Plazhet më të mira në Almeria

Plazhi Las Negras

Flas rreth Plazhet më të mira në Almeria Do të thotë të zgjedhësh midis një numri të madh zonash ranore që përbëjnë më shumë se dyqind kilometra vijë bregdetare. Janë ata që kjo krahinë e mrekullueshme e Komuniteti Autonom i Andaluzisë. Prandaj është një detyrë e mundimshme.

Sepse, përveç kësaj, këto plazhe rival në bukuri. Shumica e tyre janë të përshtatur nga një gjeologji kapriçioze me shkëmbinj në tone vullkanike që kontrastojnë me ngjyrën e bukur bruz të ujërave të saj. Dhe, në fund të tyre, ka livadhe të posidonia që janë përgjegjës për t'u siguruar atyre një vlerë të madhe ekologjike. Por, pa u ndalur më, tani do të flasim me ju për plazhet më të mira në Almería.

Plazhi i Genoveses

Plazhi i Genoveses

Los Genoveses, një nga plazhet më të mira në Almería

Ky breg i mrekullueshëm ranor zë një gji të tërë midis Morro de los Genoveses dhe Ave Maria Hill. Ndodhet pranë qytetit të vogël të San José, në komunën e Nijar. Dhe shquhet për pamjen e saj pothuajse të virgjër, pa rrugë të asfaltuara dhe pothuajse asnjë ndërtesë.

Rëra e saj e imët dhe tonet okër të rrethinës plotësojnë bukurinë e ujërave të saj. Jo më kot, i përket Parku Natyror Detar-Tokësor Cabo de Gata-Níjar. Është një ekosistem mbresëlënës prej gati tridhjetë mijë hektarësh që ndërthur lagunat, stepat, shtretërit e detit të Posidonisë së lartpërmendur dhe lartësitë shkëmbore me shpellat që zhyten në det.

Gjithsesi në plazh mund të hyni me makinë, megjithëse, për t'u kujdesur për mjedisin, është më mirë ta bëni atë në këmbë ose me biçikletë. Nga San José ka mezi tre kilometra që, përveç kësaj, ju ofrojnë peizazhe të jashtëzakonshme. Ju gjithashtu keni një linjë autobusi nga ai qytet. Nga ana tjetër, megjithëse nuk është një plazh nudist, zakonisht ka njerëz që e praktikojnë atë në skajet veriore dhe jugore të bregut të rërës.

Si kuriozitet do t'ju themi se plazhi i Genoveses ka qene skena e xhirimeve te disa filma te famshem. Isshtë rasti i Indiana Jones dhe Kryqëzata e Fundit ose, tashmë në rrethinat e tij, të mitikes Lawrence of Arabia. Së fundi, nëse do të vizitoni këtë plazh të bukur, mos harroni të shkoni në qytetin jo më pak të bukur të San José, cituar tashmë. Është një fshat i vogël me shtëpi të zbardhura me një marinë të bukur.

Plazhi Las Negras

Ato të zeza

Plazhi Las Negras

Nuk e lëmë parkun natyror të lartpërmendur për t'ju treguar këtë plazh tjetër që tërheq vëmendjen sepse bën a formë sinuous në bregdet dhe sepse është shumë e hapur. Rërat e saj janë të errëta dhe, ndryshe nga ajo e mëparshme, është e pajisur me shërbime si dushe dhe pajisje shpëtimi gjatë verës. Gjithashtu ka parkim dhe është i përshtatur për personat me lëvizshmëri të reduktuar.

Ka një gjatësi të përafërt prej tetëqind e pesëdhjetë metra dhe është i përshtatur nga lartësitë shkëmbore. Bie në sy, në pjesën e Levantes, të kodër e zezë, me shkëmbinjtë e saj dhe tonet e saj të errëta. Është një peizazh që bie në kontrast me ujërat e kristalta. Nëse vizitoni këtë plazh, do ta ndani me varkat e peshkatarëve që jetojnë në të Ato të zeza. Ky qytet i vogël me mezi treqind banorë është shumë i bukur dhe ofron disa hotele, një kamping dhe bare dhe restorante të shumta në mënyrë që të mund të rimbushni bateritë tuaja pasi të bëni një banjë.

