Vanuatu, një parajsë e largët

Ishujt e Paqësorit Jugor janë një mrekulli për tu humbur në një pushim parajsor. Ata kanë plazhe përrallore me rërë të bardhë ose të zezë, pyje të lagësht, qiell blu dhe atë mënyrë jetese të relaksuar që as okupimi apo shfrytëzimi evropian nuk ka arritur të ndryshojë.

Sot do të flasim për Vanuatu, një republikë ishullore që dinte të ishte në duart e Francës dhe Anglisë dhe sot na pret si një mundësi për në destinacione më të njohura si Bora Bora, Papetee ose Tahiti. A guxon të fluturosh larg?

Vanuatu

Kjo është një arkipelag vullkanik që është rreth 1750 kilometra nga Australia. Nëse dini ndonjë gjë për historinë e kësaj pjese të botës, kolonët e quanin atë Hebridet e Re. Ai luajti në një nga lëvizjet e fundit të pavarësisë të shekullit të njëzetë sepse vetëm në vitet '70 ata filluan të flasin për lirinë koloniale dhe republika aktuale përfundoi duke u themeluar në 1980.

Ai nuk ka pasur atë që thuhet një jetë të qetë politike që nga ajo kohë dhe forcat e natyrës nuk kanë bashkëpunuar as për shkak se midis tërmetet dhe ciklonet Ka pasur shumë dëmtime që, në një vend si ky, ka shkaktuar kaos. Por vazhdon, siç duhet të jetë, kështu që bukuritë e saj natyrore kanë orientuar një pjesë të ekonomisë së saj drejt turizmit.

Arkipelagu ka 83 ishuj, shumë prej tyre brazduan me male dhe me origjinë vullkanike. Kryeqyteti është Port Vila, në ishullin Éfaté megjithëse një tjetër qytet i rëndësishëm është Luganville, në ishullin Espiritu Santo. Pavarësisht paktit anglo-francez që e administroi atë deri atëherë gjuha zyrtare është frëngjishtja.

Gjërat për të bërë në Vanuatu

Destinacionet për të njohur mund të përqendrohen në ishujt Efaté dhe Espíritu Santo duke bërë ekskursione përreth. Aktivitetet tona do të jenë në thelb jashtë dhe me natyrë lokale si protagonist.

Fluturimi ynë ndërkombëtar na lë në Port Vila dhe në varësi të kohës mund të shkojmë për një shëtitje dhe të hamë në një restorant një pjatë të kuzhinës lokale që është një bashkim i shijshëm i kuzhinës franceze dhe aziatike. Ndër aktivitetet e rekomanduara më pas janë kajakim, ekskursione snorkeling ose diçka që unë rekomandoj shumë që është një udhëtim me bug.

Ju mund të udhëtoni në 30 kilometrat e vijës bregdetare me buggy për të shkelur në plazh pas plazhi dhe fshatra bregdetare. Në shumë prej tyre ata ofrojnë ato Udhëtime me varka me dysheme qelqi, snorkeling dhe zhytje. Ajo që bën shumica e turizmit është arritja në Plazhi Benjor, bashkohuni me një ekskursion në kajakët nga fundi i xhamit dhe shkoni atje ku ka shtretër të bukur deti, delfinë dhe breshka deti. Gjatë kthimit, nëse bëni gjithçka në mëngjes, mund të hani drekë në Benjor para se të ktheheni me bug.

Vetëm 10 minuta nga Port Vila është Klubi hipik ku mund të regjistroheni për një hipur mbi kalë perëndimi i diellit. Një turne zgjat dy orë e gjysmë, gjysmë dite ose një ditë të plotë, varet nga ajo që dëshironi të bëni, madje mund të paguani që të merreni dhe të ktheheni në hotel. Një mundësi tjetër është të ngjitesh në majat e maleve që Port Vila ka afër dhe të shijosh Zipline e xhunglës VanuatuUra pezullimi 80 metra të larta, ujëvara, tendë xhungle, platforma të ndërtuara në majë dhe pamje të shkëlqyeshme.

