Kopshti Botanik Malaga

Kopshti Botanik Malaga

El Kopshti botanik Malaga Është pjesë e ofertës tërheqëse turistike të qytetit andaluzian. Gjithashtu në të përfshihen jo vetëm plazhet e tij të mrekullueshme dhe moti i mirë, por edhe disa monumente dhe, mbi të gjitha, muzetë spektakolar si p.sh. carmen thyssen ose Shën Petersburg rus.

El Kopshti Botanik Historik La Concepción, që është emri i plotë i saj, zë një sipërfaqe prej njëzet e tre hektarësh në pjesën veriore të qytetit. Ka më shumë se XNUMX bimë që i përkasin rreth XNUMX specieve, si tropikale dhe subtropikale, si dhe vendase. Në fakt, është një nga të paktat që ekzistojnë në Evropë me bimësia subtropikale. Ai i përgjigjet stilit anglez të peizazhit dhe ka më shumë se njëqind e gjashtëdhjetë vjet histori, megjithëse ka qenë në pronësi publike për rreth tridhjetë vjet. Nëse dëshironi të dini më shumë për kopshtin botanik të Malaga, ne ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Një histori e vogël e kopshtit botanik të Malaga

La Koncepcion

Pamje e kopshtit botanik të Malaga

Kjo mrekulli natyrore i detyrohet familjes së industrialit George Loring y Amalia Heredia, i cili vendosi ta krijonte pasi vizitoi ato që ishin në pallatet dhe kopshtet e Evropës. Për ta bërë këtë, ata punësuan peizazhistin francez Hyacinth Chamoussent. Ai ishte përgjegjës për shndërrimin e tokës së fermës së tij të frutave rreth lumit Guadalmedina në atë që tani është kopshti.

Shpejt, fama e vendit u përhap jashtë Spanjës. Dhe jo vetëm për shkak të peizazhit të tij të bollshëm, por edhe për shkak të Muzeu Loringian. Ky përbëhej nga një koleksion mbetjesh arkeologjike të shpërndara përreth objektit dhe që vinin nga vila romake e Kartama. Ndër elementët e tij më të spikatur, një mozaik dhe i ashtuquajturi Lex Flavia Malacitana, një bronz me ligjet që rregullonin zonën në fillim të epokës sonë.

Po kështu, për të kontribuar në atmosferën e instalimit, Loringët kishin një pavijon që mund t'i shihni edhe sot në kopsht. Megjithatë, pjesa tjetër e pjesëve janë midis Muzeu Arkeologjik Kombëtar dhe në Doganat krahinore, në vetë Malaga.

Tashmë në fillim të shekullit të XNUMX-të, ferma u ble nga Familja Echevarrieta, e cila e zgjeroi atë duke i ofruar hapësira të reja si p.sh përroi i nimfës ose Palm Avenue, për të cilën do të flasim me ju. Po kështu, ai urdhëroi ndërtimin e një belveder që ju ofron pamje spektakolare të qytetit të Malaga. Ata gjithashtu e zbukuruan objektin me shumë skulptura bashkëkohore.

Në vitin 1943 u shpall një kopsht artistik historik dhe një vend me interes kulturor. Por nuk do të ishte deri në fund të shekullit të XNUMX-të, kur ai kaloi në duart e komunave dhe u bë një nga atraksionet kryesore të Costa del Sol. Pasi t'ju tregojmë historinë e tij, duam të flasim me ju për atë që mund të shihni në kopshtin botanik të Malaga-s. Dhe, për këtë, duhet bërë dallimi mes kopshtit historik dhe atij modern.

kopshti historik

Porta e Konceptimit

Hyrja në Kopshtin Botanik të La Concepción

Gati katër hektarë të saj korrespondojnë me pjesën e deklaruar kopsht artistik në vitin 1943. Për sa i përket vegjetacionit të saj, ju këshillojmë ta shihni spektakolarin e saj koleksioni i florës subtropikale dhe pëllëmbët. Por edhe dekorimin e saj me ujëvara, shkallë, shatërvanë dhe serra. Dhe mbi të gjitha vendet që do t'ju tregojmë.

