Çfarë të shihni në La Gomera

La Gomera

Çfarë të shihni në La Gomera është një pyetje që shumë njerëz që po përgatiten të udhëtojnë në këtë ishull Kanarinë i bëjnë vetes. Logicalshtë logjike, pasi është një nga më pak të njohurit të këtij arkipelagu spanjoll dhe, natyrisht, më pak i vizituar se Tenerife (këtu po ju lëmë një artikull në lidhje me Tenerife) ose Gran Canaria.

Sidoqoftë, La Gomera është e mbushur me bukuri kudo. E deklaruar Rezervat Natyror i Biosferës në vitin 2012, ju ofron parqe natyrore, qytete të vogla plot sharm dhe me monumente interesante, plazhe spektakolare dhe veçori të tilla si bilbili i njohur i gomës. Kjo e fundit është një formë stërgjyshore e komunikimit që ishte përdorur tashmë nga aborigjenët e ishullit dhe që është deklaruar Trashëgimia Botërore. Nëse pyesni veten çfarë të shihni në La Gomera, ju ftojmë të vazhdoni leximin.

Çfarë të vizitoni në La Gomera: nga Garajonay në San Sebastian të bukur

Ne do të fillojmë turneun tonë në këtë ishull Kanarie duke vizituar mrekullitë natyrore siç është Parku Kombëtar Garajonay për të vazhduar të shohim vende befasuese dhe të përfundojmë në San Sebastián de la Gomera, kryeqyteti i ishullit.

Parku Kombëtar Garajonay

Garajonay

Parku natyror Garajonay

Kjo mrekulli e natyrës zë më shumë se 10% të ishullit dhe ndodhet në pjesën qendrore të tij. Parku është emëruar pas majës që dominon mbi të, Garajonay, e cila, gati XNUMX metra e lartë, është lartësia më e lartë në La Gomera.

E deklaruar Trashëgimia Botërore, kjo hapësirë ​​natyrore përbëhet kryesisht nga pyjet e dafinës, të cilat konsiderohen si një relike e vërtetë e natyrës. Ato janë tipike për periudhën terciare dhe kanë përfunduar duke u zhdukur pothuajse kudo. Ato përbëhen nga fajet, shqope, fier dhe dafina, kryesisht.

Mënyra më e mirë për ta njohur këtë park është duke ecur. Ju keni shtigje të shumta të shënuara mirë që kalojnë nëpër të. Përveç kësaj, brenda keni zonën rekreative të Laguna e madhe dhe në pikën e thirrur Lojë me topa, që i përkasin komunës së gjilpërë, do të gjeni qendrën e vizitorëve.

Monumente të tjera natyrore për të parë në La Gomera

Shkëmbinjtë e Alajeró

Shkëmbinjtë e Alajeró

Sidoqoftë, Garajonay nuk është tërheqja e vetme natyrore në këtë ishull Kanarie. Në veri është Parku natyror Majona, në të cilat erozioni ka krijuar lugina të mëdha dhe ka specie endemike.

Monumentet natyrore si ato të Roque Blanco, The Loen e Carretón tek CalderaMe Ky i fundit është koni vullkanik më i ruajtur në ishull. Por, ndoshta, ai që tërheq më shumë vëmendjen tuaj është ai i Organet, disa forma në shkëmb që riprodhojnë tubat e këtij instrumenti.

Me pak fjalë, do të ishte e pamundur t'ju tregoja për të gjitha mrekullitë natyrore për të parë në La Gomera. Por ne gjithashtu do të përmendim rezervat natyrore të Puntallana dhe Benchijigua, peizazhin e mbrojtur të Orone, vendet me interes shkencor të Shkëmbinjve të Alajeró dhe Charco del Conde, si dhe parkun rural të Valle Gran Rey, me shkëmbinjtë dhe luginat e tij mbuluar me tarraca.

Plazhet më të mira në La Gomera

Plazhi Calera

Plazhi La Calera dhe shkëmbinjtë e la Mérica

Ne nuk mund t'ju themi se çfarë të shihni në La Gomera pa u ndalur në plazhet e saj madhështore. Të gjithë ata kanë rërë të errët, por kjo nuk i bën ato më pak të bukura ose të rekomanduara për banjo. Në fakt, ishulli ka disa nga më të mirat në Kanarina (këtu po ju lëmë një artikull në lidhje me plazhet e arkipelagut).

