Udhëtim në ishujt Kajman

Bota ka shumë ishuj të bukur dhe Deti i Karaibeve përqendron një sasi të mirë të parajsave. Për shembull, Islas Caimán, një territor britanik i vendosur midis Xhamajkës dhe Gadishullit Jukatan, i njohur mirë për të qenë një paraprake fiskale ku kompanitë dhe milionerët shmangin taksat.

Por Ishujt Kajman kanë të vetat thesare turistike, kështu që sot do të dimë se cilat janë ato, peisazhet, kultura e tyre ...

Islas Caimán

Ishujt janë gjithsej tre dhe ato janë në perëndim të Detit Karaibe, në jug të Kubës dhe në verilindje të Hondurasit. Bëhet fjalë për Ishulli Grand Cayman, Cayman Brac dhe Little Cayman. Kryeqyteti është qyteti i George Town, në Grand Cayman.

Ishujt besohet të jenë zbuluar nga Christopher Columbus në 1503 në udhëtimin e tij të fundit. Kolombi i pagëzoi me Las Tortugas, për popullsinë e madhe të këtyre kafshëve, megjithëse kishte edhe aligatorë dhe thuhet se, nga këtu, emri që kanë sot. Arkeologët nuk kanë gjetur mbetje që ishin të banuara para vendosjes evropiane, por nuk mund të përjashtohet.

Atëherë ishujt ishin Destinacionet e piratëve, tregtarëve dhe dezertorëve nga ushtria e Cromwel, e cila deri atëherë drejtoi Anglinë. Anglia mbeti me ishujt, së bashku me Xhamajkën, pas nënshkrimit të Traktatit të Madridit në 1670. Edhe pse në atë kohë ishte një parajsë për piratët. Më vonë, tregtia e skllevërve ndryshoi fatin e ishujve kur mijëra u sollën nga Afrika.

Për një kohë të gjatë ishujt Kajman ishin nën tutelën e Xhamajkës, deri në 1962 kur Xhamajka u bë e pavarur. Disa vjet para se aeroporti ndërkombëtar të ndërtohej në ishuj, kështu që po tërhiqte turizmin. Pastaj u shfaqën bankat, hotelet dhe porti i lundrimit. Historikisht Ishujt Kajman kanë qenë një destinacion pa taksa. Ekziston një histori e pavërtetë që flet për një mbytje anijesh që ishullit e shpëtuan. Legjenda thotë se në shpërblim ata shpëtuan një anëtar të kurorës angleze dhe kjo është arsyeja pse mbreti premtoi kurrë të mos taksonte ...

Ishujt janë majat e një zinxhiri malor nënujor, Cayman Range ose Cayman Rise. Ata janë rreth 700 kilometra nga Miami dhe vetëm 366 nga Kuba. Ishulli Grand Cayman është më i madhi nga treshja. Të tre ishujt u formuan nga koralet që mbuluan majat e maleve nga Epoka e Akullnajave, mbetjet e Sierra Maestra në Kubë. Klima e saj është tropikale e lagësht dhe e thatë.

Ka një sezon të lagësht nga maji deri në tetor dhe një sezon pa shi nga nëntori në prill. Nuk ka ndryshime të mëdha në temperaturë, por ciklone të rrezikshme janë ato që kalojnë Atlantikun nga qershori deri në nëntor.

Turizmi në Ishujt Kajman

Le të fillojmë me ishullin Grand Cayman. E bukura Plazhi Shtatë Miles është në Top 3 të destinacioneve sepse përqendron shumë hotele dhe vendpushime. Ky është një plazhi koralesh në bregun perëndimor të ishullit, e bukur. Isshtë një plazh publik që mund të eksplorohet në këmbë dhe që pavarësisht emrit të tij është i gjatë rreth 10 kilometra. Një tjetër destinacion bregdetar është North Sound, shtëpia e stingrays.

