Qytetet më të bukura në Huelva

L qytetet më të bukura në Huelva ato ju ofrojnë shtëpi të veçanta të bardha, monumente, plazhe të bukura dhe mrekulli natyrore siç është Parku Kombëtar Doñana (këtu po ju lëmë një artikull për këtë vend) Por edhe një ofertë akomodimi ku do të gjendeni në shtëpi.

Gjithashtu, ekziston një pjesë tjetër e krahinës më pak e njohur për turizmin që përfshin qytete të vogla të vendosura në ultësirën e vargjet malore të Cumbres Mayores ose AracenaMe Ne gjithashtu do të flasim për to, por, mbi të gjitha, ne do t'ju tregojmë një turne në qytetet më të bukura në Huelva që do t'ju lejojë të njihni në thellësi mrekullitë e kësaj zone të Spanjës.

Nga Ayamonte në Cortegana

Ne do të fillojmë turneun tonë në fshatrat më të bukur të Huelva në zonat bregdetare si Ayamonte dhe më pas do të shkojmë drejt brendësisë së krahinës. Në këtë mënyrë, ne do t'ju tregojmë gamën e plotë të mundësive që ju ofron kjo tokë e bukur.

Ayamonte

Këshilli i Qytetit Ayamonte

Këshilli i Qytetit Ayamonte

E vendosur në grykën e Lumi Guadiana, në këmbët e Isla Cristina këneton dhe në kufirin me Portugalinë, ky qytet Huelva është një domosdoshmëri. Në zonën e tij komunale do të gjeni të njohurit Plazhi Isla Canela pranë Punta del Moral.

Por, pranë zonave me vlerë të lartë ekologjike, Ayamonte ka një trashëgimi të gjerë monumentale. Në lidhje me ato fetare, ju këshillojmë të vizitoni kishat e Nuestra Señora de las Angustias dhe San Francisko, të dy nga shekulli i XNUMX -të dhe që dallohen për tavanin e tyre me arkë Mudejar.

Ju gjithashtu duhet të shihni tempullin e El Salvadorit, brenda të cilit ka një altar Churrigueresque dhe disa tabela të pikturës Flamandeze. Trashëgimia fetare e Ayamonte plotësohet nga kisha e Las Mercedes, Mercedario dhe manastiret Hermanas de la Cruz, kapela e San Antonio, del Socorro dhe Nuestra Señora del Carmen dhe monumenti i çmuar i Virgen de las Angustias.

Sa i përket arkitekturës civile, ju keni ndërtesën madhështore të Bashkisë ose Shtëpia Marchena, e cila riprodhon stilin e shtëpive indiane; mauzoleumi romak i Punta del Moral; pallati i Markezit të Ayamonte ose Casa Grande, që daton nga shekulli i shtatëmbëdhjetë.

Së fundi, ne ju këshillojmë të shihni Baluarte de las Angustias, nga të cilat ka mbetur vetëm një kanavacë e murit; kulla e vetmuar Isla Canela dhe Ura mbresëlënëse Ndërkombëtare Guadiana, e cila ndan Ayamonte nga Castro Marim, në Portugali.

Palos de la Frontera

Palos de la Frontera

Sheshi në Palos de la Frontera

Ne tani ju sjellim këtë qytet të vogël jo vetëm sepse është ndër qytetet më të bukura në Huelva, por edhe për shkak të vlerës së tij të madhe historike. Siç e dini mirë, nga porti i saj u largua Kristofor Kolombi në udhëtimin që e çoi të zbulonte Amerikën.

E gjithë kjo e ka bërë Palos të shfaqet në itinerarin historik artistik të Vendet KolumbianeMe Në qytetin Huelva mund të vizitoni Manastiri La Rabida, e cila jo vetëm që spikat për kishën e saj gotike-mudejar, por edhe për të pasur një muze kushtuar zbulimit të Amerikës. Po kështu, në portin e Palos është Muelle de las Carabelas, me riprodhime natyrore të atyre që Kolombi mori në bëmën e tij.

