Udhëtim në Vladivostok

Vladivostok Isshtë një qytet rus shumë afër kufirit me Kinën dhe Korenë e Veriut. Isshtë një qyteti port ndodhet pak më shumë se 9300 kilometra nga Moska dhe është porti më i rëndësishëm rus në bregdetin e Paqësorit. Kështu, është një vend i rëndësishëm për tregtinë detare.

Hera e parë që dëgjova për Vladivostok ishte në shkollë, në orën e Gjeografisë, kur mësuam për hekurudhën mitike Trans-Siberiane. Në dërrasën e zezë mësuesi vizatoi një vijë dhe dy qytete: Moska dhe Vladivostok dhe kilometrat e përjetshëm që lidhnin të dy. Që atëherë ai më pyeti si është Vladivostok, çfarë mund të bëhet në të, çfarë ofron ajo ...

Vladivostok

Siç thamë është një Qyteti port rus në Oqeanin Paqësor, shumë afër kufirit me Korenë e Veriut dhe Kinën. Nga fundi i viteve 50 deri në rënien e regjimit Sovjetik, qyteti ishte i mbyllur për të gjithë të huajt pasi këtu ishte selia e Flotës Sovjetike të Paqësorit.

Duke folur gjeografikisht në Vladivostok ekziston një pjesë kontinentale dhe një ishull që janë në Gjirin e Pjetrit të Madh. Një pjesë e qytetit është në gadishullin Peschany dhe flitet për diçka si 56 mijë hektarë në territorin kontinental dhe rreth 7.500 ishuj.

Nuk ishte gjithmonë në duart ruse, ajo dinte të ishte në duart kineze për një kohë dhe më parë në duart e popujve të tjerë vendas. Rusia i fitoi këto territore në 1858 dhe një vit më vonë u themelua një post detar. Nga atëherë e tutje vendbanimi filloi të rritet dhe të rritet deri në 1891 ndërtimin e Trans-siberian Filloi dhe më pas destinacionet e largëta ruse si ky qytet filluan të lidheshin me botën.

Treni kishte për qëllim të lidhte këtë port të rëndësishëm me pjesën tjetër të Evropës, duke lidhur kryeqytetin rus dhe qytetet e tjera gjatë rrugës. Stacioni elegant është ndërtuar në vitin 1912 dhe për fat të mirë që nga viti 1991 të huajt mund ta vizitojnë atë. The National Gregraphic e ka thënë këtë është një nga 10 qytetet më të rëndësishme bregdetare sepse ka ura ikonike, peisazhe të pabesueshme, ishuj me plazhe të bukura ...

Asaj duhet t’i shtojmë jetën e natës që ka, përzierjen gastronomike të ushqimit rus, aziatik dhe evropian, muzetë e saj ...

Turizmi në Vladivostok

Historia shkon krah për krah me këtë qytet, kështu që nëse ju pëlqen veçanërisht historia e shekullit të XNUMX-të, ju mund dhe duhet ta vizitoni Muzeu Ushtarak dhe Historik i Flotës së Paqësorit. Ai përqendrohet në Luftën e Dytë Botërore dhe është shumë interesant. Një tjetër muze është Muzeu nëndetës S-56, monument për rusët që ranë në të gjitha luftërat.

Ju gjithashtu mund të vizitoni Muzeu i Shtëpisë Sukhanovs që pasqyron se si ishte qyteti i vjetër, me mobiljet e tij, dekorimet e tij, një dritare drejt së kaluarës. Dhe sigurisht, ka disa muze arti. Një tjetër gjë interesante është Akuariumi Primorsky, në ishullin Russky. Ndërtesa ka një formë të valës kurioze dhe u hap në 2016 me një model Mir-1 dhe fosile gaforresh që jetuan 450 milion vjet më parë.

 

Një shëtitje që askush nuk mund ta humbasë është ngjitja në Kodra e Nestit të Shqiponjës, nga ku keni ca Pamje fantastike të gjireve dhe qytetit. Ju ngjiteni me teleferik, i vetmi në Lindjen e Largët të Rusisë, në shpatin e Sopka Orlínaya. Wasshtë ndërtuar në vitin 1959 nën sundimin e Nikita Hrushovit, dy karrocat e tij të vetme janë ndërtuar në Leningrad dhe filloi të funksionojë në 1962. Teleferiku ju çon në kodër, një vullkan i shuar që është pjesë e zinxhirit Sikhote Alin. Pamjet janë më të mirat.

