Çfarë të vizitoni në Veracruz, Meksikë

Veracruz

La Qyteti Veracruz Theshtë më e rëndësishmja në shtetin e Veracruz de Ignacio de la Llave. Një qytet që është gjithashtu kyç për sa i përket tregtisë, pasi ka një nga portet detare tregtare më të rëndësishme në Meksikë. Një port që është gjithashtu një nga më të vjetrit, pasi flasim për një qytet që u themelua nga Hernán Cortés në shekullin e XNUMX-të.

Sot qyteti i Veracruz mbetet kyç në tregtinë, por është gjithashtu një qytet që lulëzon nga turizmi. Një vend dinamik që ka një vijë bregdetare të shkëlqyeshme me një zonë plazhi dhe gjithashtu një qytet argëtues ku kemi shumë për të bërë. Mbani shënim gjithçka që mund të shihni në qytetin meksikan të Veracruz.

Njihuni me Veracruz

Qyteti i Veracruz është i njohur gjithashtu si Verakruz heroik, një qytet plot histori për të treguar. Në të qyteti u përball me rezistencën e fundit të Spanjollëve në fortesën e San Juan de Ulúa në 1825, por ata gjithashtu u përballën me Francezët në Luftën e ëmbëlsirave dhe Amerikanët e Veriut. Një qytet që njihet për rezistencën e tij, për vendet e tij historike dhe për rëndësinë tregtare që porti i tij vazhdon të ketë. Ndodhet rreth 400 kilometra nga Mexico City, në bregdetin e Gjirit të Meksikës.

San Juan i ulua

San Juan Ulúa

Nëse ka një vend historik që duhet të vizitohet në qytetin e Veracruz, kjo është fortesa e San Juan de Ulúa. Një fortesë që shërbente si një bastion portual, si kujdestari për metalet e çmuara që duheshin dërguar në Spanjë dhe gjithashtu si burg. Nëse do të bëni një vizitë, është më mirë të paguani një udhëzues për të na treguar për secilin cep të fortesës dhe historinë e tij, pasi kjo do ta bëjë vizitën shumë më interesante. Në të mund të shihni se cila ishte shtëpia e guvernatorit, ku edhe Benito Juárez jetonte, por gjithashtu mund të shihni qelitë e ftohta dhe të lagura të të burgosurve ose Muri i Argollës, ku anijet u ankoruan.

Muzeu i dyllit

Muzeu i Dyllit

Një nga vizitat më qesharake në qytetin e Veracruz është të Muzeu i dyllit. Ky muze është afër Akuariumit, kështu që ne mund të shijojmë një pasdite argëtimi duke vizituar këto dy vende. Brenda mund të shohim dhoma të ndryshme me karaktere të ndryshme, nga këngëtarë te atletë. Ne mund të bëjmë fotografi me personazhe që variojnë nga Frankenstein te Elvis Presley.

Muzeu Detar Meksikë

Muzeu Detar

El Muzeu Detar i Veracruz Ajo është hapur që nga viti 1897, dhe është logjike që në një qytet kaq të rëndësishëm portual ata të kenë një muze në lidhje me gjithçka detare. Në këtë muze të shkëlqyeshëm mund të shohim një oborr të bukur, me një hartë botërore në tokë, por gjithashtu duhet të vizitojmë 26 dhomat e ekspozitës së përhershme që kanë burime audiovizive. Ne do të jemi në gjendje të bëjmë një turne në historinë e lundrimit dhe të mësojmë rreth marinës aktuale dhe evolucionit të anijeve në Meksikë.

Bastion i Santiagos

Bastion i Santiagos

Ky vend është i njohur edhe si Baruti i barutit. Isshtë një ndërtesë ushtarake e shekullit të XNUMX-të që kishte shumë bastione të tjera për të mbrojtur qytetin. Sot mbetet vetëm një, dhe është ai që mund të vizitohet, për të mësuar më shumë rreth historisë mbrojtëse të qytetit të njohur si Heroica. Brenda tij aktualisht përdoret si një muze për të mbajtur bizhuteritë e Peshkatarit, bizhuteritë para-hispanike me vlera të mëdha.

Akuariumi i Veracruz

Akuariumi i Veracruz

Akuariumi Veracruz është një atraksion i shkëlqyeshëm për turistët, sepse është më i rëndësishmi në Meksikë. Ajo ka 250 lloje të specieve, dhe është e vendosur në Playón de Hornos dhe 80% janë mjedise natyrore. Isshtë një vend ideal për tu vizituar me familjen, pasi përveç argëtimit, fëmijët dhe të rriturit mund të mësojnë shumë për ekosistemet dhe speciet e akuariumit. Një vend që të gjithë duan të vizitojnë është Tanku Oceanic Fish, një tunel nga i cili mund të shihni speciet e Gjirit të Meksikës të integruara plotësisht në mjedis.

Malecón dhe Zócalo

Qendra Veracruz

Ka dy zona në qytetin e Veracruz që janë shumë turistike, perfekte për argëtim. Në njërën anë është Malecón, zona e portit, ku përveç se shikoni anijet e ankoruara, mund të shijoni një vakt rajonal në restorantet në zonë ose të blini diçka tipike. Zócalo është vendi tjetër ku duhet të kaloni, pasi është Plaza Kryetari i qytetit. Një pikë takimi ku ndodhen Pallati Komunal dhe katedralja.

Goja e lumit

Goja e lumit

Goja e lumit Shtë një qytet afër qendrës së Veracruz. Nëse duam të kalojmë një ditë të qetë në plazhet në zonë dhe më larg qytetit, atëherë duhet të shkojmë në Boca del Río. Plazhi Mocambo është një nga më të njohurit, por ka edhe shumë të tjerë për të shijuar një ditë dielli.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*