Plazhet që shkëlqejnë natën

Biolumineshenca

Mund t'ju habisë fakti që po flasim me ju plazhet që shkëlqejnë natën dhe pyes veten se si është e mundur. Ju do të imagjinoni se kjo është për shkak të një lloj dukurie natyrore siç është, për shembull, ai i Aurora borealis. Megjithatë, nuk ka të bëjë fare me këto.

Ose ndoshta ju keni dëgjuar tashmë për biolumineshencë marina dhe ju madje e keni parë atë. Në këtë rast, do të pajtoheni me ne se është një fenomen natyror plot sharm dhe i aftë magjeps çdo dëshmitar, aq më tepër nëse prodhohet në një mjedis kaq të mrekullueshëm sa bregu i detit. Sido që të jetë, ne do të shpjegojmë se nga përbëhet ky fenomen i natyrës dhe më pas do të flasim për plazhet që shkëlqejnë natën.

Shpjegimi: fenomeni i biolumineshencës

Biolumineshenca në fund të detit

Biolumineshencë në shtratin e detit

Ky emër i është dhënë dukurisë natyrore me të cilën organizmat e gjallë prodhojnë dritë. Ajo zhvillohet nga një proces biokimik që përfshin oksigjenin, një proteinë të quajtur luciferin dhe enzimën luciferazë. Është një reaksion që transformon energjinë kimike në dritë dhe ndodh si më poshtë.

El oksigjen e bën atë të ndryshket luciferinë, e cila siguron energji për procesin. Të luciferaza përshpejton reaksionin dhe rezultati është se uji gjenerohet dhe mbi të gjitha, dritë. Ky nuk është vendi për të hyrë në pyetje thjesht kimike që kanë një natyrë më akademike. Por ne do t'ju themi se biolumineshenca mund të gjenerohet nga të dyja kërpudha sa i përket bakteret dhe për lloje të ndryshme kafshësh si njëqelizore dhe shumëqelizore. Midis tyre, molusqet, krustacet, cefalopodët, krimbat, kandil deti dhe madje edhe peshqit.

Është gjithashtu interesante të përmendet se biolumineshenca mund të jetë me ngjyra të ndryshme. Këto do të varen nga organizmat që e prodhojnë atë. Në shumicën dërrmuese të rasteve, katran është jeshile ose blu. Megjithatë, për shembull, që shkaktohet nga Peryphylla peryphilla, një kandil deti humnerë, është të kuqërremtë.

Nga ana tjetër, nuk duhet të ngatërrojmë biolumineshencën me fluoreshenca. Në këtë të fundit, fitohet energjia e një burimi të mëparshëm drite, i cili më pas dërgohet me një foton tjetër. Në vend të kësaj, biolumineshenca është një reaksion kimik, siç ju thamë.

Disa plazhe që shkëlqejnë natën

pamje e maldive

Një pamje spektakolare detare

Në tokë, rasti më i popullarizuar i biolumineshencës është ai i fireflies, që shkëlqejnë natën. Mund t'i shihni në shumë vende të planetit, por më i famshmi në botë është qyteti i kuala selangorMalasia, në rast se keni rast të udhëtoni atje. Por, duke iu rikthyer biolumineshencës, ne do t'ju tregojmë disa plazhe që shkëlqejnë natën për shkak të saj.

Plazhi Vaadhoo

Maldives

Deti në Maldive

Ky plazh i mrekullueshëm ndodhet në qiell Ishujt Maldiva, konkretisht në atolin e raah. Aq spektakolare është biolumineshenca që shfaqet në bregun e saj, saqë i është dhënë emri poetik "Deti i yjeve".

Realiteti është pak më prozaik. Fenomeni shkaktohet nga a fito-plankton dinoflagjelat. Kur batica shuhet, ajo grumbullohet në breg dhe, kur bie në kontakt me oksigjenin në ajër, ndodh reaksioni. Rezultati është rëra e ngjyrosur blu sikur të ishte pikërisht një yje yjesh.

