Guadalajara, ajo që nuk mund të humbisni në qytetin meksikan

Guadalajara 1

Guadalajara Është kryeqyteti i shtetit Jalisco, dhe është një qytet super kulturor që nuk zhgënjen asnjë udhëtar. Ajo ofron shumë për ata që zgjedhin ta vizitojnë, kështu që nëse ju pëlqen kultura meksikane ose dëshironi ta njihni atë në thellësi, nuk mund të humbisni rrugët e saj.

Guadalajara, ajo që nuk mund të humbisni në qytetin meksikan.

Guadalajara

Guadalajara

Ndodhet në rajonin perëndimor të Paqësorit dhe Është një nga dhjetë qytetet më të mëdha në Amerikën Latine dhe e dyta për nga popullsia në Meksikë. Luginë ose lumë gurësh, që do të thotë emri i tij, rrjedh nga arabishtja, dhe u emërua nga Nuño Beltrán de Guzmán, një pushtues spanjoll, për nder të qytetit spanjoll ku ai lindi.

Nën sundimin e Spanjës së Re Ishte kryeqyteti i Galicisë së Re. Në kohën e pavarësisë ishte shumë e rëndësishme dhe gjithmonë kishte rolin e saj përgjatë historisë së trazuar meksikane. Është e konsideruar vendlindja e mariachi, tequila dhe cherría dhe ka shumë thesare për të zbuluar.

Ajo gëzon një klimë të butë subtropikale të lagësht, me dimër të thatë dhe verë me shi.

Çfarë duhet të shihni në Guadalajara

Hosplicio Cabañas

E para është Hosplicio Cabañas, një ndërtesë e ndërtuar në Shekulli XIX të strehojë dhe të kujdeset për personat me aftësi të kufizuara, të moshuarit, të rriturit dhe fëmijët ose personat me aftësi të kufizuara kronike. Është ndërtuar duke pasur parasysh nevojat e këtyre pacientëve dhe është një kompleks shumë i madh, diçka unike për kohën në të cilën është ndërtuar.

Harmonia mes hapësirave të mbyllura dhe të hapura, thjeshtësia e dizajnit dhe përmasat e saj janë të habitshme, duke pasur parasysh se është ndërtuar më shumë se një shekull më parë. Ajo ka një kishëz të bukur, të zbukuruar me disa murale të bukura të cilat konsiderohen vepra arti të artit meksikan.

Ato mbajnë nënshkrimin e José Clemente Orozco, një nga muralistët më të mëdhenj meksikanë të asaj periudhe. Hospicio Cabañas është i hapur nga e marta deri të dielën nga ora 10:6 deri në orën XNUMX:XNUMX.

Tregu Libertad, në Guadalajara

El Tregu i mbuluar Libertad, i njohur gjithashtu si Mercado de San Juan de Dios, është një nga tregjet më të mëdha të këtij lloji në vend. Mbulon një sipërfaqe të përafërt prej 40 mijë metra katrorë dhe ka pak nga gjithçka: enë argjendi, qeramika, kristale, lëkure dhe shumë zanate tipike të tilla si guayaberas, çanta, jorongo dhe të tjera që vijnë nga i gjithë vendi.

Në katin e dytë të tregut ndodhen edhe disa restorante të vogla ku mund të shijoni “antojitos” klasike meksikane. Llogaritni se ka si 2800 pozicione në total. Tregu është i hapur gjatë gjithë vitit çdo ditë.

La Katedralja e Guadalajara Është një nga kishat më të dashura në vend. Ajo ka një stil arkitekturor neo-gotik, veçanërisht kullat e saj, të cilat u ndërtuan pas një tërmeti që rrëzoi origjinalet në mesin e shekullit të 19-të.

Katedralja e Guadalajara

Ndërtimi i katedrales filloi në vitin 1588 dhe u shenjtërua në vitin 1618, dhe mund të thuhet se Është po aq i vjetër sa vetë qyteti. Dritaret e tij shumëngjyrëshe prej xhami me njolla janë të bukura, që përshkruajnë Darkën e Fundit, dhe nëse jeni me fat, do të keni mundësi të dëgjoni luajtjen e organeve. Brenda Gothic gjithashtu shkëlqen, do të shihni shtylla të praruara të stilit toskan dhe njëmbëdhjetë altarë të dekoruar shumë që iu dhuruan Guadalajara nga Mbreti Ferdinand VII.

El relike kristali e cila është në hyrjen veriore është një thesar shumë popullor, që përmban duart dhe gjaku i dëshmorit Shën Innocenci. Në sakristinë, ku dikush mund ta hapë gjithmonë për ju, është Virgjëresha e La Asunción, e pikturuar nga Bartolomé Murillo në vitin 1650. Do të shihni stile të tjera aty-këtu, disa neoklasike, barok... Kisha është e hapur nga ora 8:8 deri në XNUMX:XNUMX.

