Caral, turizmi arkeologjik në Peru

Peru është vendi më interesant, nga pikëpamja arkeologjike, në Amerikën e Jugut. Kultura e saj është shumë e pasur dhe do ta pëlqeni nëse jeni adhurues i historisë dhe arkeologjisë. Një bukuri.

Disa kohë më parë kemi biseduar për Huayna Picchu dhe sot është radha e Karal, një tjetër nga vendet arkeologjike që duhet të vizitoni. Ajo është vetëm 182 kilometra nga Lima, kryeqyteti peruan, dhe ju mund të shkoni vetë ose të regjistroheni për një turne. Këtu ju lëmë të gjitha opsionet plus gjithçka që duhet të dini për ta njohur atë.

Karal

Vendi arkeologjik është afër Limës, në luginën e Supe. Arkeologët thonë se ka disa pesë mijë vjeç kështu që me atë takim është qyteti më i vjetër në kontinent. Padyshim, UNESCO e ka konsideruar atë Site e Trashëgimisë Botërore.

Kompleksi i tempujt dhe ndërtesat, dhe nuk mungon piramida, Ajo u ndërtua nga i ashtuquajturi Qytetërim Caral që sipas specialistëve u zhvillua midis 3 dhe 1800 para Krishtit duke marrë parasysh që Ishte bashkëkohore me civilizimet e Sumerit, Indisë, Kinës dhe Egjiptit. Një detaj tjetër që nuk mund të anashkalohet duke marrë parasysh ndërtimin e piramidave, apo jo? Dhe pyetja pse këto struktura janë ndërtuar në të gjithë botën kthehet me forcë ...

Karal është vetëm 23 kilometra nga bregu i Paqësorit dhe ne në fakt mund ta lokalizojmë atë në një grup vendbanimesh në të njëjtën zonë, a lugina e gjelber dhe pjellore, me kodra që e mbrojnë atë. Ka tetë vendbanime por Caral është më mbresëlënësi. Incredibleshtë e pabesueshme që këto rrënoja nuk u gjetën deri në shekullin e XNUMX-të, ose ndoshta ishte më mirë, por ishin disa eksplorues të Amerikës së Veriut që ata e gjetën atë në 1949.

43 vjet më parë një arkeolog peruan regjistroi rrënojat, por vetëm në vitin 1979 vendi u gërmua dhe që atëherë hulumtimi i rrënojave ishte serioz. Me takimin me karbon 14, arkeologët përcaktuan që Caral është 5 vjeç, kështu që duke ditur se ndryshoi gjithçka që mendohej për civilizimet amerikane. Sigurisht, deri më sot nuk dihet me siguri pse qyteti u braktis apo sepse ra civilizimi.

Vizitoni Caral

Për Caral ju mund të shkoni me makinë, turne ose transport publik. Nëse zgjidhni këtë metodë të fundit, do të duhet të merrni një autobus në Lima që shkon në veri, për në Supe, rreth kilometrin 187 të Panamericana Norte. Zbrisni në tregun e Supe dhe vetëm një bllok nga vendi ku keni gradën e taksisë që ju çon në Caral. Ju mund të caktoni që ai t'ju marrë në një kohë të caktuar dhe të mbyllë gjithçka.

Përndryshe mund të merrni një autobus tjetër kolektiv nga i njëjti vend që ju lë në hyrje të kompleksit, 20 minuta larg tij duke ecur. Me makinë ju merrni rrugën Panamericana Norte deri në kilometrin 184, pak para qytetit të Supe, dhe ndiqni shenjat që ju çojnë në Caral. Kompleksi e hapur nga e hëna deri të dielën nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 5 pasdite por konsideroni që grupi i fundit është i autorizuar të hyjë në 4. Shkalla është 11 thembra peruane për të rritur.

Vizita drejtohet, në krye të personelit të përshtatshëm, dhe 20 thembra të reja paguhen për grupe prej 20 personash. Inshtë në spanjisht megjithëse ka shenja si në Spanjisht dhe në Anglisht. Llogaritni që turneu zgjat orë e gjysmë. Grupet që formohen mund të presin radhën e tyre në një Zonë Pritjeje dhe Pushimi që ka një zonë ushqimi dhe banjo. Në fundjavë, fshatarët shesin produktet e tyre, por gjatë javës është e përshtatshme të sillni ushqimin dhe ujin tuaj.

Çfarë të shohësh në Caral

Qyteti i shenjtë është ndërtuar në një tarracë që e mbronin atë nga papushueshmëria e natyrës dhe ndërtesat e saj janë bërë prej druri dhe gurësh. Atje jane gjashtë piramida në sheshet totale dhe rrethore, të gjitha në një zonë të 66 hektarë afërsisht e ndarë në dy zona, periferike dhe qendrore.

Në zonën qendrore atje komplekset e banimit dhe ndërtesat publike, disa të vendosura në gjysmën e sipërme, në veri dhe me piramida dhe dy sheshe rrethore të fundosura para tyre, plus një shesh, dhe të tjerët të vendosur në gjysmën e poshtme, në jug, me ndërtesa më të vogla, një altar, një amfiteatër dhe shtëpitë. Përtej, në periferi, më shumë banesa janë grupuar. Duket se piramidat, me madhësi të ndryshme, ishin pikturuar të verdha dhe të bardha, ndonjëherë të kuqe. Ata kanë një shkallë në qendër dhe në pjesën e sipërme ka disa dhoma.

Piramida më e madhe është e lartë 28 metra dhe është kartolina klasike e Caral. Një tjetër ka tunele nëntokësore dhe një gropë zjarri në majë, një tjetër është 18 metra i lartë. Secili ka karakteristikat e veta. Përtej ndërtesave gjetjet e pëlhura, instrumente muzikorë dhe quipus janë të rëndësishme Në fakt, në një nga piramidat u gjet një quipu, fije dhe nyje që u përdorën si instrumente për të ruajtur informacionin ose për të komunikuar, e cila konsiderohet më e vjetra në Peru.

Vegla muzikore frymore, korneta dhe flauta, tekstile me ngjyra, fustane, rrjeta peshkimi, tela, këpucë dhe gjeoglifë u gjetën gjithashtu në dyshemetë që mendojnë për vëzhgimin e qiellit. Arkeologët thonë se Caral ishte shtëpia e një popullsie prej një mijë deri në tre mijë njerëz, me dallime shoqërore shumë të dukshme midis fisnikëve dhe fetarëve dhe njerëzve të thjeshtë. Qytetërimi në thelb jetonte me peshkim dhe bujqësi dhe kërkimet tregojnë se ata shkëmbyen produktet e tyre me popullata të tjera, duke qenë diçka si një kryeqytet ekonomik rajonal.

Me këtë informacion ju jeni gati të mos i humbisni këto rrënoja të rëndësishme arkeologjike, në Peru, në Amerikë dhe në botë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*