Në veri të ishullit keni plazhin e La Caleta në Hermigua. Onlyshtë vetëm dyqind metra rërë vullkanike, por kjo i jep atij edhe më shumë bukuri. Përveç kësaj, ajo është e mbrojtur nga valët, gjë që e bën atë të përsosur për not. Shumë afër është plazhi i Santa Catalina, e cila sidoqoftë është perfekte për sportet detare siç është sërfi, edhe pse ka gjithashtu një pishinë të bukur natyrore. Por, nëse flasim për këto lloje vendesh, akoma më mirë janë ato të Parku detar Vallehermoso.

Sa i përket jugut të La Gomera, ne rekomandojmë plazhet e La Calera dhe anglisht në Valle Gran Rey. E para prej tyre është e përkryer për ju që të shkoni me fëmijë për shkak të valëve të ulëta, ndërsa e dyta konsiderohet më e mira në ishull. Ndodhet në këmbët e një shkëmbi spektakolar dhe ruan ajrin e tij të virgjër. Nga ana tjetër, në Alajeró keni plazhin e Santiago, ideale për zhytje për shkak të pasurisë së peshkut, dhe në San Sebastián de La Gomera do të gjeni atë të vetë qytetit, atë të La Guancha dhe atë të Shpella, kjo e fundit e njohur nga monumenti i pishtarit olimpik.

Në të vërtetë, La Guancha është një plazh nudist, por nuk është i vetmi në ishull. Ka edhe ato të Tapahuga, Chinguarime, Argaga, El Guincho, El Cabrito dhe las Arenas, ndër të tjera.

Alajeró, midis maleve imponuese

Alajeró

Lugina e Alajeros

Pasi të kemi vizituar një pjesë të mirë të natyrës së Ishullit Kanarie, ne do të vizitojmë disa nga qytetet e tij, të cilat janë thelbësore në lidhje me atë që duhet parë në La Gomera. Ne do të fillojmë me Alajeró, të vendosur midis maleve imponuese (në fakt, ajo zë një zonë të parkut Garajonay), por me dalje në det përmes shkëmbinjve spektakolare.

Alajeró është një vizitë pothuajse e detyrueshme, pasi në mandatin e tij komunal është Aeroporti La GomeraMe Sidoqoftë, ju gjithashtu mund të shihni në vend të bukurën kisha e El Salvadorit, e ndërtuar në shekullin e XNUMX -të dhe Hermitacioni i Zojës Virgjëresha e El Pasos, mbrojtës i qytetit.

Hermigua

Hermigua

Pamje e Hermigua, një nga qytetet për tu parë në La Gomera

E vendosur në veri të ishullit, ky qytet është shtëpia e Muzeu Etnografik i La Gomera, një vizitë thelbësore nëse doni të njihni traditat e ishullit dhe që plotësohet nga parku Los Telares. Gjithashtu, ju mund të shihni manastiri i Santo Domingo de Guzmán, ndërtuar në 1598; vetmia e San Juan dhe kisha e Mishërimit, një tempull i bukur që kombinon stilet neo-gotike dhe neo-bizantine.

Por simboli i madh i Hermigua janë Roques de Pedro dhe Petra, dy vullkane spektakolare që kanë legjendën e tyre. Sipas kësaj, ata ishin dy të dashuruar që u shndërruan në gur nga rrufeja.

Vallehermoso, komuna më e madhe në La Gomera

Luginë e bukur

Pamje e Vallehermoso

Të mbrojtur nga madhështia Roque Cano, qyteti i Vallehermoso gjithashtu ka monumentin natyror të Los Órganos, për të cilin ju kemi thënë tashmë. Por vizita juaj në fshat duhet të fillojë me bukurinë e tij Kushtetuta Plaza, kryesuar nga Këshilli Bashkiak me ballkonin e tij në stilin kanarinë dhe plot bare.

Gjithashtu, duhet të shihni kisha e San Juan Bautista, një tempull neo-gotik i shekullit XIX; Kopshti spektakolar Botanik i Zbulimit, me specie nga e gjithë bota dhe mbetjet e Castillo del Mar. Ky i fundit ishte pjesë e një stende ngarkimi të ndërtuar në fund të shekullit XIX për eksportin e bananeve, nga të cilat ka edhe i ashtuquajturi Vallehermoso davit.

