Liman nafte ne Conil

Liman nafte ne Conil

La Liman nafte ne Conil Është një nga plazhet e bukura të kësaj komune në krahinën e Cádiz. Prandaj i takon të ashtuquajturit Kosta de la Luz, e cila përfshin vijën bregdetare si të krahinës së lartpërmendur ashtu edhe e Santa dhe kjo ka forcë të madhe turistike.

Edhe pse nuk është plazhi më i madh i zonës apo ai me shërbimet më të mira, është ndër më të bukurit. Megjithatë, ju keni një zgjedhje. Sepse katërmbëdhjetë kilometra plazhe të qytetit të Cadizit përfshijnë ato të batelët, Fontanilla, chorrillo o Shatërvani i gjelit. Gjithashtu, ju keni limane të tjera si ato të Roqueos apo ato të Roche. Pranë kësaj të fundit ndodhej edhe një pyll i bukur me pisha që pësoi një zjarr të tmerrshëm në vitin 2006. Por, nëse doni të dini më shumë për Cala del Aceite në Conil, ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Ku është dhe si të shkoni në Cala del Aceite?

Pamje panoramike e Cala del Aceite

Shkëmbinjtë e Cala del Aceite në Conil de la Frontera

Ky liman i bukur ndodhet periferi të Conil de la Frontera, pranë portit të peshkimit të qytetit. Për të arritur në të, mund të merrni rrugën CA-308, e cila largohet nga rrethrrotullimi i policisë. Pasi të kaloni kampingun, merrni daljen e dytë drejt portit.

Pasi të kaloni një restorant, duhet të ktheheni majtas dhe të ndiqni një rrugë të dheut. Pastaj kthehuni djathtas dhe do të vini në parking i përroit. Për të zbritur në rërë ka një rampë dhe shkallë. Prandaj, ju mund të arrini në liman në këmbë duke bërë një shëtitje të shkurtër prej vetëm një kilometër. Por ju mund të hyni edhe me makinë. Për më tepër, e gjithë rruga është treguar në mënyrë të përsosur.

Nga ana tjetër, nëse doni të zgjasni shëtitjen tuaj dhe të sodisni pamje spektakolare të bregdetit të Cadiz-it, mund të përfitoni nga të ashtuquajturat Shtegu Calas de Conil. Është një kilometër e gjysmë i gjatë dhe bashkohet me farin Roche me zonën ku ndodhet urbanizimi me të njëjtin emër. Gjatë rrugës do të keni pamje të bukura të vetë Cala del Aceite, por edhe të Fuente del Gallo dhe madje e Conil dhe fari i Trafalgarit.

Si është Cala del Aceite në Conil?

muzg

Perëndimi i diellit në plazhet e Conil de la Frontera

Nëse guxoni ta njihni këtë liman, do të gjeni një breg të bukur rëre që është dyqind e pesëdhjetë metra i gjatë dhe njëzet e pesë metra i gjerë. Megjithatë, këto dimensione mund të ndryshojnë, logjikisht, në varësi të baticave. por gjithmonë ka rërë të bardhë dhe ujëra blu bruz. Këto tone kontrastojnë me ngjyra e kuqërremtë e shkëmbinjve që rrethojnë plazhin dhe gjithashtu me bimësi e gjelbër po ajo

Orientohet në jug, ku era e Levantes fryn më pak. Prandaj, ky vend, pranë vetë shkëmbinjve dhe formës së tyre rrethore, e mbajnë të mbrojtur. Meqenëse nuk është zona më e rëndësishme me rërë në Conil de la Frontera, ajo ka pak shërbime. Por ai ka pastrim dhe mbikëqyrje. Edhe në verë hapet një bar plazhi ku mund të pini një pije dhe të hani. Një tjetër mundësi është të shkoni në port, ku ka disa objekte hotelierike.

