Udhëtim me varkë në Sevilje

Varkë në Sevilje

Bëni një udhëtim me varkë në Sevilje Është një mënyrë tjetër për të njohur këtë qytet të bukur Andaluzi. Për ta thënë më mirë, është një mënyrë plotësuese për ta zbuluar atë që mund t'i shtoni turit në rrugët, lagjet dhe monumentet e saj.

Mbani në mend se Lumi Guadalquivir Ajo ka qenë një pjesë thelbësore e jetës seviliane që nga origjina e saj. Prania e tyre e ngushtë bëri që Romakët të themeloheshin Kursi në zonë. Po kështu, shumë shekuj më vonë, natyra e tij e lundrueshme deri në Oqeanin Atlantik e ktheu qytetin në një qendër tregtare të Perandoria Spanjolle. Prandaj, në mënyrë që të shijoni jetën lokale, ne do t'ju shpjegojmë gjithçka që duhet të dini për udhëtimin me varkë në Sevilje.

Udhëtimi me varkë në Sevilje: oraret, kohëzgjatja dhe informacione të tjera me interes

Varka për një shëtitje në Sevilje

Kalaja e Marqués del Contadero me varkat e saj shëtitore dhe Torre del Oro

Një udhëtim me varkë në Sevilje ju lejon të zbuloni edhe disa prej tij lagjet më emblematike dhe kanë një këndvështrim tjetër të tyre monumentet kryesore. Përveç kësaj, ju keni mundësi të ndryshme kur zgjidhni llojin e varkës dhe çmimin. Por për të gjitha këto do të flasim më vonë.

Pothuajse të gjitha anijet që ju ofrojnë turne përgjatë Guadalquivir kanë bazën e tyre në skelë e Marquis del Contadero. Megjithatë, nëse doni të pyesni për të, më mirë ta telefononi nga Torre del Oro. Është pranë këtij monumenti dhe kështu njihet gjerësisht. Siç mund ta shihni, është i plotë zonë turistike, duke qenë se Kulla është një nga pikat më të vizituara në qytet.

Nga ana tjetër, nëse udhëtoni me makinë, keni një parkim shume afer. Të bësh në rrugë do të jetë më e vështirë, pikërisht sepse është qendrore. Po kështu, nëse mbërrini nga bregu tjetër i lumit, ura më e afërt për ta kaluar është ai i San Telmos, e cila bashkohet me Plaza de Kuba me Paseo de Delicias.

Sa i përket orareve, secila kompani ka të sajën. Por, si rregull i përgjithshëm, Ato fillojnë në njëmbëdhjetë të mëngjesit dhe përfundojnë në nëntë të natës. në verë, ndërsa mbarojnë në shtatë pasdite në dimër. Udhëtimi zakonisht zgjat nje ore, por as kjo nuk rregullohet. Në varësi të llojit të varkës që merrni me qira, mund të shijoni një turne më të gjatë. Ne mund t'ju themi të njëjtën gjë për çmimet. Në terma të përgjithshëm, ato janë nga pesëmbëdhjetë deri në njëzet euroEdhe pse, nëse merrni me qira një lundrim, do të jetë shumë më e shtrenjtë. Dhe kjo na shtyn të flasim për llojet e anijeve që ju ofrojnë një udhëtim me varkë në Sevilje.

llojet e anijeve

Varkë në lumin Guadalquivir

Anije tipike për një udhëtim me varkë në Sevilje

Udhëtimi klasik është ai që ju merrni varka të përshtatshme për shumë njerëz të ulur. Prandaj, ato janë të mëdha dhe zakonisht kanë një kuvertë panoramike për të përmirësuar përvojën. Megjithatë, ato kanë edhe një më të ulët në mënyrë që të mbroni veten nga shiu në rast se shfaqet. Përveç kësaj, ata kanë tualete dhe ju lejojnë të sillni kafshën tuaj.

Por ju mund të zgjidhni një udhëtim në jaht luksoz për një numër të vogël njerëzish. Ky opsion është shumë i popullarizuar në mesin e grupeve të organizuara të udhëtarëve. Zakonisht ato janë varka me gjatësi rreth njëzet metra dhe kanë një bar ku mund të pini një pije, një sallë pritjeje të brendshme, muzikë dhe një pistë vallëzimi. Ata gjithashtu kanë një kuvertë të sipërme që të mund të bëni banja dielli dhe madje t'ju ofrojnë një përvojë gjithëpërfshirëse. Ai përbëhet nga një video 3D me pamje mbresëlënëse ajrore të qytetit. Në këtë rast, jahtet largohen nga skelë New York, ngjitur me urën Remedios.

