Fari i kuajve në Cantabria

Fari i kuajve në Cantabria

A keni dëgjuar për ju Far kuajsh në Cantabria? Nëse e keni vizituar zonën, me siguri do t'ju rekomandojnë t'i afroheni atij. Ndodhet në komunën e Santosha, i famshëm për açugat, por edhe për kalatë bregdetare dhe monumente të tjera.

Të gjitha Bregdeti kantabrian është e mrekullueshme. Por në rrethinat e farit të Kalit ka peizazhe spektakolare. Kjo është konkretisht në mali Buciero, nga ku mund të shihni shkëmbinj imponues dhe të bukur plazhe si Berria, me më shumë se dy mijë metra gjatësi dhe rërë të imët. Kështu që, nëse nuk e dini ende, vendosni ta vizitoni, ne do t'ju shpjegojmë gjithçka që duhet të dini për farin El Caballo në Cantabria.

Si të shkoni në farin e kuajve

Shkëmbi i farit të kalit

Shkëmbinjtë e malit Buciero

Vetë fari është ndërtuar në vitin 1863 dhe është një nga atraksionet më të mëdha të Santosha për pamjet e saj të mrekullueshme. Gjëja e parë që duhet të theksojmë është se qasja në të nuk është e lehtë. Ju do të duhet të zbres 763 hapa që u ndërtuan nga të burgosurit e burgut Dueso në kuadër të projektit Nácar.

Ju gjithashtu mund të hyni nga deti nëse koha e lejon. Në këtë rast, do të mbërrini në një skelë të vogël nga e cila do t'ju duhet të ngjitni 111 shkallë. Udhëtimi nga porti i Santoña zgjat afërsisht një orë e gjysmë, por ju ofron peizazhe të denja për çdo revistë udhëtimi. Nga ana e saj, ndërtesa përbëhej nga dy blloqe. E para ishte shtëpia e rojtarit të farit, e cila tashmë është shkatërruar. Dhe e dyta është vetë fari, i cili as nuk është më në përdorim.

Por, duke u kthyer në akses në këmbë, shtegu ju ofron edhe pamje spektakolare. Dhe do të shihni edhe më shumë nëse bëni ndonjë nga këto shtigje shëtitjeje të cilët shkojnë në vend. Ndër to do të veçojmë atë që vjen nga qendra urbane e Santosha dhe kaloni nëpër ato të përmendura tashmë Plazhi i Berries, Lagjja Dueso, nga i cili keni pamje mbresëlënëse të kënetave Victoria dhe Joyel, dhe Fari i peshkatarit. Në total, ato janë pak më shumë se gjashtë kilometra e gjysmë me një rënie prej 540 metrash. Kjo përkthehet në rreth njëqind e njëzet minuta në këmbë, megjithëse rruga është me vështirësi mesatare.

Rrugët e tjera që të çojnë në farin e Kalit janë ajo që kalon nëpër fort saint Martin dhe Shkëmbi i Fratit ose ai që shkon deri Atalaya nga plazhi i Berries. Kjo e fundit ju lejon të shihni bateri shpelle, i cili urdhëroi për të ngritur Napoleon bonaparti në 1811, fuçi baruti Dueso, këneta dhe vetë Atalaya, e cila u përdor tashmë në shekullin e XNUMX-të për të vëzhguar balenat. Për sa i përket rrugës së mëparshme, ajo është më e shkurtra, me rreth tre kilometra e tetëqind metra, megjithëse nuk është as e lehtë.

Këshilla për të ecur në far

Berria Beach

Plazhi Berria nga mali Buciero

Në të gjitha rastet, duhet ta keni parasysh këtë ju do të udhëtoni nëpër shtigje dheu dhe gurësh dhe se nuk keni asnjë lloj shërbimi. Nuk ka bare apo restorante, kështu që ju këshillojmë sillni ujë dhe pak ushqim. Gjithashtu nuk ka stacione ndihme, ndaj duhet të mbani edhe një çantë e ndihmës së shpejtë. Gjithashtu, vishni këpucë të rehatshme sportive.

