Plane romantike në Majorka

çift

Nëse keni menduar të bëni Planet romantike në Majorka me partnerin do e keni zgjedhur mire destinacionin. Sepse më e rëndësishmja nga Ishujt Balearik Është vendi i përsosur për të ndarë momente unike me të.

Majorca kombinoj a klimë e butë gjatë gjithë vitit me peizazhet e ëndrrave dhe një det i qetë shumicën e ditëve. Por gjithashtu ka vende plot histori dhe legjenda dhe restorante të shkëlqyera ku mund të festoni bashkimin tuaj. Ndaj, ka shumë plane romantike në Majorka që ju presin. Por ne do të propozojmë disa prej tyre.

Ekskursion nëpër fshatrat e Sierra de la Tramontana

Valldemossa

Qyteti i bukur i Valldemosa

La Vargmalet e Tramontanës përfshin disa nga peizazhet më romantike të Majorkës. Dhe qytetet që janë në të janë sa piktoreske aq edhe të bukura. Me lartësi maksimale që i kalojnë një mijë metra (1445 mat Kryebashkiaku Puig), ju ofron disa nga pikëpamjet më spektakolare në ishull. Gjithashtu, këto janë vende perfekte për një deklaratë dashurie.

Shembull i mirë i tyre, ju e keni atë banalbufar, ku eshte kullë verger, një kullë vrojtimi që shërbente si pikë vëzhgimi kundër sulmeve të piratëve. Por, në përgjithësi, të gjitha këto qytete, me arkitekturën e tyre tradicionale, shtëpitë e tyre të stolisura me tenxhere shumëngjyrëshe dhe rrugët e tyre të ngushta, janë vende. plot romancë.

Ndoshta qyteti që merr tortën në këtë drejtim është Valldemossa, e cila i shton bukurisë faktin se ka qenë skena e dashuria e Shopenit dhe shkrimtarit George Sand. në të famshmen e tij shtëpi me qira ata kaluan një dimër dhe ndoshta është një vend i mirë për ju për të rijetuar historinë e tyre romantike. Përveç kësaj, ju do të njihni këtë ndërtesë, e cila ishte rezidenca e mbretit Sancho I i Majorkës, megjithëse kisha e saj është e shekullit të XNUMX-të dhe me stil neoklasik.

Një udhëtim romantik me tren

Treni Soller

Treni romantik Sóller

Nëse largoheni nga malet Tramuntana, keni një plan tjetër romantik në Mallorca. flasim për udhëtoni për në Sóller me trenin e tij historik. Është një hekurudhë e vitit 1912 që niset nga Palma de Mallorca dhe mbulon një udhëtim prej njëzet e shtatë kilometrash përmes peizazhet spektakolare të Tramontanës.

Gjithashtu, ndaloni në qytetin e bukur të Bunola, e cila përbëhet nga shtëpi tipike prej guri Mallorkan dhe që ka një bukuri kishë barok të shekullit të tetëmbëdhjetë. Si plotësues i një udhëtimi kaq romantik, mund ta vazhdoni në Tramvaj Soller, jo më pak tradicionale, pasi daton nga viti 1913, që do t'ju çojë në portin e qytetit.

Gjithashtu, duke qenë se jeni në Sóller, ju këshillojmë të vizitoni këtë qytet të bukur Mallorcan. vet stacion treni Është një vend plot sharm që do t'ju çojë në të kaluarën. Përveç kësaj, sot është vendi i ekspozitave të pikturës kushtuar une shikoj y Picasso. Por qendra nevralgjike e qytetit është Kushtetuta Plaza, me baret dhe restorantet e saj. Në të, ju mund të shihni imponues kisha e San Bartolomé. Është një tempull i bukur barok, megjithëse fasada e tij është moderniste dhe kambanorja neo-gotike.

