Ku të hani në Kartagjenë

tavolina e restorantit

Është shumë e lehtë të gjesh vende të mira ku të hani në Kartagjenë. Ky qytet levantin që i përket krahinës së Murcia Ka një gamë të mrekullueshme restorantesh dhe baresh ku mund të shijoni disa tapas të thjeshta ose pjata më të përpunuara.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni vendet që shërbejnë gastronomia tradicionale së bashku me të tjerët të një stili më avangardë. I keni edhe ato me kuzhinë me firmë pranë institucioneve të specializuara në enët tipike nga komuniteti Murcian dhe madje edhe ushqimi i shpejtë. Më pas, do të flasim se ku të hani në Kartagjenë dhe më pas do të propozojmë disa receta klasike të zonës që mund të kërkoni.

Restorant Magoga

Restorant

Një restorant gati për ardhjen e klientëve

Ne fillojmë turneun tonë në shtëpitë ushqimore të Kartagjenës në këtë që ka një yll Michelin y dy diej Repsol. Do ta gjeni në Plaza del Dr. Vicente García Marcos, numri 5, dhe pushon të dielave dhe të hënave. Përpara kuzhinës tuaj është Maria Gomez, trajnuar në Qendrën Kulinare Baske dhe në shkollën e Karlos Arguinano.

Në dhomën e tij të ngrënies mund të zgjidhni pjata à la carte ose të shijoni një prej tyre menutë e shijimit. Këto kanë çmime që variojnë nga gjashtëdhjetë për të ashtuquajturin Ethereum deri në njëqind e njëzet për të ashtuquajturën Anima. Po kështu, ajo ka një punishte vere të shkëlqyer me më shumë se nëntëqind referenca dhe ballina e së cilës është Adrian de Marcos, i zgjedhur si somelierja më e mirë në rajonin e Murcias në vitin 2018.

Mjeshtëria e Vjetër

Kazan

Kaldero me barbunë, një nga gatimet tipike të gastronomisë kartagjene

Sa i përket vendit ku të hani në Kartagjenë tapasKy restorant është një nga opsionet më të mira në qytet. Megjithatë, ajo ka gjithashtu një menu dhe një menu ditore që mund të hiqet. Ky kushton dhjetë euro, ndonëse ju ofrojnë edhe një pjatë të shoqëruar me sallatë për vetëm shtatë. Siç mund ta shihni, është një restorant me buxhet, por jo për këtë më pak e rekomanduar.

Do ta gjeni në Calle Real, numri XNUMX dhe pushon të hënën. Lidhur me ofertën e saj gastronomike, montaditos, të cilat janë përgatitur shumë mirë. Për shembull, Campero, e cila ka ijë me proshutë, ose Mallorquín, me sobrassada dhe djathë. Po kështu, timbalet e tij, dollitë dhe tryezat e tij janë të shijshme. Por, nëse preferoni një pjatë më të përpunuar, mund të porosisni disa Patëllxhanë krokante me shurup kallamishte ose fileto derri me salcë tartufi.

La Marquesita, gatimet në shtëpi ndër vendet për të ngrënë në Kartagjenë

tarraca e një restoranti

tarraca e një restoranti

Ndër vendet që ne propozojmë për të ngrënë në Kartagjenë, përfaqëson La Marquesita gatim tradicional në shtëpi. Drejtuar nga një nënë dhe vajza e saj, ju ofron pjata të thjeshta me një shpirt të vërtetë mesdhetar. Midis tyre, angjinaret me spinaq, kërpudhat me vezë krokante ose molusqet me arra pishe. Por mbi të gjitha është e shijshme tava.

Nga ana tjetër, nëse nuk hani shumë, mund të porosisni gjysmë porcione dhe gjithashtu bëni porosi me vete. Ndodhet në Plaza Alcolea, numri XNUMX dhe pushon të hënën. Përveç kësaj, ofron edhe një menu të ditës dhe një menu për fëmijë me gatime të përshtatura për shijet e të vegjëlve. Për shembull, disa gjoks pule me patate.