Jeni me aventureske? Pastaj ka më shumë mundësi: ju mundeni vizitoni fshatin antik Malekula, shihni një vullkan aktiv dhe zhyteni me një dugong. Malampa është emri i provincës ku mund të zhytesh plotësisht në xhungël, të shohësh ujëvara, të mësosh rreth historisë së kanibale, snorkeling në laguna tropikale dhe shumë më tepër. Isshtë një grup ishujsh të mrekullueshëm dhe për t'i njohur ata është më mirë të punësosh ekskursione direkt me Malampa Travel, agjencia jofitimprurëse e krahinës (me faqen e saj të internetit).

Malekula është atëherë një nga ishujt më të mëdhenj në Vanuatu, flasin të paktën 30 gjuhë, megjithëse gjerësisht qytetet janë të ndara në Nambas të Madh dhe Nambas të Vogël (të emëruar sipas madhësisë së mbrojtësve të penisit vendas, të quajtur nambas) Ishulli është malor, me shumë pyje dhe xhungla dhe është një parajsë për të bërë trekking dhe shikimi i shpendëves Ju do të jeni në gjendje të dëshmoni jetën e përditshme të fiseve, të hani, të kërceni.

Dhe gjithashtu mund të shkoni në ekskursione në rezerva detare, të merrni me qira një biçikletë, të laheni në ujëvara, të shëtisni midis maleve, mangrove, shpellave ose të bëni vizita kulturore. Idealja është të qëndroni disa netë dhe kjo është arsyeja pse mund të flini në bungalot në xhungël dhe në bregdet ose në llozha. Ju gjithashtu mund ta ndryshoni ishullin, mos harroni se ai është një grup ishujsh që përbëjnë provincën.

Ambryn është një ishull shumë vullkanik dhe e zezë me vullkane aktive dhe një caldera të nxehtë me diametër 12 kilometra ... DHE Paama është ishulli më i vogël, vështirë se pret turistë dhe askush nuk jeton në të për shkak të aktivitetit të tij të përhershëm vullkanik, me fumarola dhe lavë, por edhe nëse do ta shkelësh për disa orë ...

A ka më shumë destinacione nga Éfaté? Epo po, ne mund të kapim një fluturim për në I shenjtë të kajak në lumin Riri dhe të lahet në vrimën e famshme blu, të bëj banja dielli në Champagne Beach dhe të zbulosh Shpella e Mijëvjeçarit 50 metra i lartë plot stalaktite, stalagmite dhe shkop. Luganville është qyteti më i rëndësishëm në Santo dhe vendi për të punësuar këto turne.

Ku të qëndroni në Vanuatu

Ka mundësi të shumta: nga hotele luksoze në shtëpi njëkatëshe dhe kabina çantash shpine. Opsioni i fundit është i thjeshtë dhe i lirë dhe ofrohet në bregdet dhe në zonat rurale. Shtëpitë njëkatëshe janë bërë nga materiale lokale dhe janë ndërtuar tradicionalisht. Ato janë gjithashtu të vendosura pranë shesheve, tregjeve dhe janë të lidhura me agjencitë e turizmit dhe të administruara nga komunitetet lokale.

Ka edhe të akomodim me kosto të ulët: motele, hotele, shtëpi dhe bujtina me çmime të volitshme. Ato janë të vendosura në zonën qendrore të Port Vilës ose në rrethinë, në distanca që mund të bëhen në këmbë. Gjithashtu në Lungaville. Dhe nëse doni të qëndroni pak nga zhurma do të gjeni gjithashtu akomodim i lirë. Për diçka më shumë nivel duhet të shkoni në hotele mesatare me restorante ose shërbim mëngjesi.

Në Afaté, Espiritu Santo ose Tanna Island do të gjeni gjithashtu strehim në kategori me pamje nga deti, shërbim më i personalizuar, pak dhoma dhe spa, mbase. Dhe nëse ju pëlqen vendpushimet ka edhe vila në plazh, bungalot mbi det, dhoma luksoze, kopshte, pishinë dhe restorante të shkëlqyera.

Si të shkojmë në Vanuatu

 

Atje pesë linja ajrore që lidhin Vanuatun me botën përmes Port Vila ose Espiritu Santo. Ju mund të shkoni nga Australia, Zelanda e Re, Fixhi, Solomoni ose Noumea. Ka linja ajrore të mëdha dhe me kosto të ulët: E virgjër, Solomon Airlines, Fiji Airways, Air Vanuatu, Air Niugini, Air Caledonie, Air New Zeland.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*