Vende të bukura në Spanjën jugore: Andaluzia

Andaluzia është rajoni më i madh në Spanjë. Ky cep i shkëlqyeshëm i jugut të gadishullit fsheh mrekulli autentike që ia vlen jo vetëm të shihen, por edhe të qëndrojnë për të jetuar në to. Nëse doni të dini se cilat vende të bukura kemi zgjedhur për këtë artikull nga ky komunitet i shkëlqyeshëm, qëndroni me ne për të shijuar këtë artikull. Ne ju sigurojmë se nuk do të largoheni nga këto rreshta pa dëshiruar më parë të jeni brenda Andaluzi tani per tani

E mira për Andaluzinë ...

Andaluzia, si çdo Komunitet tjetër Autonom, ose si çdo vend tjetër në botë, logjikisht ka sasinë e saj të madhe të gjërave të mira, dhe natyrisht, edhe disa gjëra të tjera të këqija ... Sidoqoftë, ne jemi këtu për t'ju ftuar në Andaluzi, kështu që që keni dëshirë ta vizitoni, për të rekomanduar këtë vend përrallor në jug të vendit tonë.

A nuk e dini cilat janë pikët në favor të Andaluzisë? Epo, kushtojini vëmendje, sepse më poshtë tregojmë vetëm disa nga shumë:

 • Mirësia dhe afërsia e banorëve të saj. Në Andaluzi, është e rrallë që i afrohesh dikujt në rrugët e saj dhe ai nuk përgjigjet me mirësi, afërsi dhe karizëm. Nëse ne Andaluzianët mburremi për ndonjë gjë, është se ne u drejtohemi atyre që e kërkojnë atë.
 • Mot i mirë më shumë se 9 muaj në vit. Megjithëse në pjesën tjetër të Spanjës zakonisht besohet se në jug nuk është kurrë e ftohtë ose nëse është mjaft e moderuar, asgjë për të parë të paktën në vitet e fundit. Në shumë pjesë të jugut, -2 ose -3 gradë arrihen në disa ditë dimri, por është e vërtetë që ato janë ditë specifike dhe specifike. Nëse dëshironi të shijoni mot të mirë, diell dhe një klimë të mirë në përgjithësi, do t'ju pëlqejë jugu dhe do të duket më mikpritëse.
 • Sierra dhe deti. Nëse jeni një nga ata që, si unë, nuk duan të zgjedhin midis plazhit dhe maleve sepse u pëlqejnë të dy, në Andaluzi do të gjeni të dy propozimet. Me qindra kilometra vijë bregdetare dhe vargje të mrekullueshme malore, ju mund të arratiseni nga një vend në tjetrin në një kohë të shkurtër dhe në një distancë të shkurtër.

Vendet tona të zgjedhura në Andaluzi

Zgjedhja e 10 vendeve të bukura në Andaluzi është një detyrë e vështirë, por ne do të bëjmë më të mirën për të rekomanduar më të mirën e këtij komuniteti autonom:

 • Parku Natyror Cabo de Gata, në Níjar (Almería): Isshtë vendi ideal për ata që kërkojnë të jenë në kontakt me natyrën dhe gjithashtu të shijojnë momente të privatësisë.
 • shegë: Undshtë padyshim një nga qytetet më të bukura në Andaluzi dhe Spanjë në përgjithësi. Ka bukuri, ka bukuri, ka një varg mali me stacionin e tij të famshëm Sierra Nevada, dhe nga ana tjetër, gjithashtu ka një zonë detare.
 • Úbeda, në Jaén: Një qytet në të cilin do të gjeni motive të mrekullueshme të Rilindjes në shumë prej ndërtesave të tij nëse ajo që ju pëlqen është të lëvizni nëpër qytete dhe të gjeni arkitektura të mrekullueshme të bëra nga njeriu. Úbeda, u shpall Trashëgimi Kulturore e Njerëzimit nga Unesco më 3 korrik 2003.
 • Plazhi Mónsul, në Almería: Ky plazh është zgjedhur nga shumë si plazhi më i mirë në Andaluzi.
 • Parku Natyror Torcal de Antequera, në Malaga: Një peizazh tjetër që duket më shumë si një muze skulpture sesa një mjedis natyror.
 • Parku Natyror Sierra de Hornachuelos, në Kordoba: Shumë ornitologë nga e gjithë Spanja dhe një pjesë e botës vijnë në këtë park natyror në kërkim të shqiponjave dhe shkabave të mëdha të zeza.
 • Sevilla: Një qytet i artit, pasionit dhe kulturës së përqendruar andaluziane. Një qytet që ka shumë për t’i treguar botës dhe ku ka gjithmonë një menu të shkëlqyeshme të aktiviteteve kulturore dhe të kohës së lirë.
 • Conil de la Frontera, në Cádiz: Kohët e fundit, ky qytet i Kadizit është bërë vendi i zgjedhur nga të rinjtë nga e gjithë Spanja për festat e verës. Gjëja më e mirë për këtë sit është padyshim plazhet e saj madhështore në verë, gjithmonë plot me njerëz.
 • Parku Natyror Sierras de Cazorla, Segura dhe Las Villas, në Jaén: Një vend i mrekullueshëm i pyjeve, ujëvarave, maleve dhe lumenjve ku mund të shohim një sasi të madhe të florës dhe faunës, kryesisht dreri dhe fawns.
 • Parku Kombëtar Doñana, në Huelva: Një nga vendet më të bukura në Andaluzi dhe Spanjë. Nëse dëshironi të rrethoheni vazhdimisht nga natyra dhe këneta, ky është parku juaj. Një vend idilik sidomos për adhuruesit e fotografisë që mund të shijojnë perëndimet e diellit dhe reflektimet e tij.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*