Për më tepër, zënia e limanit është mesatare. Po, është i frekuentuar, por nuk është i mbipopulluar, përveç në muajt korrik dhe gusht, kur Conil pret më shumë turistë. Ujërat e saj kanë një fryrje e moderuar. Prandaj, ato janë ujëra të qetë dhe po aq transparentë. Kjo i bën ato perfekte për praktikoni zhytje dhe gjithashtu në mënyrë që ju laheni me fëmijët tuaj të vegjël.

Së fundi, ju rekomandojmë që të vizitoni Cala del Aceite në Conil ne perendim. Ngjyra e kuqërremtë e perëndimit të diellit kombinohet me ngjyrën e ngjashme të shkëmbinjve dhe me blunë e bruztë të detit, duke krijuar një pamje plot bukuri dhe romancë. Por, nëse ju pëlqen Cala del Aceite, do të vizitoni edhe Conil. Kjo është arsyeja pse ne duam t'ju rekomandojmë çfarë për të parë në këtë qytet të bukur Cadiz.

Çfarë duhet të shihni në Conil de la Frontera?

Kulla e Guzmanit

Torre de Guzmán, një nga simbolet e Conil

Conil është një qytet i vogël në provincën e Cádiz e cila ka rreth njëzet e dy mijë banorë në të gjithë mandatin e saj komunal, megjithëse në verë mund të arrijë në njëqind mijë. Megjithatë, është një nga qytetet më tipike dhe me më shumë sharm të bregut të Kadizit.

Ka një spektakolare përkrenare historike e shtëpive të bardha dhe oborreve të stolisur me lule e cila arrihet përmes Porta e Vilës. Ky u ndërtua në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe ishte një nga katër që kalonin nëpër murin e vjetër, nga i cili nuk ka mbetur shumë. Por në Calle Extramuros është ruajtur një cep i saj.

E mëparshme është Kulla e Guzmanit, e cila ishte haraç për kështjellën e Conil, tani është zhdukur. Është e shekullit të XNUMX-të, megjithëse ka pësuar disa restaurime. Aktualisht, është vendi i ekspozitës së artit dhe ka një pikë informacioni turistik. Por, mbi të gjitha, mund të ngjiteni në çati dhe të shijoni pamje spektakolare të bregdetit të Cadizit.

Ai gjithashtu shërbeu si mbrojtje kundër sulmeve të piratëve. Për të shmangur këto, ishin edhe dy kulla bregdetare që ruhen. Ata janë ata nga Castilnovo, në kufi me Vejer de la Frontera, dhe e derrit, në kufi me Çiklana. Po aq e bukur është lagja e peshkatarëve, nga e cila mund të ecni deri në katrore mulliri, i quajtur kështu sepse në të ruhet një. Dhe pranë saj do të shihni një varkë të vogël që simbolizon lidhjen midis qytetit dhe detit.

Nga ana tjetër, në Conil ka disa pallate madhështore. Ndër të tjera, mund të shihni shtëpinë e Kontit të Pesë Kullave. Por janë interesante edhe ndërtime të tjera civile, si p.sh burg i vjetër dhe shtëpitë e kapitullit, të gjitha nga shekulli i XNUMX-të. Gjithashtu, mos ndaloni së afruari Sheshi Spanjë, një vend emblematik në qytet dhe plot animacion.

Kisha e Santa Catalina

Kisha e vjetër e Santa Catalina

Megjithatë, duke folur për simbolet e Conil, duhet ta bëjmë shanca. Qyteti, së bashku me të tjerët në bregdetin e Kadizit si Barbate ose Tarifa, jetuan për një kohë të gjatë nga peshkimi i tonit blu, deri në atë pikë sa u bë një kulturë e tërë. La Chanca është një ndërtesë e madhe shtatë mijë e pesëqind metra katrorë e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të ku peshku u pre dhe u kripos. Aktualisht, tashmë i restauruar, përdoret si bibliotekë, për ekspozita dhe si seli, pikërisht, e Muzeu i Tunës.

