Gjiri i Mesit të Almerisë

Kovi i mesëm

Cala de Enmedio de Almería është një nga shumë plazhet e vogla që ka bregdeti i mrekullueshëm Andaluzi. Është i integruar në Parku Natyror Cabo de Gata-Níjar, një zonë me vlera të mëdha ekologjike dhe një pol atraksioni turistik.

Megjithatë, Gjiri i Mesit të Almerisë Ajo është ruajtur e virgjër dhe, deri diku, e izoluar, për shkak të egërsisë së natyrës që e rrethon. Kjo e ka bërë atë një nga të preferuarit në zonë për të ushtruar nudizëm. Nuk është rastësi që guidat prestigjioze turistike e kanë përfshirë atë mes dhjetë vendet më të bukura në Spanjë. Nëse doni të dini më shumë rreth Cala de Enmedio de Almería. Ju ftojmë të vazhdoni të lexoni.

Ku është Cala de en Medio

Kovi i Mesëm

Cala de Enmedio de Almería, një xhevahir pothuajse i virgjër

Ky plazh i bukur ndodhet në grykën e Bulevardi i gjirit. Ai është i përshtatur nga dy male: kodrat e Cuartel dhe Higuera, të cilat kanë forma shumë kurioze të pjerrëta për shkak të erozionit të ujit të detit. Në fakt, bëhet fjalë për dunat e fosilizuara që shkojnë në det duke krijuar pishina.

Siç po thoshim, kompleti është i integruar në Parku Natyror Cabo de Gata-Níjar, një hapësirë ​​e privilegjuar natyrore që zë një pjesë të mirë të Provinca Almería. Në fakt, aktualisht mbulon 37 hektarë tokësorë dhe më shumë se dymbëdhjetë mijë detarë. Në bregdet ai shtrihet rreth gjashtëdhjetë kilometra ndërmjet Plazhi i SalinasKarbonera, Dhe Rambla e Ujërave, në kryeqytet. Po kështu, ai hyn një milje detare në Detin Mesdhe.

Përveç kësaj, përfshin plazhe të tjera, përveç Cala de En medio dhe atij që sapo përmendëm. A) Po, ato të Algarrobico-s, të të Vdekurve, të Zezakëve, të Genovezëve ose të Playazo de Rodalquilar. Ai gjithashtu përfshin Sierra de Gata dhe kripërat e pelerinës me të njëjtin emër, por, mbi të gjitha, të fushat e posidonisë të shtratit të detit. Megjithatë, kjo mrekulli natyrore ka ende më shumë se një surprizë për ju, siç do ta shohim.

Karakteristikat dhe koha më e mirë për të vizituar Cala de Enmedio de Almería

Dunat e Cala de Enmedio

Dunat e fosilizuara të Cala de Enmedio

Ky plazh i mrekullueshëm ka një gjatësi të përafërt prej njëqind e tridhjetë metra dhe një gjerësi mesatare prej tridhjetë e shtatë. Rërat e saj janë të imta dhe të arta, megjithëse ka edhe guralecë të vegjël. Nga ana e tij, ujërat janë të qeta dhe ideale për të ushtruar zhytja në ujë.

Siç ju kemi thënë, Cala de En Medio është ruajtur i virgjër. Prandaj, ai nuk ka shërbime shpëtimtare, dushe ose pajisje të tjera. Në këmbim të saj, pamjet janë të jashtëzakonshme. Nga plazhi, ju mund të shihni qytetin e Ujë i hidhur, përtej gjirit dhe, prapa, Kodra Mesa Roldán, me kështjellën dhe farin e saj.

Nga ana tjetër, koha më e mirë për të shijuar këtë liman të bukur është verë, kur orët me diell dhe temperaturat e larta janë të bollshme. Megjithatë, klima e zonës është e thatë dhe e nxehtë. Kjo do të thotë se si pranvera ashtu edhe vjeshta Janë gjithashtu kohë të mira për të shijuar plazhin dhe detin. Përveç kësaj, në këto dy sezonet e fundit, limani është më i qetë, me më pak vizitorë.

