Timishoara, me hijeshi rumune

Europa Lindore Shtë një bukuri e fatit. Shekuj historie dhe sistemesh politike kanë lënë gjurmët e tyre dhe ka qytete që janë tepër të bukura. Për shembull, Timishoara, në Rumani.

Timosara është qyteti i tretë më i madh në vend dhe një qendër kryesore në Rumaninë perëndimore. Ne do të shohim sot pse njihet si Vjena e Vogël ose Qyteti i luleve...

Timisoara

Emri rrjedh nga Hungarishtja dhe vendbanimet e para kthehen në kohë, madje edhe te Romakët. Pastaj zhvillohet në Mesjetë, rreth një fortese të ndërtuar nga Charles I i Hungarisë dhe dihej që ishte në kohën e luftës midis të krishterëve dhe turqve osmanë, një qytet kufitarte Prandaj, ajo pësoi disa rrethime dhe sulme derisa qëndroi në duart osmane për më shumë se një shekull e gjysmë.

Timishoara u pushtua nga Princi Eugene i Savojës në 1716 dhe qëndroi në duart e Habsurgëve deri në fillim të shekullit të XNUMX-të. Pas luftës së parë botërore Hungaria ia dha qytetit Rumanisë, dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore ajo pësoi shumë dëme. Më në fund, hyri nën orbitën Sovjetike, popullsia e saj u rrit dhe u industrializua.

Qyteti është në fushën e Banat, pranë ndarjes së lumenjve Timis dhe Bega. Këtu ka një moçal dhe qyteti ishte për një kohë të gjatë pika e vetme ku mund të kaloje atë zonë.

Në fakt, ai gjithashtu shërbeu si një mbrojtje, megjithëse afërsia e aq lagështisë i solli shumë dëmtues. Në shekullin e XNUMX-të, falë punëve publike, qyteti filloi të ishte në kanalin Bega dhe jo mbi lumin Timis, atëherë gjithçka u përmirësua.

Tradicionalisht ka qenë një qytet i dedikuar për prodhim, arsim, turizëm dhe tregti. Sot ajo ka një Sistemi i transportit me shtatë linja tramvaji, tetë autobusë karrocë dhe pak më shumë se njëzet linja autobusi. Gjithashtu ka biçikleta publike me 25 stacione dhe 300 biçikleta që mund të përdoren falas, si nga vendasit ashtu edhe nga turistët, dhe ekziston një vaporetto që lundron në kanal. Po ashtu edhe publik.

Turizmi Timisoara

Qyteti nuk ka aq shumë muze sa qytetet e tjera evropiane, por nëse nuk jeni një defekt kulturor mund t’ju ​​pëlqejë ideja që të mos keni nevojë të vizitoni muze dhe galeri gjithë ditën. Pra, Timisoara na ofron një një pjesë e muzeve interesante:

  • el Muzeu i Artit Timisoara Shtë në Sheshin Unirii dhe është një ndërtesë e shekullit të 10-të. Ka art lokal, bashkëkohor, dekorativ, vizatime dhe gdhendje dhe art evropian në përgjithësi dhe zakonisht ka ekspozita dhe ngjarje. Pranimi kushton RON 10 dhe hapet nga e Marta deri të Dielën nga ora 6 e mëngjesit deri në ora XNUMX pasdite.
  • el Muzeu Kombëtar Banat është përfaqësues i rajonit. Punon në Kalanë Huniade, në qendër të qytetit, në ndërtesën më të vjetër në qytet. Ekzistojnë disa departamente: arkeologjia, historia, shkencat natyrore dhe gjithashtu Muzeu Traian Vuia, kushtuar shpikësit rumun me të njëjtin emër, pionierit të aviacionit.
  • el Muzeu i fshatit Shtë në periferi të Timishoarës, në një zonë shumë të gjelbër dhe reflekton mirë se çfarë është një fshat i vërtetë. Ajo ka disa ndërtesa, një kishë dhe një mulli, të gjitha tradicionale dhe me stile nga kohë dhe rajone të ndryshme në Banat. Ashtë një shëtitje e bukur dhe është afër kopshtit zoologjik, kështu që mund të vizitoni të dy vendet. Mbërrini me autobus dhe hyrja kushton 5 RON. Ka orët e verës dhe të dimrit.
  • el Muzeu Komunist i Konsumatorit nuk është tradicionale. Isshtë një muze disi i rrallë që pasqyron saktësisht epokën komuniste të qytetit. Punon në bodrumin e Scart Bar, në një shtëpi të vjetër me një kopsht të madh. Shtë një vend miqësor i zbukuruar me hijeshi. Koleksioni i muzeut i ka të gjitha dhe u formua me donacione nga miq dhe vizitorë. Gjithçka që lidhej me epokën komuniste. E gjeni në Szekely Laszlo 1 Arh.
  • el Përkujtimore e Revolucionit kujto vitin 1989 kur Bashkimi Sovjetik u shpërbë. Revolucioni në Rumani filloi këtu në Timishoara dhe është një markë në qytet. Kjo faqe supozohet të jetë e përkohshme dhe se në një moment do të ketë një muze për të. Memoriali është në Calle Popa Sapca, 3-4 dhe hyrja kushton 10 RON. Hapet nga e hëna në të premte, nga ora 8 e mëngjesit deri në ora 4 pasdite dhe të shtunat nga ora 9 e mëngjesit deri në 2 pasdite.

