Plazhet e Puerto de Santa Maria

Plazhi Puntilla

L plazhet e Puerto de Santa Maria Ata janë ndër më të mirët në Spanjë. Jo më kot përfshihen në të çmuarin Gjiri i Kadizit pranë atyre të San Fernando, Çiklana e kufirit ose Porti Mbretëror. Të gjithë kanë rërë të imët të artë me ujëra të pastër kristal.

Në total, ka gjashtëmbëdhjetë kilometra plazhe të lagura nga oqeanin atlantik që ju ofrojnë të gjitha komoditetet dhe shërbimet. Po të gjitha këtyre po t'i shtohet edhe klimën e zonës, gjithmonë e këndshme dhe me shumë orë diell, i keni të gjithë përbërësit për të shijuar plazhet e Puerto de Santa María. Në mënyrë që ju të zgjidhni atë që ju pëlqen më shumë, ne do t'i kalojmë ato me ju.

Plazhi Puntilla

Plazhi Puntilla

Valëkëmbyesi nga plazhi Puntilla

I përshtatur nga goja e Lumi Guadalete dhe plazhi Colora, është pothuajse nëntëqind metra e gjatë dhe një gjerësi mesatare prej rreth nëntëdhjetë. Duke qenë afër qytetit, është shumë popullor. Por është gjithashtu afër pyjet me pisha dhe dunat e San Anton, ku do të gjeni një vend kampingu.

Gjithashtu, karakteri i tij i plazhit urban do të thotë se i ka të gjitha shërbimet. Ajo ka një ekip vëzhgimi dhe shpëtimi me varka dhe madje një ambulancë në fundjavë. Gjithashtu ju ofron tualete dhe dushe, zona sportive dhe çantë të ndihmës së parë. Së fundi, ka përshtatur aksese për personat me aftësi të kufizuara dhe madje edhe karrige të posaçme për të bërë banjë.

Plazhi El Aculadero

Plazhi Aculadero

Plazhi Aculadero

Është, pikërisht, pranë atij të mëparshmit, siç njihet edhe si Colorá. Prandaj, është ndërmjet Dantella y Porto Sherri, marina e bukur sportive dhe turistike e Puerto de Santa María. Ju mund të hyni në këtë zonë me rërë përmes Avenida de la Libertad.

Ka pothuajse tetëqind metra gjatësi dhe një gjerësi mesatare prej katërmbëdhjetë. Gjithashtu ju ofron të gjitha shërbimet sanitare dhe dushet. Ju gjithashtu do të jeni të interesuar të dini se ajo strehon një sit arkeologjik Paleoliti i Ulët arkaik. Nëse dëshironi të shihni pjesët që gjenden në të, do t'i gjeni në Museo Komunale nga Puerto de Santa Maria.

Santa Catalina, një nga plazhet e Puerto de Santa María i përsosur për të windsurf

Plazhi Santa Catalina

Plazhi Santa Catalina

Është, së bashku me ato të Levantes dhe Valdelagranës, për të cilat do të flasim më vonë, plazhi më i madh ndër ata të këtij qyteti andaluzian. Është rreth tre mijë e njëqind metra e gjatë dhe dyzet e gjerë. Përveç kësaj, ai përfshin disa brigje rëre më të vogla. Konkretisht ato të Vistahermosa, Gaforrja e Kuqe, El Buzo, El Ancla dhe Las Redes.

Gjithashtu ka të gjitha shërbimet që mund t'ju nevojiten. Mes tyre, roje shpëtimi me varka dhe kulla vrojtimi, çantë e ndihmës së parë, tualete dhe dushe. Plazhi është në formën e një kordoni dhe ju mund të hyni në të si nga rruga Rota ashtu edhe nga urbanizimet në zonë.

Për kuriozitet, do t'ju themi se ujërat e tij janë disi më të ftohtë se ato të plazheve të tjera të Gjirit të Kadizit. Por mbi të gjitha, nëse ju pëlqen windsurf ose Kitesurf, Santa Catalina është e përkryer për ju për t'u praktikuar si për shkak të klimës dhe valëve të saj.