Lugina e Madhe e Mbretit

Pamje e Valle Gran Rey

Lugina e Madhe e Mbretit

E vendosur në rrëzë të maleve imponuese ku të famshmet bilbil gome, Valle Gran Rey ju ofron një port të bukur peshkimi dhe sporti. Por ju gjithashtu mund të shihni në këtë qytet vetmia e Mbretërve të Shenjtë, e ndërtuar në fillim të shekullit të XNUMX -të, dhe Pikëpamja Palmarejo, krijuar nga artisti Lanzarote César Manrique dhe që ju ofron pamje spektakolare të kësaj lugine të bukur.

Nuk është i vetmi që mund të gjeni në zonë. Në fakt, La Gomera është ishulli i pikëpamjeve. Ne gjithashtu rekomandojmë Santo, Curva del Queso dhe La Retama. Së fundi, të Dielën e dytë të çdo muaji ju keni një treg artizanal të gjallë në qytet.

San Sebastian de la Gomera

Pamje e San Sebastián de La Gomera

San Sebastian de La Gomera

Ne përfundojmë turneun tonë në ishull në kryeqytetin e tij të bukur. San Sebastián de la Gomera është një qytet i vogël me vetëm dhjetë mijë banorë që është plot bukuri. Ne ju kemi thënë tashmë për plazhet e saj të bukura, por gjithashtu ka një numër të mirë monumentesh.

Për më tepër, ne do t'ju tregonim se ajo vetë, në tërësi, është monumentale. Shkallëzohet në një kodër bregdetare dhe është plot me rrugë dhe shtëpi tipike kanarine. Por ne ju këshillojmë të vizitoni kisha e Zojës së Fjetjes, origjina e të cilit daton nga shekulli i XNUMX -të, megjithëse, për shkak të sulmeve të piratëve, është dashur të rindërtohet disa herë. Në çdo rast, ai kombinon stilet gotike, mudejar dhe barok. Përveç kësaj, brenda keni disa afreske të bukura.

Në të njëjtën kohë i takon Kulla e Kontit, konsiderohet simboli i La Gomera. E ndërtuar me gur të bardhë dhe të kuq, ishte një fortifikim mbrojtës që më vonë u përdor si vend pritjeje për personalitetet. Aktualisht, ajo përmban një ekspozitë hartografike të ishullit.

Ju gjithashtu duhet të vizitoni Shtëpia e Kolombit, një ndërtesë e shekullit të XNUMX -të. Ai merr këtë emër sepse shtëpia që ishte më parë në këtë sit u përdor nga navigatori si strehim para se të nisej për në Amerikë. Sot është shtëpia e një muzeu të bukur të artit para-kolumbian.

Në anën tjetër, vetmia e San Sebastiánit Ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX -të dhe përmban imazhin e shenjtorit që i jep emrin dhe kush është shenjt mbrojtës i La Gomera. Por edhe më e bukur është shtëpia e Pusit të Aguadës ose Dogana. Thuhet se Kolombi pinte ujin me të cilin bekonte Kontinentin e Ri. Ai dallohet për stilin e tij tradicional kanarian dhe aktualisht ka një muze kushtuar pikërisht udhëtimeve të admiralit.

San Sebastian de La Gomera

Plaza de América, në San Sebastián de La Gomera

Shumë nga këto monumente janë në rrugë e vërtetë, më e rëndësishmja në San Sebastián de la Gomera. Ai është për këmbësorë dhe plot dyqane, bare dhe restorante. Por, mbi të gjitha, ajo është e përshtatur nga shtëpi të shumta tipike kanariane si Los Quilla, Los Condes ose Casa Darias.

Më në fund, në një ndërtesë të shekullit të XNUMX -të keni Muzeu Arkeologjik i La Gomera, e cila ka rekreacione të altarëve Guanche dhe elementë të tjerë të kulturës aborigjene të ishullit.

Si përfundim, ne kemi rishikuar gjithçka me ju çfarë të shihni në La GomeraMe Siç do ta shihni, është një ishull i mrekullueshëm ku do të shijoni peizazhe të bukura natyrore, plazhe të qeta dhe një trashëgimi interesante monumentale. Tani ju vetëm duhet të inkurajoni veten që ta vizitoni dhe të na tregoni se si e keni kaluar atë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*