Po kështu, shumë pranë saj keni limane të vegjël që janë më të egër dhe plot hijeshi, si p.sh ai i San Pedro, Cala Hernández apo ai i Piedra Colorada. Në të gjitha do të gjeni kushtet ideale për zhytje.

Ensenada de Mónsul, një tjetër nga plazhet më të mira në Almería

Kovi i Monsulit

Plazhi Mónsul

Ne vazhdojmë në Parku Natyror Cabo de Gata-Níjar t'ju tregoj për këtë plazh tjetër të bukur. Ajo formon një peizazh të mrekullueshëm me të Krehër, emër që i është dhënë tombolos që ndodhet në qendër të limanit dhe që duket si kreshta e një dallge dhe me dunat e saj jo më pak imponuese.

Siç ndodhi me plazhin e Genoveses, mund të hyni me makinë, por as ne nuk e rekomandojmë. Dëmton mjedisin e tij mbresëlënës natyror dhe, përveç kësaj, në verë shemb parkingu i tij. San José Është vetëm katër kilometra larg dhe shëtitja ose shëtitja me biçikletë ju lejon të shihni peizazhe të mrekullueshme.

Rërat e saj janë të errëta në kontrast me ujërat blu bruz. Dhe malet përreth kanë tone ndryshku që zbulojnë origjinën e tyre vullkanike. është gjithashtu një plazh i virgjer, edhe pse në verë është plot me turistë. Po kështu, peizazhi unik që formon ka bërë që aty të xhirohen shumë filma. A) Po, Mark Antoni dhe Kleopatra, drejtuar nga Charlton hestonose Historia e pafund, bazuar në romanin homonim nga michael end.

Plazhi i madh i Rodalquilar

Plazhi Rodalquilar

Plazhi i Rodalquilar

Vetëm emri i kësaj zone me rërë do t'ju japë një ide se është një nga plazhet më të mira në Almería. Gjendet gjithashtu në komunën e Nijar, por në këtë rast afër fshatit të vogël të rodalquilar, i cili ka rreth dyqind banorë.

E rrethuar nga kodra, rërat e saj janë të errëta dhe ujërat e saj janë kristal të pastër dhe të qetë. Pavarësisht nga emri i tij, ai është vetëm katërqind metra i gjatë dhe gjerësia mesatare, e cila logjikisht varet nga baticat, është rreth tridhjetë. Qetësia e ujërave të saj e bën këtë breg rëre të përsosur për të shkoni me fëmijët tuaj të vegjël. Dhe gjithashtu e bën atë të rekomandueshme për buceo në pjesën jugore të saj, ku rëra tashmë kthehet në shkëmb.

Për të arritur në Playazo, duhet të ndiqni një rrugë prej afërsisht tre kilometra, e cila fillon nga rruga që shkon nga Las Negras në Rodalquilar. Megjithatë, nëse ju pëlqen të ecni në këmbë, ju këshillojmë të shkoni nga i pari prej këtyre qyteteve, për shkak të të ashtuquajturit. Rruga e Molatës, një shteg që përshkon shkëmbinjtë dhe kalon nëpër liman korbash. Peizazhet janë mbresëlënëse.

Nga ana tjetër, në një skaj të plazhit, në një dunë të madhe të fosilizuar, keni mbetjet e kështjella e San Ramonit. Është një kështjellë e ndërtuar në shekullin e 2000-të me kanone klasiciste për të vëzhguar bregdetin e Almerias. Në vitin XNUMX është shpallur pasuri me interes kulturor.

Gjithashtu, gjatë rrugës për në plazh mund të shihni Kulla e Alums, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të sipas udhëzimeve të Rilindjes. E merr këtë emër sepse në Rodalquilar nxirrej shap, një sulfat alumini dhe kaliumi që përdorej si ngjyrues. Ai përbëhet nga një kullë katërmbëdhjetë metra e lartë me tre kate të harkuar dhe një mur të jashtëm.

Pikërisht, ju mund të shihni në zonë Kompleksi i minierave Rodalquilar, një shfrytëzim i vjetër nga i cili kanë mbetur disa ndërtesa dhe gjithashtu qyteti ku strehoheshin punëtorët.

