Çfarë duhet të shihni në Lleida

Lleida

flas me ju për çfarë të shihni në Lleida Do të thotë të kthehesh pas në kohë në Mesjetare, kur qyteti u ripushtua nga trupat e Ramon Berenguer IV y Ermengol IV dhe iu dha Karta e Popullsisë ose Menuja Puebla, pra dokumenti që e njihte si qytezë.

Sepse disa nga monumentet kryesore të saj janë të asaj periudhe. Sidoqoftë, historia e Lleidës fillon shumë më herët. Ishte tashmë një qytet i shquar në territorin e ilergetët dhe, me romakët, u bë komunë me emrin e Ilerda. Më pas, ne do t'ju tregojmë se çfarë të shihni në Lleida.

Seo e Vjetër dhe kështjella e Mbretit-Suda

Katedralja e Vjetër e Lleidës

Kompleksi monumental i Katedrales së Vjetër të Lleidës

Ky kompleks monumental, i cili nganjëherë quhet Kalaja e Lleidës, ndodhet në një kodër me pamje nga qyteti. Seo ose katedralja e vjetër Ndërtimi filloi në fillim të shekullit të XNUMX-të, megjithëse përfundoi dy shekuj më vonë. Është në stil romanik, por ka edhe elemente gotike dhe është simboli kryesor i qytetit.

Për të hyrë në të, duhet të shkoni në rrugën San Martí dhe të hyni përmes porta e luanit nga rrethimi i rrethuar me mure ose, nga Plaza de San Joan, përdorni ashensorin dhe kaloni Portali i Sant Andreu.

Ajo ka një plan bazilikë me një kryq latin dhe një manastir të bukur. Po kështu, në brendësi të skulpturës së vetë anijeve bie në sy, e cila tregon ndikime toskane dhe provansale. Ju gjithashtu mund të shihni mbetjet e një pikture murale me tipare gotike.

Shiko, ai Kështjella e Mbretit-Suda, siç mund ta keni kuptuar nga emri i tij, është një fortifikim i periudhës myslimane, ndoshta i ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, i cili ka shërbyer si strehë për Hisham III, kalifi i fundit i Cordova. Është restauruar dhe shndërruar në një qendër interpretimi të asaj kohe. Gjithashtu ju ofron një këndvështrim që, në të njëjtën kohë, është pika më e lartë në qytet.

Katedralja e Re

Katedralja e Re

Katedralja e re e Lleidës

Ju gjithashtu duhet të shihni Katedralen tjetër ose të Re në Lleida, ndërtimi i së cilës daton në mesin e shekullit të XNUMX-të. Përgjigjet Stili barok, edhe pse tashmë paraqet elemente tipike të neoklasicizmi Prerje franceze. Nga jashtë, bie në sy fasada e saj, me një shkallë, tre harqe gjysmërrethore të mbyllura me kangjella hekuri dhe dy frëngji anësore. Për më tepër, në qendër të saj ndodhet mburoja e Burbonëve sepse Karlos III paguar për një pjesë të punës.

Për sa i përket brendësisë së tij, ai është i shpërndarë në tre nefet, gjithashtu me harqe gjysmërrethore. Kori i tij spektakolar barok u shkatërrua në Luftën Civile. Por ju mund të shihni imazhin e Virgjëresha e Montserratit, shenjt mbrojtës i Katalonjës, i bërë nga skulptori Josep Obiols. Po kështu, edhe Virgjëresha e Blu.

Megjithatë, një nga perlat e saj të mëdha është skedari i kapitullit, e cila përmban më shumë se trembëdhjetë mijë libra dhe rreth gjashtëmbëdhjetë mijë pergamenë, si dhe kode dhe inkunabula. Ndër bizhuteritë e saj të mëdha, të ashtuquajturat Lleida Bibla.

Tempuj të tjerë për të parë në Lleida

Akademia Marian

Akademia Marian

Së bashku me dy katedralet, ka shumë kisha që mund të vizitoni në Lleida. Duke pasur parasysh pamundësinë për t'i përmendur të gjitha, ne do t'ju tregojmë disa nga më interesantet. Është rasti i kisha e San Llorençit, e cila u ndërtua midis shekujve XNUMX dhe XNUMX dhe ndërthur stilet romane dhe gotike. Pikërisht kësaj të fundit i përkasin altaret e bukura që e zbukurojnë së bashku me gdhendjet si ajo e Virgjëresha e Fillols dhe U gjet Krishti i Shenjtë.