Pasi ta keni parë qytetin nga një lartësi e mirë, mund ta eksploroni në këmbë. Mënyra më e mirë është të eksploroni rrugët e saj duke filluar me Rruga Svetlanska, rruga e parë e qytetit. Ndërtesat e tij elegante janë pjesë e historisë së qytetit, kujtime të fillimit të shekullit XX, sot të shndërruara në hotele dhe shtëpi pritjeje. Ekziston edhe Ura e Artë dhe Gjiri i Bririt të Artë, të dy atraksione shumë të njohura.

Ura është një nga pesë urat kabllore më të gjata në botë. Ai u përfundua në 2012 dhe kalon në Gjirin e Bririt të Artë, në zemër të Vladivostok, duke lidhur qytetin me zonat më të largëta dhe autostradën federale. Ura e Artë fillon në bregun e djathtë të gjirit.Nuk është ura e vetme, në total janë tre: e dyta kalon Bosforin Lindor në ishullin Russky dhe e treta kalon Gjirin Amur.

Të gjitha urat në Vladivostok u ndërtuan në tre vjet, Përmes trashë dhe hollë, pasi kaq shumë nuk është ndërtuar kurrë në një kohë kaq të shkurtër. Dhe as nuk ishte ndërtuar një urë mbi një ngushticë deti në Rusi, ose një urë e mbështetur nga kabllot për të mbuluar kaq shumë distancë. Kështu, u kërkuan këshillat e kinezëve, francezëve dhe japonezëve më me përvojë. Më në fund, urat u krijuan në Shën Petersburg dhe ata e panë dritën.

Sot këto tre ura janë një sukses inxhinierik dhe kushdo që shkon në Vladivostok i kalon ato. Përvoja e kalimit të Urës Russky në dimër, me erërat e saj të forta, është mbresëlënëse… nëse nuk fluturoni jashtë me një makinë dhe të gjitha! Pa një makinë mund të kaloni urën Zolotoy në këmbë, në një ditë të qetë.

Nga ana tjetër është Far i Tokarevskaya Koshka, destinacioni i shumë ekskursioneve. Isshtë 150 vjeç që sinjalizon hyrjen e anijeve në port. Gjithmonë ka turistë që bëjnë foto. Ju gjithashtu duhet të vizitoni Kala Vladivostok, një kompleks fortifikimesh sot u kthye në një muze. Ose kishat e krishtere që protestantët, katolikët dhe rusët ortodoksë kanë ndërtuar me kalimin e kohës.

Këto grupe fetare nuk janë të vetmet në qytet me një prani historike, ka ukrainas, moldavë, polakë, finlandezë ... por ndërtimi i tempujve gjithmonë kërkon para dhe këto tre grupe kryesore janë ato që kishin përparësi. Disa Kishat Vladivostok ato u shkatërruan dhe të tjerët arritën t'i mbijetojnë epokës socialiste, ndonjëherë nuk funksionojnë më si tempuj. Ka gjithsej 40 kisha ortodokse, por më e madhja dhe më madhështorja është Kisha e Kryqëzimit të Nënës së Zotit, restaurimi i së cilës ndodhi pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

Këmbanorja e saj ka 10 kambana dhe më e rënda peshon 1300 kilogramë. Ky tempull ka kapacitet për një mijë njerëz dhe përpiqet të ngjajë sa më shumë që të jetë e mundur versionin e tij origjinal, atë me pesë kupola. Me kryq, ajo ka një lartësi prej 40 metrash. Një kishë tjetër për të njohur është Kisha Katolike e Nënës Më të Shenjtë të Zotit, që i përkasin komunitetit polak dhe Kisha Luteriane e Shën Palit.

Pavarësisht nga fakti që ju mund të vizitoni qytetin në këmbë, ne gjithashtu mund të përdorim tuajin rrjeti i transportit çfarë përfshin trolejbusë, tramvaj dhe autobusë. Metro ka vetëm shtatë stacione. Dhe nëse doni të shkoni të njihni ishujt përreth atje anije dhe tragete. Kështu që ju mund të shkoni në ishullin Russky, ishullin rus, me një mijë metra katrorë, ideal për shëtitje dhe pikniqe.

Ju mund të shkoni në Vladivostok nga Japonia ose mund të riktheheni te Vladivostok nga Moska. Nëse shkoni me anije dhe qëndroni më pak se 72 orë, nuk keni nevojë për vizë. Nëse vendosni për trenin, mundeni merrni Trans-Siberian në Moskë në 13:20 dhe mbërrini në Vladivostok në 4:25 në shërbim të shpejtë. Versioni më i lirë arrin pothuajse në orën 19:XNUMX të ditës tjetër që largohet nga kryeqyteti rus. Treni ndalet në Ilan Ude, Irkutsk, Krasnoyarsk, Novosibirsk, Omsk, Yekaterinburg dhe Nizhny Novgorod.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*