Vizitoni plazhet më të mira në Tajlandë

Plazhet e Tajlandës

El udhëtimi në Tajlandë është një ëndërr për shumë njerëz, sepse është një vend ekzotik, i ndryshëm dhe me të vërtetë i veçantë. Megjithëse është bërë me të vërtetë turistike dhe ne duhet t'i planifikojmë gjërat mirë për të shmangur përvojat e këqija, e vërteta është se është gjithashtu një vend ku çmimet janë mjaft të volitshme, kështu që ju mund të shihni kënde të ndryshme në të njëjtin udhëtim.

gëzojnë plazhet më të mira në Tajlandë është gjithmonë e mundur, ose të paktën shumica dërrmuese e tyre. Plazhet që tashmë janë të famshme, vende me kartolina me ujëra të kristalta në hapësirat natyrore. Siç themi, turizmi masiv mund të ketë hequr ca nga hijeshia e tij, por Tajlanda është ende një vend me të vërtetë i bukur.

Këshilla për të udhëtuar në plazhe

Shumë nga plazhet që duam të vizitojmë do të gjenden në ishuj që mund të arrihen vetëm me anije. Ka disa mundësi kur bëhet fjalë për të lëvizur me anije. Më të lirë janë anije të bollshme turistike të cilat kanë disavantazhin e paketimit total. Nëse turmat ju mbingarkojnë, mund të mendoni të shpenzoni pak më shumë pasi ka plazhe që thjesht janë të mbushura me turmën e madhe që mbërrin në këto varka. Anijet me shpejtësi janë anije më të vogla dhe shumë të shpejta, ku shkojnë më pak njerëz, por ato gjithashtu vendosin ritmin për ne sipas orëve dhe vizitave që duhet të bëjmë. Më në fund, ju mund të merrni me qira një varkë tipike për ne që shkojmë në grup, sikur të jemi vetëm dy persona. Optionshtë opsioni më i shtrenjtë por është më i rehatshmi, pasi mund të ndaleni për aq kohë sa dëshironi dhe të ofroni vakte.

Për të vizituar këto plazhe ju duhet të shkoni me disa gjëra themelore, duke marrë parasysh që dita zakonisht kalon jashtë. Ushqimi gjendet lehtësisht në stalla ose ofrohet në anije. Asnjëherë mos harroni faktorin diellor, flip-flops të rehatshëm me rripa velcro për të shmangur aksidentet kur lëvizni në plazhe. Normalisht koha për plazhet është nga shtatori deri në maj sepse kjo është kur zakonisht nuk ka musone, megjithëse koha është gjithmonë disi e paparashikueshme. Në ishujt nganjëherë do të duhet të lëvizni me autobusë të vegjël kur të mbërrini për të shkuar në plazhe, me një çmim që zakonisht është i ulët.

Plazhi i vetmuar në Koh Chang

Plazhi i vetmuar

Ky plazh njihet nga vendasit si Hat Ta Nam por më vonë u quajt Lonely Beach nga një operator në zonë dhe kështu është i njohur për turistët. Ky mund të mos jetë një nga plazhet më spektakolare, por nuk është as më dërrmues dhe i mbushur me njerëz. Nuk ka aq shumë infrastrukturë sa të tjerët dhe është i njohur për të qenë një plazh i vizituar nga çanta shpine, pra i tij atmosfera është e qetë dhe e shkujdesur. Ka pak vendpushime aty pranë, prandaj është një plazh ideal nëse duam qetësi dhe ndjenjën e të qenit në kontakt me natyrën, diçka që ka humbur në shumë plazhe në Tajlandë.

Ao Pra në Koh Mak

Plazhi Ao Pra

Ne jemi përballë një tjetri plazh i virgjër, larg vendpushimeve, dyqaneve dhe vendeve të tjera. Mund të arrihet me anije ose duke ecur nga plazhet e tjera fqinje, të tilla si Ao Kao ose Suan Yai.

Plazhi Maya në Koh Phi Phi

Plazhi i Majës

Me siguri ju keni dëgjuar ndonjëherë polemikat që u krijuan me të filmi 'Plazhi' nga Leonardo di Caprio, në të cilën thuhej se ata kishin prishur plotësisht një parajsë të paprishur. Epo, ata po i referoheshin pikërisht Maja Beach, një plazh në Koh Phi Phi. Shtë në një nga ishujt e arkipelagut të Ishujve Phi Phi. Undshtë padyshim një kënd parajsor me mjediset tipike natyrore që shpresojmë të shohim në Tajlandë. Duhet thënë se para vitit 2004 ishte një vend ku vështirë se shkonte dikush, jashtë itinerareve turistike, por realiteti sot është se në varësi të kohës nuk do të jemi në gjendje të vlerësojmë bukurinë e saj për shkak të numrit të madh të varkave dhe turistëve që mbërrijnë. në plazh.

Ao Pai në Koh Samet

Plazhi Ao Pai

Ishulli Koh Samet Ndodhet afër Bangkok, kështu që zakonisht është një vend i zënë, por është një ishull me më shumë se njëzet plazhe, kështu që ka vende për të zgjedhur. Difficultshtë e vështirë të zgjedhësh vetëm një plazh, edhe pse Ao Pai është i preferuari i atyre që udhëtojnë nga Bangkok.

Tham Phra Nang në Railay, Krabi

Tham phra nang

Një çerek ore me anije nga Ao Nang, plazhi i Phra Nang është afër Krabi dhe është një nga më të bukurat në zonë, shumë e rekomanduar nga të gjithë ata që vijnë. Shtë një plazh komod ku mund të bëni edhe aktivitete të ndryshme, të tilla si vizita në mjedis me anije, kajak ose ngjitja në muret e pjerrëta. Në zonë ka edhe hotele të mira me çmime shumë të volitshme për të qëndruar brenda natës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*