Udhëtim në Romë me fëmijë

Sot familjet e reja udhëtojnë me fëmijë dhe shumë konsiderojnë se nuk ka vend në botë që nuk mund të vizitohet me ta. A është kështu? Kam dyshimet e mia, por konsideroj që disa destinacione janë më të mira se të tjerët. Për shembull, A mund të udhëtoni në Romë me fëmijë?

Përgjigja është po, megjithëse duhet të uleni dhe të shihni se çfarë ofron qyteti për ta sepse ata janë kuriozë, është e vërtetë, por historia ose arti mund të mos i interesojë shumë. Planifikoj. Kjo është fjala kur bëhet fjalë duke udhëtuar me fëmijë.

Roma me fëmijë

Roma është një nga kryeqytetet më të mëdha të Evropës dhe ka histori shekujsh që janë të pranishme në çdo cep. Një dashamirës i historisë apo artit mrekullohet duke ecur nëpër këtë qytet, por çfarë ndodh me të vegjlit?

Ne thamë më lart se duhet të piqni dhe kështu është mënyra. Fëmijëve nuk u pëlqejnë rreshtat e gjatë ose pritja, prandaj këshillohet blini bileta paraprakisht për të shmangur çdo pritje të gjatë. Gjëja e parë, pra, është njohin Koloseun. Biletat janë në dispozicion në internet, por nëse nuk i keni ato, hyrja në jug e Forumit ose në Kodrën e Palatine ka më pak njerëz kështu që ju mund të përfitoni dhe ta blini këtu.

Ka shumë lloje të Vizita me guidës dhe ju mund të zgjidhni një turne të tipit familjar të Koloseumit dhe Forumit. Rrënojat zakonisht nuk zhgënjejnë, aq më pak Koloseun me madhështinë e tij të madhe. Ata do ta duan atë! Sidomos nëse turneu ju çon në bodrum ose në pjesët më të larta ku pamjet janë më të mira.

Ne nuk e thamë atë por Koloseu, Forumi dhe Palatine Hill të gjithë kanë të njëjtën biletë kështu që vizita vazhdon këtu, me më shumë rrënoja. Nëse është një ditë me diell është e gjitha jashtë, kështu që është e bukur. Bërja e tre vizitave me radhë mund të jetë rraskapitëse prandaj këshillohet të drekoni mes tyre në mënyrë që fëmijët të pushojnë.

Koloseu është shumë i plotë, por Forumi është një grup rrënojash mjaft i paorganizuar dhe i hapur për imagjinatën. Një ide e mirë është t'u tregoni atyre para se të udhëtoni se si dukej Forumi shekuj më parë ose ta shkarkoni atë imazh në celularin tuaj për të qenë në gjendje të luani dhe krahasoni. Fundi më i mirë i kësaj vizite të trefishtë është të përfundoni në majë të Kodrës Palatine nga e cila keni pamje të mrekullueshme të dy vendeve të tjera.

Midis Koloseumit dhe Monumentit Vittorio Emmanuel ka një rrugë të gjerë dhe të gjatë. Duke ecur këtu mund të shihni rrënojat e Tregu i Trajanit e cila u ndërtua rreth vitit 100 pas Krishtit dhe ku operonin rreth 150 dyqane dhe zyra. Ishte një sit që duhet të ishte diçka për të parë. Aty pranë është edhe Circus Maximus.

Cirku Maximus zhvillohej dikur gara me qerre. Sot gjurma kryesore është zhytur në një terren të gjatë dhe të ngushtë. Me pak imagjinatë mund të rikrijohen ato gara madhështore dhe të zhurmshme në stilin më të mirë Ben-Hur. Gjithashtu, ndonjëherë ngjarje mbahen këtu, kështu që nëse është kështu, ju mund të vini dhe të ecni përreth.

Gjithashtu aty pranë është një grup tjetër i rrënojave: Banjat e Caracalla. Ata duhet të kenë qenë luksoz, por kanë mbetur vetëm disa mure në këmbë dhe mbetjet e pishinave me mozaikët e tyre. Burimet e nxehta ishin të mëdha dhe janë vetëm 15 minuta më këmbë nga Circus Maximus. Në derë zakonisht ka një tezgë që shet akullore, shumë e shijshme, kështu që ju mund të bëni një "ndalesë teknike" këtu që fëmijët do ta vlerësojnë.

Këto banja termale ishin ndërtuar nga Perandori Caracalla në AD 217. Me rënien e Romës në planin afatgjatë ujësjellësi që solli ujin u prish, vendi filloi të përdoret nga njerëzit e pastrehë në Mesjetë, disa morën gurë për të ndërtuar shtëpi dhe me pak fjalë, kështu i ka mbijetuar kësaj ditë E mira është që ka shenja kudo që tregojnë këtë histori kështu që ju mund t'ua tregoni me durim fëmijëve tuaj.

