Turizmi në Tel Aviv

Në bregdetin mesdhetar të Izraelit është qyteti i Tel Aviv, i dyti më i populluar në vend. Që nga viti 2003 është Trashëgimi Botërore Dhe megjithëse situata politike nuk është më tërheqëse për turizmin në Izrael, e vërteta është se kjo nuk i ndalon mijëra turistë të vijnë çdo vit për ta parë atë.

Dhe përtej Jeruzalemit, Tel Aviv është një qytet që meriton të vizitohet. Kjo është arsyeja pse këtu ne lëmë disa informacione praktike rreth çfarë të bëjmë dhe çfarë të vizitojmë në Tel Aviv.

Tel Aviv

Ajo u themelua në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe përkthimi i emrit të tij nga hebraishtja është kodër pranverore. Për një kohë ishte kryeqyteti, përkohësisht, madje u bombardua nga Egjipti dhe Iraku në Luftën e fundit të Gjirit. Nuk është larg nga Jeruzalemi, vetëm 60 kilometra vetëm 90 nga Haifa. Ka verë të ngrohtë dhe dimër të freskët.

Siç thashë më lart Isshtë një Trashëgimi Botërore pasi përmban një grup shumë interesant të ndërtesave të arkitekturës Bauhaus. Ka ndërtesa si kjo në të gjithë botën, por askund nuk ka aq shumë sa në Tel Aviv, ku stili u përhap në vitet 30 me ardhjen e hebrenjve të cilët emigruan nga Gjermania për t'i shpëtuar lindjes së nazistëve.

Çfarë të vizitoni në Tel Aviv

Atje pesë lagje në qytet: i ashtuquajturi Qyteti i Bardhë, Jaffa, Floretin, Neve Tzedek dhe plazhi. Qyteti i Bardhë është sektori që është Trashëgimi Botërore dhe e gjeni midis rrugëve Allenby dhe Begin dhe Ibn Gvirol, lumit Yarkon dhe Detit Mesdhe. Të gjitha ndërtesat janë të bardha, padyshim, dhe janë restauruar me kalimin e kohës.

Ju duhet të shëtisni përgjatë Bulevardit Rothschild, me kioskat e saj piktoreske në qendër dhe kafenetë dhe dyqanet e tij të freskëta. Gjithashtu përgjatë rrugës Sheinkin, e cila është simboli i Tel Avivit, me dyqanet e saj të vjela, argjendaritë dhe kafenetë. Shtë një lagje thelbësore.

Jaffa është në jug të Tel Aviv dhe është port i vjetër që me kalimin e kohës është rritur. Isshtë simpatik për ajrin e tij të vjetër, për tregun e pleshtave, rrugët dhe atë përzierje të padiskutueshme të kulturave hebraike dhe arabe. Porti është gjithashtu një vend i mirë me anijet e tij të vogla, restorantet dhe kafenetë e tij dhe tregun e tij dhe pamjet në distancë nga Tel Aviv.

Floretin Alsoshtë gjithashtu në jug dhe do të ishte diçka e ngjashme Soho në Tel Aviv. Shtë një lagje e vjetër që, megjithëse ka ndryshuar me kalimin e kohës, nuk ka ndryshuar shumë prandaj është e veçantë. Isshtë një pjesë më e varfër dhe e domosdoshme nëse doni të shihni kontraste. Ju mund të ecni përmes Tregut Levinsky, me produktet e tij Greke, Turke dhe Rumune, dhe nëse kaloni natën ka bare të lira dhe zakonisht vijnë njerëz nga qendra.

Neve tzedek është gjithashtu një nga rrethet më të vjetra të Tel Avivit por në të njëjtën kohë është bërë shumë modë dhe është rikthyer mjaft. Ajo daton nga fundi i shekullit të XNUMX-të dhe ishte lagjja e parë hebraike jashtë Jaffa. Ka rrugë të ngushta, shumë arkitekturë orientale, galeri, dyqane, dyqane projektuese dhe restorante me oborre me hije, ku ia vlen të ndalemi për të pirë.

Më në fund, nuk është plazhi tel aviv që shtypet për milje kundër bregut perëndimor të qytetit. Eshte një nga plazhet më të gjata mesdhetare dhe në verë është veçanërisht e mbushur me turistë dhe vendas që vijnë për të përfituar nga ujërat e tij të ngrohtë. Duke qenë kaq i gjerë, ka vend për të gjithë. Edhe plazhi i Hilton Hotel është i njohur për të qenë plazhi homoseksual me shkëlqim dhe plazhi Gordon-Frishman është pika e takimit në modë. Ekziston edhe plazhi i bananes, delfinari dhe plazhi Alma.

24 orë në Tel Aviv

A jeni në Jeruzalem dhe doni të bëni një ikje në Tel Aviv? Kështu që duhet të programoni pak veten, të dilni herët dhe të përfitoni. Nëse shkoni në verë do të kaloni disa orë në plazh kështu që të mund të filloni në Jaffa për të shijuar portin, për të ngrënë mëngjes buzë detit dhe për të bërë një shëtitje. Neve Tzedek është në vendin fqinj, kështu që mund ta shtoni në turne dhe të drekoni atje.

Pasdite mund të zgjidhni të shijoni plazhin ose të vizitoni një nga shumë muzetë që ka Tel Aviv: Muzeu i Popullit Hebre, Muzeu i Tokës së Izraelit, në thelb një muze arkeologjik, Muzeu Bauhaus (Vini re se është i hapur vetëm dy ditë në javë, të Mërkurën dhe të Premten), Muzeu Historik i Tel Avivit, Observatori Azrieli nga i cili mund të shihni qytetin dhe 50 kilometra vijë bregdetare, është gjithashtu falas! Dhe një grusht tjetër muze kushtuar personaliteteve të rëndësishme ose arteve.

Dhe natën qyteti ka një jeta e madhe e nates që zgjat gjithë mëngjesin. Ju mund të shkoni në darkë dhe më pas të dilni për të kërcyer ose në një bar pasi këto vende mbushen vetëm në mesnatë.

Arratisjet në Tel Aviv

Nëse do të qëndroni një natë në Tel Aviv, atëherë mund të përfitoni nga dita e dytë për të bërë ditë udhëtime, largimet. Masada për mua është ekskursioni i parë që nuk duhet humbur. Nëse jeni mbi 40 vjeç, mund të mbani mend një klasik të Hollivudit të quajtur Masada.

Ky është emri i rrënojave të një fortese dhe pallatesh në shkretëtirë, në një mal, i cili i rezistoi sulmit të Romakëve për një kohë të gjatë, përfundimisht u nënshtrua dhe të mbijetuarit e saj bënë vetëvrasje masive, prandaj ata konsiderohen martirë. Eshte gjithashtu Trashëgimia Botërore.

 

Ju mund të vizitoni Masada dhe të bëni një Turne në Detin e Vdekur në të njëjtën kohë, për shembull. Ju gjithashtu mund të shtoni vizitën në Oazi Ein Gedi, shkoni shëtitje dhe rri në një plazh privat të Detit të Vdekur. Apo edhe, vizitoni Petrën, në Jordan fqinjë. Megjithëse sigurisht, kjo përfshin një udhëtim me aeroplan. Edhe ju mundeni vizitoni Caesaea dhe Galilea, nëse jeni të interesuar në rastin e fundit historia e Biblës sepse turneu përfshin një vizitë në Nazareti.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*