Veraria e Burimit

gartere viçi

Agujas de vial, një rostiçeri tradicionale në Kartagjenë

Duke folur për vendet për të ngrënë në Kartagjenë, ky është një nga klasikët e qytetit. Motoja e saj është “Çmime të ulëta për ushqime të mrekullueshme”, e cila do t'ju japë një ide të mirë të asaj që ju ofron. Në fakt, specialiteti i tij është tapas të lirëpor jo më pak e shijshme për këtë. Ne ju rekomandojmë të provoni, për shembull, Marinar, e cila është e shijshme dhe mezi kushton dy euro. Ai i pagëzuar si martesë, e cila ka salmorejo, açuge dhe açuge.

Gjithashtu ju ofron një salmon të tymosur të shkëlqyer dhe një të pasur sallatë olivier. Me pak fjalë, La Fuente ju ofron receta të thjeshta për të ngrënë tapas, duke i shoqëruar me një birrë të freskët me kallam, një verë të mirë ose një vermut të shkëlqyer. Këtë vend, i cili ju mundëson të merrni edhe porosi në shtëpi, do ta gjeni në rrugën Jara, numër XNUMX.

Katedrale

restorant dizajni

Dhoma e një restoranti me një dizajn modern dhe minimalist

Nëse jeni duke kërkuar për një vend me dekor modern ku mund të hani në Kartagjenë, zgjedhja perfekte është La Catedral. Ajo do t'ju tërheqë vëmendjen për shkak të mureve të saj me ndriçim të pasëm, dyshemeve transparente dhe mobiljeve të saj të dizajnuara. Por kjo nuk diskutohet me cilësinë e kuzhinës së saj. Kjo nuk është arsyeja pse çmimet e tyre janë as të shtrenjta. Në fakt, ju mund të hani shumë mirë për rreth njëzet euro.

Ndër pjatat e tij, ju keni një të shijshme sallatë e ngrohtë me proshutë dhe arra pishe ose tavolinë tataki me ton të kuq. Këtë restorant e gjeni në Cuesta de la Baronesa, pa numër dhe hapet çdo ditë të javës gjatë orëve të drekës. Mund të hani edhe darkë, por duhet të shkoni herët, pasi mbyllet në XNUMX e gjysmë të natës.

Jie Ichiban, ekzotike

Restorant japonez

një restorant japonez

Edhe pse kuzhina japoneze nuk mund të konsiderohet më ekzotike në vendin tonë për shkak të numrit të madh të restoranteve që e ofrojnë, ajo është ende shumë e ndryshme nga e jona. Dhe, nëse flasim se ku të hamë këtë lloj gastronomie në Kartagjenë, emri është Jie Ichiban. Do ta gjeni në Plaza del Rey, numri XNUMX, shumë pranë Muzeut të mrekullueshëm Detar.

Si mund të ishte ndryshe, ju ofron sushi të shkëlqyer. Por edhe përpunime të tjera tashmë të njohura si sashimi apo maki. Megjithatë, ndryshe nga vendet e tjera të kuzhinës japoneze që kanë vetëm një njohuri sipërfaqësore për të, kjo ka një ekip shumë profesional.

Për shembull, ata zotërojnë në mënyrë të përsosur teppanyaki. Mund të mos ju tingëllojë e njohur, por është një teknikë pjekjeje me origjinë nga Toka e Diellit që po lind. Në Jie Ichiban, për shembull, ju keni përpunuar mish dhe peshk pas tij. Dhe, sikur të mos mjaftonin të gjitha këto, nuk ka çmime të shtrenjta. Për shembull, ju mund të keni disa maki për më pak se dhjetë euro.

Lagjja e San Roque

Buka Calatrava

Buka Calatrava, një nga ëmbëlsirat tradicionale të kuzhinës në Kartagjenë

Ky është një tjetër klasik në qytet. Ndodhet në Calle Jabonerías, numri XNUMX, në një ndërtesë të restauruar që dikur ishte një magazinë tullash dhe e cila ka ende trarët e saj të mëdhenj prej druri dhe është e hapur të dielave. shefi juaj është Jose Antonio Nieto, i cili është i ngarkuar edhe me përzgjedhjen e lëndës së parë që përgatit më pas. Kuzhina e tij bazohet në tradicionale nga rajoni Murcian, por me prekje novatore nga gastronomia më moderne ndërkombëtare.

