Vendet e Oqeanisë

Bota është e ndarë në rajone gjeografike dhe një prej tyre është Oqeani. Ky rajon shtrihet në të dy hemisferat dhe është e banuar nga rreth 41 milion njerëz. Por, sa vende ka, cilat destinacione turistike fsheh, cilat kultura janë zhvilluar atje?

Oqeania është një rajon i vogël dhe i larmishëm, në atë që përmban ekonomi shumë të zhvilluara dhe të tjera shumë të varfra. Austria ose Zelanda e Re pastaj bashkëjetojnë me Vanuatu, Fixhi ose Tonga, për shembull. 14 janë kombet që përbëjnë Oqeaninë dhe sot do të dimë se çfarë na ofrojnë.

Oqeani

Fillimisht popullsia e Oqeanisë mbërriti në zonë 60 mijë vjet më parë, dhe Evropianët e bënë atë vetëm në shekullin e XNUMX-të, si eksplorues dhe lundrues. Kolonët e parë të bardhë u vendosën në shekujt vijues.

Oqeani përfshin Australasia, Melanesia, Mikronesia dhe Polinezia. Brenda Mikronezisë ndodhen Ishujt Mariana, Carolinas, Ishujt Marshall dhe Ishujt Kiribati. Brenda Melanesisë janë Guinea e Re, Arkipelagu Bismarck, Ishujt Solomon, Vanuatu, Fixhi dhe Kaledonia e Re. Polinezia shkon nga Hawaii në Zelandën e Re dhe përfshin Tuvalu, Tokelau, Samoa, Tonga, Ishujt Kermadec, Ishujt Cook, Ishujt e Shoqërisë, Austral, Marquesas, Tuamotu, Mangareva dhe Ishullin e Pashkëve.

ishujt që përbëjnë Oqeaninë i përkasin pllakës së Paqësorit, një pllakë tektonike oqeanike që shtrihet nën Oqeanin Paqësor. Nga ana e saj, Australia është pjesë e pllakës indo-australiane, një nga masat më të vjetra të tokës në planet, por meqenëse është në mes të pllakës nuk ka asnjë aktivitet vullkanik. Kjo i korrespondon Zelandës së Re dhe ishujve të tjerë, të njohur për vullkanet e tyre.

Si është flora e Oqeanisë? Shumë e larmishme, por kjo larmi është përgjithësisht në Australi, jo në të gjithë zonën. Australia ka pyje shiu, male, plazhe, shkretëtira me bimësinë tipike për këto peisazhe. E njëjta gjë është fauna.

Si është moti në Oqeani? Epo, në ishujt e Paqësorit është më mirë tropikëtl, me musone, shira të rregullta dhe ciklone. Në pjesë të tjera, si një pjesë e caktuar e territorit Australian është mjaft e shkretë, me një klimë të butë, oqeanike dhe mesdhetare. Bie edhe borë në male.

Duhet të kihet parasysh se shumica e ishujve të Paqësorit, me përjashtim të Zelandës së Re dhe Ishullit të Pashkëve, ndodhen në këtë zonë në mes të tropikëve dhe ekuatorit. Kjo do të thotë se ekziston një klimë uniforme, me pak ndryshime në temperaturë në varësi të stinës.

Vendet e Oqeanisë

Në fillim kemi thënë që në Oqeani ka vende të zhvilluara dhe të tjera në zhvillim. A) Po, Australia dhe Zelanda e Re janë të vetmit kombe të zhvilluara Por Australia ka një ekonomi më të madhe dhe më të fortë se fqinji i saj. Hyrja për kokë banori Ky vend është në të njëjtin nivel me atë të Kanadasë ose Francës, për shembull, dhe tregu i tij i aksioneve është më i rëndësishmi në rajonin e Paqësorit Jugor.