Një mundësi tjetër është që të punësoni një Lundrim luksoz që përfshin drekën ose darkën. Është më e shtrenjtë se të mëparshmet, por edhe vlerësohet shumë, sidomos nga çiftet për shkak të përbërësit romantik. Sa i përket menysë, zakonisht përbëhet nga pjata tipike seviliane, si mund të ishte ndryshe.

Së fundi, ju mund të zgjidhni një varkë e vogël individuale. Kjo ju ofron më pak komoditete se dy opsionet e mëparshme, por ka edhe hijeshinë e saj, veçanërisht për grupet e vogla të miqve. Ka një ekuipazh të vogël dhe është i pambuluar, megjithëse ka një pëlhurë gome si çati për t'u mbrojtur nga dielli.

Përveç kësaj të fundit, anijet e tjera kanë një udhërrëfyes profesional që do t'ju japë informacion për vendet dhe monumentet që shihen në brigje. Megjithatë, në anijet më moderne ajo është zëvendësuar nga udhëzues audio në gjuhë të ndryshme.

Çfarë mund të shihni gjatë udhëtimit tuaj me varkë në Sevilje

Ura Isabel II

Ura Triana me kapelën Carmen në fund të saj

Po aq e rëndësishme sa të gjitha sa më sipër është që të dini se si është shëtitja me varkë në lumë. Kjo është, ajo që ju lejon të shihni. Tashmë në dalje, siç ju thamë, e keni të shtrenjtën kulla e Arit. Ajo i përkiste një rrethimi të fortifikuar dhe ndërtimi filloi në shekullin e XNUMX-të. Megjithatë, trupi i dytë është tashmë i shekullit të XNUMX-të dhe i treti, cilindrike dhe përfundon në një kube, i shekullit të XNUMX-të. Përveç kësaj, ajo është restauruar disa herë. Është monument historiko-artistik dhe strehon Muzeu Detar.

Lagjja Triana

Sheshi i Altozanos

Plaza del Altozano në Triana

Pasi të ketë filluar udhëtimi juaj me varkë në Sevilje, do të mund të shihni lagjen popullore Triana në të majtë, nën të cilën urë varka do të kalojë. Ky i fundit u ndërtua në mesin e shekullit të XNUMX-të me plane të arkitektëve francezë Gustave Steinacher y Ferdinand Bernardet. Ndoshta për këtë arsye, ajo ka ngjashmëri me urë karrosel de Paris. Ai shquhet për pamjen e tij të fortë, dy shtyllat dhe harqet e tij prej hekuri.

Pranë tij, ju keni Sheshi Altozano, në të cilin spikasin ndërtesat moderniste të fillimit të shekullit të XNUMX-të dhe tregu, në bodrumet e të cilit ndodhen mbetjet e kështjellës së San Jorge. Ajo është gjithashtu e zbukuruar me një statujë kushtuar bullluerit Juan Belmonte krijuar nga Venance e bardhë dhe një tjetër që i bën homazh Flamenkos dhe i takon Jesus Gavira.

Gjithashtu, në njërin skaj të urës mund të shihni të voglën dhe të bukurën kishëz e Carmen, i ndërtuar në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe menaxheri i të cilit ishte arkitekti Sevilian Hannibal Gonzalez, të cilës i detyrohemi edhe Plaza de España të mrekullueshme në qytet. Sa i përket kapelës, ajo është një bukuri e punuar me tulla të ekspozuar dhe qeramikë me dy trupa të bashkuar nga një pjesë drejtkëndëshe.

Së fundi, mrekulli të tjera të lagjes Triana janë kishat e Nuestra Señora de la O, San Jacinto dhe Santa Ana dhe Kapela të Detarëve dhe të Patronazhit. por edhe të vjetrit koralet, oborret dhe shtëpitë fqinje, me burimet dhe ndërmjetësit e saj.