Nga ana tjetër, shtegu nuk është i ndriçuar. Rrjedhimisht, bëjeni kur ka dritë të mjaftueshme natyrore. Përveç kësaj, me të do të mund të vlerësoni në tërësinë e saj pamjet mbresëlënëse që keni nga fari dhe që kemi përmendur tashmë. Në këtë kuptim, mos harroni të bëni një foto ose videokamerë për ta kapur atë peizazh unik.

Së fundi, vështirësia e rrugës bën jo i përshtatshëm për fëmijët ose personat me lëvizshmëri të zvogëluar. Mbani parasysh se, përveç rrugëve të dheut, ka më shumë se shtatëqind shkallë që duhet t'i zbrisni dhe pastaj t'i ngjitni përsëri, nëse nuk ktheheni nga deti. Ne as nuk ju këshillojmë të sillni kafshën tuaj. Dhe, sa i përket parkimit nëse udhëtoni me makinë, më i afërti është atë të fortesës së San Martinit. Por ju gjithashtu mund ta lini automjetin në Santoña, megjithëse do t'ju duhet të ecni më shumë në distancë.

Çfarë duhet të shihni në rrugën për në farin e kuajve në Cantabria

Kënetat e Santonës

Parku Natyror Santoña, Victoria dhe Joyel Marshes

Më vonë, ne do të flasim për atë që mund të vizitoni Santosha. Por tani do ta bëjmë për monumentet që keni në rrugën drejt farit dhe duke u devijuar pak prej tij. Për sa i përket pamjeve, do të keni një perspektivë unike të bregdetit Kantabrian si nga vetë fari ashtu edhe nga këndvështrimet aty pranë. Midis tyre, ju mund të zgjidhni ato të Virgen del Puerto, Cruz de Buciero ose fortesa e San Felipe.

Nëse i afroheni kësaj të fundit, do të shihni baterinë homonime, të ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe që dikur strehonte njëzet ushtarë. Gjithashtu, në rrugë, do të shihni Fari i peshkatarit, i cili ndodhet në ishullin e malit Buciero dhe që zëvendësoi atë të Caballo. Dhe gjithashtu ai Kalaja e Shën Martinit, që ju kemi përmendur tashmë dhe që është ndërtuar në mesin e shekullit të XNUMX-të. Bëhet fjalë për një ndërtim impozant prej më shumë se tetë mijë metrash katrorë që është përdorur për mbrojtjen e bregdetit.

Mund t'ju tregojmë aq shumë për fortesë mazo, e cila erdhi në një garnizon prej njëqind ushtarësh. Por, nëse ju pëlqen natyra, sigurohuni që të vizitoni Marismas de Santoña, Joyel dhe Victoria Park. Me gati shtatë mijë hektarë, konsiderohet ligatina më e rëndësishme në bregdetin Kantabrian dhe është Zonë e Veçantë e Mbrojtjes për Zogjtë. Mos ndaloni së afruari ndërtesa e qendrës së interpretimit, i cili simulon format e një anijeje. Gjithashtu, shijoni Plazhi i Berries, e cila mban distinktivin e Flamurit Blu dhe është e përkryer për të surfuar.

Çfarë duhet të shihni në Santoña

Pallati Chiloeches

Pallati Chiloeches

Natyrisht, nëse vizitoni farin El Caballo në Cantabria, duhet të vizitoni edhe qytetin e bukur Santoña, i cili, siç ju thamë, është i famshëm në botë për açugat e tij. Por, përveç kësaj, ajo ka shumë më tepër për t'ju ofruar. Ne ju kemi treguar tashmë për mjedisin e saj të privilegjuar, me Parku Natyror Santoña, Victoria dhe Joyel Marshes.