Nga ana e saj, e vogla kisha e San Martit Është një xhevahir romanik që i përkiste Studimi i Përgjithshëm i Lleidës. Universiteti i parë në Katalonjë që ai themeloi mori këtë emër. James II në vitin 1300. Dhe atë të San Joan-it Është në sheshin homonim. Ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX-të duke ndjekur kanunet neo-gotike. Mos harroni të vëzhgoni dritaret e saj të bukura me njolla, punë të Jaume Bonet.

Karakter të ndryshëm nga ato të mëparshmet ka Akademia Marian. Është një ndërtim i vitit 1862 që strehon një qendër ekspozite mbi imazhin e Virgjër Mari dhënë nga arti dhe letërsia. Ndërtesa imponuese shquhet për fasadën e saj neoklasike të stolisur me disa mburoja. Por edhe më e bukur është brendësia. Ka një oratori të bukur të stilit gotik fiorentin dhe më shumë se treqind metra piktura afreske, pa harruar koleksionin e hekurit të punuar nga Antonio Guerra, i cilësuar si falsifikuesi më i mirë i shekullit të XNUMX-të.

Kalaja e Kopshtit

Kalaja e Kopshtit

Pamje e Kalasë së Kopshtit

Ndodhet në kodrën me të njëjtin emër dhe është ndërtuar nga Urdhri i Tempullit në gjysmën e dytë të shekullit të XNUMX-të. Realisht, sipas rregullave të këtij urdhri murgjsh dhe ushtarësh, ishte një fortifikim mbrojtës, por edhe një manastir. Tashmë në shekujt XNUMX dhe XNUMX ai u zgjerua me mure më të trasha të rrethuara nga bastione dhe elementë të tjerë.

Megjithatë, ende mund të shihen ndërtesa nga ndërtimi i tyre origjinal, si p.sh kulla e dhomës dhe Kisha e Kopshtit të Shën Mërisë. Kalaja është aktualisht Qendra e Interpretimit të Urdhrit të Tempullit dhe, së bashku me ato të Montsó, Peñíscola, Miravet dhe qytetin e Tortosa, formon Rruga Domus Templi. Ky është një turne i gjurmëve kryesore të këtij rendi në Levantin spanjoll.

Pallati Paeria dhe Spitali i vjetër i Santa María

Pallati Paeria

Paeria Palace, selia aktuale e Këshillit Bashkiak

Ne i grupojmë këto dy monumente civile sepse të dyja kanë tipare gotike, megjithëse është e vërtetë që secili ka karakteristikat e veta unike. Pallati është selia aktuale e Ayuntamiento dhe duhet të shfaqet në çdo rrugë të dedikuar për atë që duhet parë në Lleida. Paería rrjedh nga termi latin paciario, që do të thotë "paqësor" dhe i referohet një privilegji që i është dhënë qytetit nga mbreti Jaime unë.

Arkitekturisht, është ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të dhe i përgjigjet Romane, megjithëse tashmë përfshin shumë elementë të Gotike katalanase. Përveç kësaj, ajo ka një fasadë të dytë që u rinovua në fillim të shekullit të XNUMX-të, duke i dhënë asaj një pamje neo-mesjetare. Nga ana tjetër, në dhomën fisnike ka një të mrekullueshme altari gotik. Dhe më shumë thesare ju presin në Dosja komunale. Ka një gardërobë spektakolare barok, por mbi të gjitha e ruan atë Menuja Puebla, që e kemi përmendur më parë dhe që daton në vitin 1150, si dhe të Libri i Përdorimeve, datuar në shekullin e XNUMX-të.

Shiko, ai ish Spitali i Shën Mërisë është një ndërtim gotik-pllakatar nga shekulli i XNUMX-të. Do ta gjeni përballë Katedrales së Re dhe, ndër elementët e saj të dukshëm, duhet t'i kushtoni vëmendje stemës në fasadë dhe shkallëve madhështore në oborrin e saj, që të çojnë në një galeri harqesh me majë. Por, mbi të gjitha, në të bukurën altarpiece barok bërë nga Hostolester në vitin 1738. Sot është selia e Instituti i Studimeve Ilerdense dhe gjithashtu pret ekspozita.

