Stacionet më të bukura të trenit në Spanjë

Stacioni i Toledos

Shumë prej tyre stacionet më të bukura të trenit në Spanjë i përkasin një kohe kur hekurudha ishte e mjetet kryesore të transportit. Kjo forcë, e cila përkon afërsisht me të tretën e fundit të shekullit të XNUMX-të dhe gjysmën e parë të shekullit të XNUMX-të, bëri të nevojshme ndërtimin e ndërtesave të mëdha për pasagjerët dhe autokolonat.

Por përgjegjësit e këtyre ndërtimeve nuk u mjaftuan me funksionalizimin e tyre. Ishte një kohë kur, përveç kësaj, ata kërkonin të largoheshin etiketën e vet artistike. Si rezultat, kanë mbetur stacionet më të bukura të trenit në Spanjë, të cilat janë mrekullitë e vërteta arkitekturore pa e humbur vlerën funksionale. Ne do t'ju tregojmë disa prej tyre.

Stacioni Canfranc

Stacioni Canfranc

Canfranc, një nga stacionet më të bukura të trenit në Spanjë

Ne fillojmë turneun tonë në një nga stacionet më emblematike të Spanjës, e cila, për më tepër, sot përdoret vetëm për shërbimet e udhëtarëve. Megjithatë, ajo u ndërtua për të qenë ndalesa e fundit në linjë që do të bashkonte Madridin me Francë përmes Aragon dhe për të Tuneli i Somportit, në gati dy mijë metra lartësi.

Është inauguruar në vitin 1928 dhe ka përmasa të mëdha. Si stacion kufitar, ai duhej të strehonte oborre hekurudhore me dy matës të ndryshëm, hangarë mallrash dhe strehim për punëtorët dhe familjet e tyre. Por duhej të kishte edhe dogana, stacione policie, poste dhe shërbime të tjera.

Prandaj, ndërtimi ka 241 metra në gjatësi dhe planimetri drejtkëndëshe i ndarë në pesë trupa. I përgjigjet stilit të Arkitektura franceze e pallateve nga shekulli i XNUMX-të me një mbizotërim të formave klasike, por edhe me elemente të arkitekturës industriale si hekuri dhe betoni. Dhe, si haraç për shtëpitë e zonës, ka një çati prej rrasa.

Pa dyshim, Canfranc është një nga stacionet më të bukura të trenit në Spanjë, aq sa ka qenë skena e disa romane dhe filma (madje ekziston një legjendë që disa skena Doktor Zhivago). Aktualisht është duke u rehabilituar për të strehuar Muzeu i Hekurudhave të Aragonit dhe për t'i dhënë përdorim hotelier dhe turistik. Gjithashtu është planifikuar ndërtimi i shtëpive dhe zonave të gjelbra.

Stacioni i Toledos

Stacioni i Toledos

Stacioni i bukur i Toledos

Është një mrekulli e arkitektura neomudejar Është inauguruar në vitin 1919. Për këtë arsye është shpallur edhe një vend me interes kulturor dhe është restauruar disa vite më parë. Dizajni i saj është për shkak të arkitektit Narciso Claveria, i cili harroi funksionalitetin për të krijuar një vepër autentike arti.

Ai mbulon pothuajse trembëdhjetë mijë metra katrorë dhe përbëhet nga një trup qendror dhe dy krahë anësor të poshtëm. Fasada është e stolisur me harqe dhe beteja me lobe. Në fakt, i gjithë grupi është me bollëk zbukuruar me harqe Mudejar, mozaikë me pllaka, rrjetë dhe elementë të tjerë të argjendarit të pasur të Toledos.

Por ndoshta simboli i saj i madh është kulla me orë, e cila del nga trupi i pallatit dhe gjithashtu ka punime te skares Mudejar. Aktualisht, ky stacion i bukur i shërben linjës së shpejtësisë së lartë La Sagra-Toledo, që i përket atij nga Madridi në Sevilje. Pa dyshim, kjo ndërtesë është një përfaqësues i denjë për t'ju pritur nëse do të zbuloni mrekullitë monumentale të të ashtuquajturave. "Qyteti i tre kulturave".

