Tempujt e Egjiptit

Nëse ju pëlqen historia, qytetërimet e lashta dhe misteret, Egjipti duhet të jetë në rrugën tuaj të destinacioneve të udhëtimit. Një herë në jetën tuaj duhet të shkoni në Egjipt dhe të shihni mrekullitë e tij nga dora e parë.

L tempujt e Egjipt Ato janë mbresëlënëse dhe mund t’i shihni në shumë fotografi dhe në televizion, por t’i shihni drejtpërdrejt dhe drejtpërdrejt është diçka që nuk ka çmim. A do të ju mungojnë ato? Këtu po ju lëmë një listë të tempujve më të mirë në Egjipt, ato që duhet të shihni po ose po.

Tempujt e Egjiptit

Këto ndërtime ata janë mijëra vjeç dhe pa dyshim ata janë diçka e lavdishme. Një udhëtim i parë në Egjipt mahnit të gjithë udhëtarët, por nëse keni fatin të shkoni disa herë surpriza nuk pushon kurrë dhe kjo është e mrekullueshme.

Padyshim që Egjipti ka tempujt më të mëdhenj në botë dhe në linja të përgjithshme ato datojnë nga shekulli i XNUMX para KrishtitMe Shtë e vërtetë që shumë prej tyre janë me famë botërore, por ka edhe të tjera që janë të bukura dhe nuk kanë aq shumë shtyp.

Në Egjipt gjithçka është e lashtë, në çdo vend një hap ka rrënoja ose tempuj të lashtë. Nga Kajro në Luxor, pas Nilit në Aswan, është e pamundur të mos hasësh në disa nga këto ndërtime të mrekullueshme.

Së pari ju duhet të emërtoni Tempulli i Karnakut e cila u ndërtua midis 2055 para Krishtit dhe 100 pas Krishtit Ajo i kushtohet tre perëndive, Amun-Ra, Mut dhe Montu, dhe duhet thënë se tempulli i tij kryesor është vendi më i madh fetar i ndërtuar ndonjëherë.

Një kënd mahnitës është Salla Hypostyle, një vend i mbuluar me ndihmën e kolonadave që ishte e zakonshme në Egjipt, por që mund të studiohej shumë mirë në këtë vend. Kjo dhomë është disi e madhe, me 134 kolona dhe 16 rreshta. Këtu është i përshtatshëm të bëni turneun me një udhëzues dhe të dëgjoni me kujdes detajet.

El Tempulli Abu Simbel Fillimisht u ndërtua në ultësirën e Nilit, por Me ndërtimin e digës Aswan, ajo duhej të zhvendosej në një kryevepër moderne inxhinierike. Kjo ndodhi në vitet 60 dhe vendi i ndërtimit origjinal u la në fund të liqenit Nassar.

Sot Tempulli Abu Simbl është i sigurt: Ka 20 statuja të Ramsesit II dhe është ndërtuar rreth vitit 1265 para Krishtit, por ata kolosë janë në gjendje shumë të mirë të përgjithshme. Ajo që bëhet zakonisht është të punësosh një turne nga Luxor në Aswan dhe ia vlen të udhëtosh 280 kilometra midis atyre dy pikave. Një mënyrë tjetër është të marrësh lundrimin në Nil në Aswan dhe të kalosh disa ditë atje.

Tempulli i Medinet Habu i kushtohet Ramses III dhe disa nga kolonat e tij ruajnë pikturat e tyre. Shtë në bregun perëndimor të Luxor dhe Temshtë tempulli i dytë më i vjetër antik në Egjipt.

Një tempull që më ka mahnitur gjithmonë, sepse rindërtimi lejon hapjen e një dritareje në të kaluarën, është Tempulli Mortur i HatshepsutMe Hatshepsut ishte një mbretëreshë që vdiq në 1458 para Krishtit dhe varri i saj elegant dhe i madh është afër Luginës së Mbretërve, në bregun perëndimor të Nilit. Mbretëresha ishte një nga gratë më të rëndësishme të kohës së saj dhe një nga faraonët më të suksesshëm, që mbretëroi për 21 vjet.