Nga ana tjetër, ky fenomen është i dukshëm gjatë gjithë vitit në vaadhoo. Por vlerësohet me intensitet më të madh kur temperaturat janë më të larta dhe logjikisht nata më e errët. Imagjinoni kënaqësinë e larjes në ato ujëra ngjitur me bregun blu. Sepse është gjithashtu e rëndësishme të dini se nuk ka asnjë rrezik për ta bërë këtë. Në fakt, shumë njerëz bëjnë dush dhe, duke lëvizur ujin, e intensifikojnë atë ngjyrë kaltërosh.

Laguna e madhe

Fajardo

Bregu Fajardo, Porto Riko

Ne udhëtojmë tani në të mrekullueshmen Puerto Rico, me natyrën e tij mbresëlënëse, për t'ju treguar një tjetër nga plazhet që shkëlqejnë natën. Ne i referohemi Laguna e madhe, e cila është afër qytetit të Fajardo, në verilindje të vendit. Në rastin e tij është edhe një organizëm dinoflagjelat që shkakton biolumineshencë dhe çdo ditë vijnë dhjetëra turistë për të vëzhguar fenomenin.

Për kuriozitet, do t'ju themi se më 11 nëntor 2013, Laguna Grande është fikur papritur. Nuk kishte ndodhur kurrë dhe të gjithë alarmet ranë. Këshilli i Qytetit Fajardo punësoi një ekip biologësh për të hetuar ngjarjen. Duket se shkak mund të kenë qenë dy pompa sanitare që ishin vendosur në zonën e banimit aty pranë. Kroba.

Për fat të mirë, gjithçka përfundoi mirë dhe pas nëntë ditësh pushimi, Laguna Grande shkëlqeu sërish. Por shkaqet e mungesës së biolumineshencës gjatë asaj kohe nuk kanë qenë plotësisht të qarta.

Nga ana tjetër, nëse vizitoni këtë mrekulli, përfitoni nga qëndrimi juaj në Fajardo për të parë të tjerët në zonë. Për shembull, Rezerva e krerëve të San Juan, me peizazhet e saj spektakolare të virgjër. Dhe gjithashtu ai Pylli Kombëtar El Yunque, tip tropikal me shi dhe me gati dyzet kilometra shtigje të mrekullueshme ecjeje.

Grotto Blu

Grotto Blu

Grotto Blu në Maltë

Tani kalojmë në një vend tjetër të mrekullueshëm që është në ishulli i Maltës, konkretisht rreth pesëmbëdhjetë kilometra larg Valletta. Vetëm peizazhi e meriton vizitën tuaj, pasi është një grup shpellash nën shkëmbinj spektakolar dhe të lagur nga një det i trazuar.

E vetmja mënyrë për të vizituar këtë mrekulli të natyrës është brenda barca. Ata vijnë nga afër Wied iz-Zurrieq, një fshat i lezetshëm peshkimi, dhe ata bëjnë një turne spektakolar nën shkëmbinj. Si rezultat, do të shihni zgavra të ndryshme në të cilat prodhohen nuanca të ndryshme blu, duke filluar nga e errëta në fosforeshente. Si një anekdotë, do t'ju tregojmë se kjo shpellë e shumëfishoi famën e saj pasi u shfaq në vitin 2004 në film. Troy, me protagonist Brad Pitt.

Nga ana tjetër, nëse udhëtoni në këtë shpellë, sigurohuni që ta vizitoni VallettaKryeqyteti i vendit, i shpallur një sit i Trashëgimisë Botërore për kompleksin e tij të madh monumental. Do ta kishim të pamundur t'ju tregonim këtu për të gjitha veprat e artit që zotëron. Por ne ju rekomandojmë që të shihni Bashkë-Katedralja e Shën Gjonit, me një të jashtme klasike, por një brendshme barok; të Pallati i Mjeshtrit të Madh, Stili i Rilindjes dhe selia aktuale e Presidencës së Republikës dhe muzetë si p.sh. Arkeologjia Kombëtare ose ajo e Arte të bukura.

gjiri toyama

Toyama

gjiri toyama

Ju shoqërojmë tani deri në Japoni për t'ju treguar për gjiri toyama, e cila është në rajonin e hokuriku nga ishulli i honsu, më i madhi në vend ku ka edhe Tokyo u Osaka. Në këtë rast, biolumineshenca nuk prodhohet nga efekti i planktonit, por nga i ashtuquajturi. kallamar xixëllonje.