Ju ndoshta nuk e dini se vëllezërit e famshëm Pinzón, që e shoqëruan, ishin vendas të këtij qyteti. Për këtë arsye, në shtëpinë e më të vjetrit prej tyre, në stilin e Rilindjes, keni edhe një muze. Ishte Martín dhe gjithashtu ka një statujë në qytet.

Por ajo që mund të vizitoni në Palos nuk përfundon këtu. Veryshtë shumë interesante kisha e Shën GjergjitAlsoshtë gjithashtu në stilin gotik Mudejar dhe strehon afreske të Rilindjes dhe një gdhendje të shekullit të XNUMX-të që përfaqëson Santa Ana.Përveç kësaj, ju keni Fontanilla, një shatërvan i vogël që u dha ujë karaveleve, dhe mbetjet arkeologjike të kalasë së Palos.

Më në fund, në rrethinat e manastirit La Rábida keni Monument për Zbuluesit, e cila arrihet përmes një rruge të stolisur me mburojat e të gjitha vendeve Ibero-Amerikane dhe parkut botanik José Celestino Mutis. Po kështu, në Muelle de la Calzadilla përkujtohet një tjetër bëmë që u largua nga Palos: fluturimi i Plus Ultra, një hidroplan që, në vitin 1926, arriti në Buenos Aires.

Tek mali

Pamja e Almonte

Almonte, një nga qytetet më të bukura në Huelva

Ne do të hyjmë në brendësi të krahinës së Huelva për të ndaluar në këtë qytet të bukur që ka të gjitha tërheqjet. Për të filluar, në zonën e tij komunale janë Plazhi Matalascañas dhe një pjesë e mirë e Parkut Kombëtar Doñana. Por, mbi të gjitha, sepse përfshin edhe fshatin e famshëm El Rocío, ku ndodhet vetmia e bukur, në të cilën mijëra pelegrinë bëjnë pelegrinazhe çdo vit. Këtu po ju lëmë një artikull për këtë fshat të vogël.

Po kështu, ju keni monumente të tjera me interes brenda Almonte. Midis tyre, kisha e Zojës së Fjetjes, me kishëzën e saj Mudejar, vetminë Santo Cristo dhe ndërtesën e Bashkisë, të ndërtuar në shekullin e XNUMX -të. Ky i fundit është i rrethuar nga rrugë të ngushta me shtëpitë e tyre tradicionale të bardha.

Niebla, një nga qytetet më të bukura në Huelva

mjegull

Muret dhe kështjella e Niebla

Ne tani vijmë në një nga qytetet më të bukura në Huelva, por edhe një nga më pak të njohurit, megjithëse është një perlë e vërtetë. Niebla ka një histori mijëvjeçare. Në fakt, ishte kryeqyteti i njërit prej coras në të cilën Kalifati i Kordobës dhe, më vonë, u bë një taifa e pavarur.

Më me bollëk, në zonën e tij komunale janë dolmenët e La Hueca dhe de Soto, të cilat na kthejnë në Epokën e Hekurit. Ju gjithashtu mund të shihni në qytet një urë të bukur të ruajtur plotësisht romake dhe mbetjet e një katedrale të hershme të krishterë nga periudha Visigoth.

Por tërheqja më e madhe e Niebla është ansambli mbresëlënës që ata formojnë muret e saj dhe kështjella e saj nga periudha AlmoravidMe Dhe pranë saj, kisha e Nuestra Señora de la Granada, e cila është një xhami e vjetër në stilin gotik Mudejar; kalaja e Guzmanes dhe Spitali i Zojës së Engjëjve, shtëpia aktuale e kulturës.

Aracena

Aracena

Pamje e Aracena

Tashmë në mes të vargmaleve homonime, gjejmë qytetin e bukur Aracena, të karakterizuar nga shtëpitë e tij me mure të bardha, një mjedis natyror të privilegjuar dhe shumë monumente. Sa i përket peizazhit, ai është i plotë Sierra de Aracena dhe parku natyror Picos de Aroche, ku, përveç kësaj, mund të shihni vendet arkeologjike të Cueva de la Mora, Cerro del Tambor dhe del Castañuelo.