Shtëpitë moderne

Shtëpia Morera

Casa Morera ose de la Lira, një nga ndërtesat më të bukura moderniste në Lleida

Një tjetër nga komplekset e mëdha monumentale civile për t'u parë në Lleida është ai i përbërë nga ndërtesat e saj moderniste. Ndër to veçohet Shtëpia Magí Llorens, e cila u ndërtua në vitin 1907 nga arkitekti Francisco Lamolla dhe kjo do t'ju tërheqë vëmendjen për ballkonet e saj dhe galerinë e xhamit në një nga cepat e saj. Po kështu, është shumë e bukur Shtëpia Melcior, puna e Francisco de Paula Morera, në të cilin bien në sy stukoja e tij prej guri, hekuri i farkëtuar i ballkoneve dhe disa xhama me njolla.

Më e habitshme është Shtëpia e Baros ose La Vinícola për fasadën e saj ngjyrë kremi të stolisur me rombe. Emrin e ka për faktin se është ndërtuar në vitin 1921 me planet e arkitektit. Joan Baro dhe në La Vinícola, një biznes që ishte në katin e parë. Nga ana e saj, Shtëpia e Morerës Quhet edhe Lira për shkak të dekorimit të fasadës, e cila të kujton format e këtij instrumenti muzikor. Dhe shtëpi të tjera moderniste janë Balasch, Bergós dhe Xam-mar.

Sidoqoftë, shembulli më i mirë i arkitekturës moderniste për të parë në Lleida është ai Teatri Komunal Matadero. Ishte edhe vepër e të lartpërmendurve Francisco de Paula Morera. Ajo është restauruar dhe aktualisht pret jo vetëm shfaqje teatrale, por edhe aktivitete shoqërore.

La Cuirassa ose lagja hebreje

Spitali i Vjetër i Santa María

Shkallët e bukura të spitalit të vjetër Santa María

Komuniteti hebre i Lleidës ishte një nga më të rëndësishmet në Kurora e Aragonës. Do ta kuptoni rëndësinë e tij nga fakti se ajo mori privilegje mbretërore dhe madje kishte shkollën e saj mjekësore. Megjithatë, pothuajse nuk kishte mbetje të saj në qytet.

Tani, pas punës së mundimshme arkeologjike, një pjesë e mirë e lagjes, e njohur për Kuirassa. Janë gjetur disa rrugë, punishte pergamentarësh dhe madje edhe një ndërtim madhështor: të Shtëpia e Pogromit. Po kështu këtu janë gjetur objekte të shumta të periudhës mesjetare.

Muzetë për të parë në Lleida

Muzeu Jaume Morera

Muzeu i Artit Modern dhe Bashkëkohor Jaume Morera

Së fundi, do t'ju flasim për muzetë që ka qyteti katalanas. Më e rëndësishmja është Muzeu Lleida, e cila ka më shumë se shtatë mijë metra katrorë. Ajo strehon një koleksion të rëndësishëm të artit të shenjtë, por edhe një trashëgimi të pasur arkeologjike. Ndër xhevahiret e saj spikat koleksioni i monedhave dhe i objekteve nga Thesari i Katedrales.

Interesante është gjithashtu Muzeu i Artit Modern dhe Bashkëkohor, krijuar falë donacioneve të piktorit Jaume Morera. Por ju do të gjeni më kureshtarët Shtëpia e Gjigandëve dhe Muzetë e Ujit dhe Automobilave. Në të parën, siç tregon edhe emri, mund të shihni një grup të madh gjigandësh dhe kokash të mëdha. Seksioni i Ujit trajton lidhjen e gjerë të qytetit me këtë element, pasi ai lindi në brigjet e lumit Segre. Dhe, sa i përket Automotive, ajo ju ofron një mostër të gjerë makinash dhe motoçikletash vintage, secila më e bukur. Do ta gjeni në rrugën Santa Cecilia.

Si përfundim, ne ju treguam kryesoren çfarë të shihni në Lleida. Siç e keni parë, nëse udhëtoni në qytetin katalanas, keni shumë për të zbuluar. Por, përveç kësaj ju këshillojmë të vizitoni disa qytete të provincës si p.sh Bagerge o shtytje, gjithashtu shume e bukur. Ejani dhe zbuloni këtë zonë të Katalonjës.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*