Plazhet naturiste në Malaga

Plazhi Guadalmar

L plazhet naturiste në Malaga janë ndër më të ngarkuarat në të gjitha Andaluzi. Si shumica e atyre që i përkasin Costa del SolAta kanë rërë të imët të bardhë dhe ujëra të pastër kristal. Por mbi të gjitha janë në një zonë që ka më shumë se treqind ditë me diell në vit dhe temperatura shumë të ngrohta.

Nga ana tjetër, komunat kryesore të provinca e Malaga Ata kanë një plazh nudist. Siç do ta shihni, i keni brenda EsteponaBenalmadenaMarbella. Dhe bukuria dhe cilësia e tyre, së bashku me të mirat e klimës, i bëjnë ato të vizitohen nga turistë nga e gjithë Evropa. Nëse ju pëlqen nudizmi, ne do t'ju tregojmë plazhet kryesore naturiste në Malaga.

Plazhi Guadalmar

Plazhi Guadalmar

Guadalmar, një nga plazhet naturiste më të bukura në Malaga

Ndodhet tetë kilometra nga qendra e Malaga, në urbanizimin me të njëjtin emër. Për shkak të vendndodhjes së tij, mund të jetë plazh i përzier më e popullarizuara nga të gjitha Costa del Sol. Është rreth katërqind metra e gjatë dhe ka dallgë të moderuara. Për më tepër, bimësia e bollshme e rrethon atë, gjë që kontribuon në dhënien e përdoruesve njëfarë privatësie.

Siç ju kemi thënë, është e përzier. Kjo do të thotë se ka një pjesë kushtuar nudizmit dhe një tjetër për personat me rroba banje. Gjithashtu ka shërbime të ndryshme si marrja me qira e hamakëve dhe ombrellave dhe një bar plazhi. Megjithatë, i gjithë qyteti Guadalmar ju ofron bare dhe restorante të shumta, si dhe hotele. Madje ka një fushë golfi të mrekullueshëm dhe disa qendra tregtare.

Nga ana tjetër, meqenëse është aq afër qendrës së Malaga, nëse e vizitoni, mund të shfrytëzoni rastin për të njohur pak më mirë kryeqytetin e bukur të Kosta del Sol. Themeluar nga fenikasit në shekullin e XNUMX-të para Krishtit, qyteti ka mbetje historike si p.sh. Teatri romak dhe spektakolare kala mysliman. Por ne gjithashtu ju këshillojmë të vizitoni Katedralja e Mishërimit, në thelb të Rilindjes, megjithëse përfshin elementë barok.

Arteria e saj më e njohur është Rruga Marques de Larios, me ndërtesat e saj të ndërtuara sipas në stilin e çikagos. Por mund të shihni edhe modernistë të tjerë si qytetet e Suedisë dhe Fernanda o bugainvillea. Po kështu, ato janë të shumta në qytet pallate si ato të Salinas, Buenavista apo Villalón. Së fundi, mos harroni të vizitoni muzetë si ai i dedikuar Picasso, Carmen Thyssen ose Qendra Pompidou.

Plazhi i Artolës

Plazhi i Artolës

Plazhi Artola ose Cabopino

Ndër plazhet naturiste në Malaga, ky është brenda komunës së Marbella, në zonën e mbrojtur të quajtur Dunat e Artolës. Njihet gjithashtu si plazh kabopino. Ka një shtrirje të përafërt prej njëmijë e dyqind metrash dhe është e përzier. Normalisht, naturistët gjenden në pjesën më të virgjër, megjithëse mund t'i shihni në të gjithë plazhin. Ajo gjithashtu ka disa shërbime dhe disa vite më parë është vlerësuar me çmimin e Flamuri blu.

Pikërisht, shumë afër e keni Kabopino Marina dhe Kulla e hajdutëve, e ndërtuar në kohën myslimane për të mbrojtur bregdetin. Të njëjtin funksion kishte Kulla e lumit mbretëror, shumë pranë lokalitetit arkeologjik me të njëjtin emër, që daton nga koha fenikase.

Nga ana e saj, Qyteti Rezidencial Koha e Lire ai i përgjigjet konceptit të qytetit të kopshtit të zhvilluar në kontekstin e arkitekturës moderne. Ka pothuajse dyqind shtëpi për një familje dhe ndërtesa shërbimi si restoranti, qendra shëndetësore ose kisha. Por, siç tregon edhe emri, ka edhe ambiente sportive dhe kopshte. Kompleksi, puna e arkitektëve Manuel Aymerich y Angel Cadarso, është ndërtuar midis 1956 dhe 1963.