Por mrekullia e madhe e Aracena gjendet nën zonën e saj urbane. Ne flasim për Grotto e Mrekullive, hyrja e të cilit është në rrugën Pozo de la Nieve. Shtë një kompleks nëntokësor i krijuar nga erozioni i ujit në shkëmbinjtë gëlqerorë të Cerro del Castillo. Ka një gjatësi prej më shumë se dy mijë metrash, megjithëse mund të vizitoni vetëm rreth pesëmbëdhjetë. Por, në çdo rast, do të gjeni një shfaqje unike të stalaktiteve, stalagmiteve, aragoniteve ose koraloideve të kombinuara me liqene.

Pasi të shijoni këtë mrekulli të natyrës, ju këshillojmë gjithashtu të vizitoni monumentet kryesore të Aracena. Ne kemi përmendur tashmë më të rëndësishmet për ju kalimthi. I referohemi kala, një fortesë arabe e shekullit të XNUMX -të e ruajtur shumë mirë.

Pranë kësaj është Kisha e Zojës së Dhimbjes së Madhe, Stili Mudejar, edhe pse disa nga elementët e tij, si portali dhe kori, tashmë i përkasin gotikës së vonë. Karakteristikat identike arkitekturore paraqesin manastiret e Santa Catalina Mártir dhe kishat e San Pedro ose San Roque. Por edhe më e bukur është kisha e Santa María de la Asunción, e ndërtuar në shekullin e XNUMX -të sipas kanuneve të stilit të Rilindjes.

Trashëgimia e Araçenës nuk përfundon këtu. Sa i përket arkitekturës civile, ju rekomandojmë që të shihni ndërtesën e Bashkisë, shtëpitë Aracenilla, shtëpinë e fermës San Miguel dhe, mbi të gjitha, spektakolare Kazino Arias Montano, një ndërtesë spektakolare e stilit modernist.

Cortegana, për të përfunduar turneun tonë në Huelva

Cortegana

Kalaja Cortegana

Shumë afër Aracena ka një qytet tjetër që gjithashtu përfshihet me të drejtë ndër qytetet më të bukura në Huelva. Kjo është Cortegana dhe kombinon një trashëgimi madhështore monumentale me një mjedis spektakolar.

Lidhur me të parën, simboli i tij i madh është kalaMe Ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX -të dhe përbëhet nga një kështjellë, një barbican dhe një vetmi, ajo e Nuestra Señora de la Piedad. Aktualisht, disa ditët mesjetare shumë interesante.

Ndërtesa më e rëndësishme fetare në Cortegana është Kisha e Shpëtimtarit Hyjnor, e ndërtuar në shekullin e katërmbëdhjetë në stilin gotik Mudejar, megjithëse zgjerimet e mëvonshme i dhanë tipare të Rilindjes. Përveç kësaj, brenda, ju mund të shihni një spektakolare koleksion i argjendit meksikan nga shekulli i XNUMX -të, një minber i së njëjtës periudhë dhe një grilë mbresëlënëse prej hekuri, si dhe një imazh i pasur fetar.

Ne gjithashtu ju këshillojmë të shihni kisha e san sebastianit, gjithashtu Gotik Mudejar; vetmia e Calvario dhe ndërtesat e Shoqëria Grand Casino dhe teatri Capitol-Sierra.

Si përfundim, ne kemi marrë me ju një turne të disa prej tyre qytetet më të bukura në HuelvaMe Sidoqoftë, në një krahinë si Huelva ka shumë qytete të tjera të bukura. Ky është rasti, për shembull, i Jabugo, djep i proshutës me të njëjtin emër; nga Almonaster la Real, me xhaminë e saj të shekullit të XNUMX -të dhe urën e saj spektakolare të Tre Burimeve, ose Sanlúcar de Guadiana, me kështjellën e saj imponuese të San Marcos. A nuk ka arsye të mjaftueshme për të vizituar Huelvën?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*