Aguadulce, një nga plazhet më të gjata ndër më të mirat në Almería

Uje i embel

Shëtitorja e plazhit Aguadulce

Ndodhet në qytetin me të njëjtin emër, shumë afër Shkëmbinjtë e DetitKy breg ranor ka një gjatësi të përafërt prej dy kilometrash e gjysmë. Kjo e bën atë një nga më të gjatat në të gjithë krahinën. Është pra, një plazh urban që ka Të gjitha shërbimet. Ka pajisje shpëtimi, dushe, hamak dhe çadra me qira, madje edhe tualete.

Gjithashtu, shumë afër keni bare dhe restorante. Është përshtatur edhe për personat me lëvizshmëri të reduktuar. Për të gjitha këto arsye, ajo është njohur me dallimin e Flamuri blu. Ujërat e saj janë të qeta dhe rëra është e errët dhe, në verë, është shumë e mbushur me njerëz.

Nga ana tjetër, nëse vizitoni këtë plazh, përfitoni nga rasti për të zbuluar Vendi arkeologjik i Ribera de la Algaida, që varion nga epoka e bronzit deri në periudhën myslimane. Gjithashtu, në qytetin e afërt të Shkëmbinjtë e Detit Ju keni gjithashtu plazhe të tjera më të mira në Almería. Për shembull, ai i Salinas ose ai i Ventilës. Përveç kësaj, në të mund të shihni kështjella e Santa Ana, një fortifikim i fundit të shekullit të XNUMX-të që është rindërtuar së fundmi. Vlen të përmendet gjithashtu në qytet Kisha e Zojës së Rruzares, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, dhe fari, i cili daton nga mesi i shekullit të XNUMX-të.

Kovi i mesëm

Kovi i mesëm

Cala de Enmedio, një tjetër nga plazhet më të mira në Almería

Ky liman i vogël dhe i fshehur është zgjedhur nga New York Times si një nga plazhet më të mira në Evropë. Nuk është rastësi, pasi pamja e saj është mbresëlënëse. Ajo është përshtatur nga Kodrat Cuartel dhe La Higuera, si dhe Tabela Roldan, një kep me origjinë vullkanike quhet kështu sepse është i sheshtë në majë të tij. Gjithashtu, këto shkëmbinj janë shpuar nga deti duke krijuar forma kurioze guri.

Mund ta përdorni vetëm në këmbë nga Ujë i hidhur dhe buzë detit. Ujërat e saj janë kristal të pastër dhe të qetë dhe rëra e saj është e errët. Për shkak të izolimit të tij është perfekt për praktikimin e nudizmit. Dhe gjithashtu paraqet kushte të mrekullueshme për zhytje.

Nga ana tjetër, nëse guxoni të njiheni me këtë liman, duhet të vizitoni edhe qytetin aty pranë Ujë i hidhur, cituar tashmë. Mbi të gjitha, Nijar, kryeqyteti i bashkisë. Ky i fundit është pjesë e rrjetit të qytetet më të bukura në Spanjë. Bie në sy qendra e saj historike, me lagje si El Portillo dhe Los Alfareros. Gjithashtu, ju duhet të shihni Kisha Mudejar e Zojës së Mishërimi dhe Atalaya, një fortifikim i vjetër mysliman.

Së fundi, në rrethinat e Níjar keni disa kështjella si Huebro ose Santa Ana në Los Escullos, si dhe disa kullat mbrojtëse. Midis tyre, ato të Vela Blanca, Calahiguera apo Los Lobos. Ju madje mund të shihni Rezervuari i Isabel II, e ndërtuar në mesin e shekullit të nëntëmbëdhjetë për të furnizuar zonën me ujë.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga plazhet më të mira në Almería. Megjithatë, ne mund t'ju tregojmë edhe për të tjerët. Për shembull, atë të të Vdekurve, në Carboneras, që shquhet për ujërat e pastra të kristalta; atë të Los Escullos, pranë ishullit Moro, ose unik liman plumbi, me format e saj të çuditshme guri. A nuk doni t'i njihni këto brigje ranore të bukura?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*