Zbuloni bukurinë e San Carlos, në Ibiza

Sant Carles, në Ibiza

në të bukurën Balearic Islands Ka shumë qytete simpatike të fshehura dhe sot, në ishullin e Ibiza, le të zbulojmë qytetin e bukur të San Carlos de Peralta. A e njeh ate? Është një qytet shumë tradicional, i rrethuar nga bajame, fiku dhe karrobe që është zhvilluar rreth një kishe.

San Carlos de Peralta, në Ibiza. Le të zbulojmë si është dhe çfarë mund të shihni dhe bëni këtu.

Shën Karli

Kisha e Sant Carlos

Emri i plotë është San Carlos de Peralta. Kjo është një famulli që është gjashtë kilometra nga Santa Eularia dhe përbëhet nga grupet Atzaró, Peralta, Morna dhe Figueral që u zhvilluan rreth një kishe të shekullit të XNUMX-të. Është një qendër urbane shumë e vogël, pak shtëpi dhe dyqane të ndërtuara tradicionalisht, kështu që kur kalon këtu është si gërmoj në të kaluarën e Ibiza-s.

Qyteti i vogël Ai u bë i famshëm në vitet '60 dhe '70 kur hipiët e zbuluan atë dhe filluan të popullojnë zonën, pavarësisht nëse kishin apo jo ujë dhe rrymë. Në fakt, disa prej tyre janë ende përreth, por nuk kanë mbetur shumë dhe komoditetet moderne i kanë lënë vendin një jetese të relaksuar, po, por moderne.

Çfarë duhet të bëni në Sant Carlos

Ibiza

Qyteti është i vogël dhe simpatik, duket sikur koha ka ndalur këtu. Nëse ju pëlqen vera, dielli dhe deti, atëherë mund të ndaloni në Sant Carlos në rrugën tuaj për të shijuar disa nga më të mirat Plazhet e Ibiza, si Ujërat e Bardhë (një plazh nudist), ai i Cala de San Vicente, Cada Mastella ose Cala Llenya.

Plazhet e kësaj pjese të ishullit, plazhet dhe limanet, janë të bukura dhe Sant Carlos është rrugës, kështu që është një destinacion shumë i preferuar për turistët. Sigurisht, pasi është më shumë një vend tranziti qarkullimi turistik është i përhershëm pasi janë të paktë ata që qëndrojnë gjatë.

Cala Llenya është 2.7 kilometra larg, Cala Nova pak më larg, 3.2 kilometra, Aguas Blancas pak më larg dhe Cala Boix është 3.6 kilometra larg. Plazhi Es Canar është më i largu, rreth 3.8 kilometra larg nga Sant Carlos.

Sant Carlos në Ibiza

Ata hipi që mbërritën më shumë se 50 vjet më parë kanë lënë gjurmë në qytet, duke e dhënë atë hijeshi kulturore. Sot ka dy tregje hipi, Tregu Punta Arabí dhe Tregjet Las Dalias. Kjo e fundit është më e famshmja dhe tradicionalja dhe është vendi ku mund të blini suvenire tipike mes zanateve dhe bizhuterive.

El Tregu Las Dalias Nuk është aq e vjetër sa lëvizja e hipive, por ka ende vitet e saj. AI u hap në 1985, Juan Fernando Marí e bëri atë, Juanito nga Las Dalias, me një galeriste belge të quajtur Helga Watson-Todd. Ky treg i vogël është në kopshte dhe brenda restorantit të hapur nga babai i Marí në 1954. Takimi është çdo të shtunë vere.

Ky njeri ishte marangoz dhe fermer dhe kur hapi dyert e restorantit ishte një ngjarje e madhe, sepse në atë kohë Sant Carlos de Peralta ishte një destinacion i largët dhe pak i njohur. Kishin mbetur edhe pak vite para se të vinin turistët dhe bashkë me ta edhe paratë, duke e nxjerrë ishullin nga një ekonomi shumë e pasigurt. Një dekadë më vonë, Sant Carlos dhe Ibiza ishin tashmë të njohur dhe të njohur, një vend takimi për hipitë, gazetarët, turistët dhe njerëzit që dëshironin të ikin nga bota për pak në mes të Luftës së Ftohtë.