Sa i përket trashëgimisë fetare të Conil, ju këshillojmë të vizitoni Kisha e Mëshirës, ku gjendet një gdhendje polikrome e Virgjëreshës Mari e shekullit të XNUMX-të. Ju gjithashtu duhet të shkoni në Kisha e Virtyteve, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe brenda së cilës mund të shihni gdhendjet e Zojës së Virtyteve dhe Santa Catalina, bashkëpatronesave të qytetit, si dhe një tjetër të Krishtit të kryqëzuar të datuar në shekullin e XNUMX-të.

Në zonën e peshkimit është vetmia e Frymës së Shenjtë, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, dhe në El Kolorado është Vetmia e Zojës Mari Ndihma e të Krishterëve. Dhe ne gjithashtu ju rekomandojmë të vizitoni manastirin Victoria.

Karakteri shumë i ndryshëm ka Kisha kryesore e Conil ose Santa Catalina. Sepse ky tempull i bukur Mudejar i shekullit të XNUMX-të, i rindërtuar disa herë, tani i përdhosur, është kthyer në qendër kulturore. Në të, pra, mund të shihni ekspozita dhe ngjarje të tjera. Pikërisht, në Plaza de Santa Catalina keni kureshtarët Muzeu Komunal i Rrënjëve të Konilit, me karakter etnografik dhe me më shumë se nëntëqind copë që janë përdorur në të kaluarën nga banorët e qytetit.

Çfarë të shikoni përreth Conil?

Peshon de la Frontera

Pamje panoramike e Vejer de la Frontera

Pasi t'ju kemi treguar për Cala del Aceite në Conil dhe çfarë të shihni në këtë qytet të bukur në Cadiz, ne do t'ju sugjerojmë diku pranë saj. Në vetëm gjashtëmbëdhjetë kilometra keni Peshon de la Frontera, lagja e vjetër e rrethuar me mure të së cilës është ansambël historik artistik. I dominuar nga kështjella e tij mbresëlënëse e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe e shpallur monument kombëtar, qyteti ka gjithashtu një trashëgimi fetare interesante.

Thekson në të Kisha e Shpëtimtarit Hyjnor, një xhevahir gotik Mudejar i ndërtuar në një xhami të vjetër në mesin e shekullit të XNUMX-të. Gjithashtu ia vlen të vizitoni Vetmia e Zojës së Ullirit, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, e cila përmban piktura të piktorit meksikan John Strap.

Nga ana tjetër, rreth tetëmbëdhjetë kilometra nga Conil keni qytetin e Çiklana e kufirit. Është një tjetër mrekulli monumentale në të cilën keni ndërtime fetare si p.sh kishat e San Juan Bautista (një xhevahir i neoklasicizmit Kadiz) dhe San Sebastián, vetmitë e Santa Ana dhe Vera Cruz ose manastiri i Jesús Nazareno.

Sa i përket trashëgimisë së saj civile, ajo është edhe më spektakolare. bie në sy në të kulla si Ora, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të në një nga harqet e hyrjes në qytet. Ajo ndodhet në Sheshi kryesor, hapësira arkitekturore më e rëndësishme në Chiclana, pasi aty gjenden edhe monumente të tjera si kisha e San Juan Bautista, e përmendur tashmë. Së fundi, ju mund të shihni në vilë pallate madhështore të tilla si ato të Kontit të Torres dhe Kontit të Pinarit, të dyja kalimtare midis barokut dhe neoklasikut.

Si përfundim, ne kemi shpjeguar gjithçka që ju duhet të dini për Liman nafte ne Conil. Por ne gjithashtu donim të flisnim me ju për atë që mund të shihni në atë qytet të bukur në provincën e Cádiz, si dhe në qytete të tjera të afërta si Chiclana ose Vejer. A nuk mendoni se ata kanë mjaft atraksione që ju t'i vizitoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*