Pavarësisht gjithë kësaj, nuk është as e shtrenjtë. Për shembull, ju mund të shijoni një të shijshme derr gjiri Las Palas e cila bëhet në gjashtëdhjetë e pesë gradë për njëzet e katër orë për vetëm njëzet euro. Ne rekomandojmë gjithashtu levrekun e tij të pjekur në grykëderdhjen dhe ribeye Angus de Teruel.

Por në përgjithësi, menuja e saj bazohet në shkrirjen e shijeve. Në të, paraardhës po aq të rëndësishëm si kaprolli i barbunit me mojama ton dhe bajame të skuqura ose koka e pjekur me perime me vello proshutë. Keni gjithashtu pjata të tilla si oriz me fileto të sheshtë me kërpudha, fileto viçi me foie gras dhe verë të ëmbël Monastrell, taco me merluc të pjekur në skarë me ratatouille perimesh ose kazan, për të cilën do të flasim më vonë. Me pak fjalë, gjithçka e shkëlqyer.

Çfarë duhet të hani në Kartagjenë

michirones

Një pjatë me michirones

Po aq e rëndësishme sa ku të hani në Kartagjenë është që të dini se çfarë mund të porosisni. Kjo është, që ju e dini enët tipike të gastronomisë së këtij qyteti levantin. Siç është logjike, atje mund të shijoni kuzhinë ndërkombëtare dhe, si kudo tjetër në Spanjë, ushqim të shpejtë. Por do të ishte turp nëse nuk do të njihnit recetat e shijshme të zonës.

Një nga pjatat thelbësore të kuzhinës së Kartagjenës është kazan, të cilin e kemi përmendur më herët dhe që e ka origjinën në dietën e peshkatarëve. Është një oriz, pikërisht, me ndonjë lloj peshku, për shembull, barbuni, krapi i detit ose peshku akrep. Si një anekdotë, do t'ju themi se emrin ia detyron enës në të cilën prodhohej tradicionalisht: një enë prej gize.

Ata janë gjithashtu klasikë në gastronominë e Kartagjenës michirones. Në këtë rast, është një zierje me fasule të thata, chorizo, kockë proshutë dhe gjethe dafine që paraqitet në një enë balte. Sa i përket mishit, lepur hudhër cabañil. Këtë emër e ka një salcë që përgatitet, përveç hudhrës, me uthull, kripë dhe ujë. Por mund të porosisni edhe një sallatë kantonale, një oktapod a la cartagenera ose ndonjë lloj mishi të kripur.

Aziatike

Aziatike, përzierja kryesore e kafesë në Kartagjenë

Në lidhje me furrën e bukës, hala të mishit dhe eksploruesit, dy forma të empanadave. Megjithatë, ato janë gjithashtu të shkëlqyera beshamelas, të cilat bëhen me këtë salcë, gjalpë, djathë dhe proshutë të gatuar, ose krepat.

Nga ana tjetër, ju mund ta përfundoni vaktin tuaj me diçka të ëmbël. Për shembull, disa i përzemërt, të cilat janë ëmbëlsira me bajame, ose një e shijshme Buka Calatrava, e cila është bërë nga biskota dhe vezë. Për të pirë, mund të pini një gotë verë vendase dhe, si kulm për një vakt kaq të shijshëm, kërkoni një aziatike. Është kafe me Licor 43, raki dhe qumësht të kondensuar.

Si përfundim, ne ju kemi treguar ku të hani në Kartagjenë dhe ne kemi propozuar disa pjata te shijshme. Por, meqenëse jeni në qytet, përfitoni nga rasti për të vizituar monumentet e tij dhe gjithashtu për t'u afruar me qytete të tjera të bukura të provincës si p.sh. Mazarron o Archena, pa harruar, logjikisht, kryeqytetin e bukur. Ejani dhe shijoni këtë zonë të Levant Spanjishtja dhe gastronomia e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*