Qytetet e Valencias me plazh

Plazhi Los Olivos në Cullera

L qytetet e Valencias me plazh Ata ju ofrojnë të gjithë hijeshinë e qyteteve bregdetare, me traditën e tyre të peshkimit dhe mënyrat e tyre të jetesës të lidhura me detin. Por ata gjithashtu kanë brigje të bukura ranore e ujërave të qeta në të cilat është një kënaqësi e vërtetë të lahesh.

Këto qytete shtrihen nga veriu në jug përgjatë bregdetit Levantine midis provincat e Castellón dhe Alicante dhe ata kanë një moti i lakmueshëm gjatë gjithë vitit. Por ata të ofrojnë shumë më tepër se turizmi bregdetar, me animacionin e tij. Ata gjithashtu kanë një mbresëlënëse trashëgimi monumentale që e meriton vizitën tuaj. Për të gjitha këto, ne do t'ju tregojmë disa nga qytetet më të bukura të Valencias me plazh.

Porti i Saguntos

Plazhi Malvarrosa Corinth

Plazhi Corinto Malvarrosa, në Sagunto

Ne fillojmë turneun tonë në Porti i Saguntos, e cila dallohet nga Qyteti Sagunto apo pjesë historike, pikërisht sepse kjo e fundit është në brendësi, rreth dy kilometra e gjysmë nga bregu. I përket rajonit të Fusha Murviedro, ndodhet njëzet e pesë kilometra në veri të qytetit të Valencia.

Plazhi i tij kryesor, i quajtur me të drejtë të Portit të Saguntos, është afërsisht dy kilometra e gjatë dhe njëqind e pesëdhjetë e gjerë. Rërat e saj janë të imta dhe vetë porti e mbron atë nga erërat. Po kështu, ai është i rrethuar nga duna dhe kallamishte. Por, ajo që është më e rëndësishmja, ajo ka karakteristikën e Flamuri blu dhe ju ofron te gjitha sherbimet. Pranë kësaj, ju keni në Sagunto Plazhet Almardá dhe Corinto Malvarrosa, te dyja me gur.

Nga ana tjetër, nëse zgjidhni njërën prej tyre për të shijuar një ditë në plazh, përfitoni nga rasti për të vizituar historinë Sagunto. Origjina e tij ishte qyteti pararomak i Bythë, por mori rëndësi më të madhe në periudhën latine. Nga kjo ka mbetur Teatri romak, datuar në shekullin e parë pas Krishtit. Një tjetër nga simbolet e tij është kala, i cili përmban pjesë iberike, romake, gotike dhe myslimane.

Së bashku me këto dy monumente, ju rekomandojmë të shihni edhe në Sagunto Grau Vell ose porti i vjetër, me kalanë e shekullit të XNUMX-të; Mbetjet e shtëpi në fermë e fortifikuar e Agua Fresca dhe Mulli i kullës Gausa dhe përkrenare historike të fshatit Në këtë të fundit keni lagjen hebraike, sokun e vjetër mysliman dhe Gothic Plaza Mayor. Po këtij stili i përket Shtëpia e Mestre Peña dhe Pallati i të Dhjetës. Gjithashtu kisha e Santa Maria është kryesisht gotik, ndërsa i Hermitazhet e gjakut dhe San Roque janë barok

puzol

Plazhi i Puzolit

Plazhi spektakolar i Puzolit

Ne zbresim bregun e Levantit për të arritur në Puzol, plazhi i të cilit është rreth dy kilometra i gjatë dhe gjashtëdhjetë i gjerë. Dikur ishte prej gurësh, por para disa vitesh u shndërrua në rërë. Ashtu si ai i mëparshmi, ka Flamuri blu dhe ofron shërbime të tilla si roje plazhi, dushe, akses për personat me lëvizshmëri të reduktuar dhe një vendkalim për këmbësorë.

Por nuk është e vetmja mrekulli natyrore që ju ofron ky qytet. Midis Puzol dhe Sagunto ju keni Marsh of the Moor, një ligatinë me vlera të mëdha ekologjike. Dhe brenda është Zona natyrore La Costera, e vendosur në kodrën me të njëjtin emër dhe me bimësi të bollshme garrige mesdhetare, lisi dhe karrobi. Në mënyrë të ngjashme, nëse ju pëlqen ecja, ju rekomandojmë Rruga e Gjelbër, i cili ndjek rrugën e një treni të vjetër minierash që lidhej calatayud y Valencia, ose Rrugë ujore, i cili kalon nëpër kanalet e vjetra të zonës.