Arbori Wisteria

wisteria arbor

Arbori Wisteria

La wisteria Është një nga bimët më të bukura që mund të shihni në kopsht, me gjethet jeshile dhe lulet e purpurta. Ajo u mboll në të rreth vitit 1857 dhe rrethon një belveder të bukur hekuri dhe madje shtrihet në palmat aty pranë.

Ju këshillojmë ta vizitoni kur wisteria është në lulëzim, në fund të marsit ose në fillim të prillit, pasi ju jep një shfaqje të mrekullueshme ngjyrash dhe bollëk. Është pikërisht në këtë kohë kur belveder përdoret për të festuar ngjarje të ndryshme.

Pellgu i Nimfës

Përrua nimfash

Pellg nimfash

Ndër skulpturat me të cilat Echevarrietas zbukuruan kopshtin është ajo e një nimfe në mes të një pellgu. Ishte vepër e modernistëve Paco Durrio, i cili u frymëzua nga statujat klasike greko-romake.

Nga ana tjetër, figura ju prezanton me një zonë të instalimit të stil francez, me gardhe dhe bimë të mbajtura mirë në qendër. Kjo pjesë është krijuar për të plotësuar pjesën tjetër të kopshtit, e cila i përgjigjet shijeve angleze. Më në fund, pas statujës së nimfës mund të shihni një spektakolare palma blu meksikane, i cili është një nga ekzemplarët me vlerën më të lartë botanike në rrethim.

Është shekullore, siç janë disa ficus, araucarias, pisha, magnolias dhe casuarina. Por mund të shihni edhe selvi madhështore, kedra, cikadë dhe madje edhe zogj gjigantë të parajsës.

Muzeu Loringian

Muzeu Loringian

Bandstand i muzeut Loringiano

Ne ju kemi treguar tashmë për këtë instalim dhe se si ai përfshinte pjesë të shumta arkeologjike. Ne kemi treguar gjithashtu se shumica e tyre janë në muze të ndryshëm. Megjithatë, e çmuar tempull neoklasik e rendit dorik dhe me katër kolona në fasadën e saj, është ende në kopsht dhe është një nga detajet më të bukura të saj. Së bashku me të, ka edhe disa pjesë të tjera romake.

Kopshti botanik modern

këndvështrim historik

Pikëpamja historike e La Concepción

Ky emër i është dhënë pjesës së kopshtit botanik të Malaga-s, i krijuar më vonë rreth atij të mëparshëm. Për këtë është bërë me kritere renditjeje sipas koleksioneve. Në këtë mënyrë, vizitorët mund të organizojnë më mirë vizitën e tyre.

Ndër pjesët që përbëjnë këtë zonë është pjesa e quajtur Rreth botës në tetëdhjetë pemë, i cili, siç sugjeron edhe emri i tij, përmban tetëdhjetë specie nga të pesë kontinentet. Për shembull, pemët e ullirit, pemët e luleshtrydheve, pemët e tulipanëve, pemët grevile ose gëlqere. Ne ju këshillojmë gjithashtu të shihni Palm Avenue. I organizuar në mënyrën e një harte botërore, ai përmban shtatëdhjetë e pesë varietete në mënyrë të barabartë nga të gjitha pikat e planetit. Midis tyre, ka ekzemplarë të palmave Caranday, Bismarck, Caryotas, Dypsis ose Livistonas.

Ne mund t'ju themi të njëjtën gjë për Kopshti i kaktusit, të cilin do ta gjeni menjëherë pas këndvështrimit që tregon qytetin e Malagës. Por jo vetëm ka kaktus, por edhe bimë të tjera të shijshme. Kështu, ju ofron koleksione aloe, agave, yucas ose opuntias. Nga ana tjetër, ekziston thirrja Rockery e Biodiversitetit, që përfshin bimët tipike të klimës mesdhetare. Ajo është e strukturuar në tarraca, me një hapësirë ​​të dedikuar për perimet e çdo zone ku kjo klimatologji shfaqet si pjesë e Australi, Kaliforni o Kili. Ajo gjithashtu strehon Projekti Phoenix, ku ndodhen specie vendase në rrezik zhdukjeje, si Erica andevalensis.