Stacioni Verior i Valencias

Stacioni i Valencias

Stacioni Verior i Valencias

Valencia ka disa stacione hekurudhore, por më i bukuri është ai në rrugën Játiva, ngjitur me platformën e demave dhe shumë afër Bashkisë. është e vjetra Stacioni verior ose stacioni Valencia-Term dhe u ndërtua në fillim të shekullit të 1917-të për t'u inauguruar në XNUMX.

Ndërtimi ka pesëmbëdhjetë mijë metra katrorë dhe është projektuar nga arkitekti Demetrius Ribes. Megjithatë, e tyre tendë e madhe metalike, e cila është pothuajse njëzet e pesë metra e lartë, është për shkak të Enrique Grasset. përgjigjet stili modernist dhe përmban ndikime neo-gotike dhe pararacionaliste nga arkitekti i madh austriak Oto Wagner. Ai është i ndarë në dy pjesë: nga njëra anë, ndërtesa e pasagjerëve me planimetri në formë U-je dhe, nga ana tjetër, hangari i madh, çatia e të cilit mbështetet nga harqe të artikuluara prej çeliku.

Po kështu fasada kryesore është e tipit horizontalist dhe ka tre trupa që bien në sy dhe janë të stolisur me kulla. Në ornamentimin e saj rikrijohen ngjyrat e stemës së Valencias dhe mbi të gjitha motive tipike të pemishtes levantine si portokallet dhe lulet e portokallit. Për të janë përdorur qeramika me xham, mozaikë, mermer dhe xhamisi dhe trencadis aq i dashur për modernizmin katalanas dhe valencias. Siç e dini, konsiston në kombinimin e pllakave të vogla me ngjyra të ndryshme të bashkuara me llaç (në fakt, trencadis mund të përkthehet si "i copëtuar").

Franca, Barcelona ka gjithashtu një nga stacionet më të bukura në Spanjë

Stacioni i Francës

Pamje ajrore e stacionit të Francës

Në turneun tonë në stacionet më të bukura të trenit në Spanjë, ne tani arrijmë Barcelona, më konkretisht në rrethin e Ciutat Vella, për të njohur stacioni i Francës. Ajo u përurua në vitin 1929 me rastin e Ekspozita universale organizuar atë vit nga Barcelona. Në atë kohë, ai përfshinte përparime teknike të tilla si kyçjet elektrike, tamponat hidraulikë dhe korridoret nëntokësore për të lëvizur mallrat.

Por më interesante është nga pikëpamja arkitekturore. Projekti urban u realizua nga Eduardo Marystany, i cili ideoi një strukturë në formë U-je me një hangar të dyfishtë dhe një hyrje të lakuar në gjurmët. Kishte edhe dy pavijone në anë të rrugës të bashkuar në pjesën qendrore të saj. Kjo ndërtesë për udhëtarët është projektuar nga Pedro Muguruza, i cili ngriti një dekoratë tepër të matur. Për këtë arsye, u ngarkua për ta përmirësuar këtë Raymond Duran y pelayo martinez.

Dimensionet e stacionit të Francës janë mbresëlënëse. Ndërtesa i mbështjell gjurmët në formë U dhe hangaret që kemi përmendur janë të mbuluara nga tenda me gjatësi 195 metra dhe lartësi 29 metra. Gjithashtu, holli kryesor ka tre kupola të mëdha. Me pak fjalë, është një nga stacionet më mbresëlënëse në Spanjë.

Stacioni Zamora

Stacioni Zamora

Stacioni Zamora i cili, me stilin e tij neoplateresk, është një nga stacionet më të bukura të trenit në Spanjë

Zamora shquhet edhe për përmasat e saj, pasi fasada kryesore ka 90 metra në gjatësi. Por, mbi të gjitha, është një nga stacionet më të bukura në Spanjë për shkak të tij stil neoplateresk. Ndërtimi i tij filloi në vitin 1927, megjithëse nuk do të përurohej deri në vitin 1958. Puna iu besua Marcelino Enriquez në tokë që ndodhet në lagjen e Las Viñas.