Plazhi Almayate, më i madhi ndër plazhet naturiste në Malaga

Plazhi Almayate

Plazhi Almayate në Vélez-Málaga

Tani kemi ardhur në bregun më të madh të rërës midis plazheve naturiste në Malaga, pasi është pothuajse tre mijë metra i gjatë me tridhjetë e gjerë. Pavarësisht përmasave të mëdha, do t'ju pëlqejë sepse është mjaft i izoluar dhe pothuajse i virgjër. Megjithatë, ka disa shërbime si tualete dhe dushe.

Aty pranë keni edhe disa bare në plazh. Në fakt, pranë tij keni Kampingu Almanat, e cila është gjithashtu një naturiste dhe madje ju ofron shtëpi njëkatëshe. Sa i përket rërës, ajo ka ngjyrë të errët dhe valët e saj janë të moderuara. Për të gjitha këto arsye, nëse ju pëlqen të praktikoni nudizëm, ju rekomandojmë këtë plazh.

Sepse, përveç kësaj, ndodhet në një mjedis të privilegjuar. Shumë afër është Shkëmbi i demit, i quajtur kështu sepse ruan një nga figurat e pakta të demit të famshëm Osborne që kanë mbetur në Spanjë. Jo më pak spektakolare janë guroret Almajate, nga i cili u nxorr guri për të ndërtuar katedralen e Malaga. Shumë afër, gjithashtu, ju keni kullat mbrojtëse të Manganeta dhe Jaral, njëra rrethore dhe tjetra drejtkëndëshe, por të dyja kushtuar mbrojtjes së bregdetit.

Tërheqjet më të mëdha ju ofron Velez-Malaga, në zonën komunale të të cilit është plazhi. Qyteti i tij i vjetër është renditur si Kompleksi Historik Artistik. Ai përbëhet nga dy kodra të kundërta. Në njërën prej tyre gjenden mbetjet e të vjetrit kala muslimane dhe kisha e Santa María la Mayor, i cili ndërthur elemente gotike dhe mudejar. Nga ana e saj, në kodrën tjetër janë Vetmia e mjeteve juridike dhe lagjet e periferi e San Sebastian dhe Vila, me shtëpitë e saj të vogla të bardha.

Ndër monumentet civile të Vélez-it, ju këshillojmë të shihni gjithashtu portat Real dhe Antequera, mbetjet e murit të vjetër; të shtëpia e fortë e Markezit o las Shtëpitë e Larios dhe Servantes. Nga ana e tij, pallati beniel daton nga fillimi i shekullit të XNUMX-të, i njëjti shekull në të cilin e vjetra Spitali San Juan de Dios. Më moderne janë Pósito e vjetër, pasi daton në shekullin e XNUMX-të, dhe Villa Mercedes, një xhevahir rajonalist dhe neo-Mudejar nga fundi i shekullit të XNUMX-të. Pjesë e këtij trendi arkitekturor është edhe stacioni i vjetër hekurudhor.

Kovi i Pishës

Kovi i Pishës

Pamje ajrore e Cala del Pino

Në turneun tonë në plazhet naturiste në Malaga, ne tani shkojmë në qytetin e bukur të nerja për t'ju treguar për Cala del Pino. E gjeni në periferi të këtij fshati, në rrugën që shkon Makinë almune. Është rreth treqind e pesëdhjetë metra e gjatë dhe zakonisht nuk është shumë e mbushur me njerëz. Ndoshta kjo për faktin se, për të arritur atje, duhet të udhëtoni rreth dyqind metra rrugë të pjerrët. Megjithatë, pas kësaj, ju do të gjeni një plazh të bukur me ujëra të pastër dhe të kristaltë dhe gjithashtu shumë qetësi.

Edhe pse, në realitet, është dy limane të ndara nga një shkëmb i madh që rrethohet lehtësisht në baticë dhe gjithashtu lahet kur është e lartë. Ai është gjithashtu ideal për zhytje për shkak të shkëmbinjve të tij nënujorë.