Do por parte Zelanda e Re ka një ekonomi shumë globale dhe kjo varet kryesisht nga tregtia ndërkombëtare. Popullatat e të dy kombeve jetojnë, në pjesën më të madhe, nga industria elektrike, prodhimi dhe minierat. Por çfarë lidhje me ishujt e paqes? Këtu shumica e njerëzve punojnë në fushën e shërbimeve, në veçanti financiare dhe turistike.

Ishujt Ata kryesisht prodhojnë kokos, dru, mish, vaj palme, kakao, sheqer, xhenxhefil, midis produkteve të tjera, dhe padyshim që mban lidhje të ngushta tregtare me Australinë dhe Zelandën e Re dhe kombet e rajonit të Azisë Paqësorit.

Por ne e thamë atë turizmi është ylli këtu përreth dhe kështu është. Shumica e turistëve në Oqeani vijnë nga Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe Japonia. Vendet më të vizituarasipas OBT-së, Organizata Botërore e Turizmit në Spanjisht, ato janë Australia, Zelanda e Re dhe Guam.

Australia është një destinacion i shkëlqyer ndërkombëtar i turizmit, me gati 8 milion vizitorë në vit që vijnë për të parë portin e Sidneit dhe Shtëpinë e tij të Operas, Bregun e Artë, Tasmaninë, Reefin e Madh Pengesë ose bregdetin e Viktorias Ayers Rock, për shembull.

Zelanda e Re është një destinacion popullor gjithashtu, veçanërisht pasi peisazhet e saj ishin vendosja për trilogjinë popullore Lord of the Rings. Ishujt e Havait janë të njohur gjatë gjithë vitit, për plazhet, vullkanet, parqet e tyre kombëtare.

E vërteta është se nëse rajoni përmban 14 vende, është e pamundur të udhëtosh të gjitha në një udhëtim të vetëm. Por nëse doni të eksploroni një destinacion shumë të ndryshëm nga Evropa, duhet të shkoni dhe ta dini se do ta gjeni shumë kultura, shumë peizazhe, shumë gjuhë, shumë kuzhina. Me para do të jetë e lehtë të paguash për një dalje në det në një zonë të caktuar dhe të vizitosh destinacione të ndryshme, pa para dhe me një çantë shpine në shpatull, destinacionet po bëhen më të vogla dhe ne kemi nevojë për të programuar lëvizjet më të mira.

Por në thelb në ditët e sotme Oqeania është një destinacion popullor për çiftet, miqtë dhe familjen duke kërkuar për plazhe, vende për të zhytje ose periskop, aktivitete të ndryshme ujore, duke parë kafshë detare, korale ... me pak fjalë, është gjithmonë një pushim i relaksuar, duke shkuar lehtë siç thonë këtu këtu.

Destinacionet më të frekuentuara nga turizmi janë Polinezia Franceze, me më shumë se njëqind ishuj, dhe Fiji, një vend që nga ana tjetër përmban 200 ishuj të tjerë. Asgjë nuk është e lirë këtu, por ato janë vende të bukura, me Maui, Bora Bora… Mund të filloni udhëtimin tuaj në Australi dhe prej andej të hidheni në destinacione të tjera, ose të përqendroheni në Australi dhe Zelandën e Re, ose vetëm në ishujt më të mëdhenj të Paqësorit. Duhet të marrësh një hartë dhe të planifikosh mirë se ku dëshiron të shkosh sepse, siç thashë, është e pamundur të mbulosh të gjithë Oqeaninë në një udhëtim të vetëm.

A doni qytete moderne? Australia ose Zelanda e Re është destinacioni. A doni gumë koralore më të mirë në botë? Reefi i Barrierës së Madhe në Australi është në rrugën tuaj. Dëshironi plazhe ëndrrash në mes të një kulture ishullore të qetë dhe antike? Epo, Polinezi dhe Fixhi. Dëshironi të ndiheni mirë larg turmës së çmendur? Kiribati, Samoa dhe lista vazhdon. Udhetim i mire!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*