Vizitë në plazhet e Dubrovnikut

Dubrovnik

Dubrovniku, një qytet i bukur bregdetar në rajonin e Dalmacisë i larë nga deti Adriatik, i cili shquhet për pastërtinë e tij. Udhëtoni për në Dubrovnik është të njohësh këtë qytet antik dhe të ecësh nëpër rrugët e tij, por ka edhe shumë turistë që vijnë në këtë zonë për plazhet e mrekullueshme dhe pastërtinë e ujërave të kristalta, në kërkim të motit të mirë dhe një vendi për të pushuar.

Nëse ka diçka që karakterizon shumë prej plazhet e Dubrovnikut është se jo të gjithë kanë shtypjen tipike të rërës, por shumë janë plazhe me guralecë, kështu që është e zakonshme të shohësh njerëz me hamak dhe karrige. Sidoqoftë, plazhet e tij janë ende një kërkesë e madhe kur kërkoni udhëtime në Dubrovnik për të shijuar diellin.

banje

banje

Nëse do të udhëtoni për në Dubrovnik dhe të qëndroni në qendër, me siguri më shumë se një ditë do të shkoni në të famshmen Plazhi i Banjes. Isshtë një plazh i vendosur vetëm disa minuta më këmbë nga pjesa e vjetër e qytetit, kështu që është shumë i arritshëm. Ka përparësitë e veta, pasi është shumë qendrore dhe ka një atmosferë të shkëlqyeshme dhe njerëz në të gjitha orët, përveçse ka të gjitha llojet e shërbimeve. Në sezonin e lartë madje ka një atmosferë gjatë natës. Sidoqoftë, nëse jeni një nga ata që ikin nga turmat, është më mirë që të mos shkoni në këtë plazh, sepse është një nga ata që është i mbushur plot në mes të sezonit, deri në pikën që të jetë disi dërrmues. Për të shmangur këto turma, ka plazhe të tjerë aty pranë, në të cilët mund të lëvizim.

Buzë

Buzë

Buza surprizon turistët sepse nuk është një plazh tipik si ata që ne zakonisht vizitojmë, me rërën e tij. Ky plazh është i vendosur në shkëmbinj, me tarraca prej guri natyror në të cilën njerëzit ulen të shijojnë motin e mirë dhe të zhyten në Adriatik në zonat e tij më të qeta. Sigurisht, ai është gjithashtu shumë qendror, pasi është afër mureve të qytetit të Dubrovnikut dhe mund të arrihet lehtë. Alsoshtë gjithashtu një vend i mirë për të shijuar një aperitiv në diell ndërsa shijoni peizazhin e detit.

Svety Jakov

Svety Jakov

Sveti Jakov është tashmë në kilometër e gjysmë nga Banja e njohur, kështu që nuk është aq e mbushur me njerëz. Prej tij ka pamje të mrekullueshme të mureve të Dubrovnikut dhe ishullit të Lokrum, në një mjedis natyror dhe më pak shtypës se ai i plazheve më urbane. Plazhi është një përzierje e gurëve të bardhë dhe rërës së artë, dhe është e mundur të bësh shumë sporte, pasi ka shumë shërbime.

Veliki Zal

Veliki Zal

Shkojmë pak më tej, kështu që për të arritur në Veliki Zal do të duhet të marrim me qira një makinë. Ndodhet 15 kilometra larg qytetit të Dubrovnikut, në Brsecine. Alsoshtë gjithashtu e mundur të merrni një autobus nga qyteti për të arritur këtë qytet, në pak më shumë se gjysmë ore. Ky plazh shquhet për të qenë një liman i vogël i rrethuar nga bimësi të dendur. Një oaz qetësie shumë i ndryshëm nga plazhet më turistikë që mund të gjejmë pranë qytetit. Edhe pse duhet të kaloni pak, ia vlen të shijoni një ditë në një nga këto plazhe të vogla afër Dubrovnikut, pasi nuk zgjat shumë për të arritur atje dhe peizazhi ia vlen. Nuk ka aq shumë shërbime sa të tjerët ose me mundësinë e bërjes së kaq shumë sporteve, por në këmbim mund të shijoni qetësi të madhe dhe një zonë të bukur natyrore.

Dance

Dance

Vallëzimi është vetëm disa minuta nga qyteti i vjetër dhe është nga të parët që përdoret si plazh. Eshte nga më të vjetrat por është gjithashtu e veçantë, pasi që ky plazh ka shkëmbinj të mëdhenj që shërbejnë si tarraca për të pushuar në diell, por i mungon rëra tipike. Në Dubrovnik duhet të mësohemi me këtë lloj plazhi, pasi ato janë mjaft të bollshme. Në shumë ka hamakë ose karrige me qira, edhe pse ka shumë njerëz që pushojnë në shkëmbinj. Edhe pse nuk është aq komode sa të tjerët, duke qenë një nga më të vjetrit, ia vlen ta vizitoni për të kaluar të paktën disa orë në të dhe për të shijuar ujërat e tij të pastra.

lapad

lapad

Gadishulli i Lapadit gjejmë disa plazhe të njëpasnjëshme të ndara me shkëmbinj, dy kilometra e gjysmë nga qyteti i vjetër. Ata arrihen nga një shteg këmbësorësh me vende argëtimi. Ju lehtë mund të shkoni nga njëri në tjetrin përmes shkëmbinjve për të zgjedhur këndin që na pëlqen më shumë për të kaluar një ditë të qetë. Si në të gjitha plazhet pranë Dubrovnikut ne mund të shijojmë ujëra jashtëzakonisht të pastra dhe kristalore. Këto janë gjithashtu plazhe ku mund të shijoni rërë, diçka që nuk gjendet në të gjithë Dubrovnikun, kështu që ato janë zgjedhur nga shumë për të kaluar një ditë të qetë dhe të rehatshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*