Vizitoni San Pedro Alcántara

España Ka shumë destinacione turistike që mund të mos jenë aq të pëlqyera nga vizitorët e huaj. Epo, është koha t'i bëjmë të njohur sepse lëvizja nëpër vend është shumë e rehatshme dhe zbulohen perlat e mrekullueshme të tilla si, për shembull, qyteti i San Pedro Alcantara.

ajo është e Në Malaga, Andalusia, shumë afër qendrës së Marbella, kështu që është një gur larg nga destinacionet e njohura turistike. Për këtë arsye, nuk ka justifikime për të mos bërë pazar dhe për ta njohur atë.

San Pedro Alcantara

Siç thamë, është në provincën e Malaga, një nga tetë provincat që përbëjnë Andaluzia. Malaga është një tokë shumë e pasur me histori, ka dolmenë antikë dhe piktura shpellash mijëra e mijëra vjet të vjetra, por gjithashtu kanë kaluar Kartagjenasit, Romakët dhe Bizantinët. E gjithë kjo e ka pasuruar kulturën në një mënyrë të frikshme.

San Pedro Alcántara është 10 kilometra nga Marbella dhe dy nga Puerto Banús, vend turistik nëse ka. Vendndodhja i lindur nga dora e themelimit të një kolonie bujqësore kushtuar kultivimit të kallamit të sheqerit në shekullin e XNUMX-të. Ajo u themelua nga Márqués del Duero i parë, Gjenerali Manuel Gutierrez de la Concha e Iriyogen, dhe nuk ka ndryshuar shumë që nga ajo kohë.

Sot qyteti ende ka shtëpitë dhe ndërtesat e tij të vogla të bardha, rrugët e ngushta, rregullin dhe mjeshtërinë. Zemra është Sheshi i kishës, një tempull i bardhë dhe kolonial i vitit 1866, qendra e kultit katolik të banorëve. Kisha u dogj plotësisht në 1936, gjatë Luftës Civile, dhe duhej të restaurohej, kështu që nuk u rihap deri në vitet e para të dekadës tjetër.

Vizita turistike në San Pedro Alcántara mund të fillojë këtu, në Plaza de la Iglesia. Brendësia e tempullit është e thjeshtë, e bardhë, me një naf qendror me portik të trefishtë, frëngji dhe çati të hipur, i rikuperuar në vitin 2013, me dy anije anësore. Nëse ju pëlqen turizmi fetar ju gjithashtu mund të vizitoni Famullia e Virgen del Rocío, shek dhe Bazilika paleokristiane e Vega del Mar, një nga më të vjetrat në Spanjë sepse supozohet se daton nga shekulli i XNUMX-të. Për shkak të përzierjes së kulturave do të shihni shumë stile në hartimin e saj.

Vizita tjetër në të njëjtën zonë të sheshit është Vila e San Luis. Ajo është ngjitur me ndërtesën dhe është ndërtuar në 1887. Ishte shtëpia private e familjes Cuadra Raoul, një familje që disa vjet më vonë bleu të gjithë koloninë bujqësore kur markezët nuk ishin në gjendje të paguanin borxhet e tij. Familja erdhi nga Parisi, ku ata jetuan të përkushtuar ndaj financave dhe bankave, dhe pas blerjes rezidenca u ndërtua.

Rezidenca ka një stil francez, tre kate dhe një dizajn drejtkëndor, shumë larg stilit andaluzian tipik të zonës. Por, duke marrë parasysh që familja erdhi nga Franca, është e kuptueshme. Megjithatë, Në vitet 40 kolonia bujqësore u shpërbë dhe ishte Këshilli i Qytetit Marbella që mori vendin, të qytetit dhe vetë rezidencës që prej asaj kohe ka përmbushur funksione të ndryshme deri më sot, e cila është selia e zyrës së kryetarit lokal.

Siç mund ta shohim, gjithçka që është turistike në San Pedro Alcántara ka të bëjë me aktivitetin e saj kryesor: kultivimin e kallamit të sheqerit. Prej asaj kohe mund të vizitohet sot a fermë - model i quajtur El Trapiche de Gauadaiza. Funksionoi si i tillë midis 1823 dhe 1831 dhe gjatë asaj kohe bluarja e mullirit drejtohej nga uji i sjellë nga një ujësjellës, harqet e të cilit janë ende të dukshme.

Ishte i pari Marqués del Duero, themeluesi i kolonisë bujqësore, i cili zëvendësoi Trapiche de Guadaiza nga një fabrika e sheqerit shume me moderne. Ndërtesa e vjetër më vonë u bë një shkollë mjeshtri ku burrat mësuan se si funksiononte makineria bujqësore e asaj kohe. Fatkeqësisht, nuk zgjati shumë sepse puna e përbashkët e Markezit dhe Shtetit Spanjoll nuk shkoi mirë.

Që atëherë, ashtu si Villa San Luis, ndërtesa përmbushi funksione dhe reforma të ndryshme, por është një vend interesant sepse është besnik dëshmitar dhe shembull i veprimtarisë agro-industriale të së kaluarësose Pesë vjet më parë ajo u rinovua dhe sot është Qendra Kulturore Trapiche de Guadaizte Një ndërtesë tjetër e vjetër është La Alcoholera, fabrika e vjetër e rakisë dhe fabrika e distilimit si një nënprodukt i melasës së sheqerit. Sot është një qendër teatri.

Rruga kryesore e qytetit quhet Bulevardi i San Pedro Alcántara, një rrugë e re, nga viti 2014, zemra aktuale e sitit. Me një buxhet prej gjashtë milion eurosh, janë hartuar shtatë zona ujore, vende gastronomie, një park gjysmë-urban, zona të gjelbërta dhe mbjellja e pemëve të reja dhe bimëve aromatike. Ecja përreth këtu është bërë udhëtimi më i mirë për vendasit dhe vizitorët e rastit.

Një tjetër shëtitje e rekomanduar është Shëtitore, në buzë të plazhit dhe me një total prej 3 kilometra e gjysmë. Ka shumë bare përgjatë rrugës dhe ju mundeni shëtitje në Puerto Banús. Ose bëni anasjelltas.

Ju gjithashtu mund të vizitoni Parku i tre kopshteve, inauguruar në 2012. isshtë një hapësirë ​​e gjelbër e madhe që është në veri të qytetit dhe është e ndarë në tre zona: Kopshti Arab, Kopshti Mesdhetar dhe Kopshti Subtropik. Në të parën ka pemë portokalli, palme, ulliri, fiku dhe shege, në të dytën do të shihni pemë pishash, rozmarinë dhe fshesë; dhe në të tretën, në formim, më shumë pemë portokalli, jacaranda ose ficus.

San Pedro de Alcantara është, me pak fjalë, një destinacion paqësor, bregdetar, i qetë, pa frikë, gjithmonë me një temperaturë të mirë dhe një gastronom bazuar kryesisht në peshk të freskët. Do të të marrë malli?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*