Gjithashtu në shesh do të shihni Ayuntamiento, po aq barok dhe me një stemë gjigante të qytetit. Dhe, pranë kishës, duhet të shikoni ndërtesën moderniste të Banka shitëse. Pikërisht, nëse ju pëlqen ky stil ndërtimi, ju rekomandojmë ta vizitoni Can Prunera, e cila i përgjigjet atij dhe, përveç kësaj, strehon një muze modernist. Më në fund, përpara se të largoheni nga Sóller, bëni një shëtitje përreth Rruga Sa Lluna, një rrugë që ruan gjithë hijeshinë historike të qytetit dhe në të cilën do të gjeni edhe shumë dyqane.

Shiko perëndimin e diellit në limane të shkreta

liman varques

Cala Varques, një nga plazhet më romantike në Mallorca

Edhe pse ishulli i Majorkës është një nga vendet kryesore turistike në Evropë, ai ende ka vende gjysmë të virgjëra. Përgjatë brigjeve të saj ka të shumta limane të vogla që vështirë se dikush i viziton ose, të paktën, që zakonisht janë bosh. Janë vende perfekte për t'i zbuluar me partnerin tuaj dhe për t'u ndjerë sikur të ishin tuajat.

Midis këtyre limaneve, ne sugjerojmë liman varques, i cili ndodhet në zonën komunale të Manakor dhe se ajo është praktikisht e virgjër. Mund të hyni në të nga rruga që lidh Porto Kristo y Porto Colom. Do të gjeni një peizazh të bukur shkëmbinjsh me shpella, rërë të imët dhe ujëra blu bruz.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni Cala Mitjana, e cila ndodhet pranë urbanizimit Cala d'Or, në felanix. Është aq pak i shfrytëzuar nga turizmi masiv, saqë mund të arrihet vetëm në këmbë. Në këmbim të shëtitjes, do të gjeni rërë të imët të bardhë dhe ujëra të pastër kristal.

Së fundi, i vendosur mes shkëmbinjve imponues rreth dyqind metra të lartë, ju keni Cala Sa Calobra, që në fakt janë dy brigje të vogla rëre. Ju mund t'i arrini ato me anë të detit ose përmes një rruge plot kthesa marramendëse që shpëton, pikërisht, Sierra de Tramontana. Udhëtimi do t'ju ofrojë, pra, peizazhe të mrekullueshme.

Për ta bërë ekskursionin tuaj edhe më romantik, ju këshillojmë ta bëni në perëndim të diellit. Të perëndimet e diellit en Majorca Janë ndër më të bukurat në botë. Dhe, nëse doni t'i jepni një prekje më origjinale, mundeni me qira një varkë me vela dhe shikoni fundin e ditës në bord ndërsa dollini me një gotë shampanjë.

Koncert në shpellat e Draçit

Shpellat e Drachit

Shpellat spektakolare të Drach

Ne ndryshojmë plotësisht regjistrin dhe shkojmë nga bregu në nëntokën e tokës Majorkan për të rekomanduar një vizitë në Shpellat e Drahut. Gjendet në komunën e ManakorAta gjithashtu ju ofrojnë një përvojë plot romantizëm. Ato shtrihen për më shumë se një kilometër dhe arrijnë njëzet e pesë metra thellësi. Gjithsej ka katër zgavra: shpella e Zezë, ajo e Bardhë, ajo e Lluís Salvadorit (për nder të arkidukës austriak me të njëjtin emër që hartoi shpellat) dhe ajo e francezëve.

Të gjithë ata kanë formacione kapriçioze të stalagmiteve dhe stalaktiteve që do t'ju bëjnë të ndiheni në një Bota e ëndërrave. Por kulmi i ekskursionit ndodh në zonën e liqenet e brendshme. Në bordin e një varke, disa muzikantë do t'ju ofrojnë nje koncert me pjesë romantike të Chopin dhe kompozitorë të tjerë. Dhe ju gjithashtu mund të kaloni ujërat në bordin e një prej këtyre varkave të vogla.

Nga ana tjetër, si kontrast, mund të preferoni lartësitë. Në këtë rast ju propozojmë një tjetër nga planet romantike në Majorka. Bëhet fjalë për një udhëtim me tullumbace nëpër qiejt e ishullit. Ka kompani të specializuara në këto rrugë dhe përfshijnë një gotë cava dhe çokollata në udhëtim. Ai zgjat afërsisht katër orë dhe do t'ju lejojë të shijoni peizazhet e bukura të Mallorcan nga një këndvështrim tjetër.