Nga ana tjetër Puzol ju ofron edhe monumente. Në lagjen e saj të vjetër do të gjeni Frëngji, një ndërtim mesjetar për qëllime mbrojtëse. Ju gjithashtu duhet të vizitoni Kisha e Santos Juanes, e ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të dhe në fillim të shekullit të XNUMX-të. Brenda, ju keni një imazh shumë të vjetër të Virgjëreshës Mari dhe një altar nga viti XV që përfaqëson Misterin e Trinisë së Shenjtë. Pranë saj, ju keni Muri i Kopshtit Botanik, Pjesa tjetër e pallati arkiepiskopal e cila, nga ana tjetër, kishte një nga këto kopshte ku, pretendohet, kikiriku është kultivuar për herë të parë në Spanjë.

Në periferi të qytetit, ju do të gjeni Mulliri me erë, me strukturë arabe dhe ndodhet në një kodër që ofron pamje të privilegjuar të bregdetit. Së fundi, Kisha e Santa Martës Është një tempull modern dhe funksional i ndërtuar në vitin 1964.

Cullera

Kalaja e Kullerës

Kalaja Cullera dhe rruga Calvario

Ne vazhdojmë udhëtimin tonë nëpër qytetet e Valencias me një plazh në Cullera, një qytet i vendosur në grykën e Lumi Jucar, ku formohet një gji i bukur. I përket rajonit të Banka e ulët dhe ka disa plazhe, secili më i bukur. mes tyre, ato të Dosel, Cabo Blanco, Los Olivos dhe Lighthouse.

Por ndoshta më e famshmja është San Antonio's, tip urban dhe i gjate rreth dy kilometra. Po kështu, ajo mban dallimin e Flamuri blu dhe i ka te gjitha sherbimet. Përpara tij, përveç kësaj, është ishulli i vogël i quajtur Peneta maure.

Megjithatë, Cullera është shumë më tepër se një plazh. Ndër mrekullitë e tjera natyrore, gryka e lumit Júcar, i cili renditet si një sit me interes të komunitetit; të këneta dhe orizi dhe Laguna Estany, në të cilën mund të ecni përgjatë shtigjeve për këmbësorë. Gjithashtu përmes shtigjeve të ecjes mund të njiheni me mal dhelpra, ku do të shihni burimet dhe vendet arkeologjike.

Nga ana e saj, në lidhje me trashëgiminë monumentale të qytetit të Valencias, simboli i tij i madh është kala, një kështjellë e shekullit të XNUMX-të që ai kishte ndërtuar Jakobi I Pushtuesi dhe e cila arrihet nga mënyra e Kalvarit, një via crucis që ngjitet në malin ku ndodhet. Gjatë rrugës, ju gjithashtu keni Kulla muslimane e mbretëreshës maure, e cila ishte një nga portat e murit që mbronte kështjellën. Dhe, sapo lart, do të shihni Shenjtërorja e Virgen del Castillo, një tempull i bukur i stilit neo-bizantin i shekullit të XNUMX-të.

Kulla që ju kemi përmendur ndodhet në lagja e pusit, që ishte lagjja hebreje. Sa i përket ndërtesës Ayuntamiento dhe thirrjen Shtëpia e Mësimit, datojnë nga viti tetëmbëdhjetë dhe Tregu Cullera Është një modernist i shekullit të XNUMX-të. Po këtij shekulli i përket edhe fari i qytetit, i cili ndodhet në kepin e Cullerës, ku ka qenë një kullë vrojtimi dhe aktualisht keni një pamje me pamje spektakolare të bregut. Në vend të kësaj, ajo mban atë të Marenjetit, në brigjet e Júcar.

Sa i përket trashëgimisë fetare të këtij qyteti levantin, ju këshillojmë të vizitoni Kisha e Santos Juanes, një tempull neoklasik dhe hermitacione si p.sh ato të Santa Ana, të Santos de la Piedra, të Navarres ose të San Vicente Ferrer.

Gandía, qyteti më i famshëm në Valencia me një plazh

Pallati Dukal

Pallati Dukal i Gandias

Tani arrijmë në kryeqytetin e rajonit të Safor, që është qyteti i Valencias me një plazh më të njohur nga turistët. Megjithatë, për shkak të madhësisë së tij, ndoshta duhet ta konsiderojmë atë një qytet, pasi ka rreth shtatëdhjetë e pesë mijë banorë. Në çdo rast, ajo ka shumë plazhe të shkëlqyera.

Plazhet e saj mbulojnë gjithsej pothuajse gjashtë kilometra dhe shumë prej tyre kanë Flamuri blu dhe te gjitha sherbimet. më i madhi është Veriu, me gati tre kilometra dhe ndodhet përballë shëtitores. Por ato gjithashtu rekomandohen shumë L'Ahuir, me një zonë nudiste; atë të rafalkaid, me aktivitete detare ose atë të Venice, i rrethuar nga duna.