Më në fund thirrja sobë e nxehtë është një serë që rikrijon kushtet e pyjeve tropikale. Ka një temperaturë konstante midis njëzet dhe njëzet e tetë gradë Celsius dhe një lagështi midis shtatëdhjetë dhe tetëdhjetë për qind. Falë kësaj, ajo arrin të ruajë lloje të tilla si orkide, bromeliada dhe lloje të ndryshme të bimëve mishngrënëse.

Nga ana tjetër, zona moderne e kopshtit botanik të Malagës jo vetëm që ka një vlerë të madhe natyrore. Ka edhe disa ndërtesa me interes. Le t'ju tregojmë ato.

ndërtimet me interes

Shtëpia-pallati i Loringëve

Shtëpia e Loringut

Para së gjithash, ju keni shtëpi-pallati i Loringëve, e konceptuar si vile rekreative per familjen. Është ndërtuar nga arkitekti gjerman gusht Orth duke ndjekur kanunet klasike. Brendësia është e organizuar rreth një oborri qendror që ka pamje nga dy kate galerish dhe në qendër të të cilit ndodhet një shatërvan prej mermeri. Miqtë e familjes si perandoresha sissi nga Austria ose Antonio Canovas del Castillo.

Nga ana e saj, shtëpinë e menaxherit Është një ndërtim i stilit zviceran i ndërtuar për të strehuar punëtorët e fermës. Gjithashtu, në pjesën e poshtme ishin stallat. Aktualisht funksionon si një sallë ekspozite dhe një laborator kërkimor për kopshtin. Më të përulur janë shtëpitë e selvive dhe kopshtarit.Kjo e fundit strehon sot ekspozitën e përhershme me titull La Historia e konceptimit të treguar nga Barbies, puna e Albert Martin. Nga ana e saj, shkolle e vjeter shquhet për dritaren e saj shumëngjyrëshe me njolla dhe është ndërtuar nga Rafael Echevarrieta për fëmijët e punonjësve të tyre.

Dy sera të vjetra dhe këndvështrim historik plotësoni trashëgiminë monumentale të ofruar nga kopshti botanik i Malaga-s. Ky këndvështrim i fundit është një xhevahir i stilit rajonalist që ai gjithashtu urdhëroi të ndërtohej Rafael Echevarrieta në vitin 1920. I paraprirë nga një pellg dhe i rrethuar me selvi, ofron pamje të mrekullueshme të qytetit të Malaga si Mali Gjibralfaro dhe Costa del Sol.

Por nuk duhet të lini instalimin pa bërë foto në stolin gjysmërrethor që ndodhet përballë muzeut Loringiano. Është pothuajse një traditë mes vizitorëve që ta bëjnë këtë. Bazuar në një dizajn të arkitektit gjerman Shinker, ka forma klasike dhe nuk mund të mungojë në asnjë kopsht në botë. Më në fund, ejani të vizitoni tempulli lindor dhe mbi të gjitha ujëvara e bukur. Ky i fundit, i rrethuar nga gjethet e mëdha të Monstera deliciosa, është pjesë e kopshtit primitiv dhe përshkohet nga ura të vogla dhe shkallë guri.

Si përfundim, ne ju kemi treguar gjithçka që mund të shihni në Kopshti botanik Malaga o Kopshti historik botanik i La Concepción. Pa dyshim, është një nga më të bukurat në Costa del Sol. Por, ka edhe të tjerë si Botanist universitar, Ferma San Jose ose ato të Tërheqja y Konsullata. Po kështu, duke qenë se jeni në qytetin andaluzian, mos harroni të vizitoni bukurinë e tij Katedralja e Mishërimit, Rilindja me elemente barok; të Kalaja e Gjibralfaros, e ndërtuar nga mbreti Nasrid Jusuf I në shekullin e katërmbëdhjetë, dhe të tij Teatri romak, që daton nga unë para Krishtit. A nuk mendoni se ka më shumë se arsye të mjaftueshme për të vizituar Malagën?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*