Un spa me pamje nga deti ose mali

Spa

Un spa me pamje malore

Majorka është një nga destinacionet turistike më të zgjedhura nga çiftet. Kjo ka bërë që shumë nga hotelet në ishull të ofrojnë plane speciale për ta. pothuajse të gjitha ofrojnë suita madhështore me detaje romantike si një shishe shampanjë ose një dhuratë mirëseardhjeje, ndër të tjera. Dhe ofertat e tyre i përfshijnë në paketa turistike shumë të volitshme.

Megjithatë, ne duam të shkojmë një hap më tej dhe t'ju ofrojmë një qëndrim të këtij lloji, por edhe në a spa me pamje nga deti Mesdhe ose malet. Ky nuk është vendi për të reklamuar institucione specifike. Ne preferojmë që ju të zgjidhni atë që ju pëlqen më shumë. Do të gjeni shumë në çdo faqe interneti për prenotime hotelesh. Por imagjinoni se si do të kënaqeni me partnerin tuaj ndërsa ai ju jep një masazh i këndshëm duke soditur bukurinë e bregdetit ose malet Majorkane.

Një darkë romantike

tavoline per darke

Komplet tavoline per nje darke romantike

Ndër propozimet tona të planeve romantike në Majorka, nuk mund të mungonte një darkë për dy. Ishulli ka një ofertë madhështore gastronomike dhe hoteliere. A keni disa restorante me Yll Michelin. Por mbi të gjitha të tjera që të ofrojnë një atmosferë të bukur romantike dhe që janë ideale për darka apo vakte në çift. I keni edhe përballë detit ose duke parë spektakolarin Vargmalet e Tramuntanës. Gjithashtu, ka të vendosura në të vjetër shtëpi fermash, ndërsa të tjerët janë brenda ndërtesa moderne. Zgjedhja e njërës ose tjetrës varet nga prekja avangarde ose fshatar që dëshironi t'i jepni darkës tuaj.

Gjithashtu, në këtë gjëja më e rëndësishme është që jeni bashkë dhe se atmosfera është intime dhe e këndshme. Por ne dëshirojmë t'ju japim edhe disa rekomandime për ushqimin, sepse Gastronomia Mallorcan është e shijshme. Vlen të veçohen peshqit dhe butakët e tij të pjekur në skarë, por edhe disa pjata tipike madhështore.

Suxhuk i mirëfilltë i ishullit është sobrasada, e cila bëhet me mish derri pa dhjamë, gjalpë dhe paprika. Mund ta hani të papërpunuar, të skuqur ose të pjekur. Është gjithashtu shumë tipike e skuqura, e cila sjell në tigan të brendshmet e derrit ose të qengjit me qepë, piper, domate dhe patate. Përgatitet edhe me perime të ndryshme. tumbet, e cila ka edhe peshk ose mish.

Nga ana e saj, koksin duket si pica italiane dhe oriz i papërpunuar, e cila është supë, ka salcice dhe produkte nga kopshti dhe gjahu. Sa për ëmbëlsirat, shijoni ensaimada, e cila bëhet me makarona, suet dhe sheqer. Por, nëse doni të provoni diçka më pak të famshme, zgjidhni rubioli, e cila është një empanada e ëmbël, ose për rruzare e sheqerosur. Dhe, për të përfunduar vaktin, mund të provoni një gotë palo, një pije alkoolike që bëhet me gentian.

Si përfundim, ne kemi propozuar disa Planet romantike në Majorka. Por ju mund të zgjidhni të tjera si shijoj a Hamman ose banjë arabe; të bëj një xhiruar foto në peizazhe idilike; a lundrim me jahte për të dalluar delfinët ose, thjesht, për të transportuar veten në të kaluarën duke vizituar bukurinë qyteti i vjetër i Palma de Majorca. Vazhdoni dhe shijoni ndonjë nga këto plane.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*