Tempulli është ndërtuar në anën e një shkëmbi të madhKa tre nivele që shkojnë në shkretëtirë dhe arkeologët thonë se në kohën e tyre këto toka kishin bimësi të madhe, edhe pse tani ato janë një shkretëtirë e madhe. Bimët mund të mungojnë, por është ende një vend mahnitës. Ka shumë turne udhëzues në Luginën e Mbretërve në përgjithësi.

El Tempulli i Ramsesit II duhet ta dish edhe ti. Në fund të fundit, Ramses II ishte një nga faraonët më të famshëm dhe më të njohur. Fillimisht ishte një tempull mortor shumë e ngjashme me atë të Medinet Habu, për të statuja të mëdha kushtuar mbretit.

El Tempulli i Luksorit Worldshtë me famë botërore. Tempulli është në vetë qytetin, në brigjet e Nilit dhe është një pamje e mrekullueshme, veçanërisht natën kur ndizen dritat e tyre dhe mund ta fotografoni. Tempulli është në atë që dikur ishte Teba, dhe duket se është ndërtuar nën dinastitë XNUMX dhe XNUMX. Nderoni zotin Amun-Ra dhe ka kënde të ndryshme nga kohë të ndryshme.

Ndërtesa është e ruajtur mirë dhe ka ende shumë struktura, veçanërisht kolonada që lidh dy oborret e saj. Dhe faltorja ku Amoni u nderua ende ka disa prej pllakave të tij origjinale. Padyshim, është Trashëgimi Botërore.

El Tempulli Kom Ombo Shtë në Nil dhe i kushtohet dy perëndive të ndryshme, Horus dhe Sobek. Templeshtë një tempull binjak me dy ndërtesa të ndërtuara në pasqyrë. Nuk është aq i vjetër sa të tjerët sepse u ndërtua nën dinastinë ptolemaik (me origjinë greke dhe pas Aleksandrit të Madh). Më vonë, nën sundimin romak, u bënë disa shtesa. Këtu ata janë zbuluar, për shembull, 300 mumje krokodili dhe sot ato ekspozohen në Muzeun e Krokodilit që mund të vizitoni.

El Tempulli Edfu është në bregun perëndimor të Nilit dhe është një nga më të ruajturit në vend. Ndërtimi i tij filloi në 237 para Krishtit dhe përfundoi në vitin 57 pas Krishtit, nga dora e babait të Kleopatrës, Ptolemeut XII. Ende ka çatinë e saj kështu që jep një ndjenjë tjetër, më afër në kohë.

El Tempulli i Setit I është në Abydos dhe përmban një mbishkrim të Dinastisë së XNUMX -të të njohur si Lista e Mbretërve të Abydos, një listë kronologjike me fishekët e faraonëve të çdo dinastie egjiptiane nga Menes deri tek babai i Setit I, Ramses I. Tempulli është mbi Nil.

Ne gjithashtu mund të emërojmë tempujt mortore të Luginës së Mbretërve, megjithëse nuk janë aq të ndezur apo mbresëlënës sa të tjerët. Këtu mund të njihni Tempulli i Ramsesit IV, ai i Merneptah dhe ai i Ramses VI. Ata kanë dhoma të mëdha të ajrosura, piktura shumëngjyrëshe që pasqyrojnë skena nga Libri i të Vdekurve ... E vërteta është se pasi keni parë kaq shumë gurë të zhveshur, ngjyrat e ndritshme, hapësira dhe ndjenja e paqes në këto vende janë befasuese. Nuk ka sarkofagë apo diçka të tillë, gjithçka shkoi në muze ose hajdutë, por është një vend që ia vlen të vizitohet.

Më në fund, Kolosët e Memnonit, ndërtuar rreth vitit 1350 para Krishtit Ata janë dy kolosë që përfaqësojnë Faraonin Amenotep III në një pozicion ulur. fillimisht ata ruanin hyrjen në tempullin mortor të atij faraoni. Tempulli në të cilin ata ishin pjesë pothuajse është zhdukur dhe kolosët janë mjaft të dëmtuar gjithashtu, por ju duhet t'i vizitoni.

Këtyre tempujve ai shton netët në shkretëtirë, pasdite në pazar, shëtitjet nëpër Kajro, vizitën në Piramidat dhe natyrisht, turneun e Muzeut Arkeologjik të Kajros. Kjo do të thotë, ju kurrë nuk do të jeni në gjendje të harroni Egjiptin.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*