Plazhi Genoveses në Cabo de Gata

Plazhi i Genoveses

La Plazhi i Genoveses në Cabo de Gata Zakonisht shfaqet në listat e brigjeve më të mira të rërës në provinca e Almería madje edhe nga i gjithë rajoni i Andaluzisë. Asgjë më e drejtë, pasi është një plazh i bukur me rërë të imët dhe ujëra intensive blu.

Por i takon edhe Parku Natyror Detar-Tokësor Cabo de Gata-Níjar. Dhe është një plazh i vendosur në zonën e Campillo i Genoves, ku nuk ka pothuajse asnjë ndërtesë apo rrugë. Është, pra, një breg ranor i virgjër që ka ruajtur të gjithë bukurinë e tij me kalimin e kohës, diçka shumë e vështirë në bregdetin turistik spanjoll. Që ta vizitoni, ne do t'ju shpjegojmë gjithçka që ju duhet të dini për të Plazhi i Genoveses në Cabo de Gata dhe ne do t'ju tregojmë edhe për rrethinat e saj.

Ku mund të gjeni plazhin e Genoveses

Kovi Genovese

Gjiri i Gjenovezëve

Tashmë ju kemi dhënë disa informacione që të mund ta lokalizoni këtë plazh. Por ne do të specifikojmë më shumë për t'ju shpjeguar se është një hap larg Cabo de Gata, shume afer me te njohurit plazhi i monsulit. Prandaj, është një nga vendet më të vizituara në bregdetin e Almerias.

Është gjithashtu shumë afër qytetit të San José dhe, tashmë drejt brendësisë, të Pusi i Fretërve. Por më e rëndësishme është që ne të flasim me ju për Parku Natyror Detar-Tokësor Cabo de Gata-Níjar, të cilit i përket plazhi i Genoveses, siç ju kemi thënë tashmë. Kjo mrekulli e natyrës prej gati pesëdhjetë mijë hektarësh përfshin peizazhe të mrekullueshme bregdetare së bashku me ato të tjera të brendshme. Sa për tokat e saj, ato janë me origjinë vullkanike dhe përbëjnë një nga vendet më të thata në të gjithë Evropë. Por më shumë se gjashtëdhjetë kilometra vijë bregdetare e saj janë gjithashtu shtëpia e shkëmbinjve me bukuri të jashtëzakonshme dhe shtretërve të detit me vlerë të pallogaritshme ekologjike.

E gjithë kjo për të mos përmendur disa nga peizazhet e mrekullueshme që ju ofron. Për shembull, vetë Cabo de Gata ose i ashtuquajturi gumë sirenash, një grup formacionesh shkëmbore kapriçioze. Përveç kësaj, kjo hapësirë ​​natyrore është shtëpia e më shumë se një mijë specieve tokësore dhe rreth dyqind e pesëdhjetë specieve detare. Shumë prej tyre janë endemike të zonës dhe kanë vlerë të madhe. Për shembull, Posidonia oqeanike ndërmjet të dytës dhe luleradhiqe e vogël ndër ato të tokës, nëse flasim për florën.

Si të shkoni në plazhin e Genoveses në Cabo de Gata?

Gjenovezët

Pamje panoramike e plazhit te Gjenoveses

Mund të arrini në breg të rërës me makinë, por ne ju këshillojmë që të mos e bëni këtë. Sepse në verë trafiku rrugor është i kufizuar për të ruajtur vlerën ekologjike të zonës. Ekziston edhe një autobus që ju sjell nga San José, jo vetëm në këtë plazh, por edhe në atë të afërt Monsul tanimë Kovi i Gjysmëhënës.

Por është më mirë ta lini automjetin tuaj në vilën e San José, e cila është rreth dyzet kilometra nga qyteti i Almería. Pastaj ju duhet vetëm të ecni rreth tre përgjatë një rruge të dheut që ju tregon gjithashtu mullinj unikë me erë. Nga atje do të shkoni në një shteg me duna ranore dhe florë të egër nga e cila do të merrni pamje të mrekullueshme të limanit dhe spektakolare Morron i Gjenovezëve, një lartësi vullkanike rreth tetëdhjetë e pesë metra e lartë që dominon peizazhin.

Nga ana tjetër, tashmë ju kemi thënë se është një plazh pothuajse i virgjër. Prandaj, nëse dëshironi të kaloni gjithë ditën në të, më mirë sillni ushqimin tuaj, pasi aty pranë nuk ka restorante apo bare plazhi. Më të afërt janë në vetë San José.

Si është dhe kur të shkoni në këtë plazh?

Morron i Gjenovezëve

Morroni i Gjenovezëve

Plazhi i Genoveses eshte i sheshte dhe ka rreth një mijë e dyqind metra e gjatë dhe pesëdhjetë e gjerë. Ujërat e saj janë të qetë dhe të pastër, ndërsa rëra e saj është e imët. Dhe, pas saj, ka një grup dunash që kanë bimësi tipike të parkut natyror ku ndodhet. Konkretisht, ka shumë gjemba, agave dhe bilbilave.

Ne ju kemi thënë tashmë se, në njërën anë të bregut të rërës, ndodhet Morron i Gjenovezëve, e cila e kornizon atë. Nga ana tjetër, nga ana tjetër, këtë funksion e ushtron të ashtuquajturit Ave Maria Hill. Si njëri ashtu edhe tjetri mund të arrihet duke ecur nëpër shtigje dhe duke marrë pamje të mrekullueshme të bregdetit të Almerias.

Edhe pse nuk është një plazh nudist, është e zakonshme të gjesh njerëz në të duke u praktikuar naturizëm. Zakonisht janë në skajet veriore dhe jugore të bregut të rërës, ndërsa pjesa qendrore është për ata që veshin rroba banje.