Plazhi Levante

Rrethinat e plazhit Levante

Natyra mbresëlënëse e plazhit të Levantes

Ndër plazhet e Puerto de Santa María, kjo përfaqëson bollëk natyror, pasi ndodhet në zemër të parkut Bahía de Cádiz. Në fakt, ai ndërthur zona kënetash në pjesën e grykëderdhjes së lumit San Pedro me duna të tjera.

Me rreth katër mijë metra katrorë gjatësi dhe pothuajse njëqind në gjerësi mesatare, ajo ka një zonë të vogël naturizmi. Është gjithashtu perfekt për të praktikuar sporte ujore si surfing. Nga ana tjetër, duke qenë në një park natyror, do t'ju duhet të shkoni në këmbë ose me biçikletë (ka hapësirë ​​për t'i parkuar).

Po kështu, nga plazhi disa shtigje shëtitjeje si ajo që përfiton nga linja e vjetër hekurudhore nga Jerez në Trocadero, e cila, meqë ra fjala, ishte e para në Andaluzi. Disa turne në vendet historike të zonës. Ndër këto kriporet mesjetare të Algaida, vendi ku ushtria e napolon gjatë Luftës së Pavarësisë ose tuneleve të kompanisë së vjetër Andaluziane të çelikut.

Së fundi, plazhi i Levantes ka shërbime shëndetësore, shpëtimtare dhe shpëtimi, si dhe dushe. Por, më e rëndësishmja, tualetet janë përshtatur për njerëzit me diversitet funksional.

Plazhi Fuentebravia

Plazhi Fuentebravia

Plazhi Fuentebravia,

Është pothuajse pesëqind metra e gjatë dhe rreth dyzet e gjerë. Por ka një zonë pushimi prej pesë mijë metrash katrorë. Ndodhet rrëzë një shkëmbi, midis Baza Detare Rota dhe urbanizimi që ka marrë emrin e tij.

Mund ta aksesoni duke ecur përgjatë një shëtitoreje dhe është përshtatur për njerëzit me diversitet funksional. Gjithashtu ka tualete dhe dushe, roje shpëtimi, një hapësirë ​​për të parkuar biçikleta dhe madje edhe një bar plazhi. E gjithë kjo e bën atë shumë të vlerësuar si nga turizmi kombëtar ashtu edhe nga ata që vijnë nga jashtë Spanjës.

Plazhi Valdelagrana

Plazhi Valdelagrana

Valdelagrana, një nga plazhet më të mira në Puerto de Santa María

Ndodhet midis grykës së Lumi Guadalete dhe Plazhi Levante, për të cilën ju kemi thënë tashmë. Ka një gjatësi prej afërsisht dy mijë metra dhe një gjerësi prej rreth shtatëdhjetë. Ajo ka formë si një guaskë dhe kalon nëpër të. shëtitore prej gati njëmijë e pesëqind metrash ku përveç ecjes mund të shijoni bare dhe restorante të shumta.

Megjithatë, ajo gjithashtu ka rrugët e çiklizmit që ju çojnë nëpër një peizazh spektakolar të banesave të kripura. Është perfekt për të pushuar, por edhe për të praktikuar windsurf dhe Kitesurf. Gjithashtu ju lejon të shijoni pamjet e mrekullueshme të qytetit të Cádiz.

Sa për relaksim duhet të dini se ka hamak dhe çadra me qira. Gjithashtu ka karrige banjoje të përshtatura për njerëzit me diversitet funksional dhe shërbime shpëtimtari dhe marrje me qira të varkave me pedale. Mund të hyni në plazhin e Valdelagranës si në këmbë ashtu edhe me biçikletë ose përgjatë rrugës CA-32, nëse vini me makinë.

Muri dhe La Kovi

Plazhi i Murit

Plazhi i murit

Ne i kemi bashkuar këto dy plazhe sepse ato ndahen vetëm nga rrënojat e tyre kështjella e Santa Catalina, një kështjellë bregdetare e shekullit të XNUMX-të që u jep atyre një ajër të veçantë dhe do të sjellë në mendje plazhet me rërë të Karaibeve. Nëse ju pëlqen fotografia, përveç kësaj, në këto plazhe do të merrni perendime te mrekullueshme.

