Vizitoni Parqet Kombëtare të Kanadasë falas këtë 2017

Kjo Kanada 2017 po përgatitet të festojë 150 vitet e saj si një Shtet i Konfederatës me stil. Me rastin e kësaj ngjarje të veçantë, vendi amerikan ka përgatitur një numër të madh aktivitetesh përkujtimore të llojeve të ndryshme për të kënaqur kanadezët dhe turistët, të cilët mund të bëjnë plane të mëdha për pushimet e tyre me një dollar të dobët kanadez.

Kanadaja është një tokë e bekuar nga natyra. Aq sa është përmendur edhe në flamurin kombëtar, i quajtur Fletë panje, pasi ka të shtypur një fletë të kuqe të stilizuar me njëmbëdhjetë majë.

Isshtë vendi i dytë më i madh në planet me një larmi të pafund peisazhesh: male, pyje shiu, akullnaja, plazhe me valë të larta dhe fusha gruri. Me pak fjalë, ai ka një mjedis natyror që shpesh e lë vizitorin pa fjalë. Ndoshta kjo është arsyeja pse qeveria Kanadeze ka dashur të përfitojë nga 150 vjetori i saj në 2017 për të na dhënë mundësinë të vizitojmë Parqet e famshme Kombëtare falas. Kush inkurajohet të vizitojë Kanadanë këtë vit?

Pasaporta falas e zbulimit 2017

Imazhi përmes VOCM

Kjo është një leje kalimi falas për të vizituar të dyzet Parqet Kombëtare Kanadeze falas nga 1 Janari deri më 31 Dhjetor 2017.

Mund të blihet përmes internetit dhe lejon hyrjen në Parqet Kombëtare, zonat e ruajtjes detare dhe vendet historike kombëtare. Sidoqoftë, turne udhëzuar ose çmimi i kampingut ose ankorim nuk janë falas.

Një avantazh tjetër i Falas 2017 Discovery Pass është se mjafton vetëm një për të vizituar të gjitha këto vende në një grup.

Parqet Kombëtare të Kanadasë

Parku Kombëtar Banff

Parku Kombëtar Banff është më i vjetri në Kanada. Ndodhet në Malet Shkëmbore dhe u krijua në 1885. Për të arritur në këtë vend të bukur duhet të filloni nga Calgary, në provincën e Alberta.

Brenda Parkut Kombëtar Banff ka pyje të shumta, male të shkëlqyera, akullnaja dhe fusha akulli që do të befasojnë këndshëm vizitorët. Parkway Icefields përshkon provincat e Albertës dhe Kolumbisë Britanike që lidhin qytetet e Liqenit Louise dhe Jasper. Kjo rrugë 232 kilometra është në vetvete një rrugë spektakolare pasi shtrihet midis akullnajave më të mahnitshme që mund të njihni, me lartësi jo më pak se dy mijë metra. Ndërsa vozisni, do të vëzhgoni nga makina rreth njëzet maja të larta 3.000 metra, rreth 25 akullnaja dhe pothuajse një duzinë livadhesh akulli.

Vende të tjera të bukura për të vizituar në këtë park të shpallur një Trashëgimi Botërore janë Liqeni Louise, Liqeni Moraine, burimet e Shpellës dhe Pellgut Zona Historike Kombëtare, Lugina e Dhjetë Majave ose Liqeni Peyto karakterizuar nga ujërat e tij të ndritshme blu që do t'ju marrin sytë larg

Parku kombëtar Jasper

Mostshtë më veriorja e Maleve Shkëmbore. Në Parkun Kombëtar Jasper, akullnaja madhështore Athabasca ndodhet brenda fushës së akullit të Kolumbisë, hapësira më e madhe e akullit poshtë Rrethit Arktik. Sidoqoftë, për shkak të efekteve të ndryshimit të klimës, akullnaja Athabasca ka humbur gjysmën e vëllimit të saj dhe është tërhequr pak më shumë se një kilometër në shekullin e kaluar.

Jasper ka një koleksion tjetër të mirë të akullnajave, liqeneve, ujëvarave dhe maleve me jetë të egër. Ky parajsë është më pak i vizituar nga turistët, pavarësisht bukurisë së tij të madhe. Shumë të rekomanduara janë ekskursionet e drejtuara nga qyteti i Jasper për të parë vende të tilla si Liqeni Beauvert, Mount Robson (më i larti në Malet Shkëmbore me gati 4.000 metra të lartë), ose Luginën e Maligne midis pikave të tjera me pamje panoramike.

Parku Kombëtar Ishulli Prince Edward

Themeluar në vitin 1937, Parku Kombëtar Edward ndodhet në ishullin Prince Edward, provinca më e vogël në Kanada.

Shkëmbinjtë, plazhet, pyjet dhe dunat formojnë peizazhin e Parkut Kombëtar të Ishullit Prince Edward. Në vend ekziston një larmi e madhe bimësh dhe kafshësh, të cilat do të kënaqin adhuruesit e natyrës por parku është gjithashtu një hapësirë ​​për kulturë siç është Green Gables, një destinacion turistik që tërheq mijëra vizitorë çdo vit pasi kanë frymëzuar romanet e njohura të Ana de las Tejas Verdes nga shkrimtari LM Montgomery.

Parku Kombëtar i Liqeneve Waterton

Ky ishte Parku i katërt Kombëtar i krijuar në Kanada në 1895. Ai është i vendosur në Alberta shumë afër kufirit me Montana, Shtetet e Bashkuara.

Përveç peizazheve të saj të bukur, tërheqja kryesore e tij turistike është Liqeni Waterton. Isshtë një liqen malor i përbërë nga dy trupa uji që lidhen nga një kanal i cekët i njohur gjerësisht si Bosfori. Si kuriozitet, pjesa veriore e liqenit kryesor është e vendosur në Parkun Kombëtar të Liqeneve Waterton ndërsa pjesa jugore është në Parkun Kombëtar Glacier.

Liqenet Waterton është i hapur gjatë gjithë vitit dhe pika e fillimit për të eksploruar atë është qyteti i Waterton Park. Isshtë njohur gjithashtu si një Rezervat Biosferë në 1979 dhe si një Trashëgimi Botërore në 1995.

Parku Kombëtar Gros Morne

Parku Kombëtar Gros Morne ndodhet në ishullin Newfoundland, dhe pavarësisht se është më pak i njohur, ai është një perlë e vërtetë natyrore për peisazhet e saj. Ai u njoh gjithashtu si një Trashëgimi Botërore në 1987 dhe është më i madhi nga parqet Kanadeze.

Këtu malet nuk janë të larta, por peisazhet bëhen spektakolare falë fjordeve të ujërave të ëmbla të mbyllura me mure masive. Ka zona të shumta të luginave akullnajore, ujëvarave dhe liqeneve, dhe fushave dhe luginave.

Parqe të tjerë Kombëtarë për të vizituar në Kanada

Parku Kombëtar i akullnajave
Parku Kombëtar Yoho
Parku Kombëtar i Ishujve Shën Lawrence
Parku Kombëtar Kootenay
Riding Parku Kombëtar i Malit


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*