Vizitoni Hobbiton në Zelandën e Re

Shtëpi Hobbit

Nëse jeni adhurues të trilogjia e 'Zoti i Unazave'Me siguri ju kujtohet qyteti i Hobbiton që u shfaq në film, dhe që bazohet në atë që shfaqet në libër. 'The Shire' është vendi ku jetojnë hobbit, ajo garë nga Toka e Mesme me përmasa të vogla dhe oreks të madh. Dhe e vërteta është që ju mund ta vizitoni, por vetëm nëse shkoni në Zelandën e Re.

Po, keni dëgjuar mirë. Dhe është se pas mbarimit të filmit, fshati hobbiton që ata krijuan për të xhiruar jashtë u mirëmbajt, duke dhënë kështu një hapësirë ​​shumë turistike që është ende fitimprurëse sot. Ju mund të bëni një turne, të shihni rrobat e Hobbit të varura dhe madje të pini një pije në tavernën 'Green Dragon'.

Si qëndroi Hobbiton

Ura Hobbiton

Në fillim, në fund të filmit, ata planifikuan të shkatërronin gjithçka. Për shkak të të drejtës së autorit ata vendosën të hidhnin modelet dhe gjithçka që kishte të bënte me filmin, duke përfshirë këtë set filmi të vendosur në një fermë në qytetin e Matamata. Për shkak të shiut të madh, ata vendosën të shtyjnë prishjen e pjesës tjetër të vendit për disa muaj më vonë. Në kohën kur ishte planifikuar, filmi ishte publikuar tashmë, dhe njerëzit tashmë e kishin njohur vendin, duke u bërë një vend pelegrinazhi për adhuruesit e sagës. Ferma e familjes Alexander kishte tokën dhe duke parë përfitimin që mund të merrnin, ata vendosën të negociojnë me Kinemanë e Re për të ruajtur fshatin hobbit. Në dy vjet filluan turnet, dhe deri më sot. Si një veçanti të thuash që taverna e 'The Green Dragon' u ndërtua për filmin, por u dogj për 'Kthimi i Mbretit' dhe u rindërtua përsëri për 'Hobbit'.

Si të shkoni në Hobbiton

Karteli në Matamata

Për të shkuar në Hobbiton është e domosdoshme të marrësh makinën ose një autobus. Më e afërt me të cilën mund të arrini me aeroplan është Hamilton, rreth 30 minuta me makinë nga Vrasin Vrasin. Shumë njerëz gjithashtu shkojnë nga Auckland, pasi është rreth dy orë e gjysmë nga qyteti. Kur mbërrijmë në fermën Aleksandër mund ta shohim Hobbiton vetëm duke marrë një turne. Kjo mund të bëhet përmes internetit ose pas mbërritjes, pasi që në sezonin e lartë ato janë çdo gjysmë ore. Ata do t'ju dërgojnë në një autobus rreth fermës për rreth dhjetë minuta, ndërsa ju të shijoni peizazhin e 'La Comarca'. Pas mbërritjes, turneu do të zgjasë disa orë, për të parë të gjitha cepat e fshatit hobbit.

 Ecja e fshatit Hobbiton

Shtëpi Hobbit

Ka shumë gjëra për të parë në këtë fshat, dhe është që gjatë turneut jo vetëm që do të shihni të gjitha cepat e tij, por gjithashtu do të shkoni duke ju thënë shumë anekdota dhe detajet e xhirimit. Kjo është pjesa më e mirë për adhuruesit e trilogjisë, sepse ata do të njihen me shumë detaje interesante në lidhje me filmin e tyre të preferuar dhe gjërat që kanë ndodhur në prapaskenë.

Vendet më të famshme janë sigurisht shtëpia e Sam, e cila shfaqet në film, dhe gjithashtu Shtëpia e Bilbo Baggins, nga të cilat ju ende mund të shihni disa sende në bankë jashtë shtëpisë së tij. E gjitha është aq realiste sa që duket se në çdo moment do të shfaqet një hobbit për të rregulluar kopshtin tuaj. Në fakt, ju mund të shihni shporta me perime të freskëta, ose fruta, sepse hobbit u pëlqen të hanë mirë dhe të bëjnë një jetë të qetë në mes të natyrës. Ju gjithashtu mund të shihni një shtëpi me tym që del.

Molino

Një vizitë tjetër themelore është ajo e urë përmes së cilës hyn Gandalf me Frodon në makinë në filmin e parë, një urë e bukur pranë një mulli. Fotografitë atje janë thelbësore. Turneu përfshin gjithashtu një pije në tavernën 'The Green Dragon', për tu ndjerë si një hobbit i vërtetë partie.

Hobbiton

Nëse shikoni të gjitha detajet, shtëpitë në liqen janë të shkëlqyera, madje të barabarta ata kanë veshur rroba hobbit u varën në mënyrë që të duket se ata ende jetojnë atje, se ata janë fshehur vetëm në shtëpitë e tyre në mënyrë që ne të mos i shohim ata. Ata gjithashtu kanë dekorime festive, sikur ditëlindja e Bilbo do të festohej aty-këtu. Ka bukë të pjekur fllad, shtëpi me gardhe të këndshme dhe shumë më tepër.

Gjatë turneut, i cili është i gjatë dhe ju lejon të shihni gjithçka në detaje, mund të hyni edhe në një nga shtëpitë. Fatkeqësisht, megjithëse mendojmë se brenda do të gjejmë shtëpinë e një hobi, shtëpitë nuk kanë asgjë, ato janë vetëm për të qenë në gjendje të bëjnë një foto brenda tyre. Për më tepër, disa nga shtëpitë bëhen në një shkallë më të vogël, për ato skena ku Gandalf duket shumë më i madh se shtëpia, kështu që ne mund të bëjmë një fotografi në ato shtëpi të vogla hobbit për ta bërë atë të duket edhe më i besueshëm.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*