Është një specie shumë e zakonshme në vendin aziatik që ka fosfor blu në lëkurë. Midis marsit dhe qershorit ajo ngrihet në sipërfaqen e detit duke shkaktuar flluska të asaj ngjyre. Ndërsa lëviz në tufa të mëdha, efekti është që uji është i kaltërosh.

Nga ana tjetër, nëse e gjeni veten në këtë fushë të Japoni, ju këshillojmë të vizitoni qytetin e Toyama. Është moderne, pasi ka qenë praktikisht i rrënuar gjatë Luftës së Dytë Botërore, por ka disa pika interesi. E para prej tyre është rindërtimi i saj kala, i cili aktualisht strehon muzeun historik të qytetit dhe ka një kopsht të bukur të stilit japonez.

Por, nëse doni të keni një pamje të mrekullueshme të vargmal tateyama, ju rekomandojmë të shkoni në vrojtimi i bashkisë. Ju gjithashtu duhet të shkoni në park kansui, ku do të shihni spektakolare ura tenmon. Dhe së fundi, nëse është pranverë, bëni një lundrim në lumin Matsu. Do të shihni lule të bukura qershie dhe një park të bukur skulpture.

Holbox, disa plazhe që shkëlqejnë natën

Holbox

Ishulli Holbox, ku ka disa plazhe që shkëlqejnë natën

Shteti meksikan i Quintana Roo ka shumë për t'ju ofruar. E vendosur në mbresëlënëse Gadishulli i Jukatanit, pret populloren Riviera maya. Por ka edhe ishuj të mrekullueshëm për t'ju treguar. Një prej tyre është ai i Holbox, plazhet e të cilit paraqesin një tjetër rast të biolumineshencës spektakolare.

Ai është i lidhur me ndërprerje nga një gjuhë rëre me gadishullin dhe ka kanale që e lidhin atë me Laguna Yalahau. Me rëndësinë e tij natyrore, fakti që është pjesë e Zona e Mbrojtjes së Florës dhe Faunës Yum Balam. Por, mbi të gjitha, gati dyzet kilometrat e plazhit në këtë ishull ju ofrojnë fenomenin e biolumineshencës, duke kombinuar tonet blu me të tjera që janë më të gjelbërta.

Jo më pak e bukur është ajo që u përmend më sipër Laguna Yalahau, e cila shërbeu edhe si shtëpi për piratët dhe është plot me legjendat. Pikërisht, njëri prej tyre thotë se pirati Molas e zgjodhi për të fshehur thesarin e tij. Duke vepruar kështu, ai përdori një skllav të cilit më pas ia preu kokën dhe e varrosi me xhevahiret. Sipas mitit, në netët e errëta, fantazma e tij shfaqet mbi thesarin, duke paralajmëruar se ku është fshehur. Por legjenda më e bukur tregon se një mbret Maja e mori atë si një vend argëtimi dhe kishte ndërtuar shatërvanë dhe kopshte të bukura, madje edhe një pishinë të zbukuruar me jade për gratë e tij.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa plazhet që shkëlqejnë natën për shkak të dukurisë së biolumineshencës detare. Por mund të përmendim edhe shumë të tjera. Për shembull, pa u larguar Meksikë, ju keni faqe si Laguna e Manialtepecit, në shtetin e Oaxaca. Po kështu, në Xhamaika ju keni Laguna e Shndritshme dhe Shtetet e Bashkuara plazhe si ato të Torrey Pines në San Diego (Kaliforni) ose atë të Navarre në Miami. A nuk gjeni peizazhe magjepsëse?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*