Nga ana tjetër, nëse vizitoni këtë plazh, nuk mund të mos ju rekomandojmë të bëni të njëjtën gjë me të famshmit Shpella e Nerjes, e cila është shumë afër saj. Janë mbresëlënëse dhomat e saj, me stalaktitet dhe stalagmitet e saj. Për shembull, ato të Betlehemit, Kataklizmit apo Shtyllat e Herkulit. Por edhe të tyre piktura, të datuara rreth njëzet mijë vjet më parë, megjithëse studime të tjera i japin ato dyzet e dy mijë vjet.

Po kështu, meqë jeni në Nerja, vizitoni kisha e shpëtimtarit, i cili kombinon stilet barok dhe mudejar. Ai integron arkitekturën fetare të qytetit së bashku me kisha e mrekullive dhe vetmia e Las Angustias. Për sa i përket trashëgimisë civile, ju keni të famshmen Ballkoni i Evropës, me pamjet mbresëlënëse të Kosta del Sol; të Ujësjellësi i Shqiponjës, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, dhe mulliri i vjetër i sheqerit të Shën Antoni Abati.

plazhi i detit

plazhi i detit

Plazhi i Marinës në Mijas

Jo më pak i këshillueshëm se ai i mëparshmi është ky plazh që ndodhet në qytezën e Mijas, më konkretisht në El Chaparral. Është rreth nëntëqind metra e gjatë dhe gjashtëmbëdhjetë e gjerë dhe ka rërë të errët. Shtrati i detit është shkëmbor dhe ndodhet në një zonë thuajse të virgjër, ndaj të ofron shumë qetësi. Në fakt, ajo është e rrethuar me gjelbërim dhe aksesohet vetëm në këmbë. Për të gjitha këto arsye, ky plazh konsiderohet një nga më të qetat në të gjithë bregdetin e Malaga.

Nga ana tjetër, nëse vendosni të zgjidhni këtë breg rëre midis plazheve naturiste në Malaga, duhet të vizitoni qytetin e bukur të Qyteti Mijas. Ai e merr këtë emër në kundërshtim me atë më modernin dhe turistik në bregdet dhe ndodhet në shpatet e Sierra de Mijas. Shquhet për rrugët e ngushta të kornizuara nga shtëpitë e bardha të stolisura me lule, por edhe për monumentet e shumta.

Ndër këto, është shumë e rëndësishme Kisha famullitare e konceptimit të papërlyer, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të mbi mbetjet e një xhamie të vjetër, kulla Mudejar është përdorur si kambanore. Ai gjithashtu thekson kisha e san sebastianit, nga e njëjta periudhë, dhe vetmia e Virgen de la Peña. Kjo e fundit përbëhet nga një shpellë e gërmuar në shkëmb dhe një sakristi e ndërtuar më vonë. Trashëgimia fetare e Mijas Pueblo është kompletuar nga Hermitacionet e Calvario dhe San Antón, të dyja nga shekulli XVIII.

Lidhur me arkitekturën civile të qytetit Malaga, i famshëm për të burrotaksi, pikërisht nënvizon Plaza e Virgjëreshës së Shkëmbit, ku ndalen këto dhe ku Ayuntamiento. Ju gjithashtu mund të vizitoni Shëtitja e Mureve, i cili kalon nëpër kopshte të bukura dhe ofron pamje spektakolare. Gjithashtu, në Shpella Compas mund ta shihni a mulli i vjetër i miellit me mekanizmin e tij origjinal.

Qyteti Mijas

Pamje e Mijas Pueblo

Edhe pse, nëse po flasim për kuriozitete, atëherë Muzeu i Miniaturave është i bazuar në një vagon dhe ka disa po aq mbresëlënëse sa riprodhimi i Darka e fundit në një kokërr orizi. Gjithashtu interesante janë Muzeu Etnografik dhe Qendra e Artit Bashkëkohor, e cila strehon piktura nga Picasso y Dali.

Po aq origjinale është edhe tribuna e demave, me formë ovale dhe një tribunë të vetme, e cila është një nga më të voglat në botë. Së fundi, në Kulla e re e Cala del Moral ju keni Qendra e Interpretimit të Kullave të Rojës. Në këtë do të mund të njihni historinë e këtyre fortifikimeve të krijuara për të mbrojtur bregdetin dhe në përgjithësi të shkuarën e Mijas.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga plazhet naturiste në Malaga. Megjithatë, ju keni hapësira të tjera për të praktikuar nudizmin. Për shembull, plazhi koket i benalnatura në Benalmádena ose në atë në përroi i kaubojve në Estepona. Njihuni me ta dhe na tregoni për përvojën tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*