Siç e shihni ka pak muze kështu që ka mjaft kohë për lloje të tjera të vizitave. Timishoara është një qytet i shkëlqyeshëm me një histori që daton të paktën në shekullin e XNUMX-të, kështu që tani ec nëpër rrugët e saj Shtë një sharm.

Prandaj, në një vizitë të parë nuk duhet të humbni disa pika në veçanti. Domethënë, Sheshi i Bashkimit, e cila është më e vjetra në qytet. Emri i saj daton që nga viti 1919, pas Luftës së Parë Botërore, pasi trupat rumune u rigrupuan këtu pasi hynë në qytet.

Ka një ajri barok dhe ndërtesat që e rrethojnë janë Kisha Ortodokse Serbe, Kisha Katolike Romake, Shtëpia Brück dhe Pallati Barok. Të gjitha shumë bukuroshe. Ka edhe kafene, kështu që gjatë verës është shumë argëtuese të ulesh dhe të shikosh nga njerëzit. Një shesh tjetër interesant është Sheshi Victoria, i njohur gjithashtu si Sheshi i Operas. Emri i ri është pas rënies së komunizmit.

Sheshi është i rrethuar nga dy ndërtesa emblematike: Katedralja ortodokse nga ana jugore dhe Teatri kombëtar nga ana veriore. Wasshtë ndërtuar në shekullin e XNUMX-të për të zëvendësuar kështjellën e vjetër mesjetare, kështu që ka një ndjenjë të Art-Noveau dhe synon të shëtitje, me dyqane, kafene dhe tarraca. Nëse shkoni në Krishtlindje, aty është tregu i Krishtlindjeve.

Një udhëtim tjetër i shkëlqyeshëm është ecni përgjatë brigjeve të lumit Bega. Ose bëni turne me biçikletë. Greatshtë bukur në një ditë me diell dhe mund të shkosh nga skaji në fund të qytetit, duke kaluar parqet e tij kryesore. Në verë ka shumë tarraca ku mund të shijoni një birrë të ftohtë dhe kur dielli perëndon është gjithashtu një vend shumë i popullarizuar.

Më në fund, më pëlqen të fluturoj mbi qytete dhe këtu mund ta bëni me aeroplan. Fluturimi është gjysmë ore dhe kushton rreth 75 euro. Dhe nëse kur dielli perëndon ju doni të dilni dhe të shihni njerëz, për fat të mirë qyteti ka një jeta aktive e natës. Një faqe hiper e famshme është D'arc, në Sheshin Unirii. Muzikë e mirë, çmime mesatare, e pëlqyer nga të huajt dhe të mërguarit. Për fat të mirë hapet vonë, nga ora 11 deri në 5 të mëngjesit.

Një tjetër pikë e natës është Reflektor, e cila u hap në vitin 2017, salla e koncerteve. Pubi i viteve 80 Shtë një nga pub-et e shumta në Timishoara ku mund të pini, të kërceni. Nuk është në qendër, por nëse jeni nga vitet '80 ia vlen të vizitoni kampusin universitar. Taine dhe Escape janë vendet e tjera për të kërcyer dhe argëtuar.

A ju pëlqente Timishoara? Shtë një destinacion i arritshëm (një birrë kushton rreth 1 euro, një drekë 25), është afër vetëm tre orë nga Budapesti dhe Beogradi dhe pesë nga Vjena.

Shtë një qytet që kulturën e dashurisë, festivalet e filmit dhe teatrit, ka gastronomi e mirë dhe njerëzit janë të mirë dhe multikulturor. Arkitektura e saj është e bukur, ka histori, ka një jetë nate, njerëzit flasin kryesisht anglisht dhe si një fakt historik, Timisoara ishte qyteti i parë që çliroi veten pas rënies së komunizmit.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*