George Town Shtë një qytet interesant me arkitekturë tradicionale, dyqane pa taksa, marka ekskluzive për dyqanet më të pasura, por edhe artizanale dhe produkte vendore. Duke kaluar ishullin në lindje mund të vizitoni Parku Botanik Mbretëresha Elizabeth II o las Iguanat blus Të njohësh historinë lokale ka Muzeu Kombëtar i Ishujve Kajman, Pika e Rumit dhe mundësitë e tij të zhytjes dhe pemët e saj casuarina, Kalaja e Pedro St James, ndërtesa më e vjetër në ishuj, ose Qyteti i Boddenit, qyteti i parë ishull.

Cayman Brac është destinacioni më i mirë nëse ju pëlqen natyrë dhe jo dyqanet pa taksa. Ishulli ka shpella guri për të njohur, ka gropa për të bërë snorkeling dhe zhytje, Edhe me një anije të mbytur, ka pyjet e gjelbërta të ishullit, një shtëpi e bukur për zogj ekzotikë, të mbushura me shtigje për të shijuar shëtitje ... Këtu mund të arrini atje me aeroplan, në gjysmë ore, nga Grand Cayman.

Do por parte Cayman i vogël është një ishull i largët, e cila është vetëm 16 kilometra e gjatë dhe një kilometër e gjysmë e gjerë. Shtë një destinacion super i qetë, me plazhe të shkretas, palma që lëvizin me erën, ujëra të pastra ... Ju mund të merrni me qira një biçikletë ose skuter për ta eksploruar atë, duke notuar në ujërat e ngrohta të Vrima e Jugut Laguna e Tingullit, vizitoni rezervën Pellg Natyral Booby, me mijëra zogj, shëtisin midis shkëmbinj nënujorë ose notojnë në Parku Detar i Murit të Gjakut të Gjirit.

Këtu është një 1500 metër rënie kështu që është një magnet për zhytësit, plus Jeta detare përrallore që fshihet në thellësi ku nuk mungojnë rrezet, peshkaqenët dhe breshkat. Ju gjithashtu mund të guxoni të vozisni pak në kajak dhe të arrini në Ishulli Owen, diçka si ishulli i panjohur Cayman.

Si mund të organizojmë një vizitë në Ishujt Kajman? Epo, 10 ditë mund të jenë një fillim i mirë nëse doni të kaloni kohë në Grand Cayman dhe të provoni dy ose tre ditë në një ishull tjetër. Për destinacionin e Hëna e mjaltitAi është i shkëlqyeshëm pasi ka hipur mbi kalë në plazh, darka private dhe seanca spa në të gjitha hotelet. Duke folur hotele, ju mund të zgjidhni opsionin të gjitha - inkluzive dhe të tjerët kanë plane për ushqim dhe pije për të cilat ju paguani veçmas.

Për të vizituar Ishujt Kajman Nuk është e nevojshme të përpunoni një vizë. Nëse nuk jeni shtetas i Meksikës, Brazilit ose Argjentinës, asnjëri. Y nuk nevojiten vaksinime, për tani. Do të shohim më vonë se çfarë do të ndodhë me Covid. Isshtë e vërtetë që pjesa më e madhe e turizmit arrin nga Shtetet e Bashkuara, por ju gjithashtu mund të mbërrini me aeroplan nga Kuba dhe nga Hondurasi. Sapo në ishujt të mund të përdorni transportin publik, autobusët, taksitë, makinat me qira ... Për të kërcyer midis ishujve po ose po duhet të udhëtoni me aeroplan, Cayman Airways Express.

Sigurisht, mbani në mend se këtu ju vozisni në korsinë e majtë, anglisht mirë. Çfarë monedhe kanë Ishujt Kajman? Dollari kajmanian, edhe pse dollarët amerikanë pranohen gjithashtu. Kursi i këmbimit është për 1 dollar amerikan 0.80 CI $ cent. Epo, shpresojmë që ky informacion të ju ndihmojë të mendoni për Ishujt Kajman si një destinacion i mundshëm i pushimeve.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*