Prandaj, tani do të përmendim disa nga monumentet kryesore të saj. Bie në sy në periferi Kisha e Santa Maria del Puerto, origjina e të cilit daton në shekullin e trembëdhjetë. Ishte pjesë e një manastiri benediktin dhe është mbështjellë me një legjendë të bukur. Ai thotë se është krijuar nga vetë Apostulli Jakob me gradën katedrale. Përveç kësaj, ai do të kishte emëruar si peshkop të ardhmen Shën Arkadi.

Duke lënë mënjanë historitë legjendare, është një tempull i bukur stil romantik. Konkretisht, ai i përgjigjet modelit Burgundian dhe ka tre nefe të mbështetur nga shtylla të rrumbullakëta. Brenda, ajo strehon një Gdhendje gotike e Virgjëreshës së Portit, si dhe dy altar të bukura. Njëra i kushtohet Shën Bartolomeut dhe tjetra Shën Pjetrit. Të dyja janë të shekullit të XNUMX-të dhe, njëqind vjet më parë, u ndërtua harku i lirë përmes të cilit hyhet në oborrin e kishës.

Nga ana tjetër, Santoña ka disa pallate madhështore. Të Pallati Chiloeches Ajo u ndërtua me urdhër të markezit të titullit homonim në shekullin e XNUMX-të. Ka planimetri në formë L dhe tre kate, me çati me kërpudha. Në skajet e katit të sipërm, dy të mëdha mburoja baroke gdhendur në gur. Por, mbi të gjitha, do t'ju tërheqë vëmendjen zbukurim gjeometrik i njërës prej fasadave të saj.

Pallati tjetër i madh i Santonës është atë të markezit të Manzanedos, e ndërtuar në shekullin XIX. Është projektuar nga arkitekti Antonio Ruiz deSalces dhe përgjigjuni stili neoklasik. Ka planimetri katrore, me dy objekte dhe garazhe dhe eshte i ndertuar me murature ne pjesen e siperme se bashku me murature ne bazament dhe cepa. Aktualisht, është selia e Ayuntamiento.

Sheshi Shën Antoni

Plaza de San Antonio në Santoña

Por ky nuk ishte i vetmi ndërtim i madh i porositur nga Markezi i Manzanedos në qytetin Kantabrian. Po kështu, ai urdhëroi ndërtimin një ndërtesë për një shkollë të mesme e cila është gjithashtu shumë e bukur. Më i madh se ai i mëparshmi, është gjithashtu i stili neoklasik dhe përfshin një panteon ku janë varrosur anëtarët e familjes së tij. Gjithashtu, ndërtesa është e përfunduar një kullë sahati dhe një observator astronomik.

Ju gjithashtu duhet të shihni në Santoña Shtëpia e pallatit Castañeda, një ndërtim i bukur i fillimit të shekullit të XNUMX-të. Eshte stil historik dhe eklektik, megjithëse, për të mbajtur harmoninë me të mëparshmet, paraqet tipare neoklasike. Në të spikat e tija mirë mbaj katror trekatësh. Rrugës për në këtë pallat, do të gjeni të njohurit Sheshi San Antonio, qendra nervore e jetës në një qytet Kantabrian. Në këtë hapësirë ​​të bukur, e cila ka një stendë bandash dhe një shatërvan, do të gjeni bare dhe restorante ku mund të shijoni disa açuqe si lamtumira e Santonas.

Si përfundim, ne kemi shpjeguar gjithçka që ju duhet të dini për të vizituar Far kuajsh në Cantabria. Në këtë hapësirë ​​të mrekullueshme natyrore do të shijoni pamje spektakolare të bregdetit, kënetave dhe plazheve të zonës. Përveç kësaj, ju mund të përfitoni nga vizita juaj për t'u njohur Santosha, nje vile e bukur. Dhe, nëse keni kohë, mos ndaloni së afruari Santander, kryeqyteti i provincës. Në këtë ju keni monumente po aq spektakolare sa ai Pallati Magdalena, Katedralja gotike e Supozimit të Zojës, Kazino e madhe Sardinero ose Qendra Botín të artit. Guxoni të bëni këtë udhëtim të bukur dhe na tregoni për përvojën tuaj.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*