Muri është mezi treqind e pesëdhjetë metra i gjatë dhe pesëdhjetë metra i gjerë. Megjithatë, ka tualete dhe dushe. Gjithashtu, dallohet për të qenë një nga më të mbrojturat të gjithë Gjirit të Kadizit. Mund ta arrini në këmbë përmes Avenida de la Libertad ose me biçikletë përgjatë një korsi biçikletash. Ju madje keni një zonë për t'i parkuar ato.

Nga ana e saj, La Calita, e vendosur në anën tjetër të kështjellës, është rreth pesëqind metra e gjatë dhe afërsisht pesëmbëdhjetë metra e gjerë. Megjithatë, mënyra më e mirë për të arritur tek ajo është nga rrugë që shkon nga Puerto de Santa María në Rota. Ju duhet të bëni një devijim në rrugën kryesore të Urbanizimi i Vistahermosa dhe pastaj kthehu majtas. Ashtu si ai i mëparshmi, ju ofron tualete dhe dushe.

Nga ana tjetër, kjo zonë e provincës së Cádiz ka ende një plazh tjetër. Bëhet fjalë për Admirali. Megjithatë, nuk do të mund ta shijoni, pasi është përfshirë në bazën e sipërpërmendur Detare Rota.

A është ndonjë kohë e mirë për të shijuar plazhet e Puerto de Santa María?

liman

Plazhi La Calita

Klimatologjia në këtë zonë të Gjirit të Cádiz është beninje. Prandaj, ju mund të shijoni plazhet e tij të bukura pothuajse gjatë gjithë vitit. Konkretisht, klima është subtropiko-mesdhetare. Dimrat janë shumë të butë dhe vera e ngrohtë, por pa qenë shumë e nxehtë. Kjo e fundit është për shkak të erërave nga Oqeani Atlantik.

Por mbi të gjitha, zona dallohet për numrin e madh të orëve me diell: më shumë se tre mijë në vit. Sipas kësaj, reshjet janë të pakta (rreth 400 mm). Mos harroni se zona e ndikimit të Cádiz quhet Kosta de la Luz.

Për të gjitha këto që ju kemi shpjeguar, si fundi i pranverës ashtu edhe fillimi i vjeshtës vlejnë për të shijuar plazhet e Puerto de Santa María. Por koha më e mirë për ta bërë këtë është, logjikisht, vera. Është edhe koha kur do të përkoni me më shumë turistë, megjithëse nuk do të ndaloni së shijuari për këtë këto plazhe madhështore.

Çfarë duhet të shihni në Puerto de Santa María?

Kalaja e San Marcos

Castillo de San Marcos, një nga monumentet kryesore të Puerto de Santa María

Nuk mund ta përfundojmë këtë xhiro në plazhet e kësaj zone të Kadizit pa përmendur kalimthi disa nga monumentet që mund të vizitoni atje. Dy dallohen shumë në Puerto de Santa María. Është imponuesja Kalaja e San Marcos, një tempull i fortifikuar i ndërtuar në shekullin e XNUMX-të në një xhami të vjetër arabe dhe Kisha Major Priory, i ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të, megjithëse i rindërtuar në XNUMX-të (prandaj dhe elementët e pagabueshëm barok).

Por ju gjithashtu mund të vizitoni monumente të tjera fetare dhe civile në qytetin e Cadiz. Ndër të parët, manastiri i fitores, manastiret e Shpirtit të Shenjtë dhe Konceptimit të Papërlyer ose vetmia e Santa Clara. Dhe, sa i përket sekondave, shtëpia Vizarron, pallatet e Araníbarit, Chargers to Indies dhe Álvarez-Cuevas ose Lonja del Puerto e Vjetër.

Si përfundim, ne ju kemi paraqitur më të mirën plazhet e Puerto de Santa Maria. Të gjithë ata janë të mrekullueshëm dhe kanë shumicën e shërbimeve. Por përfitoni nga vizita juaj në qytetin e Cadizit për të shijuar edhe monumentet e tij. A nuk doni ta njihni këtë zonë të privilegjuar të Spanjës?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*