marok

Veshje marokene

L udhëtimet në Marok shpesh përfshijnë një tronditje kulturoreEdhe pse sot ka qytete që presin qindra turistë në vit dhe janë përshtatur shumë mirë me këto kërkesa, të tilla si Marrakech ose Casablanca. Sidoqoftë, nëse do të udhëtojmë në një vend ku kemi një kulturë kaq të ndryshme nga e jona, një kulturë islamike që ka kodet e veshjes, është më mirë të marrim një ide se çfarë do të gjejmë.

Do ta shohim si të vishemi në Marok dhe cilat janë veshjet tipike atje. Ne e dimë që nuk është e detyrueshme të vishesh në një mënyrë të caktuar, por e vërteta është se marrja parasysh e kulturës në të cilën jemi është gjithmonë një shenjë respekti, prandaj është një ide e shkëlqyeshme ta marrësh atë parasysh.

Çfarë lloj veshjesh duhet të veshësh

Gjëja e parë që duhet të dimë është se nuk ka ligj që na tregon se çfarë lloj rrobash duhet të veshim, domethënë, nuk është e detyrueshme të vishni një lloj specifik të veshjeve por rekomandohet. Një lloj veshje zakonisht rekomandohet për disa arsye, njëra prej të cilave është se është më mirë të jemi respektues të zakoneve të vendit ku do të shkojmë, për një respekt të thjeshtë. Ne na pëlqen që ata të respektojnë përdorimet dhe zakonet tona, kështu që ne duhet të bëjmë të njëjtën gjë me ta. Një arsye tjetër është se nëse vishemi diskret, kalojmë pa u vërejtur dhe gjithashtu shmangim tërheqjen e vëmendjes së tepërt ose madje edhe të mos na shikojnë keq ose të na thonë diçka. Gjithmonë është më mirë të jemi të sigurt duke shmangur një sjellje të tillë sepse kultura e tyre nuk është si e jona.

Si vishemi

Veshje në Marok

Ne e dimë që në varësi të vendit ku do të shkoni jashtë një mendje pak a shumë sipas veshjes tuaj. Në vende si Marrakech ka kaq shumë turizëm sa janë mësuar me të gjitha llojet e pamjeve, por në qytete më të vogla mund të duket e habitshme të veshësh rroba shumë të shkurtra ose që mësojnë shumë për ta. E zakonshmja është të vishni funde të gjata dhe maja që nuk kanë dekolte dhe të mbulojnë shpatullat. Edhe pse na duket e tepruar për nxehtësinë që bën, e vërteta është se me këtë lloj veshje ne mbrojmë edhe lëkurën dhe sigurohemi që të mos kemi djegie në zona të tilla si shpatullat, pra prapëseprapë është përparësi. Ne nuk duhet të veshim rroba tradicionale edhe pse gjithmonë mund ta shijojmë përvojën.

Sa për mbuloni kokën me një shall të quajtur hixhab nuk ka nevoje Ka shumë gra marokene që ditët e sotme vendosin të mos e përdorin këtë shall kështu që nuk është e nevojshme, megjithëse është e zakonshme ta shohësh atë tek gratë në vende si qytete. Në qytete nuk është më aq i shpeshtë, sepse ato janë ndikuar më shumë nga kulturat e tjera. Sidoqoftë, nëse duam ta shijojmë atë përvojë, mund ta bëjmë duke blerë një shall të bukur. Gjithashtu, kjo ndihmon në vende si shkretëtira për shkak të diellit. Ka shumë njerëz që vendosin ta bëjnë atë në udhëtime në shkretëtirë për t'u ndjerë si berberë dhe gjithashtu për të shmangur problemet me diellin.

Një çështje tjetër që ka të bëjë me këtë lloj veshje është se kur është e nxehtë në Marok vishni rroba të lehta, por të gjata për të mbrojtur lëkurën nga dielli dhe në mënyrë që djersa të mos thahet dhe ta mbajë lëkurën të freskët për më shumë kohë. Alsoshtë gjithashtu një çështje praktike, prandaj është një këshillë e shkëlqyeshme për burrat dhe gratë që të veshin një veshje tradicionale. Kjo lloj veshjeje mund të na ndihmojë që në verërat e nxehta marokene të qëndrojmë të freskët duke shmangur djegiet e bezdisshme nga dielli.

Veshje tradicionale në Marok

Djellaba nga Maroku

Në Marok ka disa veshje tradicionale që jo vetëm që mund të jenë interesante si suvenire kur sjellin diçka në shtëpi, por që mund të përpiqemi të shijojmë kulturën e tyre. Njëra prej tyre, e cila është gjithashtu shumë e rehatshme, është djellaba. Shtë një tunikë e gjatë që shoqërohet zakonisht me pantallona në të njëjtin ton. Tunika ka disa qëndisje në të njëjtën ngjyrë ose në një ngjyrë tjetër dhe nganjëherë ka një kapuç me një majë të zgjatur që është shumë karakteristike. Shtë një veshje që mund të gjendet në shumë vende dhe me ngjyra të ndryshme. Lightshtë e lehtë dhe ideale që vera të na mbulojë pa u djegur nga dielli.

Kaftan marokene

El kaftan është një lloj tjetër tunike që përdoret kryesisht nga gratë në Marok. Shtë një tunikë e gjatë, me mëngë të gjera që mund të shihet diku tjetër në Lindje dhe me sa duket e ka origjinën në Persi. Shtë një veshje shumë tradicionale që mund të vishet me modele të thjeshta çdo ditë dhe me dizajne më të hollësishme dhe pëlhura të shtrenjta në ngjarje të veçanta siç janë dasmat. Kaftanët në Marok janë vetëm për gratë dhe disa mund të kushtojnë vërtet për shtresat e tyre të hollësishme, kështu që nuk janë gjithmonë të përballueshme për tu blerë si suvenire.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*