Si të shkoni në liman

Rruga për në Cala de Enmedio

Qasja në Cala de Enmedio

Mund të arrish në liman nga deti, meqë lejohet ankorimi i varkave. Mund ta bëni edhe në rrugë tokësore, por vetëm në këmbë. Ka një rrugë që është në gjendje të keqe, megjithëse ATV-të mund ta shfrytëzojnë atë. Megjithatë, për të shmangur problemet, është më mirë të ecni deri në breg të rërës.

nëse shkoni nga Ujë i hidhur, duhet të ndiqni shtegun e ecjes që shkon nga ky qytet në atë të lartpërmendur plazhi i zi. Deri në Cala de Enmedio ka gati dy kilometra, megjithëse rruga është e pjerrët. Duhet të ngjitesh rreth nëntëdhjetë metra dhe më pas të zbresësh në breg të rërës.

Ju gjithashtu mund të shkoni nga Kovi i Plumbit, i cili arrihet me makinë dhe ka parkim. Në këtë rast, itinerari është një kilometër e shtatëqind metra. Pjesë e një rrote uji të vjetër pranë parkim dhe është një rrugë më e sheshtë dhe më e rehatshme që mezi zgjat njëzet minuta.

Nga ana tjetër, ne kemi përmendur tashmë se Cala de Enmedio de Almería është e virgjër. Prandaj, nuk ka restorant ku mund të hani. Nëse nuk doni të lëvizni nga plazhi, do të duhet të sillni ushqimin tuaj. Përndryshe, do të duhet të shkoni në Ujë i hidhur. Në këtë qytet të vogël bregdetar, i cili ka ruajtur hijeshinë e tij të peshkimit, ju keni të instaluar bare në shtëpitë e tij karakteristike të bardha.

ju ofron gjithashtu një plazh i bukur që në këtë rast i ka të gjitha shërbimet dhe aktivitetet e shumta. Për shembull, kurse zhytjeje, ski në ujë ose kajak. Gjithashtu, në një nga skajet e saj mund të shihni një skelë të vjetër ku ishte ngarkuar mineral hekuri nga minierat e afërta, për të cilën do të flasim më vonë. Sepse ka ardhur koha për t'ju treguar Çfarë duhet të shihni pranë Cala de Enmedio në Almeria.

Çfarë duhet të shihni rreth Cala de Enmedio në Almeria

Sorba

Pamje e Sorbas

Ne kemi përmendur tashmë plazhe të tjera të bukura që ju mund të shijoni në rrethinat e Parku Natyror Cabo de Gata-Níjar. Ju kemi treguar edhe për qytetin e vogël të Ujë i hidhur. Por tani ne duam ta bëjmë atë nga vende të tjera më të rëndësishme dhe spektakolare të bukura. Konkretisht bëhet fjalë për Nijar, kryeqyteti i bashkisë ku është plazhi, i Karbonera dhe Sorba, e cila është pak më larg, por ia vlen ta vizitoni.

Karbonera

Karbonera

Një rrugë në Carboneras

Ky fshat simpatik i peshkimit me mezi nëntë mijë banorë shquhet për tradicionalen e tij shtëpi të zbardhura. Po kështu, në zonën e saj bashkiake ka mjaft plazhe, ndër të cilat atë të të vdekurve. Për sa u përket monumenteve të saj, ato janë pasuri me interes kulturor kullë rrufe, depozitimi nënujor, i kështjella e San Andres dhe Bateri Mesa Roldán hill. Kjo e fundit është një kullë vrojtimi bregdetare e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të që ndodhet pranë farit, i cili daton nga shekulli i XNUMX-të.

Nga ana tjetër, ju do të gjeni kështjella e San Andres në qendër të fshatit. Ajo u ndërtua gjithashtu në shekullin e XNUMX-të si një mbrojtje bregdetare. E ndërtuar me muraturë, ka planimetri drejtkëndëshe, dy kulla cilindrike dhe një kullë katrore trekatëshe në këndin e saj jugor. Gjithashtu për të mbrojtur zonën, kullë rrufe, e cila ishte pjesë e rrjetit që mbronte bregdetin. Ndonëse është më i vjetër, imazhi i tij aktual është për shkak të një rindërtimi të shekullit të gjashtëmbëdhjetë.

Nijar

Kisha e Mishërimit

Kisha e Mishërimit, në Níjar

Më i rëndësishëm se ai i mëparshmi është qyteti i Níjar, kryeqyteti i komunës ku ndodhet Cala de Enmedio, i cili është më i madhi në Almería dhe se ka gati tridhjetë e dy mijë banorë. Është një qytet i bukur që ka një spektakolare qendra historike e paraqitjes arabe me shtëpi të bardha të stolisura me lule. Një shembull i mirë i tij janë Lagjet Portillo dhe Potters. Nga ana e saj, në kulla e vrojtimit Do të gjeni mbetjet e fortifikimit që mbrojti qytetin në kohën e muslimanëve.