Nga ana tjetër, çdo kohë është e mirë për ju për të vizituar këtë plazh të bukur në provincën e Almería. Klima e zonës është e mirë gjatë gjithë vitit. Prandaj, në pranverë dhe në fillim të vjeshtës moti është i këndshëm dhe ju lejon të bëni një banjë në ujërat e saj.

Sidoqoftë, sezoni më i mirë për të shijuar plazhin është, logjikisht, verëkur temperaturat janë më të larta. Është gjithashtu e vërtetë që kjo është koha kur ajo merr më shumë vizitorë, kështu që mund të gjesh shumë njerëz. Për të gjitha këto arsye, ndoshta muajt më të mirë për të përfituar nga plazhi i Gjenovesës janë qershor dhe shtator.

Emri dhe roli i tij si një set filmi

Ave Maria Hill

Ave Maria Hill

Për kuriozitet do t'ju themi se kjo zonë ranore quhet Playa de los Genoveses sepse aty mbërritën në shekullin XII dyqind anije nga ajo republikë italiane. Ata erdhën për të ndihmuar Alfonso VII i Leonit në luftën e tyre kundër muslimanëve. Në fakt, flamuri i qytetit të Almería ndan formën dhe ngjyrën me atë të Genoa.

Një tjetër fakt anekdotik është ai i plazhit si një set filmi. Roli i provincës së Almerisë në kinematografi është i njohur, me xhirimet e filmave perëndimor, kryesisht në shkretëtirë tabernas. Por dihet më pak se vende si plazhi i Genoveses janë zgjedhur për filma me një mjedis arab. Disa filma të xhiruar në të i përkasin këtij zhanri, si p.sh era dhe Luani, Gjon Milius. Por, pa dyshim, më i famshmi ishte Lawrence of Arabia, kryevepër e David ligët në të cilën pamë Peter O'Toole tashmë Omar Sharif shëtit nëpër rërat e saj.

Po kështu si kuriozitet do t'ju themi se rrëzë këtij plazhi mund të shihni një të vjetër Bunkeri i Luftës Civile Spanjolle. Nuk është në gjendje shumë të mirë konservimi, por me siguri do t'ju habisë.

Rrethinat e plazhit te Gjenoveses

San José

San José, qyteti më i afërt me plazhin e Los Genoveses në Cabo de Gata

Për të përfunduar vizitën tonë në këtë plazh të mrekullueshëm në Almeria, ne do t'ju tregojmë se çfarë mund të gjeni në rrethinat e tij. Pra, shumë afër e keni Ishulli i Maurit, një qytet i vogël me shtëpi të bardha dhe anije peshkimi të bllokuara në rërë. Mos humbisni pamjet e ishullit që i jep emrin ose ato të ofruara nga Vrojtimi i ametistit.

Nga ana tjetër, ju keni qytetin e vogël të San José, të cilën e kemi përmendur tashmë disa herë. Po kështu, bien në sy shtëpitë e saj të vogla të zbardhura dhe shërbimet turistike, me një numër të mirë baresh, restorantesh dhe dyqanesh. Në qytet ka qenë një kështjellë që është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, por pas Lufta e Pavarësisë, mbeti në gërmadha dhe më vonë në vend u ndërtua një kazermë e Gardës Civile.

Po kështu, nga San José nisen disa shtigje shëtitjeje që do t'ju lejojë të shijoni parkun e mrekullueshëm natyror të Cabo de Gata-Níjar dhe peizazhet bregdetare të Almería. Një shembull i mirë i tyre është ai që arrin Gurët, e cila është mezi shtatë kilometra e gjatë.

Më e rëndësishme se ato të mëparshmet është lokaliteti i Nijar, e cila është pjesë e rrjetit të fshatrave më të bukur në Spanjë. Ajo u themelua nga arabët në shekullin e XNUMX-të, e cila mund të shihet duke ecur nëpër rrugët e ngushta dhe të pjerrëta të qytetit të saj të bukur të vjetër. Vlen të përmendet edhe në këtë Kalimi Portillo, një nga portat e murit të vjetër.

Nijar

Qendra historike e Nijar

Ju këshillojmë të vizitoni në Níjar të bukurën Kisha Mudejar e Zojës së Mishërimi dhe ndërtimin e Ayuntamiento, e cila është në Plaza de la Glorieta. Por edhe në rrethinat e këtij fshati të bukur keni shumë për të parë. Kështu, në lagjen e bukur të Vezë, me shtëpitë e saj të zbardhura dhe kishën e saj të shekullit të XNUMX-të, ju keni mbetjet e një kështjelle të listuar si një pasuri me interes kulturor.

Më e ruajtura është Kalaja San Felipe, në Los Escullos, i cili gjithashtu u ndërtua në shekullin e XNUMX-të. Ata nuk janë të vetmit në zonë. Ju gjithashtu mund të shihni San Pedro o San Ramon, si kullat e vrojtimit bregdetar të tilla si Calahiguera, Los Lobos ose Vela Blanca.

Më në fund në Barranquete ju keni një nekropol dhe rodalquilar një operacion i vjetër i minierave të shekullit të XNUMX-të. Ky grup përfshin disa miniera dhe fabrika të përpunimit të mineraleve, si dhe një qytet të tërë, atë të San Diego. Po kësaj periudhe i përket Rezervuari i Isabel II, e cila u përurua në 1850.

Si përfundim, ne kemi shpjeguar gjithçka që ju duhet të dini për Plazhi i Genoveses në Cabo de Gata. Për të përfunduar, ne do t'ju këshillojmë që, përveçse ta shijoni, të vini të vizitoni qytetin e bukur dhe historik të Almería, Themeluar nga Abdullah III në shekullin e XNUMX. A nuk është ky një plan interesant?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*