Shën Karli

La kisha e Sant Carles Është ai që i jep emrin qytetit dhe është në qendër urbane të qytetit. Kisha pësoi disa modifikime dhe shtesa me kalimin e kohës, kryesisht kapela të reja dhe një kullë të bukur kambanore. Hyhet nga dera që ka pamje nga sheshi dhe në kullën e kambanës ka një orë rëre të vjetër. Ju mund të shihni kapelat dhe nëse ecni rreth kullës së kambanës do të shihni dritaret që lejojnë diellin të hyjë në altar. Nëse dëshironi të hyni, është mirë të shkoni të dielën.

Torre d në Valls, në Ibiza

Nëse vendosni të lëvizni pak, mund të shkoni te njoh Torre d'en Valls, e vendosur në ndarjen territoriale të Sant Carles de Peralta. Është ngjitur me Canal d'enMartí dhe megjithëse mund të arrish atje me makinë, pjesa e fundit bëhet në këmbë përgjatë plazhit dhe përgjatë një rruge të dheut që përfundon pranë kullës së vjetër.

Kjo kullë Është një nga kullat e vjetra mbrojtëse të shekullit të XNUMX-të të cilat u ndërtuan për të mbrojtur qytetin e Dalt Vilës. Ajo u përfundua në 1763 dhe duhej të rindërtohej pas shpërthimit të një karikatori pluhuri, një ngjarje në zonë që i atribuohet një goditje rrufeje gjatë një stuhie. Apo ishte për shkak të një çifti djemsh piromanë femra?

Torre d' në Valls

Një vend tjetër që mund të vizitojmë është pasuri muzeale e shekullit të XNUMX-të, një shtëpi fshati që është njësoj si një shekull më parë dhe quhet Trull de Ca n'Andreu. Është shumë afër qytetit të Sant Carles dhe është shumë interesante ta vizitosh. Quhet trull në një fabrikë vaji dhe në këtë rast është ndërtuar në vitin 1775, duke qenë një nga të paktat që ruhen ende në ishullin Ibiza. Brenda muzeut do të shihni objekte antike (veglat e këpucarit, veglat bujqësore, veglat e verës, veglat muzikore, armët).

Sot ferma Është në duart e Miquel Torres, pasi e ka trashëguar nga i ati. Shtëpia ka qenë në duart e familjes së tij prej brezash dhe objektet e ekspozuara kryesisht i përkasin atij, por fqinjët i kanë dhënë edhe shumë të tjera. Që nga viti 2022, pasuria-muze menaxhohet nga Këshilli Bashkiak Santa Eulària, kështu që është i hapur gjatë gjithë vitit, nga e marta deri të shtunën, nga ora 10:13 deri në orën 17:20 dhe nga ora XNUMX:XNUMX deri në orën XNUMX:XNUMX, duke u mbyllur në muajin janar dhe të hënën dhe të dielën.

Trull tipik në Ibiza

Siç thamë në fillim, Sant Carlos është një qytet i vogël, rrugës për në limane, por me mjaftueshëm për të kaluar një pasdite, ndaloni, bëni një pushim. Ju mund të ecni nëpër rrugët e saj të vogla, të eksploroni rrethinat e tij dhe të kaloni kohë në disa nga baret ose restorantet e tij, duke shijuar disa tapas me një gotë birrë të ftohtë ose një gotë verë të mirë.

Muzeu Trull Estate

Një bar tipik është Bar Anita ose Ca n'Anneta, vendi i takimit këtu. Lokali është i çuditshëm, me një mur plot me kuti postare prej druri, i përdorur nga vendasit si sistem poste pasi shërbimi postar nuk dërgon kudo. Një tjetër bar i njohur është dahlias, brenda tregut me të njëjtin emër. Ai Tregu i natës, më vete, hapet vetëm gjatë verës dhe është diçka si versioni i qetë, veror i tregut të Las Dalias.

Bar Anita

Ky treg i natës është i hapur të hënën dhe të martën në mbrëmje, nga qershori në shtator, dhe të dielave në muajt më të ngarkuar të turizmit, korrik dhe gusht. Epo, çfarë prisni për të shkuar dhe për të zbuluar bukuritë dhe hijeshitë e saj Sant Carles de Peralta, në Ibiza?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*