Në Plaza de la Glorieta ju keni ndërtesën e Ayuntamiento dhe e bukura Kisha e Zojës së Mishërimit, me stilin e tij Mudejar dhe me një gdhendje të veprës së Papërlyer të Alonso Cano. Më kurioz është Fermë fluturash, një kopsht kushtuar këtyre insekteve me ekzemplarë shumë të bukur. Nga ana e tij, Muzeu i Kujtesës së Ujit, i vendosur në tregun e vjetër ushqimor, kujton mullinjtë që përdoreshin për të marrë lëngun në këtë zonë të thatë.

Por, nëse Níjar është një qytet i bukur, rrethina e tij nuk është më pak e tillë. Në Gurët ju mund të shihni spektakolare Kalaja San Felipe, i ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe gjithashtu i shpallur një pasuri me interes kulturor. Një tjetër fortifikim, në këtë rast shkëmbor, keni në Vezë, e cila gjithashtu ka një të bukur kisha Mudejar. Po kështu, në shenjë të rëndësisë së ujit që ju kemi vënë në dukje, ju keni disa sterna muslimane dhe rrota uji. Për shembull, ai Cisterna Bermejo në Campohermoso dhe Pusi i rrotës së Ferrisit të Friars. Gjithashtu i lidhur me elementin e lëngshëm, edhe pse nga shekulli i XNUMX-të, është edhe ai Rezervuari i Isabel II.

Megjithatë, ndoshta gjëja më kurioze që mund të shihni në komunën e Níjar është ajo Depozita minerare Rodalquilar. Është një kompleks që përfshin miniera dhe fabrika të përpunimit të arit. Por edhe të qyteti i San Diegosku jetonin punëtorët. Si kuriozitet, do t'ju themi se karakteristikat e veçanta të faqes bënë të mundur që të xhirohej atje. filma të njohur. Për shembull, Indiana Jones dhe Kryqëzata e Fundit, Misteri i pusit o Eksodi: perënditë dhe mbretërit.

Së fundi, ne ju këshillojmë të shihni grup kullash mbrojtëse bregdetare mesjetare dhe të rilindjes që pikëzohet në qytet. Midis tyre, ato të Calahiguera, los Lobos, los Alumbres apo ajo e Vela Blanca, e cila ndodhet në kepën me të njëjtin emër.

Sorba

Bashkia e Sorbasit

Bashkia Sorbas

Jo më pak i bukur se ai i mëparshmi është ky qytet me mezi dy mijë e pesëqind banorë. E vendosur në një greminë, ajo gjithashtu ka të veçantat e saj shtëpi të varura dhe mbi të gjitha me Pamje spektakolare. Sa i përket trashëgimisë së saj, ndërtesa e Ayuntamiento, e ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të në një stil eklektik, dhe Pallati i Dukës së Albës, njëqind vjet më e vjetër dhe në një stil neoklasik.

Lidhur me monumentet fetare të Sorbasit, duhet parë mbi të gjitha kisha e Santa Maria, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, megjithëse koka e saj është barok e shekullit të XNUMX-të dhe fasada kryesore e saj është neoklasike e shekullit të XNUMX-të. Po kështu, brendësia e saj është e mbushur me elementë Mudejar. plotësoni këtë pasuri vetmitë e San Roque dhe Virgjëresha e Fatimes.

Megjithatë, pjesa më kurioze e Sorbas është në jug të qytetit. Ne flasim me ju për kompleksi i karstit të gipsit. Ai përbëhet nga shpella, kanione, gropa ose torka dhe gjeoda për shkak të erozionit të ujërat e lumenjve. Ju rekomandojmë ta vizitoni, veçanërisht nëse ju pëlqen speleologjia.

Si përfundim, ne kemi shpjeguar gjithçka që ju duhet të dini rreth Gjiri i Mesit të Almerisë. Ju kemi treguar gjithashtu se çfarë mund të vizitoni në rrethinat e saj. Guxoni të njiheni me këtë plazh të vogël dhe të na tregoni për përvojën tuaj në Provinca Almería.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*