Për objektin është përdorur guri i artë i Villamayor, e cila kontribuoi për ta zbukuruar edhe më shumë. Fasada ka tre seksione dhe po aq kate, me katër kulla katrore. Po kështu qendërmbrojtësi spikat nga krahët për të tijën tarracë me një pediment trekëndësh stolisur me dy mburoja dhe një orë. një bukuroshe kreshtë Frymëzuar nga pallati Monterrey de Salamanca, ai plotëson zbukurimin. Dhe kati i parë ka harqe të Rilindjes që formojnë galeri.

Stacioni Aranjuez

Stacioni Aranjuez

Stacioni Aranjuez

Ju ndoshta e dini se thirrja Faqja Mbretërore e Aranjuez është një mrekulli monumentale. Ajo që mund të mos dini është se bizhuteritë e saj arkitekturore fillojnë në vetë stacionin hekurudhor. Në fakt, qyteti i vogël ishte thelbësor në fillimin e këtij mjeti transporti në territorin spanjoll.

Linja e dytë hekurudhore që u krijua në vendin tonë ishte ajo që lidhte Madridi me Aranjuez. Më parë, ai që lidhte Barcelona me Mataron. Megjithatë, si kuriozitet, do t'ju themi se u ndërtua treni i parë që ekzistonte brenda kombit spanjoll Kubë. Konkretisht, ajo lidhi Havanën me qytetin e Güines në 1837.

Por, duke u kthyer në Stacioni AranjuezNuk bëhet fjalë për primitiven. Ai që mund të shihni sot është ndërtuar midis 1922 dhe 1927 dhe është, si ai në Toledo, i stil neo-mudejar. Ai përbëhet nga një nef më i lartë drejtkëndor në qendër të tij. Pjesa e jashtme e kësaj ishte e zbukuruar me një kapelë të stolisur nga ana e saj me tre harqe dhe dritare me xham të njomur. Mbi godinën ngrihet a kulla e Sahatit.

Fasada shquhet edhe për tulla e kuqe e ekspozuar që u përdor për ndërtimin e tij. Ajo ishte vendosur në një bazament të gjatë guri dhe zbukuruar me AZULEJOS. Edhe brenda ka mozaikë të ndryshëm dekorative e krijuar nga italishtja Mario Maragliano. Nga ana e tyre, platformat janë të mbuluara me tenda të mbështetura në kolona hekuri.

Stacioni Concordia

Stacioni Concordia

Stacioni Concordia në Bilbao

Ne e përfundojmë turneun tonë në stacionet më të bukura të trenit në Spanjë në këtë Bilbao, e cila është e mrekullueshme modernist. Është gjithashtu më i vjetri nga ata që përmendëm, pasi u përurua në vitin 1902 për të marrë trenat që vinin nga. Santander. Puna ishte për shkak të inxhinierit Valentin Gorbena dhe arkitekti Severino Achucarro.

Në të spikat fasada qendrore e stolisur me pllaka dhe qeramika me ngjyra të ndezura që kontrastojnë me hekurin e strukturës së tij. Por, mbi të gjitha, do t'ju tërheqë vëmendjen dritarja e trëndafilit nga maja e saj. Sa i përket pjesës së brendshme të saj, ajo kapitele dhe harqe prej hekuri të punuar. Por, mbi të gjitha, do të habiteni nga hapësirë ​​pritjeje, i cili është konfiguruar si një pamje nga qendra historike e qytetit. Kjo është një gjë e rrallë në arkitekturën hekurudhore dhe e bën këtë stacion të bukur një vend unik.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga stacionet më të bukura të trenit në Spanjë. Por, në mënyrë të pashmangshme, ne kemi lënë të tjerët në tubacion. Për shembull, ajo e Atocha në Madrid, e cila aktualisht ka edhe një kopsht tropikal; atë të Almería, me stilin e tij francez dhe dritaret e tij; atë të Jerez de la Frontera, i cili ndërthur elementet e Rilindjes, Mudejarit dhe rajonalistëve, ose stacioni më i përulur i Puebla de SanabriaZamora, me stilin e tij popullor. Guxoni t'i takoni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*