Bazilika e Zapopanit

La Bazilika e Zapopanit Ajo u ndërtua në 1730 dhe strehon një statujë të vogël e të bukur të Zojës së Zapopanit, e cila vizitohet nga pelegrinët gjatë gjithë vitit. Sidomos gjatë Festivalit të Tetorit kur ata mbërrijnë nga të gjitha anët e Jaliscos, të gjunjëzuar, ndërsa nga këtu merret në Katedralen e Guadalajara. Është një procesion që ia vlen të shihet. Bazilika hapet nga ora 9 e mëngjesit deri në 8:XNUMX.

Teatri Degollado, në Guadalajara

El Teatri i prerë në fyt Është një ndërtim i stilit neoklasik, selia e Filarmonisë së Guadalajara. Filloi të ndërtohej 1856 dhe përfundoi 30 vjet më vonë. Mbi kolonat e tij greke është një frize e Apollonit dhe Nëntë Muzave, dhe brenda Pjesa e brendshme është plot me kadife të kuqe dhe ari 23 karatësh, kurorëzuar nga një mural i Gerardo Suarez bazuar në Komedinë Hyjnore të Dantes. Teatri mund të vizitohet nga e hëna në të premte nga pasditja deri në orën 2.

El Muzeu i Arteve Është një institucion i stilit arkitekturor francez të Rilindjes. Ishte selia e universitetit lokal, por sot strehon një koleksion të madh të artit klasik dhe modernist. Ka një auditor të bukur me murale nga Orozco dhe nëse doni ta shihni arti bashkëkohor meksikan Është vendi më i mirë. Hapur nga e marta deri të dielën nga ora 10 e mëngjesit deri në 6 pasdite, dhe hyrja është falas.

Pallati Komunal i Guadalajara

El Palacio Komunale Përfundoi në vitin 1952 dhe brenda mund të shihni murale që i referohen themelimit të qytetit, të gjitha të pikturuara nga Gabriel Flores, një artist vendas. Të Sheshi kryesor Është në formë drejtkëndëshe dhe ka një kioskë të stilit Art Noveau të sjellë nga Parisi në shekullin e 19-të. Ajo është gjithashtu e zbukuruar me katër skulptura bronzi që përfaqësojnë katër stinët e vitit, dhe nëse shkoni të martën, të enjten dhe të dielën në mbrëmje kioska bëhet një bukuri. skena kulturore.

Thirrja Sheshi Mariachi o Patio Tapati është një vend tjetër për t'u dashuruar me kulturën e Guadalajara. Sepse? Sepse nga e enjtja deri të dielën nga ora 3:30 deri në 9:XNUMX ka netë karaoke dhe nga e hëna në të mërkurë shfaqja është nga ora 9:30 deri në 3 të mëngjesit. Violinat, boritë, kitarat… Një tjetër shesh i njohur është ai Sheshi i Themeluesit, me një skulpturë 21 metra të gjatë dhe 3 metra të lartë.

Sheshi Mariachi

Në vijim në centro histórico, ku hapat e tu do të të çojnë orë të tëra, do të mund të shohësh Pallati i Qeverisë E ndërtuar në gjysmën e dytë të shekullit të 18-të, me një fasadë guri me gargojla dhe murale nga Clemente Orozco brenda, Panteoni i Betlehemit, nga viti 1848, me varret e saj të ndryshme të shndërruara sot në një lloj muzeu, dhe gjykata, një ndërtesë që daton në vitin 1588 dhe ka qenë pjesë e një manastiri.

Mund të vazhdojmë me Rotunda e njerëzve të shquar, me 17 kolona me fyell që i bëjnë nder personazheve më të rëndësishëm të Jalisco-s, dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishme, këto faqe: Kopshti Zoologjik i Guadalajara, një nga më të mirët në Meksikë, me avionë, zvarranikë dhe një muze interaktiv Pylli i Los Colomos, inauguruar në vitin 1902 për të qenë një qendër kulturore dhe shtëpi artizanale me shumë mostra artizanësh vendas.

Rotunda e njerëzve të shquar

Në aspektin fetar, Tabernakulli i Metropolit me dritaret e saj me xham me njolla plumbi, Tempulli i Jezusit Mari nga viti 1722, dhe tempuj të tjerë si ai i Santa Monikës nga viti 1733, ai i San Agustín i shekullit të XNUMX-të ose ai i San Francisco de Asís, me një fasadë shumë të bukur të stilit barok. Vetëm për të përmendur disa, sepse si çdo qytet meksikan Guadalajara ka shumë objekte fetare.

Dhe së fundi, vini në dukje këto muze: Muzeu i Gazetarisë dhe Arteve Grafike, Muzeu i Pallatit të Qeverisë, Muzeu i Qytetit, Muzeu Casa López Portillo, Muzeu Rajonal, Muzeu i Arteve të Universitetit të Guadalajara, Muzeu i Dylli dhe të Pabesueshëm, Muzeu i Historisë së Mjekësisë dhe Muzeu i Artit të Shenjtë, prapa katedrales.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*