Trashëgimia e Ekspozitës Universale të vitit 1992

Ura Barqueta

Ura Barqueta, e ndërtuar për Expo 92

Pasi të kalojë urën Triana, e quajtur edhe ura Isabel II, anija do të arrijë në zonën ku Ekspozita Universale e Seviljes e vitit 1992. Si rezultat i saj kanë mbetur shumë ndërtime interesante. Në fakt, disa nga pavionet janë përfshirë në Katalogun e Përgjithshëm të Trashëgimisë Historike Andaluziane. Ky është rasti i Spanjës, Hungarisë. Andaluzia apo Finlanda, ndër të tjera.

Edhe ndërtesa të tjera mbeten si Kulla Triana y kopshte si ato të Guadalquivir dhe Americano. Por, mbi të gjitha, ju mund të shihni urat e ndërtuara për ekspozitën gjatë udhëtimit tuaj me varkë në Sevilje. Midis tyre, ai me Barqueta, me strukturën e saj mbresëlënëse që i ngjan harpës dhe atë të Santísimo Cristo de la Expiración ose të qenushit, i cili, çuditërisht, u ndërtua para se të kanalizonte lumin nën të. Por mbi të gjitha, urë këmbësore me qira, e cila mban rekordin Guinness për hollësinë e saj në raport me gjatësinë e saj dhe mbresëlënëse Ura Alamillo. Kjo e fundit i takon arkitektit Santiago Calatrava dhe shquhet për shtyllën e saj unike dhe të madhe nga e cila nisin mbajtëset kundërpeshë.

Manastiri i Kartujës

Manastiri Kartuzian

Manastiri i Kartujës

Më në fund, nga varka do të mund të shihni këtë manastir, i cili ndodhet në të njëjtin ishull të La Cartuja ku u zhvillua Expo 92 dhe që njihet edhe si e Virgjëreshës së Shpellave. Ajo u ndërtua gjatë shekullit të pesëmbëdhjetë e porositur nga Kryepeshkopi Gonzalo de Mena dhe, tashmë në shekullin e XNUMX-të, ajo u bë një fabrikë qeramike. Aktualisht, është një monument kombëtar dhe selia e Qendrës Andaluziane për Artin Bashkëkohor dhe Rektoratit të Universitetit Ndërkombëtar të Andaluzisë.

Është një kompleks monumental heterogjen në të cilin kombinohen elemente të stileve të ndryshme. Por mbi të gjitha duhet t'i kushtoni vëmendje kisha, me tipare gotike dhe prekje Mudejar, e cila, për gati tridhjetë vjet, strehoi varrin e Kristofor Kolombi. Këtij stili të fundit i përkasin edhe manastiri dhe sakristia, ndërsa ndërtesat e tjera në kompleks shfaqin tipare klasike dhe barok.

Aspekte të tjera që duhen marrë parasysh në udhëtimin tuaj me varkë në Sevilje

Alcazar i vërtetë i Seviljes

Fasada e pallatit të Pedro I në Real Alcázar të Seviljes

Për të përfunduar shpjegimin e gjithçkaje që duhet të dini për udhëtimin tuaj me varkë në Sevilje, do të përmendim disa gjëra që do t'ju duken gjithashtu interesante. Pra, këto anije janë në kërkesë të madhe, kështu që ne ju rekomandojmë që bëni rezervimin tuaj paraprakisht. Gjithashtu, nëse nuk mund të shkoni më vonë, ju lejojnë ta anuloni falas. Për të njëjtën arsye, është më mirë të të arrijë në bankën e të akuzuarve në kohë. Është mirë që ta bëni rreth njëzet minuta para nisjes së varkës. Nga ana tjetër, anijet Ato zakonisht përshtaten për njerëzit me lëvizshmëri të zvogëluar. Është gjithashtu e rëndësishme që ta dini këtë numri maksimal i fëmijëve për person është tre.

Si përfundim, ne ju kemi treguar gjithçka që duhet të dini për veten tuaj udhëtim me varkë në Sevilje. Na mbetet vetëm t'ju urojmë një udhëtim të mbarë dhe që të shijoni këtë qytet të bukur andaluzian, me histori aq sa monumente. Në fakt, ne ju kemi thënë vetëm për ato që mund t'i shihni nga lumi, por ka edhe, siç e dini, Katedrale me të giralda, Alcazar i vërtetë, Arkivi i Indive dhe shume te tjere. Shkoni përpara dhe vizitoni Sevilla.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*