Turizmi i Nurembergut

Një nga qytetet me peshën e vet në histori është Nuremberg. Mendoj se e njohim më shumë nga librat e historisë sesa nga atraksionet e tij turistike, por në një mënyrë apo në një tjetër është një qytet i njohur.

Nurembergu është ne Gjermani, dihet nga Gjyqet e Nurembergut pas Luftës së Dytë Botërore, por është një destinacion shumë interesant nëse po mendoni të bëni turne në Gjermani. Le të shohim sot si të bëjmë turizmi në Nuremberg.

Nuremberg

Qyteti është në shtetin e Bavarisë, në brigjet e lumit Pegnitz, dhe është shumë e vjetër. Kjo e bën qendrën e saj historike simpatike dhe se çdo cep merr frymë me histori. Rreth tij ka shumë pyje dhe fusha kushtuar bujqësisë.

Qyteti i vjetër është i ndarë në dy lagje nga shtrati i lumit, lagjja San Lorenzo dhe lagjja San Sebaldo. Rrugët e saj të përdredhur ngjiten drejt kalasë dhe është një sipërfaqe ideale për të eksploruar në këmbë, në mes të shëtitjes.

Të gjithë qyteti i vjetër është i rrethuar me mure mesjetare, pesë kilometra gurë, me porta dhe kulla kryesore, katër gjithsej. Kartolina mesjetare është e tillë, e plotë. Parapet është pothuajse tërësisht i hapur për vizitorët, ka një çati prej druri për t'i strehuar ata dhe a gropë, shumë e gjerë, u kthye në një kopsht, i cili është një nga hendekjet e pakta që kanë mbijetuar në Evropë.

Padyshim që bombat e Luftës së Dytë Botërore bënë të vetën, por gjithçka u rindërtua sipas planeve origjinale, kështu që hijeshia është aty.

Çfarë të shohësh në Nuremberg

Zyra lokale turistike është në Qendrën Kulturore, Kunstkulturquartier, pikërisht përballë stacionit të trenit, edhe pse në sheshin qendror, Hauptmarkt, ekziston një tjetër zyrë e vogël. Në të dy vendet ju merrni Nüremberg + Karta e katërt turistike » (E katërta është emri i qytetit fqinj). Kjo kartë ju lejon përdorni transportin lokal për dy ditë rresht dhe hap derën e museos në të dy qytetet falas.

Mbani në mend se Nuremberg është qyteti i dytë më i madh në Bavari, me ekzistencën e saj gati një mijë vjeçare. Pra, për të filluar shëtitjen tonë nuk ka asgjë më të mirë se të bësh një shëtitje mesjetare. Dhe vendi i parë për të njohur është Kaisenburg, qendra politike dhe ushtarake e qytetit dhe një nga pallate perandorake më e rëndësishme në atë kohë.

Në këmbët e tij qëndron përkrenare historike me shtëpitë e tij të vjetra me shumë dru, për shembull Shtëpia Albrecht Dürer, ose Tanner's Lane, e cila është vendi ku këto lloje shtëpish janë më të përqendruara. Në brigjet e lumit ju gjithashtu gjeni Depo e verës dhe kishat e vjetra që u japin emrin e tyre dy lagjeve dalluese të qytetit mesjetar: Kisha e Shën Sebald dhe ajo e San Lauwrence.

La Kisha e Shën Sebaldusit Ka dy pjesë, perëndimin dhe lindjen. Në anën perëndimore ka nef dhe kulla romane dhe të hershme gotike, kryesisht nga shekulli i XNUMX-të. Në anën lindore ka një sallë gotike të vonë nga shek. Ky shenjtor i shekullit të XNUMX-të është mbrojtësi i qytetit dhe aty është varri i tij, i cili ishte projektuar në 1510 nga Peter Vischer Plaku në një stil të hershëm të Rilindjes me disa figura bronzi që përshkruajnë skena nga jeta e tij.

Nga ana e saj Kisha e San LorenzoNdërtimi i tij filloi në shekullin e XNUMX-të, por u deshën edhe disa shekuj për ta përfunduar atë. Sot stili mbizotërues është Gotiku i Gjermanisë së Vonë, ose sondergotik. Ishte një nga kishat e para që u kthye në Lutheranizëm në vitin 1525. Një nga thesaret e tij të dashur është një tabernakull i bukur i gdhendur nga Adam Kraft.

Një margaritar tjetër mesjetar është Shatërvan gotik nga shek, i projektuar si kulla e një kishe gotike, me 40 figura polikromi në katër nivele. Isshtë e bukur dhe është në një skaj të sheshit të tregut.

Me respekt për Muzetë e Nurembergut shumica janë përqendruar në këtë zonë. Përveç kësaj, nga mesi i mëngjesit deri në orën 6:30 pasdite gjithçka është për këmbësorë dhe ua bën të lehtë njerëzve të vijnë e të shkojnë. Epo Kalaja Perandorake Isshtë një muze, daton nga viti 1040 dhe ka disa dhoma të bukura për t’u vizituar. Ekziston edhe Ayuntamiento, një ndërtesë e shekullit të XNUMX-të, me një sallë gotike të bukur dhe një bodrum me qeliza mesjetare; ose ndërtesa e bukur e Rilindjes së shekullit të XNUMX-të, Fembohaus, e cila merret me historinë e qytetit.

Pastaj nuk është edhe Muzeu Gjermanik, Muzeu i Shtëpisë së Xhelatit Mesjetar, Muzeu Lochgefängise, ish burgu komunal, Muzeu Spitalor Shekulli XNUMX, elegante Muzeu Tucherschloss që pasqyron jetën e fisnikëve vendas ...

Kjo është në lidhje me jetën mesjetare, por natyrisht Nuremberg është më i njohur sot për rolin e tij në të famshëm Gjyqet e Nurembergut kundër nazistëve. Në këtë kuptim ju mund të vizitoni Dokuzentrum me historinë e kongreseve të partisë naziste dhe datat mbi Holokaustin dhe Memoriali i Gjykimeve të Nurembergut në Pallatin e Drejtësisë e cila është posaçërisht dhoma ku janë kryer gjyqet midis 1945 dhe 1946, gjithsej 21 gjykime.

Kjo vizitë duhet të bëhet të Shtunave, kur nuk ka seanca dhe nëse kuptoni anglisht, mund të merrni një udhëzues audio që ju tregon të gjithë historinë. Ditëve të javës mund të jetë pak më i komplikuar sepse ndërtesa vazhdon të funksionojë.

Nëse gjithashtu ju pëlqen të shëtisni nëpër vende misterioze dhe nuk keni klaustrofobi, atëherë mund të vizitoni ato magjepsëse rrugët e kalimit që për qindra vjet banorët e qytetit kanë ndërtuar nën rrugët e tij. Ata janë më shumë se kalime qemere, bodrume, depo birre të kuqe, më të njohurit këtu. Pra, përveç birucave mesjetare ju keni këto qeliza dhe gjithashtu një bunker kushtuar artit nën vetë kështjellën.

Përveç kësaj, Nuremberg u ofron vizitorëve të saj lloje të tjera tërheqjesh. Për shembull, ai Muzeu gjerman i trenave, me lokomotiva, një tren mbretëror i Mbretit Ludwig II ... Siç mund ta shihni, vizita në qytet mund të jetë shumë interesante. Shtoni në të ushqimet lokale, sallamet, patatet, zierjet, mishin e gjahut, disa pije të mira birre dhe ju keni një kujtim të shkëlqyeshëm të Nurembergut.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*