Përveç kësaj, vitet e fundit kanë prezantuar një turne realiteti virtual. Turi është audio-vizual dhe mund të shihni se si ishin banjat në rastin më të mirë. Kjo është e paharrueshme për një fëmijë, nuk mendoni?

Unë mendoj se në thelb me këto vende është e mbuluar Roma e lashtë për fëmijë. Nëse keni më shumë kohë, gjithmonë mund të merrni me qira një biçikletë dhe të bëni një shëtitje në Rrugën Appian ose të vizitoni një vilë elegante perandorake, por me pak kohë ose me fëmijë jo shumë të interesuar për Romakët e vjetër, kjo është e mjaftueshme. Tani duhet të kaloni te Roma e krishterë dhe këtu përsëri ka shumë për të parë, kështu që ju duhet të zgjidhni.

Ju mund të filloni me Vatikan e cila është zemra e katolicizmit. Ju mund të shkoni në shesh dhe të ecni nëpër stalla përreth tij ose mund të bëni një hap më tej dhe vizitoni Muzetë e Vatikanit. Këtu janë thesare nga e gjithë bota dhe nuk është e famshme Kapelë Sistine. Dikush mund të ecë me orë të tëra dhe kurrë të mos njohë gjithçka, është e vërtetë, por nuk është një ide e keqe të blesh biletën dhe radhë. Atje jane turne për fëmijë.

La Bazilika e Shën Pjetrit Mund të mbyllë vizitën në Vatikan dhe një foto me Gardën Zvicerane mund të jetë suveniri më i mirë. Nëse fëmijët kanë energji, ju mund të ngjiteni në majën e kupolës së kishës dhe të shikoni nga Roma. Një tjetër gjë e paharrueshme.

Ose para ose pas Vatikanit mund t'i afroheni Castel Sant'Angelo. Përpara hyrjes ka një urë të zbukuruar me statuja. Kjo kala dikur ka qenë një fortesë papale dhe ekziston një tunel sekret që e lidh atë me Vatikanin. Sot një muze funksionon dhe ai gjithashtu ka një tarracë të hapur për të pasur pamje të mrekullueshme për gjithçka. Dhe çfarë lidhje me Panteon? Këtu Roma e lashtë takon Romën e Krishterë.

Isshtë një nga ndërtesat klasike romake më të ruajtura dhe daton që nga viti 120 pas Krishtit. Brendësia është madhështore dhe rrezet e diellit ose shiu rrjedhin nga vrima e çatisë, nëse nuk jeni me fat dhe bie shi ditën e vizitës suaj. Këtu prehet Rafael kështu që ju duhet të kërkoni dhe të gjeni varrin e tij para se të largoheni. Më në fund, jashtë ka shumë vende për të ngrënë ose pirë diçka, kështu që është një tjetër vend i mirë për të pushuar.

qartë Roma është një qytet plot me kisha. Nëse kam zbuluar diçka, është se ato janë të gjitha të bukura dhe shumë janë të lira dhe të panjohura. Pranë Forumit ka dy kisha të vogla dhe të bukura, por nëse doni diçka më të popullarizuar ka Santa Maria Maggiore me një art mozaik që të merr frymën dhe një tjetër që mund të jetë interesant është i vogli Kisha e Santa Maria në Cosmedin.

Kjo është ajo ku ekziston Goja e famshme e së Vërtetës, para ndërtimit të vetë kishës. Mund ta gjeni afër Circus Maximus, në Plaza de la Boca de la Verdad. Nëse fëmijëve tuaj u pëlqen makabre Një kriptë duhet të jetë në listën e gjërave për të vizituar me fëmijët në Romë. Ju mund të zgjidhni Kriptë e murgjve Kapuçinot, një vend me gjashtë dhoma plot me kocka dhe disa mbetje që duken të mumifikuara.

La Villa Borghese dhe kopshtet e saj, Shatërvani Trevi dhe disa ekskursione në periferi mund të përfshihen. ostia e lashtë, Rrënojat e Pompeit ose më tej, Florencia, janë afër.

Unë mendoj planifikimi është thelbësor kur udhëtoni me fëmijë Epo, ju mund të organizoni pushimet më të mira të jetës së tyre duke u dhënë përvoja. Nuk ka të bëjë vetëm me shëtitjen ose shikimin, por me të bërit: ngasja e biçikletës në Via Appia, luajtja e gladiatorit në Koloseu, regjistrimi për një klasë picash ose makaronash ...

Mos u arratis për të udhëtuar me fëmijë. Mund të jetë e freskët.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*