Masada, udhëtim në histori

Kur isha fëmijë ishte një serial shumë i njohur televiziv i quajtur Masada, një dramë historike me yje të momentit si Peter O'Toole, Peter Strauss dhe Barbara Carrera. Ishte atëherë që për herë të parë dëgjova emrin e Masada dhe historinë e tij. kala në shkretëtirën e Judesë në Izrael.

Sot rrënojat, të mëdha dhe ende madhështore, formojnë vendin Parku Kombëtar Masada dhe ato janë Trashëgimia Botërore, kështu që nëse një ditë shkoni të vizitoni Izraelin nuk mund t'i lini ata jashtë rrugës suaj.

Masada

Rrënojat përfshijnë pallate dhe fortifikime të ndërtuara në një kodër në shkretëtirën e Judesë, afër Detit të Vdekur, në Izraelin e sotëm. Seriali televiziv që ju referuat më sipër na tregon për momentet e fundit në luftën midis hebrenjve dhe romakëve, të njohur nga historia si Revolta e Madhe Çifute. Populli hebre u strehua këtu dhe romakët rrethuan vendin dhe ata e rrethuan ashpër atë derisa të burgosurit zgjodhën të bënin vetëvrasje kolektive.

Prandaj Masada është diçka si një sinonim i nacionalizmit hebre dhe pohimit të tij si popull. Që nga viti 1966 e gjithë zona ka qenë një Park Kombëtar, që nga viti 1983 ka qenë pjesë e Rezervatit Natyror të Shkretëtirës Judean dhe që nga viti 2001 ka qenë një vend i Trashëgimisë Botërore sipas UNESCO.

Terreni në të cilin qëndron Masada është pjesë e një masivi të ri tektonik, pa shumë erozione, në formë të çrregullt, por shumë i ngjashëm me një piramidë pa pikë. Kështu pllaja mat rreth 645 metra të gjatë me 315 të gjerë, me një sipërfaqe totale prej rreth 9 hektarë. Në anën lindore ka shkëmbinj 400 metra të lartë dhe në anën tjetër ato janë rreth njëqind metra. Pra, hyrjet në krye janë të vështira.

Megjithëse janë gjetur mbetje të vendbanimeve antike, sipas historianit Flavio Josefo fortesa ishte ndërtuar nga mbreti Hasmonean Alexander Janneo dhe zbulimi i disa monedhave dhe llaçit nga ajo kohë do të tregonte se ideja nuk është e gabuar. Por historia që na intereson për Masada është më vonë dhe ndodh në kohën e pushtimit të Judesë nga Pompey.

Mbreti Herodi, famshëm, strehonte anëtarët e familjes së tij këtu ndërsa ai udhëtoi në Romë për të kërkuar përforcime për të kontrolluar rajonin. Kalaja më pas i rezistoi një rrethimi të rëndë nga Parthianët dhe vetëm një shi i mrekullueshëm i shpëtoi ata që të mos dorëzoheshin, pasi u kishte mbaruar uji. Ndërkohë, në Romë, Herodi fitoi mbështetjen që kërkoi dhe u kthye si Mbreti i Judesë dhe pak nga pak ai pushtoi rajonin, në fund të fundit duke bërë që Jeruzalemi të binte.

Por ato ishin kohë të trazuara: mbështetur nga Marco Antonio Cleopatra VII zgjeroi mbretërinë e saj, kështu që Herodi e forcoi Masadën duke menduar se një ditë do t'i duhej një vend disi i pakapërcyeshëm. Shtatë dekada pas vdekjes së tij, lufta e parë hebraike - romake meqenëse tensioni ishte në kreshendo. Një grup hebrenjsh radikalë punuan në kryengritje, të tjerët u bashkuan dhe kështu në fund një grup Copó Masada duke vrarë garnizonin romak stacionuar atje.

Në vitet në vijim zona ishte një vullkan dhe Masada u identifikua si një vend veçanërisht i padisiplinuar. Atëherë romakët morën masa për këtë çështje dhe vendosën të vrisnin refugjatët hebrenj atje duke e rrethuar me shumë kampe ushtarake. Komandanti planifikoi gjithçka në detaje, duke u përqëndruar në hyrjen përmes hyrjes së shpatit perëndimor. Pasi u përpoq pa sukses të thyejë muret, ai vendosi të ndërtojë një devijim që pas disa javësh arriti në 100 metra lartësi.

pas shtatë muaj rrethim Rrapi përfundoi dhe në majë u ndërtua një kullë rrethimi e përforcuar me hekur e lartë 30 metra. Prej këtu romakët qëlluan dhe dashi që e dha në mur punoi. Pas një kohe romakët kuptuan se hebrenjtë kishin ndërtuar një më të vështirë pas murit, kështu që ata anuluan sulmet dhe dogjën atë strukturë.

Hebrenjtë brenda Masada ishin në telashe dhe vendosën të vrisnin veten: burrat vranë familjen e tij dhe më pas zgjodhën dhjetë për të vrarë njëri-tjetrin. Dhe kështu me radhë derisa kishte mbetur vetëm një burrë, i cili duke qëndruar vetëm i vuri flakën kalasë. Kur më në fund Romakët hynë, ata gjetën një varr.

Por kur u gjet Masada nga arkeologët? Ishte në fillim të Shekulli XIX, në 1838 posaçërisht. Që atëherë zona është bërë shumë interesante dhe gjithçka është gërmuar dhe hartuar. Një gërmim i madh arkeologjik u zhvillua në vitet 60.

Turizmi Masada

Çfarë është e mundur për të parë në Masada? El kompleksi perendimor Isshtë e arritshme nga Aradi, me rrugën 3199. Këtu do të shihni rindërtimi i makinerive romake nga faqja në Masada, devijim romak ngjitja e së cilës përfshin midis 15 dhe 20 minuta ngjitje, cisternat e lashta veriore gërmuan nga mali dhe, për një çmim, ju mund të qëndroni për të fjetur në çadër. ekziston edhe një dritë dhe shfaqje të shëndoshë natën në amfiteatër.

Në pllajën e malit janë rrënojat e Pallatit të Veriut, çfarë mbetet nga pallati privat i Herodit me tre nivele me një dysheme mozaiku dhe murale që janë rindërtuar, rrënojat e e vetmja sinagogë e mbetur nga koha e Tempullit të Dytë, dhoma ku u gjetën emrat e të gjithë sulmuesve, grupi shumicë i hebrenjve të cilët ishin mbyllur në Masada gjatë revoltës, kisha bizantine ndërtuar nga murgjit eremit gjithashtu me dysheme mozaik, Pallati perendimor, e madhe dhe gjithashtu daton nga koha e Herodit, banjot romake, dhomat e komandantit me murale dhe cisterna e jugut, hapësirë ​​e madhe nën mal.

Duke hyrë nga Deti i Vdekur, rruga 90, dikush hyn përmes hyrjes në lindje ku ka një dyqan dhuratash, një stacion i ndihmës së shpejtë, a restorant dhe kafene.

Gjithashtu këtu është Muzeu Masada Yigal Yadin, e hapur në 2007, e cila ofron një përvojë narrative të ngjarjeve rreth kalasë, duke i dhënë një të mirë sfond në vizitë, teleferik që ju çon te dera e Rrugës së Gjarprit, më e vështira, e cila tani mund të mbulohet në këmbë, duke përfshirë një orë e gjysmë poshtë.

Vizita është vërtet e mrekullueshme. Ti mund rezervoni hyrjen në Parkun Kombëtar Masada në internet, përmes faqes zyrtare të internetit, duke zgjedhur datën.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*