Sa për monumentet e Gandía-s, trashëgimia e saj është mbresëlënëse. Dominon popullsinë nga një kodër kalaja bairen. Por ka edhe disa shtëpi fermash apo komunitete të vjetra të fortifikuara bujqësore si ato të Kulla e kolegëve ose del dukë. Po kështu, edhe përkrenare historike i qytetit është shumë i bukur dhe ka disa kulla mesjetare si p.sh atë të Pishës.

Por, ndoshta, gjëja më interesante për Gandía është Rruga e Borja ose Borgia. Qyteti ka qenë djepi i kësaj familjeje të fuqishme dhe rruga ka disa ndërtime të kohës së saj dhe më parë. Më e rëndësishmja është Pallati Dukal, një xhevahir i gotikës valenciane. Por në këtë udhëtim është përfshirë edhe Spitali i Shën Markut, sot shtëpia e Muzeut Arkeologjik; të Colegiata e Santa Maria, e ndërtuar në shekullin e pesëmbëdhjetë, ose manastir i Santa Clara.

Po kështu, kjo rrugë viziton monumente nga bashkitë e tjera si p.sh Manastiri i San Jerónimo de Cotalba, në Alfahuir; të kështjella-pallat i Milanos së Aragonit në Albaida; të Kisha kolegjiale e Játiva ose katedralja e santa maria në të njëjtin qytet Valencia. Së fundi, ndërtesa e Shkollat ​​e devotshme, e cila daton në shekullin e XNUMX-të dhe ishte pjesë e vjetër Universiteti i Gandias, e themeluar nga Duka Francisco de Borja.

Në anën tjetër, kisha e Santa Maria është gjithashtu gotik dhe në ndërtimin e tij ka marrë pjesë Damien Forment. Ayuntamiento Është një ndërtesë neoklasike dhe rezidencë në Paris dhe Mbretëria e madhe e kinemasë Ata janë dy xhevahire të modernizmit valencias. Të vetmia e Santa Anës, në kodrën me të njëjtin emër, daton nga shekulli i XNUMX-të dhe është vendi ku Kënga e Sibilës interpretohet gjatë meshës së mesnatës. Së fundi, Morabet, e cila ndodhet në rrugën Algaida, është një kullë cilindrike me dy kate.

Oliva

Oliva

Sheshi i Bashkisë në Oliva, një tjetër nga qytetet në Valencia me një plazh

Ne përfundojmë turneun tonë në qytetet e Valencias me një plazh në Oliva, i cili tashmë është në kufi me provincën e Alicante. Gjithashtu ka plazhe të bukura me rërë të imët dhe ujëra të cekëta blu. mes tyre, ato të Agua Blanca, Newfoundland, Dead Water ose Rabdells. Pothuajse të gjithë ju ofrojnë të gjitha shërbimet dhe disa kanë gjithashtu një të veçantë Flamuri blu. Pas brigjeve të rërës, të ndara nga një zinxhir dunash, ndodhet Parku natyror Pego-Oliva Marsh, një lagunë spektakolare. Dhe, më tej, brenda, shatërvan i kripur, ujërat e të cilit mbajnë një temperaturë konstante gjatë gjithë vitit.

Sa i përket monumenteve të Olivës, ju këshillojmë ta vizitoni atë përkrenare historikesidomos e vjetra Raval Maure, e cila përkon me rrethinat e Calle de la Hoz. Ai gjithashtu përfshin Tosalet del Doix, një këndvështrim që ofron pamje të mrekullueshme. Gjithashtu, ju rekomandojmë të vizitoni rrënojat e kështjellave të Santa Ana, Castellar, kullë Oliva dhe pallati Centelles. E ruajtur më mirë për të qenë më moderne është ajo Shtëpia e Majave, e cila sot është një shtëpi kulture.

Sa i përket trashëgimisë fetare, mbresëlënëse Kisha neoklasike e Santa Maria la Mayor, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të mbi një më të vjetër, nga e cila ka mbetur një kishëz gotike. Në vend të kësaj, Kisha e San Rokut Është nga data XNUMX dhe atë të San Francisco de Asís, e cila mban imazhin e shenjtit mbrojtës të qytetit, nga shekulli i XNUMX-të. Nga ana e saj, Kapela e Virgjëreshës së Rebollet mban një gdhendje të vjetër Marian dhe vetmitë e San Vicente dhe San Antonio Ato datojnë nga viti i tetëmbëdhjetë.

Si përfundim, ne ju kemi treguar më të rëndësishmet qytetet e Valencias me plazh. Gjithsesi, nuk duhet të harrojmë edhe brigjet e rërës së kryeqytetit. Mes tyre, të famshmit Plazhi Malvarrosae rërat vala e patakona, tashmë në komunën e alboraya. Njihuni me ta dhe na tregoni për përvojën tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*